Meduňkový čaj 30g(20x1,5g)

Název

Meduňkový čaj 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Melissa officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Meduňka lékařská: GIT: Oficiální - Protože silice má spasmolytické a protibakteriání účinky (mírné antiseptikum), doporučuje se při dyspeptických poruchách spojených s kolikami a plynatostí. Stejně účinná je při dyskinézách žlučových cest. Protibakteriální účinky v trávicím traktu potencují i třísloviny a polyfenolové kyseliny. Silice se nachází i ve vodných výluzích, výraznější terapeutický efekt má však v lihových výtažcích, případně destilátech, které mají vyšší obsah silicových složek. Podávání meduňky se osvědčilo také při vegetativních poruchách funkce trávicí soustavy (nervově podmíněné poruchy žaludečního a střevního traktu). Zlepšení spasmolytického účinku při poruchách trávicího systému se dosáhne přidáním: Flos chamomillae, Folium menthae piperitae aj.

Meduňka lékařská: Kardiovaskulár: Oficiální - Účinek na vegetativní centra se léčebně využívá při neurastenickém syndromu s vegetativní odezvou v srdečněcévním systému. Proto se droga ordinuje při palpitaci, psychicky podmíněném zrychlení srdeční činnosti, některých druzích extrasystol apod. Mimo to působí sedativně na eretickou srdeční činnost. Zápary z meduňky povzbuzují srdeční činnost a příznivě působí na periferní krevní oběh. Na zvýraznění kardiosedativních účinků se přidávají drogy: Flos cratagei, Herba leonuri, Strobilus lupuli, Herba passiflorae, Radix valerianae aj.

Meduňka lékařská: Urogenitál: Oficiální - Užívá se při bolestivé menstruaci.

Meduňka lékařská: Neuropsych.: Oficiální - Terapeuticky nejvýznamnější složka meduňky - silice - působí sedativně na CNS. Účinek na vegetativní centra se léčebně využívá při neurastenickém syndromu s vegetativní odezvou v srdečněcévním systému. Proto se droga ordinuje při palpitaci (bušení srdce neurotického původu), psychicky podmíněném zrychlení srdeční činnosti, některých druzích extrasystol apod. Mimo to působí sedativně na eretickou srdeční činnost. Podávání meduňky se osvědčilo i při vegetativních poruchách funkce trávicí soustavy a při předráždění nervové soustavy s nespavostí apod. Užívá se tedy jako nervinum a sedativum, dále při migréně, při lehčích formách nespavosti a při vegetativních dystoniích samotná, nebo v kombinacích.

Meduňka lékařská: Respirační: Oficiální - Užívá se při chorobách z nachlazení a chřipkových onemocněních. Zápary prohlubují dech.

  • Léčivé účinky: lidové

Meduňka lékařská: GIT: Lidové - Droga účinkuje spasmolyticky a jako gastrosedativum. Je to osvědčený lék při žaludečních chorobách (např. žaludečních katarech lehčího rázu, kde se využívá uklidňujících vlastností). Pije se 2x denně teplý nálev z 5-20 g meduňky na 1/4 l vody. Meduňka se míchá s mátou. Uklidňující účinek meduňky využíváme i u žaludečních potíží, zvláště u nervózního žaludku. Vedle uklidňujících komponentů jsou zřetelné také křeče odstraňující a lehce větrové účinky. Teprve všechny tyto účinky dohromady činí meduňkový čaj uklidňujícím a léčivým prostředkem při žaludečních potížích. Užívá se ve formě vodných výluhů nebo meduňkového lihu. Kombinace s třezalkou a levandulí tvoří příjemné a účinné gastrosedativum proti žaludeční neuróze. Droga se dále užívá při nechuti k jídlu (karminativum). Podává se při plynatosti. Objevuje se i v různých žlučníkových kombinacích. Pomáhá též při nejrůznějších bolestech, křečích a kolikách v břiše a v malé pánvi, při nadýmání, při průjmových infekčních chorobách, při křečovitých potížích střev a žaludku (při žaludeční a střevní neuróze).

