Mochna husí nať 40g

Název

Mochna husí nať 40g

Vědecký název

Potentilla anserina herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Mochna husí nať
Složení: Potentilla anserina herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako spasmolytikum, proti průjmu, hlavně když je doprovázen křečemi, při kolikách a bolestivé menstruaci, u gynekologických afekcí, při všech křečových stavech. Působí žlučopudně a zlepšuje trávení. Obsahuje katechinové třísloviny, flavonoidy, tormentol, hořčiny, cholin, sliz, organické kyseliny, vitamín C, lithium. Nositelem protikřečového účinku je glykosid. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10-15 min. popíjet 2x denně
.

  • Léčivé účinky: oficiální

Mochna husí: GIT: Oficiální - Třísloviny mají protizánětlivý účinek na sliznice trávicích orgánů. Současně omezují kapilární krvácení. Proto se droga podává při žaludečních a střevních katarech, při průjmovitých onemocněních spojených s meteorismem a bolestivými spasmy (kolikovitými bolestmi žaludku a střev). Látka, která vyvolává poměrně výrazné spasmolytické účinky, je dosud málo prozkoumaná. Jde o termolabilní substanci (nejspíše glykosid), která uvolňuje pouze křeče při zvýšeném napětí hladkých svalů střev a dělohy. Při normálním tonusu je její vliv nepatrný: je možno konstatovat, že fysiologicky optimalizuje napětí svalstva trávicí trubice, dělohy a v menší míře i žlučových cest (amfospasmolytický efekt). Na svalstvo tepen a močových cest nepůsobí. Cholagogický účinek hořčin potencuje i vylučování žaludeční šťávy, čímž zlepšuje trávení. Třísloviny a sliz svými účinky předurčují drogu k léčbě zánětlivých onemocnění v ústní dutině a v hltanu. Antiflogistickým působením zmírňují bolesti a pomáhají hojit zanícené sliznice. Na potencování účinku při bolestivých žaludečních a střevních poruchách se přidávají drogy: Flos chamomillae, Fructus coriandri, Herba majoranae, Folium melissae, Herba chelidonii. Jako stomachikum při anorexii zase Herba centaurii, Herba millefolii, Folium melissae, Folium menthae, Herba agrimoniae, Herba artemisiae. Při anorexii s meteorismem je možno přidat Flos chamomillae romanae, Fructus foeniculi, Fructus anethi, Radix angelicae, Herba serpylli, Radix calami. Na zvýraznění cholagogických účinků se předpisuje kombinace s drogami: Folium menthae, Cortex frangulae, Herba marrubii, Herba fumariae, Herba chelidonii, Radix taraxaci, Radix cichorii.

Mochna husí: Urogenitál: Oficiální - Má výrazný spasmolytický účinek při dlouho trvající a bolestivé menstruaci. Účinná látka optimalizuje napětí svalstva dělohy.

Mochna husí: Ostatní: Oficiální vnitřní - Užívá se při vnitřním krvácení. Průzkumy ukázaly, že jde o vysoce hodnotný prostředek tišící křečovité bolesti bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Mochna husí: Kůže: Oficiální - Antiflogistickým působením zmírňuje droga bolesti a při zevní aplikaci - ve formě obkladů a koupelí - se užívá na podrážděné, zanícené, případně hnisavé kožní choroby.

