Mařinka nať 20g

Název

Mařinka nať 20g

Vědecký název

Asperula odorata herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Mařinka vonná nať
Složení: Asperula odorata herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako sedativum, spasmolytikum a antiflogistikum, při střevních bolestech z nadýmání. Užívala se při nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, hysterii a menstruačních potížích. Glykosidy rozšiřují periferní cévy. Obsahuje kumarínový glykosid, glykosid asperulosid, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C, silici, amid kyseliny nikotinové a řadu dalších látek. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Mařinka vonná: GIT: Oficiální - Droga je vhodná v rekonvalescenci jako podpůrný prostředek po jaterních onemocněních.

Mařinka vonná: Kardiovaskulár: Oficiální - Předpokládá se, že droga rozšířením tepen zlepšuje cirkulaci krve bez výrazného ovlivnění srážlivosti krve. Mařinka se často kombinuje s jinými rostlinami. Například na zlepšení cirkulace a odtoku venózní krve - hlavně u varikozního komplexu - se přidávají: Herba rutae, Fructus cratagei, Folium hamamelidis, Herba meliloti.

Mařinka vonná: Urogenitál: Oficiální - Kumarin napomáhá i zlepšení diurézy. Droga je vhodná v rekonvalescenci jako podpůrný prostředek po ledvinových onemocněních.

Mařinka vonná: Neuropsych.: Oficiální - Kumarin má slabé narkotizační vlastnosti. V terapeutických dávkách se proto droga projevuje mírným sedativním účinkem, uklidňuje a posiluje nervový systém. Užívá s při nespavosti dětí a starců.

Mařinka vonná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Na hladké svalstvo působí droga mírně protizánětlivě a spasmolyticky (užívá se proti křečím).

Mařinka vonná: Kůže: Oficiální - Při zevní aplikaci na chronické kožní choroby s hnisavými vyrážkami se projevují i protizánětlivé účinky glykosidu asperulozidu. Na obklady a oplachování se kombinuje např. s drogami: Herba melliloti, Radix symphyti apod.

Mařinka vonná: Ostatní: Oficiální zevní - Vzhledem k protizánětlivému působení asperulosidu je možno drogu užívat i zevně na obklady, koupele, na hnisavé rány, vředy apod. Na obklady a oplachování se kombinuje např. s drogami: Herba meliloti, Radix symphyti apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Mařinka vonná: GIT: Lidové - Užívala se při zácpě, chorobách jater a při žloutence. Tlumí mírnější křeče v trávicím traktu. Užívá se i při nervově podmíněných bolestech žaludku. Pomáhá při plynatosti.

Mařinka vonná: Kardiovaskulár: Lidové - Odvar se pil při nepravidelné činnosti srdce. Nať se užívá jako kardiosedativum při nervově podmíněných poruchách srdečního rytmu. Snižuje krevní srážlivost, a proto je vhodná k léčbě trombóz a tromboflebitíd. Její protisrážlivé působení není tak silné jako u komonice.

Mařinka vonná: Urogenitál: Lidové - Čaj se pil proti vodnatelnosti. Odvar z natě se pil při močových kamenech. Tlumí mírnější křeče v močovém traktu. Při močovém písku se osvědčila kombinace stejných dílů mařinky vonné, drcených jalovčinek a kořene hořce. Čajovina upravuje metabolismus a zabraňuje vytváření podmínek vhodných pro tvorbu kaménků. Takový čaj se pije obvykle střídavě se silněji močopudnými a protizánětlivými čaji s určitou rozpustnou účinností vůči kamenotvorným substancím, např. různými kombinacemi průtržníku, medvědice, zlatobýlu, libečku, prvosenky, rdesna ptačího, přesličky aj.

Mařinka vonná: Neuropsych.: Lidové - Nať se užívala jako mírný uspávací a uklidňjící prostředek u dětí a starších lidí a při nervové předrážděnosti. Droga tiší také vegetativní dystonii, nervově podmíněné bolesti hlavy a žaludku. Podání drogy je též úspěšné u některých forem migrény.