Meduňka lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Odvar podporuje srdeční činnost. Účinkuje jako kardiosedativum u vegetativně podmíněných dystonií (pomáhá při nervózních křečovitých potížích srdce, bušení srdce a arytmiích). Při těchto obtížích se užívá ve formě čaje nebo meduňkového lihu. Odvar povzbuzuje krevní oběh, doporučuje se i při bledničce. Při tlučení srdce a návalech krve se bere 10-25 kapek melisového lihu ve sklenici vody.

Meduňka lékařská: Urogenitál: Lidové - Droga pomáhá též při nejrůznějších bolestech v břiše a v malé pánvi, při menstruačních bolestech a v klimakteriu. Odvar se užívá také při opožděné menstruaci.

Meduňka lékařská: Neuropsych.: Lidové - Droga posiluje a osvěžuje centrální nervový systém a podle některých pramenů působí přímo na mozek. Účinkuje sedativně. S úspěchem ji lze využít u lehčích forem neurastenie, melancholie, hysterie, u některých depresí, ale také proti migréně a migrenózně podmíněné závrati. Podává se k potlačení úzkostných stavů a nervového napětí. Při epilepsii doporučuje lidová léčba pít denně kalíšek vína, v němž byla týden naložena melisová nať. Pomáhá při nervozitě, nespavosti a tzv. vegetativní dystonii. Meduňkový líh se tak jako čaj doporučuje při poruchách spánku. Kombinace s kozlíkem a chmelem tvoří výborný prostředek proti nespavosti. Při mdlobách a návalech krve do hlavy se bere 10-25 kapek melisového lihu ve sklenici vody.

Meduňka lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při revmatismu.

Meduňka lékařská: Respirační: Lidové - Je účinná i u nervově podbarvené alergii, např. při astmatických záchvatech, vyvolaných silnějším stresem. Zápar pomáhá při chřipce a nachlazení. Tonizující efekt předurčuje meduňkový líh k použití v době nachlazení, protože aktivuje v těle ochranné látky. Meduňka má silné protivirové působení.

Meduňka lékařská: Imunitní: Lidové - Je účinná i u nervově podbarvené alergii, např. při astmatických záchvatech, vyvolaných silnějším stresem.

Meduňka lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar podporuje kojení. Při omámení po úderu, při mdlobách apod. se bere 10-25 kapek melisového lihu ve sklenici vody. Meuňka navozuje pocení (diaforetikum) a má antivirové účinky (antivirotikum).

Meduňka lékařská: Kůže: Lidové - Při růži se přikládají obklady z odvaru melisové natě. Olej a horký nálev se aplikují zevně při pásovém oparu.

Meduňka lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Zevně se používá meduňka formou obkladů na revmatické otoky, na pohmožděniny a krevní podlitiny, u kojících matek při nebezpečí zatvrdnutí mléka v prsech. Známé je také přikládání čerstvě utržené byliny na srdeční krajinu (+ odpočinek) při bušení srdce. Melisový líh se užívá k natírání hlavy a nosních dutin při nervových bolestech hlavy. Svým obsahem alkoholu a ve spojení s éterickým olejem se hodí meduňkový líh k mazání a osvěžení. Zápar se užívá do osvěžujících a posilujících koupelí. Při revmatismu se dávají koupele a napářky z melisové natě, ke které se může přidat též heřmánek a máta peprná. Meduňka se přidává také jako složka do některých protirevmatických mazání. Při svalové únavě se doporučuje masírovat svalstvo asi 10 minut meduňkovým olejem, zředěným desetinásobným množstvím lihu nebo Francovky. Meduňková ALPA (vyluhovat meduňku v ALPĚ, v poměru 1:5, asi 10 dní), vtírána ráno a večer do nohou, výrazně osvěžuje studené nohy, zabezpečuje jejich dokonalé prokrvení a prohřátí a zahání také únavu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SEDATIVUM, STOMACHIKUM, KARMINATIVUM, DIAFORETIKUM, NERVÍNUM, SPASMOLYTIKUM, ANTISEPTIKUM, BAKTERIOSTATIKUM.

