Mateřídouška čaj 30g(20x1,5g)

Název

Mateřídouška čaj 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Thymus serpyllum herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Mateřídouška obecná: GIT: Oficiální  - Droga se indikuje při dysmikrobiálních poruchách trávení s meteorismem (zabraňuje tvorbě plynů) a kolikami, které vznikly nedostatečným vylučováním žaludeční šťávy. Terapeutickou účinnost zde zabezpečuje spasmolytický účinek silice a dále stimulace vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů. Současné zvýšení chuti k jídlu doplňuje celkové působení drogy na trávicí trakt. Tříslovinová složka působí proti průjmu.

Mateřídouška obecná: Respirační: Oficiální - Zápary z drogy působením silice zlepšují sekreci, podporují uvolňování hlenů, tiší kašel a mírně desinfikují dýchací cesty (antiseptikum). Spasmolytický účinek drogy uvolňuje zvýšené napětí hladkého svalstva průdušek a napomáhá expektoraci, což se terapeuticky využívá při zánětech průdušnice a průdušek (hlavně při spastických bronchitídách).

Mateřídouška obecná: Kůže: Oficiální - Užívá se na obklady a koupele při kožních onemocněních. Má výrazný antimikrobiální a antimykotický účinek. V podobě obkladů nebo koupelí se využívá při zánětlivých a hnisavých procesech kůže či při nehojících se defektech kůže (např. ulcus cruris, dekubity apod.

Mateřídouška obecná: Ostatní: Oficiální zevní - Díky fenolovým látkám, především tymolu a jeho izomeru karvakrolu má rostlina antiseptické a antibakteriální účinky, které se využívají při zánětlivých onemocněních ústní dutiny a faryngu prostřednictvím výplachů a kloktání (např. při paradentóze). Karvakrol a ostatní složky silice se používaly hlavně ve stomatologii při pulpitídách a jiných zánětlivých onemocněních zubů a ústní dutiny. Droga i samotná silice se aplikují ve formě alkoholického extraktu jako mazadlo k natírání a masírování zevně při revmatických obtížích. Při kloubním revmatismu se namáčí do mentolového lihu (francovka) např. s listem rozmarýnu s květem fialky. Na celkové povzbuzení nemocných se osvědčují koupele z drogy, a to především v pediatrické a geriatrické praxi. Na koupele se kombinuje do čajovin např. s majoránkou.

  • Léčivé účinky: lidové

Mateřídouška obecná: GIT: Lidové - Posiluje žaludek, užívá se při meteorismu (nadýmání, plynatosti), katarech GIT, kolikách (uvolňuje křeče v břiše), průjmech nejrůznějšího původu, poruchách trávení a nechutenství (obsahuje asi 7% tříslovin). Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv. Při křečích v žaludku, jakož i při křečích v břiše můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně se vypijí dva šálky čaje. Chceme-li dezinfikovat trávicí ústrojí, podáváme v rámci pitné léčby mateřídouškový lihovodný roztok, při současném podávání mateřídouškového léčebného klyzmatu.

Mateřídouška obecná: Urogenitál: Lidové - Lidově mateřídouška reguluje vylučování moče a měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky. Při menstruaci (hlavně při zástavě menstruace) můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně se vypijí dva šálky čaje. Užívá se při desinfekci močových cest, nelépe ve formě lihovodného roztoku mateřídoušky ve směsi s vřesem a rdesnem ptačím - truskavcem.

Mateřídouška obecná: Neuropsych.: Lidové - Posiluje nervy, užívá se při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervové slabosti, dětském neklidu. Mateřídouška se užívala i proti obrně a onemocnění nervů. Je vhodná jako pomocný prostředek u neuralgie trojklanného nervu. Sirup z mateřídoušky se doporučuje i při záchvatu padoucnice.

Mateřídouška obecná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při revmatismu. Čaj z mateřídoušky pročisťuje ušlechtilé vnitřní orgány těla.

