Ořešák list 40g

Název

Ořešák list 40g

Vědecký název

Juglandis regia folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Ořešák královský list
Složení: Junglandis folium. V lidovém léčitelství se používá jako adstringens a hemostatikum. Dříve se používal jako antiarthritikum. Listy se používají při kožních vyrážkách všeho druhu a při trudovitosti, rovněž při hnisavých procesech. Při diabetu je pouze podpůrným prostředkem. Droga působí silně antibakteriálně (zejména proti stafylokokům). Má také značné protizánětlivé účinky. Obsahuje třísloviny (nucitaniny), silici a hořčinu juglon, antibakteriální látky, inosid (asi 3 %), flavonoidy, gallotaninové třísloviny s kyselinou elagovou, silicí, mesoinosid, karotenoidy. Sušené listy mají po delším skladování kolem 80 mg% vitamínu C. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 2-3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Ořešák královský: GIT: Oficiální - Protože kyselina elagová má tendenci vázat toxické sloučeniny, droga ořechu se doporučuje při zánětlivých chorobách trávicích orgánů (při žaludečních a střevních katarech) spojených se sklonem ke kapilárnímu krvácení. Využívá se i jako pomocný lék při inoperabilních nádorech žaludku a střev. Zjistily se i mírné fungicidní účinky.

Ořešák královský: Neuropsych.: Oficiální - Juglon působí i sedativně.

Ořešák královský: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Drogy se užívají jako metabolikum.

Ořešák královský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Zásluhou tříslovin a kyseliny elagové působí droga protizánětlivě, antibakteriálně (např. Staphylococcus aureus) a protikrvácivě, přičemž spolupůsobí i juglon (jako naftochinon podobný vitamínu K). Zjistily se i mírné fungicidní účinky kyseliny elagové. Juglon působí i spasmolyticky. Na zastavení různých krvácení se používají většinou alkoholové výtažky z ořechové drogy.

Ořešák královský: Kůže: Oficiální - Na zevní použití se doporučuje při acne vulgaris (i acne pustulosa), zánětech kůže a pruritech, které zapříčiňují dermatitídy apod. V kombinaci s úbory heřmánku, případně květem chrpy a natí světlíku se připravuje odvar na natírání pokožky při ákne nebo zánětech kůže. Extractum juglandis nucis se užívá jak na barvení pokožky při leucoderma a vitiligu, tak na barvení vlasů. Užívá se jako adstringens při koupelích, zvláště proti nadměrnému pocení nohou, axilárních a jiných oblastí, na omrzliny apod.

Ořešák královský: Ostatní: Oficiální zevní - Antiseptické vlastnosti předurčují drogu na výplachy a na kloktání při zánětlivých chorobách ústní dutiny (při stomatitídách, gingivitídách, glositídách) a faryngitídách - připravuje se i odvar v kombinaci s úbory heřmánku, případně květem chrpy a natí světlíku. Filtrovaný výtažek se aplikuje obyčejně v kombinaci s potencujícími drogami při očních zánětech. Při očních zánětech účinky ořechu umocňují drogy: Flos chamomillae, Flos cyani, Herba euphrasiae. Na zastavení různých krvácení se používají většinou alkoholové výtažky z ořechové drogy.

  • Léčivé účinky: lidové

Ořešák královský: GIT: Lidové - Ořech se užívá jako anthelmintický prostředek (odvar ze zelených slupek se dává proti škrkavkám u dětí). Vinný nálev z ořechových listů se doporučuje při žloutence (stejně je možno užít i čaj z listů). Použití drog je vhodné při zánětlivých chorobách trávicího traktu, hemoroidech, krvavých průjmech, krvácení ze zažívacího ústrojí. Při žaludečním a střevním kataru, při poruchách trávení, zácpě a nechutenství se užívá odvar z ořechových listů. Při zažívacích poruchách (lehké nechuti k jídlu) bývá doporučován i odvar z ořechových slupek. Ze zelených ořechů, které musíme trhat asi v polovině června (musí se nechat lehce propíchnout), můžeme vyrobit výbornou ořechovou pálenku (žaludeční likér). Ta pročišťuje žaludek, játra a krev, odstraňuje slabost žaludku a hnilobné procesy ve střevech. Kromě toho je vynikajícím prostředkem při nechutenství. V některých oblastech je velmi oblíbené podávání bílého vinného macerátu ořešákových listů v dávce 2x denně 50 ml v prevenci zažívacích poruch.

