Ostropestřec plod 150g

Název

Ostropestřec plod 150g

Vědecký název

Cardui Mariana fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Ostropestřec mariánský plod
Složení: Cardui Mariana fructus. V lidovém léčitelství se používá jako prostředek při špatném trávení, žlučníkových kamenech, kolikách a zánětech žlučníku a jater, dále jako podpůrný prostředek při dietách a k pročištění organismu. Za léčivé účinky plodů ostropestřce jsou odpovědny zejména flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), kterým se souhrnně říká silymarin. Tyto látky se váží na membrány jaterních buněk a zabraňují tak vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Vedle toho i podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako dosti silné antioxidanty. Užívání: 1 pol. lžíci nasypat do 0,5 l vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1 x denně, je možné také na špičku nože přímo sníst.


  • Léčivé účinky: oficiální

Ostropestřec mariánský: GIT: Oficiální - Silymarinové flavonoidy (flavolignany) mají ochranný účinek na jaterní parenchym, účinné látky mají charakter jakýchsi stabilizátorů buněčných membrán. Ani po delším užívání nepůsobí toxicky a nedoprovázjí je nepříjemné vedlejší účinky, proto jsou vhodné hlavně při chronických jaterních onemocněních. Hepatoprotektivnímu (antihepatotoxickému) působení synergicky napomáhají i aminokyseliny, které mají metylové skupiny vázané na síru. V této vazbě (při tzv. biologicky labilní metylové skupině) snadno nastává odevzdání metylové skupiny vhodnému "akceptoru", což se označuje jako transmetylace. Například takto se váže metylová skupina na noradrenalin, který se následně mění na adrenalin. Silymarin se užívá jako podpůrná terapie alkoholem a léky navozeného poškození jater, chronických zánětů jater a hepatické cirhózy. Hepatoprotektivní účinek je možno využít při posthepatických syndromech a při rozličných druzích hepatitíd a hepatopatií. Preventivně se může droga používat při profesionálním zatížení jaterního parenchymu hepatotoxickými látkami (např. trinitrotoluenem a tetranitrotoluenem, ev. při otravách houbami), případně při nevyhnutelnosti užívání medikamentů, které potencionálně mohou poškodit hepatocyty. Užívá se i při léčení otrav a cirhózy jater. Nověji se zjistilo, že ostropestřec má vlastnosti choleretické (zvyšuje tvorbu žluči) a cholagogické (podporuje vylučování žluči). Zde působí hořčiny a silice. Přípravky se užívají při chronické cholecystopatii. Užívá se vnitřně v prášku (4-5x denně 1 čajová lžička rozmačkaného semene) nebo v nálevu (2-3krát denně 1 čajová lžička rozmačkaného semene na šálek vody). Dále se užívá při žlučníkových kaméncích s kolikami. Při léčbě zdlouhavých jaterních chorob se ordinuje kombinace drog: Herba chelidonii, Radix cum herba taraxaci, Herba hyperici, Radix seu Herba cichorii aj. Pro obsah biogenních aminů (tyramin, histamin) se droga kdysi doporučovala jako náhrada za námel - Secale cornutum. Jeho účinnosti však ani zdaleka nedosahuje.

Ostropestřec mariánský: Neuropsych.: Oficiální - Droga se užívá vnitřně jako sedativum.

Ostropestřec mariánský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Sympatikomimetický účinek je možno využít u astenických a hypotonických pacientů s funkčním hypoadrenlinismem. Při léčbě hypertoniků je třeba počítat s mírným zvýšením krevního tlaku. Užívá se i při léčení otrav, např. otrav houbami. Droga působí antipyreticky a tlumí činnost sympatiku. Parenterální přípravek - silybin hemisukcinát sodná sůl je dostupný v Německu pro léčbu otravy houbou Amanita phalloides.

Ostropestřec mariánský: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně se užívá droga při hemoroidech, křečových žilách a bércových vředech.

