Mátový čaj 30g(20x1,5g)

Název

Mátový čaj 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Menthae herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Máta peprná: GIT: Oficiální - Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při zánětech sliznic ústní dutiny a při dysmikrobiálních poruchách v trávicím traktu. Terapeutickou účinnost drogy podmíněnou silicí vhodně doplňuje vysoký obsah tříslovin. Droga má spasmolytické účinky na trávicí trubici, proto se doporučuje při bolestivých dyspeptických obtížích spojených s meteorismem (nadýmáním). Normalizaci trávicích procesů potencuje ještě žlučopudným a žlučotvorným účinkem. Silice napomáhá i vylučování trávicích enzymů, čímž zlepšuje chuť k jídlu. Podává se jako pomocný lék při žlučových kamenech a zánětech žlučových cest. Užívá se při kolikách trávicího traktu a žlučových cest, pro obsah tříslovin působí droga i mírně antidiaroicky. Zápary se užívají při žaludečních obtížích vyvolaných např. požitím mírně znehodnocené stravy. K potencování spasmolytického účinku se osvědčilo drogu kombinovat s: Flos chamomillae, Herba chelidonii, Radix valerianae aj.

Máta peprná: Kardiovaskulár: Oficiální - Výzkumy potvrdily i mírný uvolňující vliv na hladké svalstvo tepen, čímž se snižuje krevní tlak.

Máta peprná: Neuropsych.: Oficiální - Známý je povzbuzující účinek mentolu na CNS při užívání v terapeutických dávkách.

Máta peprná: Respirační: Oficiální - Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při zánětech horních cest dýchacích.

Máta peprná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Mentol účinkuje antisepticky a protizánětlivě. Droga i silice mají spasmolytické účinky. Droga se užívá jako korigens chuti a vůně.

Máta peprná: Kůže: Oficiální - Terapeutickou účinnost drogy určuje především mentol, který má výrazné antiseptické vlastnosti. Lokálním drážděním chladových receptorů potlačuje citlivost nervových zakončení a vyvolává příjemný pocit chladu, který překryje jiné nepříjemné pocity, jako je např. svrbění, pálení, dráždění nebo mírnější bolest. Proto se droga (ale hlavně izolovaný mentol) přidává do mazadel a mastí používaných při kožních onemocněních. Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při infikovaných kožních afekcích.

Máta peprná: Ostatní: Oficiální zevní - Droga i silice se užívají jako chuťové korigens (zubní pasty, kloktadla, ústní vody, žvýkačky apod.). Silice se zevně užívá i proti migréně, na inhalaci při bronchitídách a na ústní výplachy. Mentol tvoří častou složku protirevmatických mazadel i šňupacích mastí a používá se proti svrbění. Droga (ale hlavně izolovaný mentol) se přidává do mazadel a mastí používaných na zanícené a bolestivé afekce nosní sliznice. Protizánětlivý a antiseptický účinek drogy se využívá při zánětech sliznic ústní dutiny

  • Léčivé účinky: lidové

Máta peprná: GIT: Lidové - Máta se uplatňuje všude tam, kde je zapotřebí zlepšit funkci trávicího traktu, např. v léčbě tzv. dyspeptického syndromu, při nadýmání, v léčbě žlučových dyskinézí, dále podporuje funkci jater. Působí též mírně anesteticky a tím snižuje bolestivost při chorobách trávicího traktu, příznivě také ovlivňuje činnost slinivky břišní. Odvar (šálek ráno a večer, 5 - 15 g na 100 g vody) je dobrým prostředkem proti nadýmání a kolikám, působí proti zvracení a podporuje zažívání. Užívá se při ranních nevolnostech, potlačuje nauzeu. Při zvracení krve se užívá s přídavkem octa v dávce 1 lžíce několikrát denně. Máta svařená v mléce působí dobře při bolestech břicha. Při nechuti k jídlu se doporučuje ráno na lačný žaludek a večer před spaním vypít nálev, připravený ze 3 špetek sušené máty na 200 g vroucí vody. Ke stejnému účelu se užívá tento odvar, do kterého se přidá kávová lžička rebarborové šťávy a kávová lžička sirupu z pomerančové kůry. Peprnomátový olej (silice) se podává 2-5 kapek na kostku cukru při nadýmání a dalších chorobách zažívacího ústrojí. Osvědčila se kombinace máty s kozlíkem (gastrosedatívum), s hořkými drogami, např. angelikou nebo pampeliškou (metabolikum), s heřmánkem (jako mírně znecitlivující protizánětlivý prostředek uplatňující se v léčbě chorob trávicího traktu) apod.