Meduňka lékařská: Homeopatie: Surovinou pro přípravu homeopatických prostředků je čerstvý list, který trháme těsně před rozkvětem rostliny, kolem čtrnácté hodiny odpoledne. List se zpracovává podle §3 lihem 70%. Dále se základní esence ředí lihem 40% až do potence D5. Obecně se užívá D0 (základní esence) nebo potence D4, při dávkování 3krát denně 9 kapek 14 dnů a pak 3krát denně 10 kapek, vždy před jídlem. Tinktura se užívá jako sedativum proti nadýmání, při nespavosti, onemocnění močových cest a jako součástí nejrůznějších směsí.

Meduňka lékařská: Kosmetika: V kosmetice se meduňka používá do bylinných směsí k výrobě speciálních výtažků pro posilující koupele a do přípravků určených pro mastnou pleť a vlasy.Přidává se s úspěchem také do všech bylinných masek v libovolné, úměrném množství.Dodává kůži nejen příjemnou vůni,ale zároveň zamezuje bolestem hlavy, které se u některých žen po aplikaci bylinných masek vyskytují. Silice z meduňky má vynikající vůni,ale v parfumerii se často nahrazuje méně významnými silicemi citralového typu.

Meduňka lékařská: Prevence: Meduňka patří pro svou příjemnou vůni, připomínající citrony, pravděpodobně k nejčastěji používaným fytopreventivům. Zvláště oblíbenou formou jsou tzv. karmelitské kapky, používané v prevenci nejrůznějších obtíží, pramenících z nervové předrážděnosti. Do 1 l 40-50% alkoholu se dají 3 hrsti suché meduňky, 1 plátek citronu a 3 čajové lžičky kořene anděliky. Maceruje se 10 dní, potom se scedí a dále se přidá 1 polévková lžíce koriandru, 1/2 polévkové lžíce drcené pomerančové kůry, 3 kousky skořice, 3 hřebíčky, několik úlomků muškátového oříšku a sušená zrna z 1 rajského jablka. Po 48 hodinách se znovu zfiltruje a uloží ve tmě, chladu a suchu. Užívá se podle potřeby jednorázově 20-25 kapek, nebo dlouhodobě 3x denně 10-15 kapek. Kapky se mohou užívat i k masážím (na přípravu kapek existuje řada alternativních předpisů).

