Mate roasted pražené (Yerba mate) 40g(20x2g)

Název

Mate roasted pražené (Yerba mate) 40g(20x2g)

Vědecký název

Ilex paraguayensis folium roasted

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Yerba Mate pražený list (cesmína paraguajská list). Mate green je národní jihoamerický nápoj. Pochází z Brazílie, Argentiny. Obsah kofeinu je 6,5 %, což je asi o 1,5 % více než v kávě nebo čaji. Mate obsahuje řadu vitamínů, bílkoviny, magnezium, železo, sodík, fluor a další, pro lidský organismus důležité látky. Mate má povzbudivé účinky, působí močopudně, podporuje trávení a napomáhá redukovat tělesnou hmotnost. Působí na nervový systém trávicího traktu. Napomáhá vylučovat přebytečnou vodu z těla. Snižuje krevní tlak. Posiluje krevní oběh v cévních stěnách a tím napomáhá k jejich dobré funkci.

  • Léčivé účinky: lidové

Cesmína paraguayská: GIT: Lidové - Listy se užívají jako přípravek snižující chuť k jídlu. Ke stejnému účelu se připravuje i odvar (maté).

Cesmína paraguayská: Urogenitál: Lidové - Pro obsah kofeinu působí maté mírně diureticky. Maté tvoří složku Species urologicae v Německu.

Cesmína paraguayská: Neuropsych.: Lidové - Pro obsah kofeinu působí maté mírně stimulačně. Maté tvoří složku Species nervinae a Species sedantes v Německu. Odvar z listů (maté) se užívá k odstranění bolestí hlavy.

Cesmína paraguayská: Ostatní: Lidové vnitřní - Maté působí silně stimulačně, léčebně lze využít všude tam, kde je potřeba mírně povzbudit ochabující činnost organismu (stimulátor). Jako výborné tonikum a adaptogen, maté kladně působí při vyčerpání a doléčování po těžších nemocech. Osvědčilo maté podávané tak, že do každého šálku přidáme ženám 30 a mužům 35 kapek výtažku z eleuterokoku nebo z leuzey. Nemocným podáváme dva šálky denně, jeden ráno a jeden před obědem nebo krátce po něm. Večerní podávání se nedoporučuje.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Cesmína paraguayská: Homeopatie: Homeopaticky se cesmína nezpracovává, zřejmě proto, že její účinek je zaručen pouze v přímém podávání, což nelze homeopaticky dost dobře zajistit. Je sice pravděpodobné, že i homeopaticky zpracovaná cesmína bude účinná, pokud je však známo, zatím se tím nikdo nezabýval.

Cesmína paraguayská: Poznámky: Droga s purinovými deriváty. Má pouze místní význam - Jižní Amerika je jejím výrobcem a současně konzumentem. Pochází z druhu Ilex paraguayriensis a někdy i z jiných druhů rodu, které obsahují kofein. Maté je hojně rozšířená a oblíbená poživatina v oblasti svého výskytu. Pro obsah kofeinu působí mírně stimulačně a diureticky. Pije se jako u nás čaj. Má i léčebné použití - tvoří složku Species nervinae, Species sedantes a Species urologicae v Německu. Paraguayský čaj maté má svéráznou, poněkud natrpklou chuť a zanechává v ústech příjemný, nasládlý pocit. Nálev je lehce zakalený až nahnědlý s pikantní vůní kouře. V zemích Jižní Ameriky se pije většinou ze zvláštních baňatých nádob, vyráběných často z bizarních tykviček lagenárií. Drcené listy se spařují horkou vodou a vzniklý nápoj se pije pomocí trubičky se sítkem, která se nazývá bombilla. Nápoj se pije většinou neslazený a může se spařovat i několikrát po sobě. Podává se horký. Maté se může rovněž použít k výrobě nealkoholických nápojů. Soudí se, že čaj maté má silnější povzbudivé účinky ve srovnání s čajem čínským.

Cesmína paraguayská: Toxicita a nežádoucí účinky: Předávkování může přivodit otravu kofeinem, ale jde o možnost spíše teoretickou.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: S ohledem na specifické působení drogy se maté podává zpravidla samostatně. Vhodnou formou užití je krátkodobě vyluhovaný nálev, který se pije neslazený.

Popis

x

Mate roasted pražené (Yerba mate) 40g(20x2g)
Mate roasted pražené (Yerba mate) 40g(20x2g)