Medvědice list 50g

Název

Medvědice list 50g

Vědecký název

Uvae ursi folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Medvědice lékařská list
Složení: Uvae ursi folium. V lidovém léčitelství se užívá jako desinficiens močových cest a antiseptikum. Nesmí se vařit, protože pak je čaj hořký a méně účinný. Používá se jako pomocný prostředek zvláště při chronických zánětech močové trubice a močového měchýře, pánvičky ledvinné, při močovém písku a kaméncích. Obsahuje hlavně arbutin (až 11 %), metylarbutin a tříslovinu (až 15 %) z flavonů isoquercetin a dále urson a fytoncidní látky. První dvě látky se za určitých podmínek mění ve sloučeniny podobné fenolu (hydrochinonu a methylhydrochinonu) a působí dezinfekčně. Pozor při vysokém dávkování může droga způsobit dokonce glykosurii a poškození jater. Při nemocech močového ústrojí se může použít jen tehdy, je-li moč zásaditá. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vlažné (40˚C) vody, vyluhovat 8 hod. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Medvědice lékařská: GIT: Oficiální - Odvar je účinný i při průjmových onemocněních a při kvasné nebo hnilobné dyspepsii, protože obsahuje poměrně hodně tříslovin. Třísloviny působí na sliznici trávicího traktu adstringentně a protizánětlivě.

Medvědice lékařská: Urogenitál: Oficiální - Droga je desinficiens močových cest - působí pouze při alkalické reakci moče - po resorpci se arbutin štěpí na antisepticky působící hydrochinon. Hyperosid působí diureticky a flavonoidy desinfekčně. Pro docílení alkalické reakce se někdy přidává hydrogenuhličitan sodný (tzv. soda bikarbona). Při infekcích močového ústrojí je vhodnější macerát, ve kterém je méně tříslovin, a proto nedráždí žaludek a střeva. Nevýhodou je však menší obsah účinných látek, a tedy i slabší léčebný účinek, než u odvaru. Používání odvarů je vhodné při léčení zánětlivých onemocnění močových cest s amoniakální močí. Při kyselé moči (akutní zánět močového měchýře) a při zánětech artritického původu je odvar z této drogy neúčinný. Medvědici lze v urologických indikacích s výhodou kombinovat zejména s březovým listem, natí zlatobýlu, kořenem jehlice trnité a vřesem.

  • Léčivé účinky: lidové

Medvědice lékařská: GIT : Lidové - Medvědice se užívá při žlučových kamenech, proti průjmu a k léčení zažívacích poruch. Protizánětlivý účinek drogy se uplatňuje rovněž v trávicím ústrojí.

Medvědice lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Vedlejším, ale v řadě případů žádoucím účinkem, je působení hemostatické.

Medvědice lékařská: Urogenitál: Lidové - Výluh ve studené vodě se doporučuje jako osvědčené léčivo hlavně při akutním zánětu ledvin a močových cest (ledvinových pánviček, močového měchýře), který se často vyskytuje při nachlazeních. Trvá-li zánět i po jednom týdnu užívání, musí lékař použít jiný léčebný prostředek. Při zánětu močového měchýře je důležité vyhledat co nejdříve lékaře. Zvláště při zánětu ledvinových pánviček, které se laikovi zdají jako zánět měchýře, se nevystačí s rostlinnými prostředky. Nedostatečné ošetření této nemoci může vést k těžkým pozdním poruchám. Je důležité vědět, že arbutin a metylarbutin uvolní účinnou látku, to je hydrochinon pouze při zásadité moči v ledvinách. Proto se má léčebná kůra s listy medvědice provádět současně s podáváním jedlé sody, která alkalizuje moč. Léčení medvědicí tedy v žádném případě nepatří do rukou laikovi, neboť při některých nemocech ledvin se s rostlinnou léčbou nevystačí a nedostatečné léčení pak vede k těžkým následným poruchám činnosti ledvin. Vedlejším, ale v řadě případů žádoucím účinkem, je působení protiprůjmové a hemostatické. Ačkoliv močopudné působení drogy je velmi mírné, doporučují některé prameny zařadit ji do všech diuretických směsí, zvláště určených proti urolitiáze (ledvinové kameny a písek), protože toto onemocnění téměř vždy bývá doprovázeno zánětem. Silný odvar rozpouští kameny a močový písek. Odvar pijí slabé ženy před porodem, protože sílí dělohu. Silný dvar působí proti chorobám močového měchýře (katar, křeče, enuresis nocturna), posiluje ledviny a účinkuje při výtoku. Osvědčuje se při rozšířených ledvinách. Medvědice se užívá k léčení adenomu prostaty. Protože ke štěpení arbutinu na antibakteriálně působící hydrochinon dochází zejména v zánětlivě změněném terénu, nedoporučuje se drogu podávat v preventivních indikacích. Jistou výjimkou z tohoto pravidla jsou čaje proti urolitiáze, kde úkolem medvědice bude potlačit slabé a počínající záněty, a potom čajoviny, podávané preventivně predisponovaným osobám se sklony k zánětům močových cest, např. při prochladnutí, jestliže se tak zvýší riziko recidivy onemocnění. V takových případech je medvědice vždy jen doplňkem diureticky působících drog, podává se v malých dávkách, a ne dlouhodobě. Pomáhá odstranit bolesti při močení.

