Měsíček květ 30g(20x1,5g)
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
- Léčivé účinky: oficiální
Měsíček zahradní: GIT: Oficiální - Při vnitřním užívání zvyšuje tvorbu žluče. Zmírňuje záněty sliznic trávícího systému. Při zánětlivých chorobách trávicího traktu spojených s kolikami uvolňuje křeče a urychluje normalizaci trávicích funkcí. Při zánětlivých chorobách trávicího systému je vhodné přidat do směsi Flos chamomillae, Flos arnicae, Herba millefolii a další.
Měsíček zahradní: Kardiovaskulár: Oficiální - Snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční činnost.
Měsíček zahradní: Ostatní: Oficiální vnitřní - Při vnitřním užívání zvyšuje činnost potních žláz. Má prokázaný slabší spasmolytický účinek. Květní droga se často přidává do čajovin ke zlepšení jejich vzhledu.
Měsíček zahradní: Kůže: Oficiální - Droga je vhodná hlavně k zevnímu použití: působí protizánětlivě, antibakteriálě, a to hlavně při nehojících se hnisavých kožních afekcích (např. u bércových vředů a u dekubitů), kde po vyčistění rány urychluje tvorbu granulace a epitelizaci. Osvědčuje se i při panariciích.
Měsíček zahradní: Ostatní: Oficiální zevní - Droga působí jako advulnans (na hnisající rány) a jako antiflogistikum (při zánětech nehtového lůžka, bércových vředech apod.). Vodní výtažky se osvědčily na vyplachování vagíny při výtoku z rodidel zánětlivého původu. Protizánětlivý účinek se využívá i při vyplachování ústní dutiny a hrdla při stomatitídách a faryngitídách.
- Léčivé účinky: lidové
Měsíček zahradní: GIT: Lidové - Vnitřně se pije čaj z měsíčku při onemocnění žaludku a střev (hlavně při zánětlivých poruchách), při vředové chorobě, stejně jako při zánětu tlustého střeva (Crohnově chorobě a ulcerosní kolitidě). Měsíček se užívá i při vředech sliznice dutiny ústní. Měsíček působí i proti křečím (odstraňuje kolikovité bolesti), zejména v zažívacím traktu a proti bakteriím (má protizánětlivý účinek). Čerstvé listy a květy svařené v mléce se pijí proti zácpě a hemoroidům. Vnitřně se doporučuje užívat odvar 10 g sušeného květu v litru mléka při hemoroidech. Vypije se po šálcích během dne. Řadou experimentálních prací byl zjištěn účinek kancerostatický, zvláště v oblasti zažívacího traktu (odvar z květů se užíval proti rakovině žaludku). Když spaříme lžíci květu ve 1/4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky. Měsíček je vynikajícím léčebným prostředkem při chorobách jater a žlučníku. Je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence. Droga také povzbuzuje tvorbu žluči (choleretikum). Vedle máty patří měsíček k nejdůležitějším fytopreventivům žlučníkových a jaterních poruch.
Měsíček zahradní: Kardiovaskulár: Lidové - Uplatňuje se v léčbě bušení srdce. Působí sedativně, snižuje reflexní dráždivost, zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku. Měsíček podporuje krevní oběh.
Měsíček zahradní: Urogenitál: Lidové - Měsíček upravuje menstruaci. Řadou experimentálních prací byl zjištěn účinek kancerostatický, zvláště v oblasti gynekologické (děloha, prs). Čaj z měsíčku se pije při vodnatelné a krvavé moči. Užívá se i jako fytopreventivum. Ženy, kterým se blíží menopauza, se pravidelným užíváním měsíčku mohou vyvarovat četných obtíží, které tento úsek života přináší.
Měsíček zahradní: Neuropsych.: Lidové - Přestože nepůsobí vysloveně sedativně, příznivě ovlivňuje odolnost nervové soustavy. Droga působí mírně sedativně, snižuje reflexní dráždivost.
