Ostružiník list 20g

Název

Ostružiník list 20g

Vědecký název

Rubi fruticosi folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Ostružiník křovitý list
Složení: Rubi fruticosi folium. V lidovém léčitelství se používá jako adstringens a roborans hlavně proti průjmu, při střevním kataru, při žaludečních obtížích akutních i chronických a též jako prostředek proti kašli. Droga je močopudná, staví krvácení, dezinfikuje trávicí i močové ústrojí. Můžeme ji aplikovat také v podobě kloktadel. Droga obsahuje především třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, inosit, barviva, pektin a jiné látky, plody pak antokyany, karotenoidy, vitamín C, organické kyseliny, cukry, pektin a slizy. Fermentovaný list poskytuje lahodný čajový nápoj, ale nemůže nahradit čínský čaj, protože neobsahuje kofein. Užívání: 2 pol.lžíce přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Ostružiník ostružinatý: GIT: Oficiální - Hlavní účinnou složkou listové drogy jsou třísloviny s adstringentním účinkem. Využívají se především při onemocněních trávicího traktu, mj. při akutních i chronických žaludečních a střevních onemocněních (hlavně zánětlivé etiologie), působí i jako stomachikum. Droga se pro značné množství tříslovin užívá jako antidiaroikum, dále bylo zjištěno, že listy obsahují také látky stimulující hladké svalstvo a látky působící spasmolyticky. Droga se obvykle kombinuje, např. do antidiaroických čajovin s listem maliny a šalvěje, natí mařinky, plody borůvky nebo oddenkem nátržníku. Účinné látky listů regulují rozvoj bakteriální flóry.

Ostružiník ostružinatý: Kardiovaskulár: Oficiální - Fermentované listy se užívají jako náhražka za pravé čajové listy u kardiaků, kterým škodí kofein. Chuťově a čichově je tento druh listu odlišný od oficinální drogy, proto se nesmí zaměňovat. Zápar z fermentovaného listu se vyznačuje lahodnou chutí a mírně aromatickou vůní.

Ostružiník ostružinatý: Urogenitál: Oficiální - Flavonoidy zlepšují diurézu, proto se ordinují v případech, kdy je třeba zvýšit vylučování tekutin, a dále i při zánětech močových cest. Terapeuticky výhodné jsou i baktericidní a mírně fungicidní vlastnosti drogy. Karotenoidy plodů zvyšují tvorbu moče, proto se používají jako mírné diuretikum v pediatrické a geriatrické terapeutické praxi.

Ostružiník ostružinatý: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Listy je možno použít i při poruchách látkové výměny (např. při revmatismu).

Ostružiník ostružinatý: Respirační: Oficiální - Účinné látky listů působí ochranně při chřipce a chorobách z nachlazení.

Ostružiník ostružinatý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Šťáva z ostružin se doporučuje při zvětšené štítné žláze, strumě. Plody jsou vhodné především pro vysoký obsah vitamínu C, ale i provitamínu A. Účinné látky listů stimlují funkce organismu. Terapeuticky výhodné jsou i baktericidní a mírně fungicidní vlastnosti drogy.

Ostružiník ostružinatý: Kůže: Oficiální - List slouží k omývání vyrážek. Terapeuticky výhodné jsou i baktericidní a mírně fungicidní vlastnosti drogy. Zevně se aplikuje na infikované kožní defekty.

Ostružiník ostružinatý: Ostatní: Oficiální zevní - Pro adstringentní působení tříslovin se listová droga používá na kloktání a výplachy ústní dutiny a hltanu při zánětech sliznic, aftózní stomatitídě apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Ostružiník ostružinatý: GIT: Lidové - List se užíval proti průjmům jakéhokoli původu. Droga desinfikuje trávicí ústrojí. Z plodů ostružiníku se připravuje sirup, který se užívá proti průjmu.

Ostružiník ostružinatý: Kardiovaskulár: Lidové - List se užívá při krváceních jakéhokoli původu (žaludečního, menstruačního apod.).

Ostružiník ostružinatý: Urogenitál: Lidové - List se užíval při bílém výtoku žen a při velmi silném menstruačním krvácení. Má i účinek močopudný, desinfikuje močové cesty. Plody se užívají jako diuretikum.

Ostružiník ostružinatý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se užívají i při cukrovce a do tzv. "krev čistících" čajovin.

Ostružiník ostružinatý: Respirační: Lidové - List se užívá jako prostředek proti kašli, při chorobách z nachlazení a onemocněních dýchacích cest.

Ostružiník ostružinatý: Kůže: Lidové - Listy s mladými výhonky pomáhaly při kožních vyrážkách všech druhů jako přísada do koupelí. Zevně se listy užívají na koupele a omývání ekzémem postižených patrií pokožky a při kožních zánětech.