  • Léčivé účinky: lidové

Ostropestřec mariánský: GIT: Lidové - Jedny z mála rostlin, které působí přímo na jaterní buňky a zlepšují jejich činnost, jsou ostropestřec mariánský a artyčok. Obě rostliny jsou si blízké, patří mezi hvězdnicovité. Účinné látky chrání játra a působí regenerativně. Ostropestřec (plod) je užíván při léčbě chorob jater a žlučníku. Podporuje vylučování žluči, pomáhá při žlučových kaméncích a žloutence, osvědčil se při zánětu jater. Drogu používáme v těch případech, kdy máme podezření, že potíže nemocného mohou být spojeny s chronickou otravou nebo když léčíme její následky. Vcelku se dá říci, že ji využíváme všude tam, kde se jedná o sníženou funkci jater. Akutní (nakažlivý) zánět jater, doprovázený žloutenkou, se vyskytuje epidemicky. Zanechává často těžké trvalé poruchy, pokud pacient svá játra nechrání preparáty z ostropestřece. Přitom je nezbytné se správně stravovat a přísně dodržovat zákaz pití alkoholu, až do té doby, než lékař při kontrole krve po delší době potvrdí nezávadnost jater. Zejména u jater je užití semen ostropestřece důležité, protože léčebná kůra působí regeneraci jaterních buněk. Nadvýživa a nadměrná spotřeba alkoholu vedou často bez předcházejícího zánětu jater k přetučnění jater, to znamená ke zničení nebo nečinnosti velké části jaterních buněk. Vysoký obsah tukových látek v krvi patří k hlavním příčinám infarktu a aterosklerózy. Chemické látky pomáhají zde jen zcela omezeně - a nikdy rychle. Úplný zákaz užívání jaterních jedů, jako je alkohol a dlouhá řada průmyslově vyráběných léků, spolu s vědecky sestavenou výživou, jsou první nabídky v léčbě. Na tuto dietu potom navazuje podávání preparátů z ostropestřece. Ostropestřec zde pomůže jako neškodlivé rostlinné terapeutikum. Účinnou látkou je komplex silimarin, který je i při větším dávkování bez vedlejších účinků a mimořádně účinný na regeneraci jater. Ochrana jater byla experimentálně ověřována a bylo potvrzeno, že vliv játrům škodlivých látek se zeslabil nebo se docela vyloučil. Podle dosavadních pokusů se tedy považuje za prokázané, že ostropestřec působí na játra ochranně a regenerativně. Čajová kúra s ostropestřecem je tedy velmi vhodná pro lidi trpící na játra nebo s citlivými játry. Potíže brzy pominou a zvýší se pocit uspokojení. I po přestálé akutní hepatitidě se ostropestřec úspěšně používá na doléčení. Ostropestřec dokonce léčí poškození jater alkoholiků, samozřejmě při dodržení lékařsky sestaveného režimu výživy. Radikální pomoc přinese léčebná postní kúra. V každém případě potřebují játra podporu. U léků se žádá krajní opatrnost, protože játra jsou hlavní orgán, který odstraňuje jedy. Důležitá rada: každá jaterní nemoc po vypuknutí prvních potíží patří do rukou lékaře. Zvláště při objevení žlučového barviva v krevním oběhu (žloutenka). List ostropestřece se užívá při žloutence a žlučníkových kamenech.

Ostropestřec mariánský: Kardiovaskulár: Lidové - Droga se užívala také při onemocnění sleziny.

Ostropestřec mariánský: Urogenitál: Lidové - List aplikujeme vnitřně při bílém výtoku a vodnatelnosti.

Ostropestřec mariánský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Ostropestřec se užívá zejména pro léčbu a doléčování chorob jater a žlučníku a tím vlastně i celé látkové výměny.

Ostropestřec mariánský: Respirační: Lidové - Semena se užívala proti bolestem na prsou. List se užívá vnitřně při zánětu pohrudnice a plic.

Ostropestřec mariánský: Ostatní: Lidové vnitřní - Plodům byl na základě pokusů prokázán protihorečnatý účinek.

Ostropestřec mariánský: Kůže: Lidové - Zevně je možné ostropestřec použít jako koupel proti bércovým vředům.

Ostropestřec mariánský: Ostatní: Lidové zevní - Zevně je možné ostropestřec použít jako koupel proti křečovým žilám.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ANTIDOTUM, HEPATOPROTEKTIVUM, ANTIHEPATOTOXICUM, CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, HYPERTONIKUM, ANTIPYRETIKUM, SPASMOLYTIKUM.

Ostropestřec mariánský: Homeopatie: Semena ostropestřece se zpracovávají dvojím způsobem, a to buď celá nebo mletá či drcená. Obě receptury sepoužívají takřka od nepaměti a zachovávají maximální množství účinných látek, které jsou obsaženy zejména v obalu - barvivu semen. Odzkoušeno je následující homeopatické zpracování: Do 0,5 litru vody se přidá 45 gramů dobře zralých, černých semen a vše se pomalu vaří přikryté, až zůstane 250-300 ml. Odvar se slije a pak se přidá 250 ml lihu 90%. Vzniklou tinkturu ředíme na potenci D4 lihem 40%. Obecně ji užíváme v potenci D3 nebo D4 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, po jídle. Její hlavní využití je zejména ve směsi s vlaštovičníkem a benediktem. Tato směs však nemá co do množství jednotlivých bylin stabilní složení a užívá se při potížích s játry, žlučníkem a žlučovody, žaludkem (žaludečními šťávami). Může se ovšem aplikovat i při gynekologických a plicních potížích nebo žloutence.