Měsíček zahradní: Skelet + svalstvo: Lidové - Měsíček omezuje svalové napětí a spasmy (myorelaxans).
Měsíček zahradní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Měsíček má obdivuhodné účinky, pije-li se přes den jeden nebo dva šálky čaje. Při pravidelném pití pročisťuje organismus (užívá se k čistění krve).
Měsíček zahradní: Respirační: Lidové - Uplatňuje se v léčbě infekcí horních cest dýchacích, astmatu a kašle.
Měsíček zahradní: Ostatní: Lidové vnitřní - Vnitřně působí příznivě na žlázy s vnitřním vylučováním a při zánětech, po chirurgických zákrocích, operacích novotvarů, při novotvarech žaludku, střev apod. Hojí vnitřní a vnější záněty (antiflogistikum). Působí antisepticky a antimykoticky. Podává se při zánětech lymfatických uzlin. Čerstvé květy a listy vařené v mléce se pijí proti ztuhnutí žláz, skrofulóze, prsní rakovině. Záparu z květů se připisuje protirakovinové působení. Působí proti infekčním nemocem. Čaj pomáhá i při virových onemocněních a při toxemii (otrava bakteriálními toxiny). Zvyšuje obranyschopnost těla. Řadou experimentálních prací byl zjištěn účinek kancerostatický, zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů.
Měsíček zahradní: Kůže: Lidové - Tinktůra se aplikuje při zánětech kůže i jejím poškození zapříčiněném ozařováním nebo sluněním. Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab. Výrazně pomáhá při hnisání, užívá se proti plísním, zejména nohou. Pro vnější účely se připravuje mast nebo lihový extrakt. Nejúčinnější je šťáva z čerstvého, rozemnutého květu. Tou překvapivě rychle potlačíme například úporné plísně nehtů na nohou a trvalá kožní poškození. Působí také proti stařeckým skvrnám kůže. Mast z měsíčku pomáhá rychle i při nehojících se bércových vředech, u omrzlin a spálenin. Měsíčková mast hojí i plíseň na nohou. Při této nemoci je možno s úspěchem používat i výluh z čerstvé rostliny. Tinktura, zředěná převařenou vodou, je podobně jako mast velmi vhodná na obklady při bércových vředech, při otevřených proleženinách, omrzlinách a zánětu nehtového lůžka. Stejně se užívají i obklady a omývání čajem. Šťáva vylisovaná z čerstvých květů a listů a silně osolená se v obkladu přikládá na kuří oka a zrohovatělou kůži na nohách, která po nich změkne. Také prý pomáhá proti bradavicím. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ. Tinktura, zředěná převařenou vodou, je podobně jako mast velmi vhodná na obklady při rakovinových vředech. Stejně se užívají i obklady a omývání čajem. Měsíček je přírodní léčivý prostředek při zhoubných nádorech, čerstvou šťávu z měsíčku lze úspěšně použít i při rakovině kůže.
