Mochna nátržník kořen 50g

Název

Mochna nátržník kořen 50g

Vědecký název

Potentilla erecta radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Mochna nátržník kořen
Složení: Potentilla erecta radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako adstringens a hemostatikum, proti průjmu, střevnímu krvácení a žaludečním obtížím. Droga mírní bolesti a zastavuje krvácení. Obsahuje třísloviny katechinového typu, které se hydrolýzou mění na flobafeny (tormentillová červeň) a glukózu, glykosidy, triterpeny, organické kyseliny, pryskyřici, vosky a stopy silice. Celkové působení drogy má fytoncidní charakter. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Mochna nátržník: GIT: Oficiální - Droga má vysoký obsah tříslovin, které působí na povrchovou výstelku trávicí trubice adstringentně, výrazně antibakteriálně a částečně i protivirově. Proto tlumí zánětlivá prosáknutí při gastroenteritídách a zastavuje průjmy neinfekčního původu. Při prosakování krve do lůmen střeva působí adstringentně i na drobné kapiláry, čímž vyvolává hemostyptický efekt. Změnou propustnosti povrchových buněk výstelky třísloviny zabraňují vstřebávání toxických látek, které (v případě, že mají bílkovinný charakter) současně i koagulují. Při toxických průjmových onemocněních chrání organismus před intoxikací. Hlavní oblastí použití nátržníkového kořene jsou chronické a akutní záněty gastrointestinálního traktu, jako je enterokolitis (zánět tenkého a tlustého střeva), gastroenteritis (katar žaludku a střev), a dyzenterie. S úspěchem se také užívá při letních dětských průjmech. Působí i při krvácení do střev, při žaludečních vředech a nechutenství chudokrevných dětí. Vhodnost uplatnění drogy v léčbě průjmů byla spolehlivě prokázána, ba potvrdilo se, že se zcela vyrovná americkému rathanovému kořenu (Radix ratanhiae). Užívá se při úplavici. Droga se odedávna používá také proti střevním kolikám. Na zvýraznění antidiaroického účinku se přidávají drogy: Cortex quercus, Lichen islandicus, Fructus myrtilli, Flos chamomillae aj.

Mochna nátržník: Kardiovaskulár: Oficiální - Vstřebané tříslovinové metabolity snižují koncentraci lipidů v krevním séru. Katechin (podobně jako vitamín P) snižuje lomivost kapilár, a tím zabraňuje kapilárnímu krvácení.

Mochna nátržník: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Odvary se užívají při kloubním revmatismu.

Mochna nátržník: Imunitní: Oficiální - Vstřebané tříslovinové metabolity snižují alergické reakce.

Mochna nátržník: Ostatní: Oficiální vnitřní - Užívá se při krváceních všeho druhu (např. i střevního a žaludečního, při silné menstruaci apod.). Droga působí hlavně v GIT adstringentně, výrazně antibakteriálně a částečně i protivirově.

Mochna nátržník: Kůže: Oficiální - Zevní aplikace je vhodná při mokvavých ekzémech, zánětlivých defektech, ragádách apod. Odvary se užívají na obklady nebo jako složka mastí na mokvavé vyrážky, na popraskané ruce nebo rty.

Mochna nátržník: Ostatní: Oficiální zevní - Třísloviny tlumí záněty, ničí bakterie a zastavují drobná krvácení. Podobné účinky má i dubová kůra nebo oddenek rdesna hadího kořene. Antiflogistický efekt se využívá při zánětech sliznic úst, mandlí, jako kloktadlo při zánětech hrdla, (20-30 kapek ve vodě k potírání), při zánětech hltanu apod. Lokální aplikace se osvědčila i při poškození sliznic erozivními látkami. Prášek z oddenků se dává do zubních prášků. Odvary se užívají na obklady nebo jako složka mastí na mokvavé rány nebo vyrážky, na popraskané ruce nebo rty.

  • Léčivé účinky: lidové

Mochna nátržník: GIT: Lidové - Čaj se užívá při těžkých průjmech (akutních i chronických). Uvádí se i užití proti parazitům. Vnitřně se užívá při nadýmání, které vzniká trávicím vzruchem ve střevě. Fytoncidní působení předurčuje drogu pro léčbu gastroenteritidy.