Máta peprná: Kardiovaskulár: Lidové - Mátový čaj podporuje srdeční činnost, užívá se při slabosti a bušení srdce. Droga mírně snižuje krevní tlak.

Máta peprná: Neuropsych.: Lidové - Peprnomátový olej (silice) se podává u nervosní nevolnosti a mdlobách v množství 1-3 kapky na cukr. Droga mírně stimuluje centrální nervovou soustavu. Máta zmírňuje bolesti hlavy.

Máta peprná: Skelet + svalstvo: Lidové - Máta snižuje svalové napětí (spasmolytikum).

Máta peprná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Máta čistí krev.

Máta peprná: Respirační: Lidové - Proti chrlení krve se pije odvar smíšený s octem.

Máta peprná: Ostatní: Lidové vnitřní - Účinnost a směr použití drogy určuje především mentol svými silnými antiseptickými vlastnostmi. Místním drážděním citlivých receptorů vyvolává pocit chladu, který je schopen překrýt slabší nepříznivé podněty jako například úporné svědění. Tohoto efektu je možno účelně využít vnitřně i zevně. Máta navozuje pocení (diaforetikum).

Máta peprná: Kůže: Lidové - Odvar z máty, šalvěje a pelyňku odstraňuje ekzémy. Pro zevní užití se někdy užívá k uklidnění podrážděné pokožky mátový olej s příměsí glycerinu (droga se dlouhodobě maceruje v kvalitním oleji). Mátový olej se používá k potírání omrzlin na těle. Výrazně se osvědčily mátové koupele při některých kožních onemocněních.

Máta peprná: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z máty zamezuje zápachu z úst, užívá se ke kloktání. Jako dobrá ústní voda, která má také dobré desinfekční účinky, lze užívat odvaru 10 g sušeného listí máty peprné ve 1/4 l vody. Tohoto odvaru lze užívat také jako kloktadla při povrchních zánětech v krku. Při rýmě lze na čas uvolnit nosní průchod občasným šňupnutím prášku, připraveného rozdrcením sušené máty. List je také dobrým inhalačním prostředkem při zánětlivých chorobách dýchacích cest, zvláště spojených s kašlem, při zánětu vedlejších nosních dutin apod. Pro zevní užití se někdy užívá k tišení bolestí mátový olej s příměsí glycerinu (droga se dlouhodobě maceruje v kvalitním oleji). Mátový olej se používá k odstranní tvoření jizev po spáleninách. Při bolestech hlavy a zejména při migréně pomáhá, natřeme-li čelo a spánky roztokem 20 kapek mátového oleje (silice) v 20 g lihu. Silice působí blahodárně na nervy. Také se doporučuje k tomuto účelu přiložit na čelo rozmačkané čerstvé listy máty peprné, které mají zároveň uklidňující účinek na nervy. Výrazně se osvědčily mátové koupele při psychické labilitě a při revmatismu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, CHOLAGOGUM, KORIGENS CHUTI, KARMINATIVUM, AROMATIKUM, CHOLERETIKUM, STIMULANS, ANALGETIKUM, ANESTETIKUM, ANTISEPTIKUM, korigens vůně.

Máta peprná: Homeopatie: Máta peprná slouží i pro výrobu homeopatických přípravků, které jsou nakonec v mnoha případech vhodnější svou menší razancí účinku. Surovinou pro homeopatické zpracování je list kvetoucí rostliny. List se trhá nejlépe dopoledne mezi desátou a jedenáctou hodinou a zpracovává podle §2 nebo §3 (podle obsahu vody) lihem 80%. Základní esence se pak ředí lihem 40% do potence D3. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 7 týdnů. Užíváme ji hlavně při potížích, kde máta jako taková pomáhá, ale nemůže být používána samostatně, tedy při nadýmání, zažívacích potížích, křečích v zažívacím traktu, ale také pro zlepšení funkce žlučníku.