Měsíček zahradní: Ostatní: Lidové zevní - Měsíček působí antibioticky, silně protizánětlivě (antiflogistikum) a hojivě (podporuje hojení ran). Měsíček staví krvácení ze zevních poranění. Měsíček hojí oční a ušní záněty. Dále se užívá jako kloktadlo při afekcích v ústní dutině, proti aftům a moučnivce (sooru). Mast z měsíčku hojí bolestivé pooperační jizvy, ztrácí se napětí v jizvě. Stejná mast výtečně působí na křečové žíly. Přikládá se denně. Pomáhá rychle i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ. Měsíčková mast hojí i plíseň na nohou. Při této nemoci je možno s úspěchem používat i výluh z čerstvé rostliny. Když plíseň napadne okolí pochvy, je vhodné omývání a koupele s výluhem měsíčku. Pro sedací koupel dáme 50 g sušených květů nebo dvě dvouhrstě dobře naplněné čerstvými květy. Kromě masti bychom si měli připravit tinkturu z měsíčku. Tato tinktura, zředěná převařenou vodou, je podobně jako mast velmi vhodná na obklady při ranách všeho druhu (hnisavých a špatně se hojících), pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při bércových vředech, při otevřených proleženinách, omrzlinách, zánětu nehtového lůžka a při otocích a nádorech. Stejně se užívají i obklady a omývání čajem. Protože tinktura významně urychluje hojení ran, bývá složkou mastí, zásypů apod. Měsíček je přírodní léčivý prostředek při zhoubných nádorech, čerstvou šťávu z měsíčku lze úspěšně použít i při rakovině kůže. Převařený čaj z nálevu odstraňuje otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa. Kdo si omývá opatrně vlažným čajem oči, zlepší se mu ostrost zraku. Měsíček lze preventivně využívat také zevně: např. občasná sedací koupel (pro přípravu se v tomto případě využívají celé rostliny bez kořenů) dokáže udržet v klidovém stavu i těžší formy onemocnění hemoroidy. Stejně léčí i anální fisury. Je však třeba upozornit, že vysoký léčebný efekt má především droga z oranžově květoucích plnokvětých variet. Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý vliv na křečové žíly. Obklad musíme zafixovat, aby v noci nespadl. Efekt je patrný během týdne. Účinné látky měsíčku zmírňují bolesti při výronech krve, vymknutí, vyvrtnují a zhmožděninách.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, SPASMOLYTIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, DERMATIKUM, ADVULNANS, STIMULANS, KOSMETIKUM, KORIGENS VZHLEDU.
Měsíček zahradní: Homeopatie: Měsíček je jedna z nejoblíbenějších bylin i v homeopatii, zpracovává se na celou řadu různých prostředků. Základní surovinou je čerstvá kvetoucí nať, květ i s kalichem nebo okvětní lístky trhané z čerstvé byliny. Nedá se říci, že by jedna esence byla lepší než druhá, protože každá má své specifické určení. V každém případě se díky homeopatickému zpracování zachovávají obsahové látky, které se sušením ztrácí. Podle našich zkušeností je nejvhodnější tinktura z květů (okvětních lístků). Vyrábí se celkem jednoduchou macerací v lihu. Do 1/5 láhve dáme květy a zalijeme lihem 90%. Macerujeme 14 dní za občasného protřepávání. Dále ředíme až do potence D4 lihem 40%. Obecně se užívají potence D4 při dávkování 3krát denně 8 kapek před jídlem. Tinktura se užívá vnitřně i zevně k obkladům na zhruba stejné obtíže jako v alopatii. Její využití je velmi široké. V homeopatii (Calendula) se předepisuje při kašli, nachlazení, teplotě a chronických infekcích a přikládá se též na rány.
Měsíček zahradní: Prevence: Meduňka patří pro svou příjemnou vůni, připomínající citrony, pravděpodobně k nejčastěji používaným fytopreventivům. Zvláště oblíbenou formou jsou tzv. karmelitské kapky, používané v prevenci nejrůznějších obtíží, pramenících z nervové předrážděnosti. Do 1 l 40-50% alkoholu se dají 3 hrsti suché meduňky, 1 plátek citronu a 3 čajové lžičky kořene anděliky. Maceruje se 10 dní, potom se scedí a dále se přidá 1 polévková lžíce koriandru, 1/2 polévkové lžíce drcené pomerančové kůry, 3 kousky skořice, 3 hřebíčky, několik úlomků muškátového oříšku a sušená zrna z 1 rajského jablka. Po 48 hodinách se znovu zfiltruje a uloží ve tmě, chladu a suchu. Užívá se podle potřeby jednorázově 20-25 kapek, nebo dlouhodobě 3x denně 10-15 kapek. Kapky se mohou užívat i k masážím (na přípravu kapek existuje řada alternativních předpisů).
