Mate pražené (roasted) 70g

Název

Mate pražené (roasted) 70g

Vědecký název

Ilex paraguayensis folium roasted

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Mate pražené (roasted)
Složení: Mate pražené čaj (cesmína paraguayská list - Ilex paraguariensis folium roasted). Mate pražené je národní jihoamerický nápoj. Povzbudivý účinek je o něco málo menší než u Mate green. Lehce kouřové aroma, při větší koncentraci trpce nahořklá chuť. Pochází z Brazílie, Argentiny. Obsah kofeinu je 6,5%, což je asi o 1,5% více než v kávě, nebo čaji. Mate, obsahuje řadu vitamínů, bílkoviny, magnezium, železo, sodík, fluor a další, pro lidský organismus důležité látky. Maté má povzbudivé účinky, působí močopudně, podporuje trávení a napomáhá redukovat tělesnou hmotnost. Působí na nervový systém trávicího traktu. Napomáhá vylučovat přebytečnou vodu z těla. Snižuje krevní tlak. Posiluje krevní oběh v cévních stěnách a tím napomáhá k jejich dobré funkci. Příprava: 1 čaj. Lžička na 1,5 dl. vařící vody, vyluhovat 2-5 minut.

  • Léčivé účinky: lidové

Cesmína paraguayská: GIT: Lidové - Listy se užívají jako přípravek snižující chuť k jídlu. Ke stejnému účelu se připravuje i odvar (maté).

Cesmína paraguayská: Urogenitál: Lidové - Pro obsah kofeinu působí maté mírně diureticky. Maté tvoří složku Species urologicae v Německu.

Cesmína paraguayská: Neuropsych.: Lidové - Pro obsah kofeinu působí maté mírně stimulačně. Maté tvoří složku Species nervinae a Species sedantes v Německu. Odvar z listů (maté) se užívá k odstranění bolestí hlavy.

Cesmína paraguayská: Ostatní: Lidové vnitřní - Maté působí silně stimulačně, léčebně lze využít všude tam, kde je potřeba mírně povzbudit ochabující činnost organismu (stimulátor). Jako výborné tonikum a adaptogen, maté kladně působí při vyčerpání a doléčování po těžších nemocech. Osvědčilo maté podávané tak, že do každého šálku přidáme ženám 30 a mužům 35 kapek výtažku z eleuterokoku nebo z leuzey. Nemocným podáváme dva šálky denně, jeden ráno a jeden před obědem nebo krátce po něm. Večerní podávání se nedoporučuje.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Cesmína paraguayská: Homeopatie: Homeopaticky se cesmína nezpracovává, zřejmě proto, že její účinek je zaručen pouze v přímém podávání, což nelze homeopaticky dost dobře zajistit. Je sice pravděpodobné, že i homeopaticky zpracovaná cesmína bude účinná, pokud je však známo, zatím se tím nikdo nezabýval.

Cesmína paraguayská: Poznámky: Droga s purinovými deriváty. Má pouze místní význam - Jižní Amerika je jejím výrobcem a současně konzumentem. Pochází z druhu Ilex paraguayriensis a někdy i z jiných druhů rodu, které obsahují kofein. Maté je hojně rozšířená a oblíbená poživatina v oblasti svého výskytu. Pro obsah kofeinu působí mírně stimulačně a diureticky. Pije se jako u nás čaj. Má i léčebné použití - tvoří složku Species nervinae, Species sedantes a Species urologicae v Německu. Paraguayský čaj maté má svéráznou, poněkud natrpklou chuť a zanechává v ústech příjemný, nasládlý pocit. Nálev je lehce zakalený až nahnědlý s pikantní vůní kouře. V zemích Jižní Ameriky se pije většinou ze zvláštních baňatých nádob, vyráběných často z bizarních tykviček lagenárií. Drcené listy se spařují horkou vodou a vzniklý nápoj se pije pomocí trubičky se sítkem, která se nazývá bombilla. Nápoj se pije většinou neslazený a může se spařovat i několikrát po sobě. Podává se horký. Maté se může rovněž použít k výrobě nealkoholických nápojů. Soudí se, že čaj maté má silnější povzbudivé účinky ve srovnání s čajem čínským.

Cesmína paraguayská: Toxicita a nežádoucí účinky: Předávkování může přivodit otravu kofeinem, ale jde o možnost spíše teoretickou.

Užívání

Příprava: 1 čaj. Lžička na 1,5 dl. vařící vody, vyluhovat 2-5 minut.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: S ohledem na specifické působení drogy se maté podává zpravidla samostatně. Vhodnou formou užití je krátkodobě vyluhovaný nálev, který se pije neslazený.

Popis

Složení: Mate pražené čaj (cesmína paraguayská list - Ilex paraguariensis folium roasted).

Mate pražené (roasted) 70g
Mate pražené (roasted) 70g