Máta peprná: Prevence: Máta je vhodným fytopreventivem žlučníkových a jaterních poruch, ovšem právě při jejím používání platí zásada, že nic se nemá přehánět. Pro preventivní použití je zejména vhodná kombinace meduňky lékařské, máty a rozmarýny v poměru 3:2:1. Tato kombinace podporuje vylučování žluči do střev a harmonizuje poměry v zažívacím traktu, mírně uklidňuje, zlepšuje trávení a podporuje krevní oběh. Závodníci někdy pijí osvěžující čaj připravený ze 6 čajových lžiček máty a 2 čajových lžiček nati rozrazilu lékařského na 1 l vřelé vody. V prevenci poruch libida někdy pomáhá čaj ze 2 čajových lžiček máty a 1 čajové lžičky saturejky na sklenici vroucí vody.

Máta peprná: Kosmetika: Mentol je nezbytná surovina pro výrobu zubních past, ústních vod, osvěžujících masážních krémů, koupelovách přísad, pleťových masek, želé aj. Dodává jim svěží vůni a při styku s pokožkou i chladivý, tišící pocit. Spotřeba mentolu ve světě je tak velká, že ji přirozené suroviny nestačí pokrýt. Proto se mentol vyrábí i synteticky. Další složka mátové silice, menton, se používá k osvěžení parfémových kompozictypu růže a geránie a přidává se do orientálních parfémů.

