Mydlice kořen 50g

Název

Mydlice kořen 50g

Vědecký název

Saponaria officinalis radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Mydlice lékařská kořen
Složení: Saponaria officinalis radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako sekretolytikum a diaforetikum při onemocnění dýchacích cest, např, při zánětu průdušek, kašli a při nemocech z nachlazení. Droga má též účinek diuretický a diaforetický. Obsahuje především saponiny, sacharidy, měkké pryskyřice, sliz, kaučuk, basorin, minerální kyseliny. Saponin strutiin se pod vlivem minerálních kyselin štěpí na sapogenin a cukr. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, macerovat 8 hodin, po zahřátí popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Mydlice lékařská: Urogenitál: Oficiální - Kořen má slabší diuretické účinky.

Mydlice lékařská: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Zvýšením sekrece sliznic a zlepšením diurézy se urychluje současně i látková přeměna. Proto se droga mydlice přidává i do diuretických a metabolických čajovin.

Mydlice lékařská: Respirační: Oficiální - Saponiny zvyšují sekreci sliznic dýchacích cest a trávicí trubice. Některé mají mimo výrazných antimykotických účinků i mírné antibakteriální účinky. Proto se terapeuticky využívají při akutních i chronických zánětech průdušek buď bez expektorace, nebo s tvorbou hustých vazkých hlenů, které rozpouštějí a tím urychlují expektoraci. Kořen má především expektorační účinky, výtažek je dobré sekretolytikum. Nať se užívá především jako expektorans. Z kořene se připravuje také tinktůra tvořící složku expektoračních přípravků. Drogy se užívají např. při suchém kašli.

Mydlice lékařská: Ostatní: Oficiální vnitřní - Některé saponiny mají výrazné antimykotické účinky.

Mydlice lékařská: Kůže: Oficiální - Droga se uplatňuje zevně při kožních onemocněních. Uváděné saponiny mají i dobré fungicidní a slabší antibakteriální účinky. Pro desinfekční vlastnosti se z drogy připravují obklady na infikované kožní choroby (např. při folikulitídách). Zevně se droga aplikuje jako pomocný prostředek proti tvorbě lupin, vypadávání vlasů, při ekzémech apod.

Mydlice lékařská: Ostatní: Oficiální zevní - Pro desinfekční vlastnosti se z drogy připravují kloktadla. Lokální dráždivé účinky při vyšších koncentracích předurčují drogu na tišení revmatických bolestí.

  • Léčivé účinky: lidové

Mydlice lékařská: GIT: Lidové - Drogu je možno využít jako depurativum. Dříve se kořene užívalo při zahlenění žaludku a střev.

Mydlice lékařská: Urogenitál: Lidové - Droga zvyšuje tvorbu moče (diuretikum).

Mydlice lékařská: Skelet + svalstvo: Lidové - Kořen je možno použít jako metabolikum, užívá se i vnitřně při kloubních onemocněních.

Mydlice lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Kořen je možno použít jako metabolikum, užívá se i při revmatismu a kloubních onemocněních. Nať se užívá jako metabolikum.

Mydlice lékařská: Respirační: Lidové - Kořen i list se vnitřně užívají k odhleňování. Saponiny drogy účinně zřeďují vazké hleny v zanícených průduškách a mají též účinky antimykotické a antibakteriální. Současně dochází ke zvýšení sekrece sliznic.

Mydlice lékařská: Kůže: Lidové - Rostlina byla ordinována při lišejích a vředech a při dalších kožních onemocněních (i furunkulóze). Používá se i výtažek kombinovaný s výtažkem z mořských řas, který podporuje růst vlasů. Zevně drogu aplikujeme při obkladech zanícené pokožky.

Mydlice lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Příležitostně se pro protizánětlivé působení uplatňuje při zánětech mandlí a krčních onemocněních ve formě kloktadel. Kořen i list se užívají na obklady při revmatických bolestech a kloubních onemocněních. Rostlina byla ordinována při vředech.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

EXPEKTORANS, SEKRETOLYTIKUM, DIURETIKUM, DIAFORETIKUM, LAXANS, METABOLIKUM.

Mydlice lékařská: Homeopatie: Mydlice je klasickým homeopatickým prostředkem. Zpracovává se její kořen, ze kterého se připravuje tinktura podle §3 lihem 80%. Základní tinktura se dále ředí lihem 40% až na potenci D3. Obecně se užívá právě v této potenci, s dávkováním 3krát denně 9 kapek, po jídle. Podává se hlavně při nemocech spojených s narušením funkce slinivky a při některých stavech spojených s funkcí žláz s vnitřní sekrecí a depresemi.