Medvědice lékařská: Neuropsych.: Lidové - Silný odvar působí proti enuresis nocturna.

Medvědice lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Medvědice se užívá proti revmatickým bolestem a při cukrovce.

Medvědice lékařská: Respirační: Lidové - Medvědice se užívá při bronchiálním astmatu.

Medvědice lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Zevně se výluh používá k obkladům při vředech a hnisajících ranách.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Medvědice lékařská: Homeopatie: Medvědice je sice běžně homeopaticky zpracovávaná bylina, ale u nás je chráněna, proto je výroba esence z čerstvých listů prakticky nerealizovatelná. Můžeme však zpracovávat list sušený, pochopitelně s poněkud menším účinkem, který je ale v praxi skoro neznatelný. List se nakrájí nadrobno a zpracovává se podle §4 lihem 70%. Základní tinktura D1 se dále ředí lihem 35% až na potenci D4. Tinktura se většinou užívá do směsí. Samostatné obecné podávání je v potenci D4 s dávkováním 4krát denně 9 kapek, po jídle, po dobu 2 měsíců. Užívá se téměř výhradně pro ovlivňování funkce močových orgánů a cest, případně také jako součást tinktur proti cukrovce. Uvedené doby užívání je nutné dodržovat.

Medvědice lékařská: Prevence: Meduňka patří pro svou příjemnou vůni, připomínající citrony, pravděpodobně k nejčastěji používaným fytopreventivům. Zvláště oblíbenou formou jsou tzv. karmelitské kapky, používané v prevenci nejrůznějších obtíží, pramenících z nervové předrážděnosti. Do 1 l 40-50% alkoholu se dají 3 hrsti suché meduňky, 1 plátek citronu a 3 čajové lžičky kořene anděliky. Maceruje se 10 dní, potom se scedí a dále se přidá 1 polévková lžíce koriandru, 1/2 polévkové lžíce drcené pomerančové kůry, 3 kousky skořice, 3 hřebíčky, několik úlomků muškátového oříšku a sušená zrna z 1 rajského jablka. Po 48 hodinách se znovu zfiltruje a uloží ve tmě, chladu a suchu. Užívá se podle potřeby jednorázově 20-25 kapek, nebo dlouhodobě 3x denně 10-15 kapek. Kapky se mohou užívat i k masážím (na přípravu kapek existuje řada alternativních předpisů).

Medvědice lékařská: Poznámky: U nás patří k plně chráněným rostlinám. Droga bývá častou složkou oficinálních urologických, diuretických, cholagogických, antirevmatických nebo metabolických čajovin, přidává se i do antidiabetických (pro předpokládaný obsah erikolinu). Aby se glykosidy lépe vyluhovaly, smějí se v lékárně vydávat a používat do čajovinových směsí pouze řezané listy. Protože roste krásně hustě jako koberec, užívá se jí jako okrasné rostliy na okrasných skalkách, v zahradách a parcích. Daří se jí nejlépe na polostinných záhonech, obrácených k východu a na rašelinové půdě. Dobrá směs jsou listy medvědice s listy indického ledvinového čaje (SNR) v poměru 50:50, připravované jako čaj. Američtí indiáni kmene Cheyenů užívali čaj z listů medvědice při nápravě vykloubení, jiné kmeny například proti pohlavním chorobám. Sušené listy medvědice také přimíchávali do tabáku, vzniklou směs nazývanou "kinnikinnick", používali i kolonisté.

Medvědice lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Medvědicová droga se hodí spíše k nárazové léčbě akutních nebo i chronických stavů, protože arbutin v organismu není neškodný. Hlavně ve vyšších dávkách a dlouhodobém užívání způsobuje např. vylučování cukru do moči (glykosurie). Uvolněný hydrochinon může poškodit jaterní parenchym. Někteří autoři dokonce pochybují o jeho účinnosti. Droga není v žádném případě vhodná pro delší užívání. Dlouhodobě podávané vyšší dávky medvědice mohou dále vyvolat zvracení, stavy podráždění a křeče. Jednorázová vysoká dávka může podráždit žaludek. Proto je vhodnější podání drogy v čajových směsích. Čaj z medvědice zbarvuje moč mírně do modrozelena. Nežádoucím účinkem při masivní aplikaci medvědice může být zácpa. Pak musíme přejít z odvaru na nálev, nebo použít současně užívání nějaké projímavé drogy.