Měsíček zahradní: Kosmetika: V moderní kosmetice se přidává droga nebo olejové výtažky z ní do hojivých krémů na rozpraskané ruce, na opruzeniny , na popáleniny a omrzliny. Kromě toho se z ní vyrábějí léčivé oleje nebo emulzní roztoky. Méně známá je dnes příprava domácího měsíčkového oleje. Úbory měsíčku napěchujeme do průhledné lahve se širokým hrdlem, lahev převážeme a postavíme za okno na slunce. Za několik dnů začne z měsíčku samovolně vytékat olejovitá oranžová tekutina a usazovat se na dně. Měsíčkový olej se používá stejně jako uvedené výluhy a výtažky. Měsíček je součástí kosmetických přípravků které oživují pleť, stahují póry a léčí akné.
Měsíček zahradní: Poznámky: Odvar z měsíčku zjemňuje a zkrášluje pokožku, proto se používá v kosmetice jako krém Fyto s extraktem z arniky (dělá se 5-10% odvar z květů, var nesmí přesáhnout 2 minuty). Karotinové barvivo květů je neškodné. Dává se hlavně do sýrů a másla na zlepšení barvy. Vnitřní užívání drogy je zřídkavé, droga se někdy přidává do čajovin. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, bude ten den pršet. V lidovém lékařství se sbírají a používají květy, listy i stonky. Měsíček je třeba sbírat jen za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. V zahradě měsíček můžeme sbírat až do pozdního podzimu, dokud jej nenapadne padlí. Květy měsíčku s kapkou slunečnicového oleje můžete přidat i do malých piškotových báboviček, do palačinek či do rýže, kde nahrradí šafrán. Měsíček je známý jako léčivka, která se používá zejména do přípravků proti křečím a k hojení zánětlivých ran. Měsíček lékařský však také patří mezi velmi stará koření. Například v Říši římské byl používán jako náhražka šafránu a v tomto směru se místy požívá dodnes. Květ měsíčku obsahuje žlutooranžové barvivo kalendulin, který je rozpustný v tucích. V některých zemích se tato látka získává extrakcí a používá se jako přírodní barvivo. U nás jsou v současnosti rovněž vyvíjeny snahy o zavedení výroby tohoto barviva pro potravinářský i kosmetický průmysl.
Měsíčkový olej: Stolní olej 250 ml, měsíček lékařský 5 g (sušený květ). Sušení květy smísíme s ohřátým stolním olejem na 80°C a 10 minut směsí mícháme. Nejlépe je směs zahřívat na vodní lázni. Potom necháme olej spolu s měsíčkem vychladnout a odležet nejméně jedne týden. Po této době olej zcedíme přes sítko a uschováme v dobře uzavřené lahvičce v temnu a chladnu. Olej je velmi vhodný jako přísada pro přípravu majonézy, která tím získá krásně žluté zbarvení a zvýší její trvanlivost. Současně je olej vhodný do zeleninových salátů a k přibarvování polévek a omáček místo šafránu nebo kurkumy.
Měsíčkové mléko: Plnotučné mléko 1 l, měsíček lékařský (květ) 5 g. Plnotučné mléko ohřejeme těsně pod bod varu a potom do něho přidáme jemně rozemleté květy. Dále již nezahříváme, jen občas tekutinu promícháme. Po vychladnutí mléko zcedíme přes sítko, případně plátno a používáme přímo k přípravě různých druhů pečiva, u kterých chceme docílit sytě žluto až žlutooranžové zbarvení. Toto mléko je velmi vhodné k přípravě různých krémů včetně mražených.
Vlastnosti: Nahořklá, štiplavá, vysušující, mírně chladivá.
Působení: Adstringentní, antiseptické, antifugální, protizánětlivé, léčí rány, upravuje menstruaci, stimuluje tvorbu žluči.
Korunní lístky: Používají se zevně na širokou řadu kožních onemocnění a zánětů, i vnitřně při gynekologických, horečnatých či toxických stavech a ke zvýšení energie jater.
Éterický olej: Účinný antifugální prostředek při kandidóze pochvy, přidává se rovněž do prostředků k léčení kůže. Někdy se vyrábí i průmyslově ale nebývá lehké ho sehnat. Dobrou náhražkou je léčivý olej připravený postupem zastudena.
Listy: se kdysi používaly k záíbalům při horkých vydutých otocích.