Mochna husí: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se na kloktání, při bolestech v ústní dutině, bolestech zubů, zánětech v ústech, na omývání i obklady, na zanícené a krvácející rány apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Mochna husí: GIT: Lidové - Čaj působí blahodárně proti křečím a kolikovitým bolestem různého původu (při záchvatech žaludeční, střevní i žlučníkové koliky, při těžších dyspepsiích). Přitom je vhodné nepříliš mokré a nepříliš horké listy přiložit v podobě obkladu na břicho. Při žaludečních křečích se užívá prášek z rozemletých listů a květů 2-3x denně na špičku nože. Při kataru žaludku a střev bývá doporučován odvar 20 g sušeného listí mochny husí ve 1/4 l mléka. Pije se každou hodinu doušek. Užívá se také proti průjmům a úplavici. Užívá se při peptickém vředu. Droga dále působí příznivě na povzbuzení chuti k jídlu, protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího traktu a proti vlásečnicovému krvácení. Podporuje činnost jater a tvorbu žluči.
Mochna husí se ordinuje především do směsí:
spasmolytických: s vlaštovičníkem, řebříčkem, kozlíkem, majoránkou, meduňkou, heřmánkem a koriandrem, karminativních: s fenyklem, koprem, heřmánkem, andělikou, puškvorcem
pro chuť k jídlu: s mátou, vachtou trojlistou, zeměžlučí, řepíkem, hořcem
žlučopudných: se zemědýmem, mátou, pampeliškou, jablečníkem.

Mochna husí: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se proti křečovitému sevření srdce, při lehčích formách anginy pectoris. Užívá se proti cévním křečím, způsobujícím např. špatné prokrvení končetin apod.

Mochna husí: Urogenitál: Lidové - Droga působí jako účinné spasmolytikum hlavně na útrobní svalstvo. Mírní i křeče při menstruačním krvácení. Užívá se na zmírnění ledvinové koliky. Oblíbené je též užití při menstruačních potížích a obecně při léčbě křečových komplikací gynekologických onemocnění, bolestivé menstruaci. Mochna husí se ordinuje především do spasmolytických směsí s vlaštovičníkem, řebříčkem, kozlíkem, majoránkou, meduňkou, heřmánkem a koriandrem.

Mochna husí: Neuropsych.: Lidové - Čaj se podává i proti křečím epileptického původu.

Mochna husí: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívala se proti bolestem kloubů. Užívá se rovněž proti svalovým křečím, např. lýtkovým.

Mochna husí: Respirační: Lidové - Užívá se proti křečovitému kašli.

Mochna husí: Ostatní: Lidové vnitřní - Čaj z listů je výborným prostředkem proti křečím a proto se nazývá "křečová bylina". Pije se horký odvar v mléce 3x denně. Malým dětem se vaří čaj slabší a sladí medem.

Mochna husí: Kůže: Lidové - Mochna se užívá proti vyrážkám v obličeji u dětí. Zevně se užívá na zanícené kožní plochy, hnisavé kožní afekce apod.

Mochna husí: Ostatní: Lidové zevní - Teplé obklady máčené v odvaru z mochny mírní křečovité břišní bolesti. Mochna se užívá i při očních zánětech. Užívá se na koupele na špatně se hojící mokvavé rány. Může dobře sloužit na přípravu kloktadel při zánětlivých afekcích v hrdle a v ústní dutině. Zevně se užívá na záněty sliznic apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, ANTIFLOGISTIKUM, SPASMOLYTIKUM, ANTIDIAROIKUM, DIGESTIVUM, CHOLAGOGUM, HEMOSTYPTIKUM, STOMACHIKUM.

Mochna husí: Homeopatie: Droga je vděčným objektem homeopatického zpracování. Zpracovává se čerstvá kvetoucí nať, a to podle §2 lihem 90%. Základní esence D0 se pak ředí na potenci D3 lihem 40%. Obecně se užívá potence D3 při dávkování 3krát denně 9 kapek, před jídlem. Užívá se obecně v ženské pohlavní oblasti při menstruačních potížích, vnitřním krvácení, křečovitých projevech, kolice žaludku a střev atd. Její terapeutické uplatnění je velice široké.

Mochna husí: Prevence: Užití drogy v prevenci je rozsáhlé. Prevence anginy pectoris: stejné díly nati mochny husí, heřmánku a meduňky připravíme obvyklou cestou jako nálev, osladíme medem a podáváme denně 2-3 sklenice podle rady lékaře. Prevence křečových nervových záchvatů včetně mírných forem epilepsie: stejné díly mochny husí, kořene kozlíku a listu rozmarýny připravíme obvyklou cestou jako nálev, osladíme medem a podáváme denně 2-3 sklenice dle rady lékaře. Dle možnosti organismus saturujeme hořčíkem.

