Marocká Máta - Nana 30g

Název

Marocká Máta - Nana 30g

Vědecký název

Mentha spicata cv. Moroccan herba

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Marocká máta (Nana)
Složení: Marocká máta nať (Mentha spicata cv. Moroccan). Divoce rostoucí druh máty. Má velice osvěžující účinek, zejména v horkém letním počasí. Hlavní účinnou látkou je mentolová silice (s mentolem a jeho estery), dále zde nacházíme menton, sabinen, mentofuran, piperiton a konečně třísloviny, hořčiny a flavonové glykosidy. Užívá se jako léčivý čaj při onemocnění žlučníku a jater. Má příznivé účinky na nervovou soustavu, mírní bolesti, mírní žaludeční neurozy a zlepšuje i dýchání. Při kataru horních cest dýchacích můžeme s úspěchem využít aromaterapii, tedy formu inhalace. Výrazně se osvědčily rovněž mátové koupele a to při psychické labilitě, při revmatizmu a při některých kožních onemocněních. Příprava: 2 čaj. lžičky přelít 0,5l horké, vroucí vody. Vyluhovat 10 min.

  • Léčivé účinky: oficiální

Máta kadeřavá: GIT: Oficiální - Užívá se při onemocněních žlučníku.

Máta kadeřavá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga se většinou neužívá sama. Do čajovin se kombinuje podle schémat pro jednotlivé indikační skupiny, často však jen jako adjuvační prostředek nebo aromatická či kořenitá přísada.

  • Léčivé účinky: lidové

Máta kadeřavá: GIT: Lidové - Droga podporuje trávení, činnost žlučníku a slinivky, tlumí nadýmání.

Máta kadeřavá: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga je vhodná jako korrigens chutí čajových směsí.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, KARMINATIVUM, CHOLAGOGUM, CHOLEKINETIKUM, KORIGENS CHUTI, korigens vůně.

Máta kadeřavá: Homeopatie: Surovinou pro homeopatické zpracování je list čerstvě kvetoucí rostliny, který se trhá na začátku květu, nejlépe kolem poledne. Zpracovává se podle §2 lihem 70% a dále se ředí lihem 40% až na potenci D4, která se užívá v dávkování 3krát denně 10 kapek, před jídlem, maximálně po 4 týdny. V praxi se obyčejně většina lidí zaměří na tinkturu z máty peprné. Ta však často působí potíže, takže paradoxně teprve poté začnou užívat mátu kadeřavou.

Máta kadeřavá: Poznámky: Slouží především k izolaci silice. Droga i silice se používají podobně jako máta peprná. Používá se jako kuchyňské koření. Máta kadeřavá je podobná mátě peprné. Má však poněkud odlišnou vůni, danou vysokým podílem karvonu v silici, což má za následek kmínový nádech. Má podobné způsoby použití jako máta peprná. Droga se používá k přípravě čajů proti nechutenství, při žaludečních obtížích, křečových bolestech a nadýmání. Ve srovnání s mátou peprnou jsou však její účinky slabší. Velké možnosti využití máty kadeřavé jsou zejména v potravinářském průmyslu, a to v likérnictví a ve výrobě kořenících směsí. Pro naše domácnosti lze doporučit přípravu mátového oleje, který je vhodný pro přípravu orientálních pokrmů a zejména zeleninových salátů.
Mátový olej: Stolní olej 250 ml, máta kadeřavá 10 g.
Drogu smísíme se stolním olejem ohřátým na 80°C a 10 minut směsí mícháme. Nejlépe je směs zahřívat na vodní lázni. Potom necháme olej s drogou vychladnout a odležet nejméně jeden týden. Po této době olej zcedíme přes sítko a uschováme v dobře uzavřené lahvičce v temnu a chladnu.

Máta kadeřavá: Toxicita a nežádoucí účinky: Terapeutické užívání drogy z listu a natě nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky. Předávkování silice však působí toxicky - podobně jako u Mentha piperita (viz. tam).

Užívání

Příprava: 2 čaj. lžičky přelít 0,5l horké, vroucí vody. Vyluhovat 10 min.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
V porovnání s podobně působící mátou peprnou působí máta kadeřavá mírněji, můžeme říci vyrovnaněji, a při běžném dávkování se neprojevují vedlejší účinky, které často doprovázejí léčbu mátou peprnou.
Droga je mimořádně vhodná pro podávání samostatné i ve směsích. Pokud nepotřebujeme využívat terapeutické účinky mentolu, dáváme léčebně přednost mátě kadeřavé před mátou peprnou. Je to jednak pro razantní působení máty peprné a jednak proto, že mentol je pro dlouhodobé podávání nevhodný.
Zápar z listů (podobně i z natě) se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky na šálek vody: pije se 3x denně po 1 šálku.
Nebo:
Čaj se připravuje ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po 2 dl 2-4x denně).
Oleum menthae crispae se dávkuje po 0,1 g pro dosi, tj po 4 kapkách. Jako korigens se užívá jeho 0,1% roztok.
Nebo:
Spíše výjimečně se užívá čistá silice, obvykle v dávce 3-5 kapek pro jednotlivou dávku.
Tinctura menthae crispae má maximální dávku pro dosi 5 g.
Vhodnou lékovou formou je i bylinný balzám a homeopatický čaj podle Kloudy ve vyšších potencích U9 až U12.

Popis

Marocká Máta - Nana 30g
Marocká Máta - Nana 30g