Máta peprná: Poznámky: Mentol se vyrábí též synteticky (z tymolu, piperitonu, citronelalu, pinenu příp. jiných monoterpenů). Syntetické produkty však obsahují větší množství stereoizomerů mentolu (např. neomentol s nepříjemným chuťovým vjemem). S trochou cukru je máta ještě aromatičtější, může se i povařit. Pozor: velmi intenzivní. Ze silice se ochlazením na -4°C vylučuje v bílých jehlicovitých krystalcích mentol. Z mentolu se přidáním parafinu, kafru a tymolu vyrábí známé migrénové tyčinky, jimiž se potírá čelo při bolestech hlavy. Ze sušené drogy se získá asi 1% peprnomátové silice. Pro získání mentolu se zpracovává hlavně nať japonské máty - Mentha arvensis L.f. piperascens Malinvaud - obsahuje v silici až 90% mentolu), která je však menší čichové kvality a proto se neužívá ke konzumaci. Během léta odstřihávejte čerstvé výhony s listy. Můžete je sušit, mrazit a nakládat do octa či do oleje. V anglické kuchyni se přidává do omáček, k jehněčímu masu, do slepičí a hovězí polévky, do paštik a nádivek. Okoření i sladká jídla - ovocné poháry a saláty, bowle, čokoládové krémy a pudinky.(?). Příbuzný druh Mentha arvensis předepisují čínští lékaři při nachlazení, bolestech hlavy a hrtanu a při zánětu spojivek.
Mátový likér: Alkohol 350 ml (80%), máta peprná 10 g, hřebíček 3 ks, voda 650 ml, cukr 500 g. Alkohol zředíme 150 ml vody a do takto vzniklé tekutiny přidáme 10 g máty peprné a 3 hřebíčky. Směs necháme macerovat tři dny v chladném a temném místě. Potom macerát zfiltrujeme přes filtrační papír a přimísíme k němu sirup připravený svařením 500 g sukru v 500 ml vody. Hotový likér necháme uzrát a po 1 měsíci konzumujeme. Takto připravíme asi 1 litre likéru.
Mátové čatni (četni pudina): Jde o přílohu, která je používána v indiánské kuchyni. Pro její přípravu se používají následující složky:
Máta peprná (čerstvá) 100 g, sibule střední velikosti 1 ks, citronová šťáva z poloviny citrónu, chili koření 2 g, petrželová nať čerstvá (20 g), kuchyňská sůl 10 g, cukr 20 g. Omyté listy máty peprné smícháme s citrónovou šťávou, cibulí, petrželevou natí, chili kořením, solí a cukrem. Směs v mixéru rozmixujeme a chlazené podáváme jako přílohu nejlépe k orientálně upravené drůbeži.
Vlastnosti: Štiplavá, suchá, všeobecně ochlazující.
Působení: Antispasmodikum, analgetikum, cholagogum, zabraňuje zvracení, působí protinadýmavě, uvolňuje periferní cévy, podporuje pocení, ale také vnitřně chladí, podporuje tok žluči.
Nať M. piperita: Uvolňuje svalstvo trávicího traktu a podporuje tok žluči, je proto vhodná při trávicích potížích, plynatosti, kolice a podobných stavech. Snižuje nevolnost a púomáhá při kinetóze, čili cestovní nevolnosti. Při horečkách a chřipce podporuje rovněž pocení. Sklízí se těsně před rozkvětem.
Éterický olej M. piperita: Olej z máty peprné obsahuje velké množství mentolu. V dosti velkých dávkách působí jako analgetikum a sedativum. Je rovněž chladivý, je proto vhodný při kožních onemocněních, horečkách nebo bolestech hlavy a migrénách spojených s přehřátím. Pro své antibakteriální účinky může pomáhat při zvládání infekcí. Použije-li se jako inhalační prostředek, pročišťuje "ucpaný nos".
Nať M. arvensis: Číňané používají po ch´ ( bo he) jako chladivý prostředek při rýmě a chřipce a také při některých bolestech hlavy, hrdla a zánětech očí. Jako stimulans jater jej přidávají do léčiv při poruchách zažívání nebo stagnaci čchi (energie) jater.
Nať M. piperita a M. arvensis: Užívejte jej při nechutenství, cestovní nevolnosti, trávicích potížích, nadýmání, kolice, horečnatých stavech a migrénách.
Tinktura: Užívejte ji při stejných potížích jako nálev.
Obklad: Složenou gázu namočte v nálevu a aplikujte ji na zanícené klouby nebo při revmatismu nebo neuralgii.
Inhalace: Několik čerstvých listů vhoďte do vařící vody a inhalujte pro uvolnění dýchacích cest.
Éterický olej M. piperita:
Omývání: Při podráždění kůže, svědění, popálení, zánětech, svrabu a trichofycii nebo k odpuzení moskytů použýijte 2-3 kapky oleje na 10 ml vody.
Inhalace: Ponehcáte-li přes noc v místnosti mísu vody se 2-3 kapkami oleje, zmírníte !ucpání nosu".
Masážní olej: 5-10 kapek oleje z máty peprné nařeďte 25 ml mandlového nebo slunečnicového oleje a používejte při bolestech hlavy, horečkách nebo menstruačních bolestech, nebo ke zmírnění přeplněných prsou při kojení.