Mochna husí: Poznámky: Mladá nať slouží někdy jako zelenina. Kořen mochny husí, upravován všemi možnými způsoby, byl významnou složkou potravy obyvatel severní Evropy, ale především Eskymáků a Indiánů. Byl typickou potravinou v krajích, kde je o jiné potraviny nouze. Mochna husí se vyznačuje obrovskou životaschopností.

Mochna husí: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10-15 min. popíjet 2x denně


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Na potencování účinku při bolestivých poruchách v zažívacím ústrojí drogu kombinujeme zejména s heřmánkem, majoránkou, tymiánem, koriandrem, meduňkou, vlaštovičníkem a heřmánkem římským. Při nechutenství přidáváme zeměžluč, pelyněk, mátu peprnou nebo mátu polej. Při silnějším nadýmání přidáváme anýz, fenykl, kmín, kořen anděliky, bedrník, puškvorec, semeno černuchy. Ke zdůraznění vlivu na žlučník kombinujeme mochnu husí s pampeliškou, čekankou, jablečníkem, zemědýmem či kořenem omanu.
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, v praxi obvykle 1 kávová lžička naťové drogy na sklenici vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Vyšší dávkování má zápar ze 2 čajových lžiček listové drogy na šálek vody: užívá se 2-3x denně.
Nebo:
Při kolikách se používá zápar z 1 čajové lžičky až 1 polévkové lžíce naťové drogy na 1 sklenici vody.
Mochna stříbrná se užívá jinak: 1 polévková lžíce natě se namočí do sklenice studené vody, zahřeje se a nechá vřít 2 minuty, potom půl hodiny vyluhovat. Vlažný odvar se pije 2-3x denně. Je možno jej sladit cukrem. Léčebný efekt se projeví po 4-5 dnech užívání. Vedlejší účinky nebyly pozorovány ani po delším užívání.
Zápar z oddenku se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Ordinují se však i vyšší dávky, například Decoctum Herbae anserinae (10 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá v dávce 1/4-1/3 sklenice 2-3x denně.
Nebo:
Z natě se obvykle připravuje odvar (1 lžíce vody na 2,5 dl vody, pije se po 1 dl 2-3x denně).
Nebo:
Droga se nejčastěji podává formou odvaru: 1 1/2 čajové lžičky na sklenici vody vaříme 3 minuty, podáváme 3x denně.
Nebo:
Lidově se někdy doporučovalo připravovat mochnu formou mléčného odvaru.
Nebo:
Připravuje se odvar (2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody 2-3x denně).
Vnitřně se užívá jako čaj, vinný nálev, nebo v prášku (3-4x denně na špičku nože s čajem nebo červeným vínem) proti průjmu, hlavně když je doprovázen křečemi, proti žaludečním a střevním zánětům, při kolikách a bolestivé menstruaci.
Všechny léčivé mochny můžeme připravit i formou bylinného balzámu, s přídavkem mletého bílého pepře, který přidáváme ovšem jen na špičku nože do každé dávky.
V gynekologii se nám osvědčil zejména homeopatický čaj podle Kloudy v potenci U3 až U6.
Mléko s mochnou husí proti křečím a zánětům: Plnou hrst čerstvé mochny husí nasypte do 0,5 litru studeného mléka. Uveďte do varu a poté přeceďte. Odvar pijte tak horký, jak je to jen možné. Zbylou mochnu nasáklou mlékem za balte do mulu a můžete ji přikládat na bolestivá místa. Mochna husí tlumí a utišuje žaludeční, střevní a svalové křeče, záněty dásní i sliznice a bolesti při menstruaci.

Zevní užití: Na zevní aplikaci se připravuje zápar nejméně z 1 lžíce na sklenici vody (koupele, omývání).
Z natě se obvykle připravuje odvar (1 lžíce vody na 2,5 dl vody), užívá se na kloktání při zánětech v ústní dutině a na umývání vyrážek i ran.

Popis

Složení: Potentilla anserina herba. 

Mochna husí nať 40g
Mochna husí nať 40g