Ořešák královský: Kardiovaskulár: Lidové - Ze zelených ořechů se vyrábí likér, který je vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Droga působí i hemostaticky.

Ořešák královský: Urogenitál: Lidové - Užívá se při menstruačních obtížích.

Ořešák královský: Neuropsych.: Lidové - Ořešák uklidňuje nervy (sedativum).

Ořešák královský: Skelet + svalstvo: Lidové - Droga také podporuje růst kostí.

Ořešák královský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga snižuje hladinu krevního cukru. Lze ji s úspěchem podávat též při cukrovce. Čaj z listů se užívá na pročištění krve. V některých oblastech je velmi oblíbené podávání bílého vinného macerátu ořešákových listů v dávce 2x denně 50 ml jako "krev čistícího" prostředku, v prevenci metabolických, chorob.

Ořešák královský: Ostatní: Lidové vnitřní - Listy se v létě doporučují místo rybího tuku dětem, které nerady užívají rybí tuk při křivici (užívá se odvar). Chceme-li jejich účinek zvýšit, přidáme k nim stejný díl macešky. List působí na organismus jako nespecificky působící posilující prostředek, tonikum, se spektrem účinnosti zejména při rekonvalescenci po různých chorobách, doprovázených zesláblostí (všeobecnou slabostí) a malátností. Droga má též příznivý vliv na lymfatický systém, působí protizánětlivě, analgeticky, antibioticky, adstringentně a hemostaticky. V některých oblastech je velmi oblíbené podávání bílého vinného macerátu ořešákových listů v dávce 2x denně 50 ml jako všestranně posilujícího prostředku a v prevenci infekčních chorob. Ořešák uvolňuje křeče (spasmolytikum).

Ořešák královský: Kůže: Lidové - Užívá se při kožních onemocněních, spolu s natí světlíku při akne, neurodermatitídách aj. Odvar z listů léčí skrofulózu. Šťáva vytlačená z čerstvých zelených slupek je v lidovém lékařství oblíbeným lékem proti svrabu. Formou obkladů se ořech užívá na různá kožní onemocnění, např. lupus erythematodes ev. erythema nodosum. Úspěšně se využívá taktéž proti vypadávání vlasů a proti vším. Omývání, případně koupele s přísadou listů pomáhají při uhrovitosti a hnisavých vyrážkách. Mast ze zelených ořechů se používá pro předcházení vytvoření pleše, proti vypadávání vlasů, podporuje růst vlasů. Zbarvuje pleť do tmava. Mast se vtírá večer do pokožky hlavy a vlasů. Ořechový olejem natíráme šedivějící vlasy. Výluh z listů je velmi účinnou přísadou do koupelí při zánětech nehtů na nohou a rukou. Silný výluh z listí přidaný do koupele léčí uzlovité omrzliny. Možno ho použít i při silném vypadávání vlasů, tehdy výluhem masírujeme pokožku hlavy. Je také výborným prostředkem proti vším ve vlasech. Čerstvé listy zahánějí nežádoucí hmyz. Omývání, případně koupele s přísadou listů pomáhají při pocení nohou a nadměrném pocení vůbec. Výluh z listů je velmi účinnou přísadou do koupelí při TBC krčních uzlin.

Ořešák královský: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se zevně jako posilující prostředek. Ve formě obkladů se užívá na opuchlé žlázy a při zlomeninách kostí. Užívá se i na kloktání při zánětech hrdla a dutiny ústní, ev. při uvolněných zubech (často spolu s květem chrpy, řebříčku a heřmánku). Odvar proti kostižeru se zesílí přidáním ovesné slámy, bobulí jalovce, přesličky, šalvěje a jitrocele. Jím vymýváme nemocné místo a přikládáme na něj obklad smočený v odvaru. Zevně se užívá i na výplachy pochvy, omývání, případně koupele při zánětu rodidel a při bílém výtoku (bělotoku). Působí též hojivě na hnisavé rány. Výluh z listů je velmi účinnou přísadou do koupelí při křivici (anglická nemoc - rachitis), při TBC krčních uzlin, zánětech nehtů na nohou a rukou. Profylakticky se obě drogy využívají zejména zevně: ze stejných dílů drceného oplodí, dubové kůry a drcených jalovčinek a z půl dílu smrkových vršíčků se připravuje odvar na obklady při pohmožděninách, výronech, omrzlinách, vykloubeninách. Včasná aplikace po úrazu je velmi dobrou prevencí proti rozvoji komplikací. Pokud se již vyvinul zánětlivý stav, nelze již tyto obklady použít. Obklady z odvaru listů se přikládají na zavřené oči při jejich namožení a při očních katarech. Odvar z drogy se užívá jako léčebné klyzma při proctokolitidě (zánět konečníku a tlustého střeva).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, HEMOSTATIKUM, ANTISEPTIKUM, BAKTERIOSTATIKUM, METABOLIKUM, ANTIDIAROIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, BAKTERICIDUM, DEPURATÍVUM, KOSMETIKUM, tonikum.