Máta peprná: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina je při užívání v terapeutických dávkách úplně neškodná, a proto vhodná pro pediatrickou i geriatrickou terapeutickou praxi. Máta se nemá aplikovat dlouhodobě a v nadměrných dávkách a nemá se používat ani v léčbě nemluvňat. Některé osoby jsou na mentol alergické, přičemž alergická reakce může míti i velmi bouřlivý průběh. Ty nesmějí mátu léčebně užívat vůbec. Při předávkování máty peprné s mohou objevit toxické příznaky doprovázené pocitem ošklivosti, celkovou ochablostí a křečemi. Vyšší dávky mentolu, resp. silice (Oleum menthae piperitae), mohou způsobit otravu. Kojenci a děti reagují na předávkování mentolu citlivěji než dospělí. Intoxikace se projevuje zvracením, ataxií, stuporem a konvulzemi. Může nastat i paralýza vitálních center v prodloužené míše a dušení. Jednotlivá dávka mentolu je 0,05 g. Éterický olej jako inhalant nepoužívejte dlouho. Máta může dráždit sliznice a dětem by se neměla podávat bez přestávky déle než týden. Kojencům by se máta neměla podávat přímo v žádné formě. Máta peprná může snižovat tvorbu mléka, proto ji v době kojení užívejte vnitřně opatrně.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Máta peprná je naprosto nevhodná pro dlouhodobé užívání, zvláště pak při podávání vyšších dávek. Působí totiž jako mírné celkové anestetikum, ale tato jinak kladná vlastnost se posléze projevuje poklesem citlivosti organismu vůči jemnému působení bylin. Z tohoto důvodu doporučujeme mátu peprnou míchat především do směsí. Máta peprná je ideální bylinou do složitějších čajových směsí. Aplikační formy: nálev, olej, tinktura.
List se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu a pije se 3x denně před jídlem. Pro nať je dávka 2 kávové lžičky.
Nebo:
Při žaludečních obtížích se dává 1-2 g na šálek - ČsL 4 uvádí jednotlivou dávku per os na zápar 1,5 g.
Nebo:
Zápar z listové drogy se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky na šálek vody: pije se 3x denně před hlavními jídly. Často se užívá i 1-3% zápar.
Nebo:
Na přípravu záparu z natě se užívá jednotlivá dávky 3 g, nebo 2 kávové lžičky na šálek vody: pije se 3x denně před jídlem.
Nebo:
Z 1-3 g listu na 1 dl vody se připravuje zápar, který se pije po 1 dl 2-5x denně (30-60 minut před jídlem jako stomachikum, po jídle jako karminatívum a cholagogum).
Nebo:
Při sólovém podávání se připravuje nálev z 1 čajové lžičky na 200 ml vroucí vody.
Prášek, užívaný 1-2krát denně na špičku nože (ve vodě nebo nasypaný do jídla), udělá stejnou službu, jako čaj.
Tinctura menthae piperitae má průměrné dávky 1-2,5 g pro dosi: v praxi se běžněji podává po 30-50 kapkách 2-5x denně. Maximální dávka pro dosi je 5 g.
Oleum menthae piperitae se může při perorálním užívání dávkovat po 0,02-0,04 g pro dosi a 0,06-0,012 g pro die: v praxi se však běžněji užívají denně 2-4 kapky (1 g = asi 52 kapek).
Ze silice se připravuje tzv. mátová voda, která se podává po lžících 1-3x denně jako stomachikum, antiemetikum nebo cholagogum. Slouží i jako korigencium.
Osvědčil se i bylinný balzám a Kloudův homeopatický čaj v potencích U3 až U5.

Zevní užití:
Na výplachy ústní dutiny nebo hrdla se používá zápar ze lžíce drogy na 2,5 dl vody, zpravidla kombinovaný s heřmánekm nebo listem šalvěje či ořechu, případně s úbory řebříčku.
Oleum menthae piperitae - silice se zevně aplikuje v 1-5% zředění.
Aqua menthae piperitae - mátová voda se doporučuje na výplachy ústní dutiny a hrdla, ke kloktání, ale i na vnitřní užívání. V této indikaci se dětem podávají 1-3 kávové lžičky denně, dospělým 1 lžíce několikrát v průběhu dne.
Mentholum má jednotlivou dávku 0,05 g. Na sliznice se aplikuje jeho 0,3% roztok, na kůži 1-10% koncentrát. Na inhalaci, případně jako aerosol, se používá zápar z 1-2 g drogy na sklenici vroucí vody (případně 1-2 g mentolu na 2,5 dl vody). Velmi účinná je kombinace se synergickými silicemi Oleum eucalypti, Oleum pini mumilionis apod.
Olej z máty peprné se připravuje z mladých ještě nekvetoucích částí rostlin jemně nasekaných a naložených 6 týdnů v oleji na slunném místě, pak se ve vodní lázni zahřeje a vylisuje. Dalších 6 týdnů se stejné množství máty namáčí na slunci, pak seprocedí a vylisuje. Ke směsi se přidá 1/3 glycerinu, vleje se do lahví, nechá 3 měsíce v chladu, temnu a pak se teprve používá. Příprava viz F3 - 2.
Pokud provádíme inhalace, neměla by jejich doba překročit 10 minut.
Pro mátové koupele není nutná vysoká koncentrace, takže příprava může být úsporná. Na koupele rukou a nohou obvykle postačí tzv. malá hrst, tedy množství, které se vejde do dlaně bez prstů.

Popis

x

Mátový čaj 30g(20x1,5g)
Mátový čaj 30g(20x1,5g)