Medvědice lékařská: Kontraindikace: Droga je kontraindikována těhotenství (hlavně v jeho druhé polovině), krátce po chirurgickém zákroku na trávicím a močovém traktu, jakož i při peptickém vředu žaludku a dvanácterníku. Není vhodná pro děti a kojící ženy.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vlažné (40˚C) vody, vyluhovat 8 hod. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Aplikace drogy má určitá specifika, jejichž zanedbání vede ke snížení účinku drogy. Plná protizáněliví účinnost drogy se může rozvinout pouze v alkalickém prostředí. Pokud má nemocný moč kyselou, je třeba si před podáváním čaje vzít na špičku kulatého nože jedlé sody. Droga musí být jemně rozemleta na malé kousíčky a pak ji stačí nechat při přípravě nálevu asi 20 minut vyluhovat. Pokud používáme drogu přirozené velikosti, což jsou obyčejně půlené lístky (například v urologickém čaji Spofa), musíme dobu vyluhování patřičně prodloužit, alespoň na 35 minut. Drogu lze podávat samostatně v množství asi 1,5 litru čaje denně, nejlépe ve 4 dílčích dávkách. Může se užívat i ve směsích, například s listem brusinky, natí zlatobýlu, kořenem petržele nebo celeru. Před použitím se droga rozdrtí, neboť nerozdrcené listy se špatně vyluhují. Dvě kávové lžičky drcené medvědice se za studena vyluhují ve čtvrt až půl litru vody po dobu dvanácti i více hodin. Užívá se vlažný výluh, 2 polévkové lžíce asi 4x za den. Studeným výluhem se získají téměř všechny účinné látky. Odvar je nevhodný, v něm se vyluhují třísloviny, které vyvolávají nevolnost, zvracení a zácpy. Moč se při užívání medvědice barví do zelena. Do výluhu medvědice se přidává zažívací soda (na špičku nože), a to proto, aby moč byla zásaditá a tím se projevil desinfekční účinek medvědice (alkalická moč je známkou zánětlivého procesu). Pokud zánětlivé onemocnění neprobíhá, vylučuje se arbutin nezměněný močí z těla a neštěpí se.
Jestliže zánět léčený medvědicí trvá dále i po týdnu užívání výluhu, je nutné se obrátit na lékaře.
Nebo:
Skoro všechny účinné látky získáme vyluhováním ve studené vodě po dobu 12 až 24 hodin, ale přitom málo nežádoucích tříslovin.
Nebo:
Výhodnější než odvar je macerát za studena (1 kávová lžička drogy na šálek), čímž se sníží obsah tříslovin v přípravku.
Výhodnější než odvar je však i zápar (1 kávová lžička drogy na šálek), čímž se jako u vyluhování za studena sníží obsah tříslovin v přípravku.
Nebo:
Příprava čaje z listů: přelijeme 1 čajovou lžičku listů 1 šálkem vody, necháme 12 až 24 hodin přikryté stát a pak scedíme. Pije se 2-3x denně šálek mírně ohřátého čaje.
Užívá se kombinovaný macerační zápar - na hrubě práškovanou drogu se naleje polovina z předepsaného množství vody a nechá se 15 minut vyluhovat, potom se naleje druhá polovina vroucí vody a opět se nechá 15 minut vyluhovat. Potom se zfiltruje. Dávka: 20 g listů na 2,5 dl vody. Jako desinficiens nebo slauretikum se pijí 1-2 lžíce každé 3 hodiny (moč zbarví do zelena).
Decoctum Folii uvae ursi (20 g drogy vařit 15 minut ve 150 ml vody) se užívá po 1-1/2 lžičky každé 3 hodiny jako desinficiens a saluretikum. Zbarvuje moč do zelena. Při léčbě zánětlivých chorob močových cest a při současné urolitiáze je nutno udržovat alkalickou reakci moči. Jednotlivá dávka drogy na přípravu odvaru je 1-2 g (pije se vícekrát denně), nebo 1 kávová lžička na šálek vody (pije se 3-4x denně. K dosažení nižšího obsahu tříslovin v přípravku volíme při přípravě formu záparu (pro dosi 2 g), nebo výluhu za studena. Užívají se několikrát denně.
Nebo:
Odvar: Dává se 8-15 g listů na 1/2 l vody a užívá se přes den po menších dávkách, nebo 1 lžíce listů na šálek čaje se nechá 10 minut vařit a užívají se 2-3 šálky delší dobu.
Nebo:
Nejvhodnější lékovou formou je dlouhodobě vyluhovaný odvar: 2 čajové lžičky drogy se vaří 2 minuty ve 250 ml vody, vyluhování má trvat asi 3/4 hodiny. Léčivé působení drogy je výrazně vyšší, jestliže je moč mírně alkalická. Toho lze dosáhnout např. podáním jedlé sody (na špičku kulatého nože) před podáním čaje nebo pitím alkalických minerálních vod.
Extractum uvae ursi fluidum má jenotlivou dávku 2 g.
Nejúčinnější podobou přípravku z medvědice je lihovodný roztok. Ten se připravuje z dlouhodobě vyluhovaného odvaru.
Posílíme-li obyčejný urologický čaj Species urologicae planta přídavkem 1 čajové lžičky medvědicové tinktury vlastní výroby na 0,3 litru čaje, zvýšíme její účinnost 2-3krát.
Někteří autoři doporučují podávat drogu ve formě prášku, což je sice možné, ale méně účinné. Užívá se 1 plná mocca lžička prášku 4krát denně, před jídlem.

Popis

Složení: Uvae ursi folium. 

Medvědice list 50g
Medvědice list 50g