Ořešák královský: Homeopatie: V homeopatii se ořech vlašský používá velice často a má široké spektrum využití. Základem pro homeopatické zpracování je čerstvé zelené oplodí, případně doplněné stejným množstvím čerstvých listů. Zpracovává se podle §3 lihem 90%. Dále se ředí na potenci D3 lihem 30%. Obecně se užívá v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 6 kapek, před jídlem, pod dobu 2 měsíců. Tinktura se užívá především při chronických onemocněních, zejména při anémii, ekzémech, potížích s vlasy, plicních emfyzémech, ledvinových kamenech apod.

Ořešák královský: Prevence: Profylakticky se obě drogy využívají zejména zevně: ze stejných dílů drceného oplodí, dubové kůry a drcených jalovčinek a z půl dílu smrkových vršíčků se připravuje odvar na obklady při pohmožděninách, výronech, omrzlinách, vykloubeninách. Včasná aplikace po úrazu je velmi dobrou prevencí proti rozvoji komplikací. Pokud se již vyvinul zánětlivý stav, nelze již tyto obklady použít. Obklady z odvaru listů se přikládají na zavřené oči při jejich namožení. V některých oblastech je velmi oblíbené podávání bílého vinného macerátu ořešákových listů v dávce 2x denně 50 ml jako všestranně posilujícího a "krev čistícího" prostředku, v prevenci metabolických, zažívacích a infekčních chorob.

Ořešák královský: Kosmetika: Kosmetika se zajímá o barvící vlastnosti juglonu. Výtažky z ořešákových drog se přidávají do opalovacích olejů a krémů nebo se používají jako barvivo na vlasy k dosažení krásných hnědých odstínů. Čerstvou štávou z oplodí zelených ořechů si můžeme barvit vlasy sami. Smícháme asi 20 g rozdrcených zelených slupek s 50 ccm vody, 25 g kamence a 75 g stolního oleje. Tuto směs mírně zahříváme , až dostane odpovídající odstín, a potom jím potřeme vlasy. Štáva však musí být čerstvá, protože rychle ztrácí barvící schopnost. K barvení vlasů je vhodný také lihový výluh (10 g oplodí vyluhovat ve 100 ccm 60 % lihu). Odvar z listů zředěný vilínovou vodou pomáhá proti příliš mastné a nečisté pokožce. V neředěné podobě odvar zvyšuje temné zbarvení vlasů.