Meduňka lékařská: Poznámky: Meduňka se proslavila hlavně v tzv. karmelitánském (karmelitský) lihu - Spiritus melissae compositus (Karmelitergeist), ještě dnes propagovaném na západě. V oblibě byly i další přípravky: destilovaná meduňková voda - Aqua melissae, meduňkový líh - Spiritus melissae. Meduňka v sobě spojuje účinky máty a heřmánku se sedativním působením. Oleum melissae se získává extrakcí z nati. Silice slouží k výrobě voňavek a likérů. Meduňka se hojně užívá k výrobě likérů. Je součástí např. chartreusky, benediktinky a absinthu. Čaj z čerstvých listů meduňky má lahodnou chuť, osvěžuje, ale zároveň uklidňuje jak nervovou soustavu, tak zažívací systém. Podporuje trávení, zabraňuje a odstraňuje nadýmání, je součástí čajových směsí užívaných při poruchách spánku. Meduňka by se měla užívat hlavně čerstvá. Dobře se nakládá do octa. Velmi lahodný čaj vzniká spařením čerstvých listů meduňky. Meduňka obsahuje málo silice (Oleum melissae, Oleum citronellae), proto se používá levnější silice s obsahem citronelalu a geraniolu získaná z různých druhů tropických trav rodu Cymbopogon Spreng. - "voňovec" z čeledi Poaceae, tropických trav, často destilovaných přes meduňkovou nať. Nejčastěji jde o Cymbopogon nardus (L.) W. Wats. (syn.: Cymbopogon winterianus Jowit), poskytující Oleum citronellae. Rostliny obsahují asi 0,5-1,2% silice, převážně s obsahem citronelalu (25-54%) a geraniolu (16-45%). Silice se podle provenience označuje jako Oleum citronellae ceylanicae, Oleum citronellae javae. Lemongrass-silici poskytuje zase Cymbopogon flexosus (Ness et Steud.) W. Wats., s převahou citralu (50-85%). Oleum citronellae má podobný pach jako citronová silice - Oleum citri (ta musí obsahovat nejméně 2,3% aldehydu citralu). Silice z těchto bylin se někdy získává destilací přes meduňkovou nať, a proto se označuje jako Oleum melissae indicum. Tato silice je součástí větrové vody (Aqua carminativa). Má podobný pach jako citronová silice - Oleum citri. Silici je možno získávat také destilací citronového oplodí přes meduňkovou nať, potom se označuje jako Oleum melissae citratum. Má stejné použití jako předcházející silice.
Meduňkový sirup: Meduňka (sušená nať 50 g, citrón 1 ks, voda 500 ml, cukr 1 kg, kyselina citronová 10 g.
Sušenou nať přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme vyluhovat v uzavřené nádobě 8 hodin (nejlépe přes noc). Potom výluh zcedíme přes plátno nebo ještě lépe přes filtrační papír, přidáme šťávu z jednoho citrónu a 1 kg sukru. Směs zahřejeme k varu, přidáme 10 g kyseliny citronové a vaříme 3 minuty. Přiklopíme a po půl hodinách do vychladnutí vždy promícháme. Cukr se musí rozpustit a projít tzv. inverzí, přičemž dochází k jeho hydrolytickému rozkladu na glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr). Pokud by se cukr nerozpustil, je třeba uvedenou směs opět zahřát k bodu varu a míchat do úplného rozpuštění. Hotový sirup plníme do skleněných lahví a hned po vychladnutí můžeme konzumovat. Není třeba jej konzervovat chemickými konzervačními prostředky. Sirup používáme k přípravě meduňkové limonády, koktejlů a ke slazení čaje i jiných nápojů. Tento sirup pze vyrábět i z čerstvě řezané natě. Je však nutné použít nejméně trojnásobné množství byliny v syrovém stavu.
Vlastnosti: Chladná, suchá, kyselá, nahořklá.
Působení: Sedativum, antidepresivum, cholagogum, uvolňuje periferní cévy, podporuje pocení, zklidňuje nervovou soustavu, působí antivirově (pravděpodobně díky polyfenolům a taninům) , antibakteriálně, proti nadýmání a křečím.
Listy: Jsou vhodné při depresi a napětí a také proti nadýmání, jsou proto ideální pro každého, kdo trpí při rozčilení nebo úzkosti nevolnostmi. Meduňka je chladivá, proto jsou její listy vhodné při horečnatých nachlazeních: z čerstvých listů se připravuje v létě osvěžující "citrónový" čaj. Vně se dá bylina užívat na boláky nebo bolestivé otoky. Sbírá se před kvetením.
Éterický olej: Koncentrovaná silice z meduňky má tytéž vůastnsti jako listy, ale je mnohem účinnější. Několik kapek vynikajícím způsobem zahání depresi. Čistý éterický olej se ve velkém měřítku získává nesnadno. Často bývá znečištěn příměsemi citronových olejů.
Nálev: Užívejte jej při depresích, nervovém vyčerpání, zažívacích potížích, nevolnosti a v ranném stadiu nachlazení a chřipky. Nejlepší je připravený z čerstvých listů.
Tinktura: Má silnější, avšak podobné účinky jako nálev. Nejlepří je připravený z čerstvých listů.
Obklad: Polštářek ze složené gázy namočený v nálevu použijte ke zmírnění bolestivých otoků, jako je dna.
Mast: Používá se na boláky, hmyzí štípnutí nebo k odpuzení hmyzu.
Léčivý olej: Horký léčivý olej použijte stejným způsobem jako mast nebo k jemné masáži při depresi, napětí, astmatu a bronchitidě.
Éterický olej: Mast: V kombinaci 5 ml oleje se 100 g masťového základu aplikujte na štípnutí hmyzu nebo k jeho odpuzení.
Masážní olej: 5-10 kapek oleje nařeďte 20 ml mandlového nebo olivového oleje a použijte při podrážděnosti nebo onemocnění hrudníku.