Mochna nátržník: Kardiovaskulár: Lidové - Pokud se droga užívá vnitřně k zastavení krvácení, je možno místo natě použít také kořen naložený v žitné kořalce, nebo se užívá práškovaný kořen v červeném víně. Droga vykazuje hemostatické působení.

Mochna nátržník: Urogenitál: Lidové - Čaj se užívá při silném menstruačním krvácení.

Mochna nátržník: Neuropsych.: Lidové - Užívala se proti epilepsii.

Mochna nátržník: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga je vhodná též při cukrovce. Svým působením snižuje hladinu tuků v krevním séru.

Mochna nátržník: Respirační: Lidové - Čaj se užívá při vykašlávání krve.

Mochna nátržník: Imunitní: Lidové - Droga tlumí projevy alergie.

Mochna nátržník: Ostatní: Lidové vnitřní - Celkové působení drogy má fytoncidní charakter.

Mochna nátržník: Kůže: Lidové - Doporučuje se i jako koupací prostředek při omrzlých rukou a nohou. Zevně aplikujeme drogu na mokvavé ekzémy, nehojící se kožní trhlinky, na zánětlivé kožní plochy apod. formou koupelí nebo obkladů. Užívá se i k ošetření pokožky poleptané například žíravými činidly.

Mochna nátržník: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se k léčení řezných a jiných ran a k zastavení krvácení. Užívá se jako kloktadlo a pro výplachy při zánětu v ústech (záněty ústní sliznice a dásní, záněty mandlí apod.) a v dutině nosohltanu. Stejně se užívá při poleptání sliznic. Doporučuje se i jako koupací prostředek při hemoroidech, omrzlých rukou a nohou. Užívá se i k výplachům vaginy při zánětech.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, ANTIDIAROIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, HEMOSTYPTIKUM, ANTISEPTIKUM.

Mochna nátržník: Homeopatie: Nátržník patří mezi běžně používané homeopatické prostředky. Základní surovinou pro homeopatické zpracování je čerstvý oddenek, který se zpracovává podle §3 lihem 90%. Dále se ředí až do potence D3 lihem 40%. Užívá se obecně v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 9 kapek po jídle. Podává se při velkém množství potíží a chorob, ale jeho hlavní aplikace je, podobně jako v alopatii, na krvácení všeho druhu, záněty tenkého střeva, cukrovku a průjmy.

Mochna nátržník: Poznámky: Technicky slouží jako barvící prostředek (barví kůži na červeno, užívá se jako tříslo na kůže, je přísadou při výrobě inkoustů apod.). Oficinální je i Tinctura tormentillae. Připravuje se perkolací drogy. Tato léčivá rostlina je asi nejhodnotnější drogou s tříslovinou mezi domácími léčivými rostlinami. Obsahuje asi 20% katechinových tříslovin, to je tříslovin, které nedráždí žaludek, je stejně hodnotná jako zahraniční kořen Ratanhia. Tříslovina je určující pro účinnost této rostliny, tormentillová červeň pravděpodobně omezuje růst bakterií, rozšiřuje její účinnost. Farář Kneipp měl nátržník ve velké oblibě a vřele ho doporučoval při krváceních všeho druhu a zvláště při zvracení krve. Doporučoval jej také na vyčištění plic, jater a proti žloutence. V tom případě se oddenek vařil ve vodě s vínem a každé 2-3 hodiny se podávala 1 polévková lžíce odvaru. Práškovaný oddenek rozmíchaný ve vodě, víně nebo medu se prodával proti úplavici, stolici s krví, nechutenství, denně 1-2krát po 0,5 až 1,5 g, a proti horečce 3-4krát denně na špičku kulatého nože. Proti uvolňování zubů a nepevným dásním se doporučoval nátržník jako kloktadlo, na otevřené rány obklady namáčené v odvaru z oddenku.