Ořešák královský: Poznámky: Dlouholetým pěstováním vzniklo několik odrůd, např. ořechy s "papírovými" skořápkami (var. fragilis), s plody až jako slepičí vejce (var. maxima - jejich jádro však velmi sesychá) aj. Odrůdy (sorty) se odlišují podle listů, období kvetení, tvaru koruny stromu, stupně mrazuvzdornosti atd., především však podle tvaru ořechů. V kultuře je známo asi 150 ořechových sort. Pro jiné účely (cukrářství, likérnictví, potravinářství) se používají nezralé plody (sbírají se v době, kdy ještě vnitřní skořepinu ořechu je možno propíchnout špendlíkem) - Fructus juglandis immaturus a zralé plody - Fructus juglandis maturus. Juglon barví kůži do hněda, proto se i výtažky z oplodí nezralých ořechů používají do krémů na opalování, případně v jemném oleji (tzv. ořechový olej obsahující juglon) jako známé kosmetikum). Skořicově hnědé barvivo přítomné v oplodí se používá k barvení vlasů. Juglon má protikrvácivé účinky, jenže slabší než vitamín K (léčebně se nedají využít). Výraznější jsou spasmolytické, sedativní a fungicidní (baktericidní) vlastnosti. Čerstvé listy jsou lidově známé jako insekticidum (proti blechám). Nezralé plody, které zbydou po sloupnutí oplodí, se zavářejí do cukru nebo nakládají do lihu. Tak vzniká ořechovka, která napomáhá trávení. Z jader se liduje olej - Oleum juglandis, který slouží jako jedlý stolní olej. Ořechové dřevo je tvrdé, těžké, trvanlivé, s krásnou fládrovanou kresbou a cení se hlavně v nábytkářství. Ještě krásnější dřevo dává americký ořešák černý - Juglans nigra L. Jeho nevýhodou je, že má malé a málo cenné ořechy, ale bylo by ho možné pěstovat i u nás. Ze dřeva se vyrábějí pažby pro pušky. Z listů se vyrábí barvivo. Ze zelených slupek se vyrábějí mořidla na jiná, světlá dřeva a barviva. Vlašský ořech se také nazývá Jovis glans - Jupiterův ořech.
Vlastnosti: Hořká, adstringentní, teplá, vysušující, čerstvá, slupka je chladivá.
Působení: J. regia: adstringens, prostředek proti hlístům, antispazmodikum, zažívací tonikum. Oplodí působí protizánětlivě. J. cinerea: projímadlo, adstringens, podporuje tok žluči.
Listy J. regia: V Evropě jsou listy ořešáku královského oblíbeným domácím prostředkem jak při ekzémech, tak blefaritidě (zánětu očního víčka) u dětí. SOučasný výzkum naznačuje antifugální vlastnosti stejně jako antiseptický účinek. Listy se rovněž užívají proti střevním parazitům a jako tonikum pro zažívání. Sbírají se po celou dobu vegetace.
Bachův květinový přípravek z ořešáku: doporučuje se v dobách změn, jako je menopauza nebo stěhování.
Ořech a oplodí J. regia: Masitá vnější slupka ořechu je bohatá na ovocné kyseliny a minerály. Tradičně se nálevy z tohoto oplodí užívaly k barvení vlasů. Olej extrahovaný z ořechu obsahuje esenciální mastné kyseliny životně důležité pro četné tělní pochody. Sbírá se koncem léta.
Vnitřní kůra J. cinerea: Vnitřní kůra je jedním z mála projímadel, které lze užívat i v těhotenství. Sbírá se začátkem léta.
Listy J. regia:
Nálev: Používejte při kožních onemocněních a zánětech očí a jako zažívací tonikum při nechutenství.
Omývání: Nálev používejte při ekzému nebo na poranění a škrábnutí.
Oční lázeň: Použijte buďto dobře scezený nálev nebo 5 kapek tinktury do oční lázně při blefaritidě a konjunktivitidě.
Vnější oplodí J. regia:
Nálev: Užívejte jej při chronickém průjmu nebo jako tonikum při anémii.
Oplachování vlasů: Nálev používejte při padání vlasů k jejich oplachování po mytí.
Ořech J. regia:
Olej: Užívejte denně 2 čajové lžičky nerafinovaného oleje z ořechů jako doplněk jídelníčku při menstruační dysfunkci nebo při suchém, šupinatém ekzému.
Vnitřní kůra J. cinerera:
Odvar: Užívejte jej při zácpě, pomalém zažívání, jako stimulans jaterní činnosti a při kožních onemocněních.
Tinktura: Užívejte max. 5 ml denně při stejných onemocněních jako odvar.

 

 