Ostropestřec mariánský: Poznámky: V současnosti se vyrábí dost lepších průmyslových přípravků s kombinovanými výtažky (např. z třezalky, pampelišky aj.) ve formě dražé nebo kapek. Nejnovější jaterní terapeutika již obsahují čistý silymarin (např. Flavobion, Simepar, Legalon). Plod je také součástí výborné "jaterní" čajoviny Ungolen. Preparát Flavobion jsou potahované tablety obsahující 70 mg silymarinu. Simepar obsahuje stejně jako Flavobion 70 mg silymarinu, ale navíc ještě vitamíny skupiny B - thiamin, riboflavin, nikotinamid, pyridoxin, kalcium pantothenicum a cyancobalamin. Lékovou dormou jsou tobolky. Mají totožnou indikační skupinu - hepatoprotektiva. Jejich indikace jsou - pomocná léčba chronické perzistující a aktivní hepatitidy, jaterní cirhózy, toxicko-metabolických lézí jater (stetóza jaterní, lékové poškození, otrava hepatotoxickými látkami). Silymarin a jedna z jeho strukturálních komponent silybinin jsou substance s dloženými hepatoprotektivními vlastnostmi. Jejich mechanismus účinku je nicméně málo jasný. Údaje v literatuře naznačují, že silymarin a silybinin působí čtyřmi různými cestami:
1) jako antioxidanty, zhášeče a reguátory intracelulárního obsahu glutathionu,
2) jako stabilizátor buněčné membrány a regulátor permeability, který zabraňuje hepatotoxickému agens vstupovat do hepatocytu,
3) jako promorot rRNA syntézy, stimuluje jaterní regulaci,
4) jako inhibitor přeměny hvězdicovitých hepatocytů na myofibroplasty - tj.. proces odpovědný za depozici kolagenových vláken, což vede k cirhóze.
Klíčovým mechanismem, zajišťujícím hepatoprotekci, se jeví zhášení volných radikálů. Silymarin je schopný u zvířat neutralizovat hepatotoxickou aktivitu několika agens včetně Amanita phalloides, ethanolu, paracetamolu, tetrachlormetanu. Klinické pokusy ukázaly, že silymarin má hepatoprotektivní účinky při akutní virové hepatitidě, otravě houbou Amanita phalloides, toxické hepatitidě způsobené psychotropními látkami a jaterních onemocněních vyvolaných alkoholem včetně cirhózy při denní dávce 280 až 800 mg, což odpovídá 400 až 1400 mg standardizovaného extraktu. Hepatoprotektivní účinek byl dokumentován zlepšením jaterních testů. Bylo provedeno pět klinických pokusů na vyhodnocení účinnosti silymarinu nebo silipidu (komplex silymarinu s fosfatidylcholenem) na léčbu hepatitidy. Po 3 týdenním podávání 420 mg/den silymarinového extraktu pacientům s akutní virovou hepatitidou A nebo B se u 40% pacientů normalizovala hladina bilirubinu a u 82% hladina AST. U sosob, které byly v zaměstnání po dobu 5-20 let vystaveny parám toluenu nebo xylenu, došlo ke snížení zvýšených hladin AST a ALT po jednoměsíčním užívání 140 mg silymarinu 3krát denně. U osob vystavených působení organofosfátů (Malathion) se po užívání 420 mg/den silymarinu zvýšila aktivita sérové cholinesterázy, ale nezlepšila se funkce jater u zdravých dobrovolníků. Dále byl sledován účinek silymarinu na prevenci jaterního poškození způsobeného psychotropními látkami. Po 90 denním léčení 800 mg/den silymarinu se zlepšily jaterní funkce a snížilo se lipoperoxidativní poškození jater, jež vzniklo následkem léčby butyrofenonem, fenothiaziny. Bylo prokázáno, že rostlinný komplex připravený ze Silybum marianum, Alchemilla vulgaris, Equisetum arvense, naklíčených semen Glycine soja, Triticum vulgare, Medicago sativa a Raphanus sativus, který byl standardizován na množství silybinu, taninu, křemíku a peptidů, je schopen inhibovat enzymy způsobující stárnutí kůže - elastázy. Analýza prokázala 36,3% snížení vrásek. Silybinin je též možné využívat k léčbě androgenně dependentní rakoviny prostaty. To potvrzue i nižší výskyt rakoviny u Asiatů žijících v Asii oproti Asiatům žijícím v USA. Asijští Asiaté mají totiž stravu s nižším obsahem biologicky aktivních androgenů. Další důkaz k potvrzení tohoto konceptu pochází ze zjištění, že více než 75% onemocnění rakovinou prostaty je v počáteční diagnóze androgenně dependentní. Tato studie objevila možnou roli antioxidantů silybininu jako potenciálnu k ovlivnění progrese hormonálně dependentní rakoviny. Tedy silybinin má zřejmý účinek jen na rakovinné buňky.