Ostružiník ostružinatý: Ostatní: Lidové zevní - Listy se užívaly na zanícené a lehce krvácející rány, je možno je použít i na kloktání při angíně a k omývání. Pára z vařícího se listí vdechovaná pomocí papírového kornoutu tiší bolesti hrtanu. Výborné kloktadlo se připraví svařením 15 g ostružiníkového listů, 125 g medu a 125 g vody.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Listy (i nať):
ANTIDIAROIKUM, ADSTRINGENS, ANTIFLOGISTIKUM, ANTIBIOTIKUM, STOMATOLOGIKUM, CHOLAGOGUM,
Plody:
vitamínIFERUM, DIURETIKUM.

Ostružiník ostružinatý: Homeopatie: Homeopatické zpracování ostružin není obvyklé, ale je velice užitečné a výhodné, protože se jím zachovávají látky, které se jinak odpařují, a navíc lze tinkturu používat operativně. Zpracovává se čerstvý list podle §3 lihem 80%. Dále se ředí lihem 30% až na potenci D3 a v té se také užívá v dávkování 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Užívá se především při jakýchkoli zažívacích potížích, při průjmech, střevních katarech, zánětu močového měchýře, nadměrném pocení, ale i při bolestech v krku, rýmě apod.

Ostružiník ostružinatý: Poznámky: Listy se nověji začaly fermentovat na chutný čaj jako náhrada za pravý čínský čaj (návod podle Peyera je u malinového listu). Fermentací se sníží obsah tříslovin. Pro příjemnou chuť je možno list ostružiny uplatnit jako denní čaj, hlavně v oblastech, kde není chuťově nejpříjemnější voda. Jako doplňková droga se může přidávat do většiny čajovin (chuťové korigens). List má i baktericidní, resp. slabé fungicidní vlastnosti. Svaříme-li listí ostružiníku s hydroxidem sodným, obdržíme barvivo na vlasy. Fermentace listů se provádí tak, že se mladé listy určené na tento účel nechají zavadnout asi 12 hodin, přičemž se dbá, aby se zcelaneusušily. Vláčné povadlé listy se v tenkých vrstvách uválcují válečkem a takto pomačkané se těsně zabalí do čistého plátna a uloží na 1-2 dny na místo 20-45°C teplé, přičemž dochází k samovolnému zahřívání listů, a tím k fermentaci. Po ukončení fermentace se listy dosuší na stinném vzdušném místě, nebo uměle při teplotě 40-45°C. Listy po skončení sušení mají hnědou barvu a příjemnou aromatickou vůni. Takovýmto postupem se připravují fermentované listy i jiných druhů, jako např. listy maliny, jahody, tymiánu apod. Takto fermentované listy se pro farmacii zásadně nepoužívají. Používají se pouze na přípravu nápojů, které nahrazují pravý čaj. Sušené listy slouží jako náhrada čínského čaje, kterému se podobají chutí i vůní.

Ostružiník ostružinatý: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace. Snad jen při předávkování nebo příliš dlouhé expozici by mohla vzniknout zácpa.

Užívání

Užívání: 2 pol.lžíce přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 3 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Obsah všech látek v listech ostružiny je poměrně malý, a proto drogu řadíme mezi tzv. indiferentní drogy s menší účinností, i když ani to nemusí být docela pravda, protože naše znalosti o obsahových látkách jsou prozatím poměrně nedostatečné. Ostružinový list podáváme téměř výhradně ve směsích, protože jeho samostatné působení bývá většinou slabé. Jde o produkt na rozhraní potravinářského a léčebného působení. Pro potravinářské účely se droga většinou fermentuje.
Dávkují se dvě kávové lžičky na šálek záparu.
Nebo:
Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z vyšší dávky - ze 2 kávových lžiček drogy na šálek vody: užívá se 2-3x denně.
Nebo:
Z listí se připravuje velice chutný čaj. Špetka sušeného listí se spaří šálkem vroucí vody, nechá se 5 minut stát a vypije se horký s cukrem a citronem. Osvědčuje se při nachlazení.
Přiravuje se odvar z 1,5 lžičky listů na 5 dl vody (pije se asi po 1 dl 2-3x denně mezi jídlem). Vaří se maximálně 1 minutu.
Nebo:
Při úplavici a silném průjmu se doporučuje odvar z 20 g sušeného listí ve 1/4 l vody. Vaří se 5 minut, nechá ustát a tato porce se pije 3x denně.
Nebo?
Ke stejnému účelu se užívá stejně připravený a užívaný odvar ze sušených kořenů ostružiníku.
Přes terapeutickou účinnost se ostružina užívá v přiměřeném větším množství i jako ovoce, přičemž nejhodnotnější je v čerstvém, případně zmrazeném stavu.
Z plodů ostružiníku se připravuje sirup, který se užívá proti průjmu. Rozmačkané ostružiny se protlačí sítem a vaří se stejným množstvím vody. Pěna se při vaření sbírá. Když kapalina zhoustne, nechá se vychladnout a plní do lahví. Sirup zředěný vodou (ostružinová šťáva) se užívá jako osvěžující nápoj pro nemocné.

Zevní užití:
Na vyplachování úst nebo na kloktání se doporučuje zápar s dvojnásobnou koncentrací (případně z 1-2 polévkových lžic drogy na sklenici vody).

Popis

Složení: Rubi fruticosi folium.

Ostružiník list 20g
Ostružiník list 20g