Ořešák královský: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace.
NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ stanovisko EU: Oplodí obsahuje juglon, který má mutagenní a karcinogenní účinky.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 2-3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Použitou drogou je list, řidčeji zelené oplodí ořechů. Nejčastěji drogu podáváme v podobě odvaru. Dávky volíme vždy raději menší. V lidovém léčitelství se užívá zápar z 0,5-1 lžíce listů na 3 dl vody (15-20 g na litr vody). Pije se 2-5x denně po 1-1,5 dl jako adstringens a antidiaroikum.
Nebo:
Čaj: Jednu vrchovatou čajovou lžičku pokrájených listů spaříme ve 1/4 l vroucí vody, krátce vyluhujeme.
List se dávkuje: půl kávové lžičky na šálek odvaru - pije se 2-3x denně.
Nebo:
List se obvykle dávkuje 1-2 g v odvaru (denní dávka asi 3 čajové lžičky).
Nebo:
Adstringentní účinky má i odvar z 1-1,5 lžíce listové drogy na 5 dl vody (pije se stejná dávka 1-3x denně).
Nebo:
Na přípravu odvaru se používá průměrná jednotlivá dávka 1 g, nebo 1/2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Odvar se může připravit i ze 3 lžiček drogy na 2 sklenice vody: v této koncentraci se pije 1/2 sklenice 3-4x denně.
Nebo:
Vyšší dávky má Decoctum Folii juglandis (15-30 g drogy na 1 000 ml vody), který se užívá 1-3x denně po 1/3-1/2 sklenice. Infusum Folii juglandis (15-20 g drogy na 1 000 ml vody) se užívá 2-5x denně po 1/2 sklenice.
Nebo:
Při žaludečním a střevním kataru se užívá odvar z ořechových listů. Připraví se tak, že se špetka sušených ořechových listů, pokrájených na drobné kousky, spaří 1/8 l vody, nechá 10 minut stát a přecedí. Tato dávka se pije ráno, v poledne a večer.
Nebo:
Odvar z listů, připravený podle výše uvedeného návodu, se užívá při křivici 3x denně 2 polévkové lžíce.
Nebo:
Při zažívacích poruchách bývá doporučován odvar z ořechových slupek. 10 g ořechových slupek se vaří 2 minuty ve 1/4 l vody, nechá chvíli ustát a přecedí. Bere se 3x denně polévková lžíce.
Extractum juglandis folii se užívá v jednotlivé dávce 3 g.
Při nechutenství se osvědčuje chutný žaludeční likér, připravený z nezralých ořechů. Půl kg těchto plodů se naloží na 3 týdny do 1 l lihu a nechá extrahovat. Potom se scedí, přidá podle chuti převařený cukr a užívá kalíšek před jídlem.
Nebo:
Pálenka: Asi 20 zelených ořechů rozčtvrtíme a nasypeme do láhve se širokým hrdlem. Zalijeme litrem režné tak, aby byla dva až tři prsty nad ořechy. Dobře uzavřenou láhev postavíme na 14 dní až 4 týdny na slunce nebo na teplé místo. Pak scedíme do lahví. Podle potřeby užíváme jednu kávovou lžičku.
Nebo:
Likér: K zeleným ořechům přidáme 2-3 hřebíčky, kousek skořice, malý kousek vanilky a čistou kůru z poloviny pomeranče (chemicky neošetřeného). Do scezené pálenky přidáme vychladlý sirup z půl kg cukru uvařeného ve 1/4 l vody.
Vinný nálev z ořechových listů se doporučuje při žloutence. Připravíme ho tak, že 50 g sušeného a na prášek rozdrceného listí polijeme půl litrem dobrého vína, necháme vychladnout a přecedíme. Pije se sklenka ráno na lačný žaludek.

Zevní užití:
Drogu můžeme kombinovat s květem heřmánku, květem chrpy a natí světlíku pro léčbu očních zánětů i pouhých podráždění. Její působení můžeme ještě zesílit přidáním květu měsíčku.
List se dávkuje na koupel v množství 0,5-1 kg.
Nebo:
K zevnímu použití se připravuje extrakt v koncentraci 20-30 g drogy na 500 ml vody. Na celkové koupele se apiľikuje 500-1 000 g listů nebo oplodí.
Na obklady a omývání se připravují ještě koncentrovanější odvary, než na vnitřní užití.
Nebo:
K barvení vlasů, u nichž chceme dosáhnout živou hnědou barvu, slouží odvar z kaštanového listí. 100 g listů se vaří 10 minut v v půl litru vody a tímto odvarem se vlasy umyjí. Neutírají se, ale nechají se na vzduchu uschnout.
Nebo:
Ke stejnému účelu slouží odvar z plodových slupek hlavně tehdy, když chceme dosáhnout tmavší barvy. Vezmeme 50 g slupek na půl litru vody a připravíme odvar stejně jako u předchozího předpisu. Ani zde vlasy neutíráme.
Nebo:
Dvouminutový odvar 100 g ořechového listí ve 2 l vody, který potom vlijeme do vany, používáme k přípravě osvěžujících koupelí.
Nebo:
Přísada do koupelí a na umývání: 100 g listů na plnou koupel, pro omytí jedna vrchovatá lžička na 1/4 l vody (viz všeobecnou část °Celková koupel"). Pro silnější koupel dáme dvojnásobné množství listů.
Mast z vlašských ořechů se připravuje ze zelených, jemně nastrouhaných vlašských ořechů s měkkými jádry, nasbíraných v červenci.

Popis

Složení: Junglandis folium. 

Ořešák list 40g
Ořešák list 40g