Ostropestřec mariánský: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání drogy v terapeutických dávkách se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace. Jediná možnost znehodnocení drogy je možné žluknutí semen. Také izolovaný silymarin nemá žádné kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci nasypat do 0,5 l vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1 x denně, je možné také na špičku nože přímo sníst.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
K léčení je možné použít jak nadzemní části rostliny, tak i kořen, avšak nejznámější je užití semen. Účinnou látkou je silymarin, který je v oplodí ostropestřece. K jeho vyluhování je potřeba poměrně dlouhá doba, zřejmě nestačí spaření ani odvar. Účinnější formou než odvar je tinktura. Drogu je možné podávat samostatně i v kombinacích především s řepíkem, pampeliškou, čekankou, zemědýmem, třezalkou, oddenkem pýru, meduňkou, vlaštovičníkem a benediktem.
Pro spasmolytický účinek se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu, pije se 2x denně.
Nebo:
Semeno ostropestřece se užívá drcené v nálevu.
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajová lžička plodů ostropestřece se přelije vařící vodou, 10 až 20 minut se nechá odstát a pak se scedí. Čaj pijeme horký po doušcích, ráno na lačný žaludek, 1/2 hodiny před obědem a večer před spaním 1 šálek.
Čaj je možno smíchat s čajem máty peprné - tím se dosáhne zlepšení chuti a v některých případech i zvýšení účinnosti. Je možné přidat do mátového čaje asi 20 kapek tinktury z ostropestřece. Kúru je nutno provádět několik týdnů.
Nebo:
Užívá se vnitřně v nálevu (2-3krát denně 1 čajová lžička rozmačkaného semene na šálek vody).
V Itálii se vaří asi 3% odvar z kořene (10 minut vařit, 3 šálky denně)
Nebo:
Na přípravu odvaru se používá průměrná jednotlivá dávka 1 g. Na zápar se obvykle ordinuje 1 kávová lžička drogy na 1 sklenici vody: pije se 2x denně.
Nebo:
V případě potřeby se mohou ordinovat i vyšší dávky, například 1 zarovnaná kávová lžička práškované drogy z plodů 4-5x denně.
Nebo:
Stejně tak Decoctum Fructus cardui Mariae (2-6 g drogy na 1 sklenici vody se vaří 8 minut), který se vypije v průběhu dne v dávce 1/4 sklenice 4x denně.
Nebo:
Jiný předpis má účinný odvar z 30 g drogy na 500 ml vody. Nechá se vyvařit na poloviční množství a potom se užívá po 1 lžíci každou hodinu.
Nebo:
Lidově se doporučuje užívat asi 2% odvar (8 minut nechat slabě vařit).
Nebo:
Jiný návod: 30 g plodů na půl litru vody, vařit na slabém ohni tak dlouho, až se vyvaří polovina vody. Pije se každou hodinu jedna lžíce.
Ze sušených listů se připravuje odvar z 10 g drogy, které asi 3 minuty povaříme v 0,5 litru vody a necháme odstát. Odvar užíváme po doušcích přes den.
Může se užívat i prášek z plodů (4-5x denně zarovnaná kávová lžička).
Nebo:
Nejúčinnější a také nejjednodušší formou je prášek z mletých plodů ve směsi s mléčným cukrem v poměru 1:2, a to v dávce 2-4 čajové lžičky denně. Prášek musí být skladován ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, v suchém a poměrně chladném prostředí. Připravujeme si vždy jen takové množství prášku, které spotřebujeme během několika málo dní. Mleté plody totiž poměrně rychle žluknou a pak působí spíše opačně - léčbu zpomalují nebo dokonce znemožňují. Nejlepším obalem se zdají být tuby od šumivého vitamínu.
Nebo:
Užívá se vnitřně v prášku (4-5x denně 1 čajová lžička rozmačkaného semene).
Z natě nebo z kořene se připravuje alkoholový extrakt.
Nebo:
Užívá se tinktura z nedrcených plodů (2x denně 15 kapek).
Nebo:
Tinctura cardui Mariae se podává po 2,5 g pro dosi, což v praxi představuje dávku 30 kapek 4x denně.
Nebo:
Spolehlivější účinek má tinktura z nedrcených plodů (Tinctura cardui mariae "Rademacher"), v receptuře kombinovaná s vlaštovičníkovou, strychninovou aj.

Popis

Složení: Cardui Mariana fructus.

Ostropestřec plod 150g
Ostropestřec plod 150g