Průmyslově sušené byliny: obvykle obsahují celá květenství. Samotné korunní lístky jsou lepší.
Nálev: Užívejte při menopauzálních obtížích, menstruačních boelstech, gastritidě a při zánětu jícnu.
Tinktura: Berte při problémech se stagnací jater včetně pomalého zažívání, a též při menstruačních potížích, zejména nepravidelních či bolestivých měsíčcích.
Obklad: Složenou gázu namočenou v nálevu přikládejte na pomalu se hojící rány nebo varikózní vředy.
Výplach úst: Při ústních vředech a onemocněních dásní užívejte nálev k výplahům ústní dutiny.
Krém: Použijte při jakýchkoli problémech včetně zanícené či suché pokožky, poraněních, suchém ekzému, bolavých bradavkách při kojení, opařeninách a spálení sluncem.
Léčivý olej: Použijte na omrzliny, hemoroidy a při lomivosti kapilár.Éterický olej:Čípky: Při kandidóze pochvy užívejte 1-2x denně vaginální čípky obsahující 2-5 kapek měsíčkového oleje a 2-5 kapek oleje z kustovnice.
Olej: Při úzkostných stavech nebo depresi přidejte do koupele 5-10 kapek.
UPOZORNĚNÍ: Nespleťte si tuito rostlinu nebo vonný olej z ní připravený s přípravky vyrobenými z podobného aksamitníku rozkladitého (tzv. afrikánu), Tagetes patula a příbuzných druhů. Ty se používají na bradavice a rovněž jako insekticidy či herbicidy.
Měsíček zahradní: Toxicita a nežádoucí účinky: Škodlivé účinky doposud nebyly zjištěny. Nejsou známy ani žádné kontraindikace.
Užívání
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Droga je ideální do směsí i pro samostatné použití. Lékové formy: šťáva, nálev, tinktura, krém, mast, homeopatické přípravky.
Na vnitřní užití ve formě záparu se podává jednotlivá průměrná dávka 1 g nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody. Ten se pije každé 3 hodiny.
Nebo:
Jiný rozpis má Infusum Floris calendulae (1/2 lžíce na sklenici vody). Užívá se obvykle 1/4 sklenice 3x denně.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar z půl lžíce květů na 2,5 dl vody. Užívá se 0,5-1 dl 2-3x denně, a to jako stimulans a spasmolytikum, nebo jako pomocný prostředek při zánětech žlučníku, onemocnění vývodů žlučovodů, zánětu adnex, spolu s úbory heřmánku, arniky a natí řebříčku. Tyto indikace jsou však příliš vážné na samovolné užívání drogy.
Nebo:
Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při výše uvedených onemocněních možno pít během dne tři až čtyři šálky čaje, a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu.
Nebo:
Čaj: Jedna vrchovatá lžička na 1/4 l vody.
Nebo:
Užívá se v nálevu (2 čajové lžičky na 500 ml vroucí vody).
Obvyklou čajovou formou je odvar, 1 čajová lžička květu na 100-150 ml odvaru, krátce povařit (1, maximálně 2 minuty), brát 2-3x denně.
Tinktura: Plnou hrst květu na 1 litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20°C.
Tinktura se podává v množství asi 2-4 g denně.
Nebo:
Užívá se i ve formě tinktury (50 g květu zalít 500 ml vodky a nechat 3 týdny vyluhovat), 3x10 kapek denně po jídle, do sklenice minerálky.
Výtažek se podává v dávce 0,3-0,5 g.
Vylisované šťávy stačí 1-2 lžíce (s cukrovou nebo aromatickou vodou).
Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.
Zevní užití:
V zevních aplikacích se používají obklady z celých čerstvých pomletých rostlin bez kořene, případně obklady z odvaru, nebo mast. Odvar, (případně ředěná tinktůra) je vhodný též na obklady při pohmožděninách, proleženinách, bércových vředech apod. Na omývání ran a výplachy se používá zápar ze 2 polévkových lžic drogy na litr vody.
