Mučenka nať 50g

Název

Mučenka nať 50g

Vědecký název

Passiflora incarnata herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Mučenka pletní nať
Složení: Passiflora incarnata herba. V lidovém léčitelství uklidňuje, tlumí pocity úzkosti a psychická napětí, zlepšuje a prohlubuje spánek, působí i jako gastrosedativum a kardiosedativum. Působí též jako antispasmodikum a sympatikolytikum. Obsahuje alkaloidy karbolinového typu, passiflorin, harmanol, harmin; flavonoidy saponarin, vitexin, orientin, isoorientin; steroly, stopy silice, pektol, glukosid, katechol a další látky. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. popíjet 1x denně před spaním.

  • Léčivé účinky: oficiální

Mučenka pletní: Neuropsych.: Oficiální - Za nositele sedativních vlastností se pokládá indolový alkaloid karbolinového typu harman čili pasiflorin (3-metyl-karbolin). Při experimentech na zvířatech se podařilo prokázat tlumivý vliv izolovaných flavonoidů. Droga má centrální tlumivý účinek na vegetativní ústředí: mírně snižuje krevní tlak, ale tento vliv se na cirkulaci krve výrazněji neprojevuje. Droga je častou složkou sedativně účinných preparátů (lehká až průměrně těžká nespavost a tzv. denní sedatíva - nepůsobí totiž tlumivě v případech, kde se vyžaduje soustředěná pozornost, např. u řidičů motorových vozidel apod.). Terapeuticky se využívá celkové uklidňující působení i při neurastenii, stavech přeráždění a psychického vypětí s chvěním i zvýšeným svalovým napětím, při nespavosti a při palpitacích neurotického původu. V pediatrické praxi se nejčastěji ordinuje při hysterických reakcích. Podává se i při bolestech hlavy doprovázejících duševní vypětí a exhaustivní stavy. Droga se nejčastěji kombinuje s podobně působícími drogami, jako jsou například: Radix valerianae, Strobilus lupuli, Herba hyperici, Herba melissae, Flos crataegi aj.

  • Léčivé účinky: lidové

Mučenka pletní: GIT: Lidové - Droga působí jako gastrosedativum. Mučenka se užívá při spastických střevních poruchách nervového původu, jako např. syndrom dráždivého tračníku.

Mučenka pletní: Kardiovaskulár: Lidové - Droga působí jako kardiosedativum. Snižuje krevní tlak (hypotensivum).

Mučenka pletní: Neuropsych.: Lidové - Čaj se podává při neuróze a závrati. Droga působí na nervový systém, je vynikajícím sedativem mnohdy přesahujícím svým účinkem i papaverinové přípravky. Uklidňuje, tlumí pocity úzkosti, psychická napětí a podrážděnost, zlepšuje a prohlubuje spánek. Užívá se jako nenávykový prostředek při neklidu, nespavosti a podrážděnosti.

Mučenka pletní: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se k potlačení svalového napětí a spasmů nervového původu.

Mučenka pletní: Respirační: Lidové - Mučenka se užívá k uvolnění svalových spasmů při astmatu.

Mučenka pletní: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga působí jako antispasmodikum a sympatikolytikum. Zmírňuje bolesti (analgetikum).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SEDATÍVUM, HYPNOTICUM, SPASMOLYTIKUM.

Mučenka pletní: Homeopatie: Homeopatické zpracování mučenky je méně obvyklé, přesto se extrakty a tinktury z ní vyráběné používají a jejich aplikace má své oprávnění. Surovinou pro homeopatické zpracování je čerstvá kvetoucí nať, trhaná nejlépe kolem čtrnácté hodiny odpoledne. Zpracovává se lihem 90% podle §3, dále se ředí až do potence D5 lihem 50%. Obecně se užívá v ředění D5, a to 3krát denně 6 kapek do vody, před jídlem. Podává se především jako velmi účinné sedativum při nespavosti, neschopnosti soustředit se, zvýšené činnosti hladkého svalstva apod.

Mučenka pletní: Poznámky: V Americe byla mučenka využívána Indiány především na zhotovování obkladů na modřiny, naraženiny a různá zranění, šťáva z plodů mučenky se užívala na výplachy při bolestech očí. Sušené plody a květy se dodnes prodávají jako účinné sedativum. V Polsku se mučenka užívá na nespavost, při "píchání u srdce", třesavce (tremoru) místního původu a spolu s přípravky z hlohu proti křečovitosti střev a koronárních cév, při dětské hysterii, ale také při rekonvalescenci po těžkých chorobách, a to především ve formě alkoholových extraktů, výtažků a tinktur.

Mučenka pletní: Toxicita a nežádoucí účinky: Ani při dlouhodobé terapii předepsanými dávkami nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky.

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. popíjet 1x denně před spaním.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Místo čajovin se s poslední doběstále častěji používá extrakt, tinktury nebo různé výtažky a homeopatické prostředky. Droga je oblíbenou součástí různých průmyslově věráběných sirupů ajko Passit nebo Navo-passit, v Rusku Extr. Passiflorae fluid, v Polsku Passispasmin. Velmi často je droga kombinována s dalšími bylinami, například meduňkou, hlohem, třezalkou, zavinutkou a kozlíkem. Lékové formy: nálev, tablety, tinktura.
Průměrná jednotlivá dávka drogy na přípravu záparu je 2 g. V praxi se častěji připravuje zápar z 1 polévkové lžíce drogy na šálek vody: užívají se 2-3 šálky denně. Běžněji se užívá 2% zápar, který se pije 2-3 šálky denně.
Nebo:
Obvyklou lékovou formou je 2,5% nálev, podávaná 2-4krát denně po 1 šálku nebo sklenici.
Extractum passiflorae fluidum se užívá v dávce 0,15-0,30 g denně.
Tinctura passiflorae se podává v dávce 0,5-1 g denně.
Nebo:
S ohledem na špatnou dostupnost byliny zpracováváme mučenku většinou ve formě tinktury, kterou pak podáváme podle toho, jak byla zpracována. Běžněji dostupné tinktury se podávají v dávkách 20-30 kapek 2-4krát denně.

Popis

Složení: Passiflora incarnata herba.

Mučenka nať 50g
Mučenka nať 50g