Mateřídouška obecná: Respirační: Lidové - Působí antisepticky při katarech dýchacích cest a zároveň tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání. Mateřídouška se užívala jako spolehlivý prostředek ve formě silně slazeného čaje proti kašli a černému kašli. Silice se užívá jako prostředek proti katarům průdušek (bronchitídám) a při nachlazení. Obdivuhodný je i sirup z mateřídoušky. Při prochladnutí se užívá před jídlem.

Mateřídouška obecná: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se jako spasmolytikum. Mateřídouška se užívala proti malomocenství. Kdo ráno vypije šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, pocítí rychle jeho blahodárné účinky: duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku, nedostaví se ranní kašel a nastane všeobecný pocit blaha. Mateřídouška se doporučuje i jako léčivka proti opilství. Plná hrst se zaleje jedním litrem vřelé vody, přikryje se a nechá se dvě hodiny vyluhovat. Čaj se sleje do termosky a alkoholikovi se podává každou čtvrthodinu jedna polévková lžíce. Dostaví se nevolnost, zvracení, silné močení, pocení, provázené nechutenstvím a žízní. Na začátku se dostaví nevyhnutelné recidivy, později, když se kůra opakuje, se vracejí zřídkakdy. Droga má poměrně silné antiseptické a desinfekční působení, které lze využít při vnitřním i zevním podávání proti nejrůznějším zánětům. Ve formě lihovodného roztoku má mateřídouška široce působící antimikrobiální spektrum, jak na bakterie grampozitivní, například streptokoky a stafylokoky, tak na bakterie gramnegativní, například slamonelly.

Mateřídouška obecná: Ostatní: Lidové zevní - Ve formě obkladů, omývání a výplachů se užívá se na hnisavé rány. Odvar slouží k omývání pohmožděnin nebo svalů postižených křečí. Užívá se jako kloktadlo (silicové složky odstraňují nepříjemný zápach z úst. Odvar se užívá k výplachům pochvy při zánětu. Koupele v mateřídoušce mají osvěžující a ozdravující účinek, posilují nervy. Olej z mateřídoušky nachází použití při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, při chřadnutí svalů a podvrtnutí. Při revmatismu se natírají bolestivá místa mazáním. Mateřídouška se užívá i ve formě obkladů. Zevně se přikládá při bolestech a křečích polštářek z bylinek (květy i stonky) natrhaných přes poledne za slunečného dne a usušených. Před spaním se v hrnci polštářek nahřeje a přiloží se na žaludek nebo na břicho (součástí polštářků mohou být i další byliny). Stejně je možno podušku s bylinkami doporučit při opuchlinách a pohmožděninách. Tinktura z mateřídoušky se používá na vtírání k posílení údů u slabě vyvinutých dětí, i nemocní na sklerózu multiplex by měli užívat tyto masáže. Mnoho nepokojných a nervózních dětí se zklidnilo po koupeli v mateřídoušce a dostavil se opět zdravý spánek. Ale i dospělí lidé nervově podráždění nebo deprimovaní se po takových koupelích v krátkém čase cítí zdrávi.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, AMARUM, AROMATIKUM, ANTITUSIKUM, EXPEKTORANS, ANTISEPTIKUM, DESINFICIENS, ADSTRINGENS, BALNEOLOGIKUM.

Mateřídouška obecná: Homeopatie: Homeopaticky se zpracovává čerstvá kvetoucí nať mateřídoušky. Trhá se nejlépe na začátku květu odpoledne mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. Zpracovává se podle §3 lihem 90% a dále se ředí lihem 30% na potenci D4. Obecně se užívá v potenci D4 při dávkování 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Aplikuje se hlavně na různé nervové obtíže - pro tento účel se může přidávat do směsí a koupelí, ať částečných nebo i celých, a také jako desinfekce, při žloutence, při potížích s prostatou atd.