Mochna nátržník: Toxicita a nežádoucí účinky: Pro vysoký obsah tříslovin mohou nadměrné dávky způsobit pocit těžkosti a zvracení. Předávkování tříslovinovými drogami obecně může způsobit zácpu, ale také nauseu a dávení. U citlivých osob se může po požití mochny nátržníku objevit podráždění žaludku nebo zvracení.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 3 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Drogu můeme podávat buď samostatně nebo ve směsích. Nejčastěji užívanou a nejvhodnější lékovou formou je odvar. Může se však užívat i ve formě prášku a tinktury. Droga se obvykle kombinuje s natí rdesna ptačího nebo kontryhele a listem medvědice nebo šalvěje. Abychom zdůraznili protiprůjmové působení, můžeme drogu kombinovat s dubovou kůrou, s islandským mechem, nebo s kořenem krvavce totenu. Terapeuticky velmi účinný je výluh, který se připravuje z 1 kávové lžičky drogy na 1/2 sklenice studené vody: po 8 hodinách macerování se výluh sleje a zbytek drogy se přeleje vroucí vodou. Po 10 min. se oba dva výluhy slejí a vypijí v průběhu dne. Dávkuje se 1/2 kávové lžičky na šálek odvaru 2-4x denně. Při silných průjmech se dá 1 čajová lžička drogy do půl sklenice studené vody, vyluhuje se 8 hodin, výluh se sleje a zbytek drogy se přelije vroucí vodou. Po 10 minutách se oba výluhy spojí a vypijí během dne.
Nebo:
Jako adstringens se připravuje odvar z 1-1,5 lžičky drogy na 3-4 dl vody (pije se po 1/2 dl 2-4x denně).
Nebo:
Droga je nejen součástí čajových směsí, ale používá se i samostatně, a to většinou k přípravě odvaru (20 g na 200 g vody), který se podává několikrát denně po lžičkách nebo po šálcích.
Nebo:
Příprava čaje: 1 až 3 polévkové lžíce rozmělněné mochny přelijeme 1/2 litrem vody a vaříme 15 minut. Používáme 3 šálky denně. Tento čaj je možné užívat jako kloktadlo.
Nebo:
Při průjmech se užívá odvar: 20 g oddenku mochny nátržníku se vaří 3 minuty ve 1/4 l vody a užívá se 5x denně 2 polévkové lžíce.
Nebo:
Na přípravu odvaru se ordinuje průměrná jednotlivá dávka 0,5 g, v praxi obvykle 1/2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Při silných průjmech se může dávka zvýšit až na 3 g drogy na šálek vody (užívá se vícekrát denně).
Nebo:
Vyšší dávky se používají na přípravu Decoctum Radicis tormentillae (10 g drogy na 1 1/2 sklenice vody), který se užívá po 1-2 lžících několikrát denně.
Proti průjmu se podává jednotlivě 0,5-3 g prášku z kořene (nebo po 0,5 g 2-3x denně, vždy po jídle).
Nebo:
Kromě odvaru se používá i práškovaný kořen několikrát denně na špičku nože.
Nebo:
Místo odvaru lze proti průjmu užívat také 3x denně na špičku nože prášku, získaného rozdrcením sušeného oddenku mochny nátržníku.
Nebo:
Prášek z oddenku mochny nátržníku musí být čerstvě připravovaný, protože po pomletí droga rychle ztrácí léčivou účinnost. Dávkuje se obvykle 4-5krát denně na špičku kulatého nože.
Užívá se i Tinctura tormentillae v množství asi 20-30 kapek do vody (ev. v jednotlivé dávce 0,5-1 g 2-4x denně).
Nebo:
Tinktura: Mochna nátržník se užívá většinou vnitřně při chorobách zažívacího ústrojí. Při průjmech úplavicového charakteru účinkuje dobře výtažek, připravený následovně: 20 g oddenku mochny nátržníku se nakrájí na drobné kousky a máčí 5 dní ve 100 g čistého lihu. Potom se přecedí a užívá 4x denně 10 kapek před jídlem do lžíce s vodou.
10 kapek tohoto extraktu se před obědem užívá při špatné chuti k jídlu.
Nebo:
Tinktura se dávkuje 30-50 kapek až 4krát denně.

Zevní užití:
Na zevní aplikaci (na obklady) se používá odvar z 10-20 g drogy na 1 sklenici vody.
Nebo:
Odvar z oddenku (20 g oddenku mochny nátržníku se vaří 3 minuty ve 1/4 l vody) může sloužit jako kloktadlo při lehkých katarech mandlí.
Při zánětlivých onemocněních dásní se tímto odvarem vyplachují každou hodinu ústa.
Na kloktání se používá 10 kapek Tinctura tormentillae na 1/4 sklenice vody.

Popis

Složení: Potentilla erecta radix. 

Mochna nátržník kořen 50g
Mochna nátržník kořen 50g