Mařinka vonná: Respirační: Lidové - Užívá se vnitřně proti kašli.

Mařinka vonná: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se proti křečím (spasmolytikum). Působí protizánětlivě (antiflogistikum).

Mařinka vonná: Kůže: Lidové - Rozmačkaná čerstvá nať se přikládá na nežity, aby se urychlilo jejich znisání. Dále se přikládala na kožní vyrážky.

Mařinka vonná: Ostatní: Lidové zevní - Rozmačkaná nať přiložená na čelo tišila bolesti hlavy, přiložená na hnisající rány napomáhala hnisání. Přikládá se i na vředy. Tyto obklady pomáhají i proti horečnatým otokům.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, DESINFICIENS, SPASMOLYTIKUM, VENOTONIKUM, CHOLAGOGUM, ANTIFLOGISTIKUM, DERMATIKUM, SEDATIVUM, EMENAGOGUM, VAZOTONIKUM.

Mařinka vonná: Homeopatie: Základní surovinou je čerstvá nať bezprostředně před květem, sbíraná brzy ráno do deváté hodiny. Zpracovává se podle §1 lihem 80%. Základní esence se pak ředí lihem 30% do potence D3. Obecně se užívá v potenci D2 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Užívá se ale maximálně 6 týdnů, pak je nutná přestávka. Tinkturu užíváme hlavně jako sedativum při předrážděnosti, pro nenásilné ředění krve, při nespavosti dospělých i dětí, ale také na obklady, koupele apod.

Mařinka vonná: Kosmetika: Nálev z mařinky (10 g drogy na 100 ccm vroucí vody, 10 minut vyluhovat) prokrví a mírně ztmaví nevýraznou, bledou kůži. Mařinkovou lázeň však nesmíme kombinovat se sluněním. Nejméně hodinu po umytí nevystavujeme pokožku slunci. Když se neobjeví alergické příznaky (otoky a vyrážky), můžeme provádět tuto kúru s týdenními aplikacemi a stejně dlouhými přestávkami po dobu asi dvou měsíců. Jako vonná přírodní látka se kumarin přidává do některých kompozic květinových parfémů.

Mařinka vonná: Prevence: Rozšířeno je podávání tzv. zdravotního, osvěžujícího a mírně uklidňujícího čaje ze stejných dílů mařinky vonné, mateřídoušky a listů maliníku, ostružiníku a lesního jahodníku. Známá je také májová bowle, která někdy bývá součástí jarních očistných kůr: 30 g mařinky vonné, 30 g lesního jahodníku a po 10 g listu černého rybízu a popence - vždy čerstvé! Vše vložíme do vyhřáté nádoby a zasypeme 150 g surového cukru. Za 2 hodiny přidáme 3 litry dobrého bílého vína, rozmícháme a po 3 hodinách scedíme. Bowle se podává v dávkách 0,1-0,15 l po jídle. Uschovává se v chladu. Posiluje srdce a preventivně "oživuje" látkovou výměnu a trávení.

Mařinka vonná: Poznámky: Mařinka pěkně voní, proto ji kdysi sušenou přidávali do tabáku, prádla, čajových směsí apod. Mařinka sráží mléko na tvaroh (hlavně Galium verum L. - "lipkavec syridlový" čili pravý). Mařinka se přidává do některých speciálních tabákových směsí. V domácnostech se z ní připravuje čaj, který slouží jako náhražka čínského čaje. Droga je též součástí oblíbeného bylinného čaje JAVORINA. Tvoří složku některých aromatických lihovin.