Mateřídouška obecná: Kosmetika: Nálev z mateřídoušky (100 g drogy vyluhovat v 1 l vřelé vody až do vychladnutí) se přidává do prokrvujících, posilujících a desinfekčních koupelí. Výtažek z drogy bývá součástí některých kosmetických výrobků určených pro hrubou, mastnou pokožku s rozšířenými póry a pro koupele mastných vlasů. Silice se uplatňuje v kosmetice dutiny ústní, parfémují se jí mýdla a koupelové přísady. Může se přidávat i do koupelových vod a krémů, šamponů a pánských kosmetických přípravků. Nejvíce se používá p-cymen do technických parfémů, protože má dobré dezodorační vlastnosti.

Mateřídouška obecná: Poznámky: Spolu s tymiánem slouží mateřídouška k získávání tymolu. Z mateřídoušky se získává silice. Nať se používá ve voňavkářství, mydlářství a při výrobě likérů. Rostlina se přidává do rozličných expektoračních, stomachických, spasmolytických, antiseptických a jiných čajových směsí.
Vlastnosti: Mírně sladká, chladná.
Působení: Čistí krev, antispasmodikum, diuretikum, protizánětlivá, pravděpodobné estrogenní působení.
Nať T. vulgaris: Jako antiseptické expektorans je nať ideální při hluboko usazených hrudních infekcích projevujících se hustým žlutým hlenem. Je též užitečným prostředkem pro trávení, zahřívajícím při prochlazeném žaludku spojeném s průjmem. Sbírá se v létě před kvetením a v jeho průběhu. Zdřevnatělé stonky vyhoďte.
Éterický olej T. vulgaris: Olej má mimořádné antibakteriální a antifugální účinky a také stimuluje imunitní soustavu. Tento koncentrovaný přípravek je vhodný při dýchacích a trávicích potížích. Mateřídouškových olejů je na trhu k dostání několik druhů: všechny mají podobné účinky.
Nať T. serpyllum: Listy a květy působí podobně jako vyšlechtěná zahradní odrůda, mají však mírně vyšší stimulační účinek a lze je použít jako prevenci křečí při menstruačních bolestech. Sbírají se před rozkvětem a v době kvetení.
Nálev: Užívá se při prsních nachlazeních, prochladnutí žaludku nebo dráždivém tlustém střevu.
Tinktura: Používá se při průjmu spojeném s nachlazením žaludku nebo jako expektorans při infekcích hrudníku.
Kloktadlo: Při bolestech hrdla používejte nálev nebo ředěnou tinkturu.
Sirup: Proti kašli a při infekcích plic užívejte sirup připravený z nálevu.
Masáž hrudníku: Při infekcích hrudníku rozpusťte 10 kapek mateřídouškového oleje ve 20 ml mandlového nebo slunečnicového oleje.
Olej: 10 kapek rozpusťte ve 20 ml vody a aplikujte na kousnutí hmyzem a infikovaná poranění. Při zesláblosti a artritických stavech přidejte do koupele 5 kapek oleje.
Masážní olej: Při revmatických bolestech nebo namožených svalech přidejte do 25 ml mandlového nebo slunečnicového oleje po 10 kapkách mateřídouškového a levandulového.

Mateřídouška obecná: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga je při užívání v terapeutických dávkách neškodná, a proto vhodná i pro dětskou terapeutickou praxi, pro staré lidi a také pro těhotné a kojící ženy. Izolovaná silice je ve vyšších dávkách toxická. Při perorálním užívání dráždí silice parenchym ledvin.