Meduňka lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky rostliny. Droga je vhodná i v době těhotenství a při kojení. V terapeutických dávkách nejou žádné kontraindikace ani závažné vedlejší účinky.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Svým ideálním působením na mnohé funkce organismu je droga předurčena do mnoha kombinací s nejrůznějším zaměřením. Při sólovém užití se aplikuje formou nálevu. Na zdůraznění účinků kardiosedativních volíme s oblibou kombinaci se srdečníkem, chmelem, kozlíkem i vřesem. Při žaludečních indikacích kombinujeme meduňku s hořčinami - kořenem anděliky, oddenkem puškvorce, listem vachty nebo i kořenem hořce. Při dyspeptických poruchách přichází v úvahu zeména kombinace se zeměžlučí, případně s pelyňkem, černobýlem a estragonem. Aplikační formy: nálev, ojej, tinktura.
Na přípravu záparu z listové drogy se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek vody: užívá se 2-3x denně.
Nebo:
Často se však ordinují i vyšší dávky, např. Infusum Folii melissae (5-10 g drogy na sklenici vody, který se užívá po 1/4-1/2 sklenice 2-4x denně), nebo zápar z 2-3 kávových lžiček na šálek vody, který se pije 2-3x denně.
Z velkého počtu příprav je meduňkový lihový výluh určitě ten nedůležitější.
Meduňkový líh - Spiritus melissae compositus, má obvykle následující poměr jednotlivých složek: 300 ml lihu, 100 ml vody, po 5 kapkách citronelové (meduňkové) a muškátové silice, po 2 kapkách skořicové a hřebíčkové silice.
Nebo:
Obvyklá dávka drogy na zápar je lžička listů na 2,5-3,5 dl vody (pije se 2-4x denně po 1 dl jako nervínum a stomachikum, před jídlem jako stomachikum).
Nebo:
Při nechutenství se někdy radí spařit 10 g sušeného listů meduňky 200 g vody a vypít malý šálek před každým jídlem.
Nebo:
Meduňkový i kozlíkový čaj je nutné více vyluhovat, než je běžné, abychom dosáhli sedativního efektu. Slazení medem zesílí sedativní účinky čaje. Při nervózních poruchách je nutné denně vypít 3 šálky.
Nebo:
Příprava čaje: 2 čajové lžičky rozřezaných meduňkových listů pro šálek zalít vařící vodou a přikrytý nechat 10 minut stát.
Na přípravu záparu z natě se používá jednotlivá dávka minimálně 2 g, v praxi běžněji 1 polévková lžíce na šálek vody.
Vyrábí se Lakinal gel. Indikace: proti herpes simplex labialis et nasalis. Obsahuje Extractum melissae spissum 1% v přepočtu na sušinu). V prodromálním stádiu zabrání rozvoji příznaků. Aplikovat každé 2 hodiny, kombinovat s Lakinal tinctura.

Popis

x

Meduňkový čaj 30g(20x1,5g)
Meduňkový čaj 30g(20x1,5g)