Mydlice lékařská: Kosmetika: Droga z mydlice se hodí k přípravě pěnivých výrobků, jako jsou zubní pasty, mýdla, šampony a koupelové přísady. Lidová tradice doporučuje vyluhovat asi hrst kořenů v půllitru horké vody, až vznikne (po protřepání) pěnivý roztok vhodný k mytí. Ze zámořskýh saponinových rostlin je významná jihoamerická Guillaia saponaria Mol. z čeledi Rosaceae, poskytující kůru s obsahem 10 % saponinů. Droga se používá stejně jako mydlice. Nejen řádné umytí vlasů, ale i jejich regeneraci zajistí koupel s kořenem mydlice: Podle délky vlasů 1-2 polévkové lžíce drobně nakrájeného kořene vhodme do 1 litru vařící vody. Odstavíme a necháme 15 minut vyluhovat. Pak slijeme a necháme mírně ochladit a vlasy řádně propláchneme. Nečistá pleť, která má sklon k trudovitosti, by se měla denně ráno a večer ošetřovat mydlicovým mlékem: Jednu polévkovou lžíci natě nebo samotných listů mydlice necháme vyluhovat přes noc v šálku podmáslí. Ráno trochu ohřejeme a mlékem jemně třeme pokožku obličeje.

Mydlice lékařská: Poznámky: Kořen má široké technické uplatnění. Slouží na praní jemných tkanin (nerozkládá barvy), dále do zubních past, prášků apod. Izolované saponiny tvoří někdy součást expektoračních přípravků. Rozdrcený oddenek nebo rozsekaná nať či listy slouží jako kosmetický prostředek na choulostivou pleť. Omývá se jím obličej a ruce při kožních chorobách. Dá se jich asi 2 hrsti na 1 l teplé vody.

Mydlice lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Je třeba upozornit, že saponinové drogy jsou na delší dobu užívání nevhodné, saponiny se mohou vstřebávat, čímž vyvolávají nepříjemné vedlejší účinky. Vyšší dávky však dráždí žaludek, vyvolávají zvracení a celkovou nevolnost. Vstřebání většího množství saponinů vyvolává hemolýzu červených krvinek, což se v praxi stává prakticky pouze po parenterálním podání. S touto formou aplikace se ovšem v běžné fytoterapeurické praxi nesetkáváme.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, macerovat 8 hodin, po zahřátí popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Nejčastěji doporučujeme odvar. Jiné občas doporučované formy jako macerát, tinktura a případně i mast se obecně příliš neosvědčily a slouží spíše ke speciálním účelům. Pro poněkud specifické působení drogy ji zpravidla nemícháme do směsí, i když to samozřejmě možné je.
Dávka na den je 10 g drogy na 200 ml vody nebo 1 lžička práškovaného kořene na sklenici studené vody, maceruje se 8 hodin a po scezení během dne se vypije.
Nebo:
Macerát z 1 lžíce drogy na 1 sklenici studené vody se připravuje macerováním práškovaného kořene v průběhu 8 hodin. Po přecezení se pije v průběhu dne.
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek odvaru a užívá se po lžících.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka drogy je 1 g. Často se ordinuje Decoctum Radicis saponariae (1 lžíce drogy na 2 sklenice vody), který se užívá 2-3x denně po 1-1 1/2 lžíci.
Nebo:
Odvar kořenové drogy (2 lžičky drogy na 5 dl vody) se pije po 1-2 lžičkách mezi hlavními jídly.
Nebo:
Připravuje se odvar z 1 g drogy na šálek vody a podáváme 3 maximálně 8 polévkových lžic denně.
Tinctura saponariae se podává po 15-20 kapkách v kalíšku vody 3-4x denně po jídle.
Při kožních potížích, ucpání lymfatických cest, tzv. nečisté krvi, žloutence, dně, revmatismu a astmatu účinkuje nálev z 15 g natě na 0,5 litru vody. Pijí se denně 1-2 šálky.
Odvar z kořene, který se pije vícekrát denně po půl šálku, uvolňuje hleny při potížích v hrudníku.
Odvar z mydlice působí hlavně na poruchy jater a sleziny, ale i na potíže v pánvi, zahlenění hrtanu, nemoci střev a na chronické stavy kožních chorob. Připravuje se z celé natě před rozkvětem, 5 g na 0,25 litru vody, a vaří se 5 minut.

Popis

Složení: Saponaria officinalis radix. 

Mydlice kořen 50g
Mydlice kořen 50g