Mateřídouška obecná: Kontraindikace: Terapeutické dávky mateřídoušky a mateřídouškového oleje v jakékoli formě v těhotenství neužívejte.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Mateřídouška se používá jako droga buť samostatně, nebo v čajových směsích, nebo jako surovina k přípravě extraktů, odvarů, sirupů apod. Může se používat i samotná silice. Za nejúčinnější lékovou formu jednoznačně pokládáme lihovodný roztok. Mateřídouška poskytuje nálev neobyčejně příjemné vůně a chuti, takže bývá někdy podávána neúměrně dlouho, což její účinnost snižuje a vede k narušování sliznic. S ohledem na ochranu přírody dáváme jednoznačně přednost podobně působícímu, ale pěstovanému tymiánu.
Užívá se zápar - 2 čajové lžičky na šálek. Pije se 2-3x denně.
Nebo:
Při bolestech žaludku a meteorismu se pije během dne zápar ze dvou lžiček drogy na 2 sklenice vody (má stát 10 minut).
Nebo:
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 2 g, ale v praxi se často ordinují i vyšší dávky, například 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Herbae serpylli (1 lžíce drogy na 1 a 1/2 sklenice vroucí vody: zápar se nechá přikrytý postát 20-30 minut a potom se přecedí), který se užívá po 1/3 sklenice 2-4x denně.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžíce natě na 3,5-4 dl vroucí vody (nechá se přikryté stát 20-30 minut, přecedit a pít po 1 dl 3-4x denně 30 minut před jídlem jako stomachikum, po jídle zase jako karminatívum, expektorans nebo antiseptikum).
Nebo:
Při kolice a nadýmání se také užívá nálev, připravený z 15 g mateřídouškového listí, na které nalejeme 1/4 l vroucí vody. Užívá se 3x denně šálek.
Nebo:
Čajový nálev: Jednu vrchovatou čajovou lžičku spaříme v 1/4 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme.
Nebo:
Užívá se ve formě čaje (2 čajové lžičky na šálek vroucí vody), 3x denně.
Tinktura: V poledne za slunečného počasí nasbírané bylinky naplníme volně do láhve až po hrdlo a zalejeme 38-40% režnou nebo jinou rovnocennou pálenkou. Necháme stát 14 dní na slunci.
Sirup: Na slunci nasbíranou nať a květy při ukládání do sklenice mírně navlhčíme namočenou rukou. Vrstvy zasypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. Celé necháme stát asi tři týdny na slunečném místě. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchneme trochou vody a tu přilejeme do sirupu. Potom tekutinu na slabém ohni odpařujeme, nesmí se však přitom vařit. Sirup nesmí být řídký ani hustý, proto ho necháme jednou či dvakrát na zkoušku vychladnout.
Vhodnou lékovou formou je i bylinný balzám nebo homeopatický čaj podle Kloudy v potenci kolem U6.

Zevní užití:
Na vyplachování úst, kloktání a obklady se používá koncentrovanější zápar (2,5 lžíce drogy se zaleje 2 sklenicemi - 5 dl vroucí vody: zakrytý zápar se nechá přejít varem a potom 15 minut postát), který se před aplikací přecedí. Je možno kombinovat s úbory heřmánku, listem šalvěje, nebo natí komonice, na tamponování a výplachy s listem jitrocele, květem lípy, listem ořechu, květem měsíčku a úbory řebříčku.
Na koupele se používá buď odvar, nebo výhodnější zápar (2000 g drogy na 3 litry vody: po přecezení se vleje do koupele s teplotou 37-38°C). Trvání koupele se určuje podle věku a celkového zdravotního stavu pacienta, a to v rozmezí 10-20 minut.
Na pohmožděniny se dávají obklady, namočené z mateřídouškového odvaru, který se připraví z 30 g listů a půl litru vody. Vaří se 5 minut.
Při revmatismu se natírají bolestivá místa mazáním, připraveným z 20 g mateřídouškového oleje a 200 g lihu.
Přísada do koupelí: Pro plnou koupel 200 g bylinek.
Olej: V poledne nasbírané bylinky naplníme volně do lahve až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem, který byl lisován za studena. Olej má být na dva prsty nad bylinkami. Necháme stát 14 dní na slunci nebo v blízkosti kamen.
Bylinný polštářek: Bylinky sen napěchují do plátěného polštářku, který se zašije.

Popis

x

Mateřídouška čaj 30g(20x1,5g)
Mateřídouška čaj 30g(20x1,5g)