Mařinka vonná: Toxicita a nežádoucí účinky: Zjistilo se, že čaj není zcela neškodný. V léčebných dávkách se nedoporučuje užívat déle než 2-3 týdny. Výšku dávek, případně dlouhodobost užívání limituje kumarin, který je v terapeutických dávkách a při kratší expozici pouze mírně toxický, a tedy nevyvolává vedlejší nepříznivé účinky. Při vyšších dávkách však vyvolává úporné bolesti hlavy, závratě, zvracení, spavost až ochrnutí dýchacího centra. Dlouhodobé užívání rostliny - především ve vyšších dávkách - zasahuje do mechanismu srážlivosti krve. Poškozuje protrombinový jaterní substrát, brzdí tvorbu protrombinu a faktorů VII, IX, a X, čímž prodlužuje čas srážlivosti krve. V těchto případech toxicky ovlivňuje celý jaterní parenchym a v těžších případech může nastat i vnitřní krvácení. Rozdíl mezi účinnou a toxickou dávkou je velmi malý, proto je lépe se vyhýbat větší konzumaci. Krátkodobé užívání drogy se doporučuje i u dětí a starých pacientů. Naproti tomu dlouhodobé užívání rostliny může poškodit játra. Platí to i pro užívání mařinky v každodenní konzumaci - na aromatizaci. Jaterní parenchym je ještě více ohrožený při pravidelném pití tzv. májového nápoje (Vinum asperulae).

Mařinka vonná: Kontraindikace: Podání drogy je kontraindikováno osobám trpícím poruchami krevní koagulace a tím zvýšenou krvácivostí.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Samostatně podáváme drogu spíše výjimečně. Podává se vždy v malých dávkách formou nálevu, přednostně ve směsích, čímž se předchází možným obtížím. Její účinek zesiluje zejména kombinace s komonicí. Mařinka je určena pouze pro krátkodobé podávání. Mařinka je dobrým lékem, ale její potravinářské využívání, například formou různých nápojů, je nutné dobře uvážit. Jejich zhotovování bez patřičné zkušenosti nedoporučujeme.
Užívají se 2 lžičky na studený macerát denně.
Užívá se 1 kávová lžička na sklenici záparu. Pije se 2-3x denně po lžičkách.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka drogy je 1 g na šálek nálevu. V praxi se zápar připravuje z 1 kávové lžičky na sklenici vody: pije se 2-3x denně po lžičkách.
Nebo:
Při léčbě nespavosti v pediatrické i geriatrické praxi se na krátkodobé užívání doporučuje 5% zápar.
Nebo:
Nálev z natě (2 čajové lžičky, tj. 1,8 g řezané drogy na šálek vody) příznivě působí při střevních bolestech.

Odvar se připravuje z 1/2 lžičky drogy na 2,5-3 dl vody (pijí se 1-2 lžičky 2-3x denně, mezi hlavními jídly).
Nebo:
Mařinka se lidově užívá při močových kamenech ve formě odvaru, který se připraví takto: Špetka sušené nati mařinky a špetka jahodového listí se spaří šálkem horké vody, nechá 1 minutu povařit, ustát a 3x denně se vypije.

Velmi oblíbené je tzv. májové víno, užívané pro čištění krve. Připraví se tak, že hrst čerstvé mařinky vonné hodinu máčíme v 1 l dobrého bílého vína a osladíme podle chuti. Pije se sklenice denně večer.
Nebo:
Mařinka se užívala do májového nápoje, který se obvykle skládal ještě z jiných bylin (rozrazil, žindava, kuklík a nátržník). Uvedené čerstvé ale ještě nerozkvetlé byliny se namáčely v bílém víně. Nápoj prý otvíral ucpaná játra a osvěžoval srdce.
Nápoj ze samotné mařinky naložené ve víně se nazýval "maytrank". Připravoval se z bílého slazeného vína, v němž byla delší dobu naložena čerstvá nať mařinky (hrst právě rozkvétajících květů mařinky na 1,5 l bílého vína, po hodině ? slít a pít slazené).
Nebo:
Májový truňk: 30 gramů čerstvé kvetoucí mařinky dáme do 0,7 litru červeného vína a necháme 12 dnů v teple macerovat. Pak přecedíme a nalijeme zpět do láhve, ale uložíme na chladném místě. Pijeme denně 1 skleničku, nejlépe ráno před snídaní.

Zevní užití:
Hodí se i na obklady.

Popis

Složení: Asperula odorata herba. 

Mařinka nať 20g
Mařinka nať 20g