Nebo:
Na kloktání se používá zápar z 1/2 lžíce drogy na sklenici vody.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar z půl lžíce květů na 2,5 dl vody. Na kataplazma se kombinuje především s kořenem kostivalu nebo s natí komonice, případně se výtažek z drogy vmíchává do masti spolu se silicí třezalky a s výtažkem z pupenů břízy.
Lidově se používá hlavně tinktůra: 1 díl květní drogy se maceruje v 10 dílech čistého (zředěného) lihu. Čajová lžička získané tinktury se vleje do čtvrt litru vody a aplikuje se na těžko se hojící rány, proleženiny, pohmožděniny, při zánětech kůže apod.
Mohou se dávat obklady.
Měsíčkový olej získáme tak, že květy dáme do dobře uzavřené lahve a na několik dní vystavíme slunci. Olej se shromáždí na dně. Kape se na rány a vředy, jejichž hojení urychluje.
Lidově se připravuje mast z čerstvé šťávy (4-6 g šťávy na 30 g čerstvého nesoleného sádla nebo másla). Mast se natře na plátno a přikládá se 3x denně na bolestivá místa. Užívá se při léčbě rakoviny, vředů a léčí i neustále slzící oči. Není třeba se obávat, když oči nějakou dobu pálí.
Nebo:
Na vředy a zduřelé žlázy se dává 3x denně mast, zhotovená smísením 10 g šťávy z měsíčkových květů a 20 g čistého sádla.
Nebo:
Příprava měsíčkové masti:
a) Vezmeme 500 g sádla, roztavíme a do taveniny vhodíme 2 hrsti čerstvých květů měsíčku. Necháme zatuhnout a vložíme do chladničky.
b) Za 2-3 dny znovu roztavíme a přihodíme hrst čerstvých květů. Necháme zatuhnout a opět vložíme do chladničky.
c) Za další 2-3 dny opět roztavíme a přihodíme další hrst čerstvých květů.
d) V druhém hrnci roztavíme 20-30 g včelího vosku.
e) Přecedíme bylinnou taveninu přes kovové sítko vystlané dvojitou vrstvou gázy a přidáme roztavený včelí vosk dle bodu d.
f) Do roztavené hmoty za stálého míchání a ohřevu ve vodní lázni vytlačíme obsah 1 tuby "červené" INDULONY DEZ a 1 tuby heřmánkové masti nebo DERMAZULENU a dokonale promícháme, až se všechny složky spojí.
g) Roztavenou hmotu parfumujeme 5 g levandulové silice (z lékárny).
h) Vléváme do kelímků a necháme pomalu zatuhnout. Pak dobře uzavřeme a uchováváme v chladu. Dobře uskladněná mast má trvanlivost 2 roky.
Nebo:
Jednodušší recept na přípravu měsíčkové masti:
Roztaví se 1/2 kg vepřového sádla, do taveniny se přidají 2 plné hrsti (nejlépe) čerstvých okvětních lístků, v případě nouze je však možno užít celé květy i se zákrovem nebo dokonce celou rostlinu bez kořene, případně suchou drogu. Po zpěnění se zamíchá, odstaví, nechá den ustát a potom se přefiltruje přes plátno. Přirozeně je možno použít i jiného masťového základu. Odvar (případně ředěná tinktůra) je vhodný na obklady při pohmožděninách, proleženinách, bércových vředech apod.
Má-li někdo odpor k vepřovému sádlu, může na přípravu masti použít i rostlinný tuk. Při tomto způsobu přípravy masti přidáme v teplém stavu trochu oleje, tak se stane mast vláčnou.
Nebo:
Mast: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, jako když se smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.
Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin na jednu koupel (viz. všeobecná část).
Umývání: Na půl litru vody vrchovatá polévková lžíce.
Při výrobě náplasti se kombinuje s drogami: Radix symphyti, Herba melliloti, do masťového vehikula se přitom přidává Oleum hyperici.
Popis
x
Měsíček květ 30g(20x1,5g)