Maral nať (leuzea) 40g

Název

Maral nať (leuzea) 40g

Vědecký název

Phaponticum carthamoides (maral leuzea) herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Parcha saflorová (maral) nať
Složení: Maral leuzea herba. V lidovém léčitelství zejména zlepšovala adaptaci organismu na stres, pomáhala při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterovlu v krvi, má příznivý vliv na činnost jater a také na kardiovaskulární systém. Droga ovlivňuje i některé typy deprese, zvlášť reaktivní, poměrně spolehlivě léčí impotenci a působí i jako afrodisiakum. Droga obsahuje flavonoidy, triterpenové glykosidy, deriváty chlorofenu, ne zcela přesně stanovené alkaloidy, saponiny, třísloviny, silici, keraten. Z minerálních látek to je především fosfor. Přítomny jsou i vitaminy, především kyselina L-askorbová. Droga patří do skupiny adaptogenů. Užívání: 2 čaj. lžičky přelít 0,5 l vařící vody, vylouhovat 15 min. popíjet 1x denně nejlépe ráno.


  • Léčivé účinky: oficiální

Levzej saflorovitá: GIT: Oficiální - Extrakty podporují trávení a odstraňují nechutenství. Mají vliv také na játra. Velmi zajímavá je zpráva o přípravě konjugátu ekdysteronu s imunoglobulinem (nebo jeho fragmenty). Látka může být po vyčistění obvyklými metodami použita při léčbě helmintóz, především bilharziózy. Je netoxická a organismus ji dobře snáší.

Levzej saflorovitá: Kardiovaskulár: Oficiální - Extrakty mají vliv na kardiovaskulární systém, mírně zvyšují krevní tlak a používají se rovněž při léčení hypotenze. Přípravky mají vliv také na hladinu lipidů a cholesterolu.

Levzej saflorovitá: Urogenitál: Oficiální - Jednou z dílčích složek uvedených účinků je pozitivní adjuvantní působení při pohlavní impotenci neorganického původu (afrodisiakum).

Levzej saflorovitá: Neuropsych.: Oficiální - Tonizující účinky byly vyzkoušeny na pacientech trpících depresemi. Extrakty působí velmi dobře při nadměrné předrážděnosti, bolestech hlavy. Přípravky mají neurotropní a psychotropní aktivitu. Poměrně rozsáhlá je akční šíře využitelná v psychiatrické a neurologické praxi a to především u pacientů s traumatickou encefalopatií, u nichž převládají astenické, astenodepresívní a astenohypochondrické syndromy. Po traumatických stavech byly pozorovány především astenodepresívní projevy, při nichž si pacienti stěžovali především na zvýšenou únavnost, podrážděnost, stále zhoršenou náladu, nesoustředěnost a nejistotu v běžných rutinních úkonech, zvýšenou potivost, popř. parestézii. V těchto případech pomohl extrakt výrazně snížit příznaky onemocnění. Nemocným této skupiny se zlepšila nálada a podstatně klesla intenzita depresivních projevů. Přípravky byly použity také u pacientů postižených chronickým alkoholismem ve stadiu kocoviny a deprese. Systematická léčba trvající měsíc vedla ke zlepšení stavu, což se manifestovalo snížením depresívní komponenty v této fázi disociace pacientovy osobnosti. Extrakty se proto užívají jako tonikum a adaptogenní prostředek při astenických a astenodepresívních stavech, vyčerpanosti organismu.

Levzej saflorovitá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Tak jako extrakty z ženšenu a eleuterokoku byla tato rostlina použita s úspěchem při léčbě diabetu, především jeho lehčích forem (přípravky mají vliv na hladinu sacharidů).

Levzej saflorovitá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Jedná se o adaptogenní rostlinu s výrazným stimulačním a tonickým účinkem. Tonizující účinky byly vyzkoušeny na pacientech trpících všeobecnou slabostí. Dnes je jasné, že extrakty z kořenů snižují únavu, zvyšují odolnost organismu. Přípravky mají vliv na syntézu bílkovin (anabolický účinek). Přípravky ve formě vodně-alkoholických extraktů z oddenků s kořeny mají především stimulační, tonický a adaptogenní účinek. Aplikovány při stavech vyčerpání zvyšují vitalitu pacientů. Za dobu jejich užívání nybyly pozorovány negativní vedlejší účinky (mají pouze mírný hypotensivní efekt). Adaptogenní efekt závisí na charakteru fysické zátěže. Při intenzívní práci se zlepšují funkční ukazatele organismu: zvyšuje se práceschopnost, síla zádových svalů, hbitost rukou a jejich schopnost vykonávat statickou práci, přesnost a koordinace pohybů, zvyšuje se také vitální kapacita plic a zkracuje regenerační perioda organismu. Použití extraktu přináší větší efekt v případě předcházející únavy. U jedinců s normální zásobou energie má jen nepatrný vliv. Nepůsobí na posun hranice maximální pracovní možnosti organismu, ale na její efektivní vyplnění následkem stabilizace obsahu makroergních fosfátů ve svalech a ekonomičtějšího využití glykogenu. Užívá se v rekonvalescenci po těžkých operacích a intoxikacích chemického a bakteriálního původu. Je řazena mezi stimulátory, adaptogeny s mnoha léčivými účinky. Přípravky byly použity také u pacientů postižených chronickým alkoholismem ve stadiu kocoviny a deprese. Systematická léčba trvající měsíc vedla ke zlepšení stavu, což se manifestovalo snížením depresívní komponenty v této fázi disociace pacientovy osobnosti.

  • Léčivé účinky: lidové

Levzej saflorovitá: GIT: Lidové - Užívá se na zvýšení chuti k jídlu. Má příznivý vliv na činnost jater (hepatoprotektivum).

Levzej saflorovitá: Kardiovaskulár: Lidové - Droga má příznivý vliv na kadriovaskulární systém (vasoprotektivum, kardiotonikum).

Levzej saflorovitá: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako afrodisiakum k léčení impotence.

Levzej saflorovitá: Neuropsych.: Lidové - Užívá se již poměrně hojně, převážně jako neurostimulátor. Užívá se při bolestech hlavy. Extrakty působí velmi dobře při astenii, depresích, nadměrné dráždivosti organismu. Droga ovlivňuje i některé typy deprese, zvláště reaktivní.

Levzej saflorovitá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu.

Levzej saflorovitá: Imunitní: Lidové - Droga působí i jako imunostimulátor.

Levzej saflorovitá: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se při zátěži organismu psychické i fysické. Na zdravý organismus působí leuzea jako povzbuzující stimulátor. Oslabenému organismu dodává síly ke zdolání chorob. Leuzeu můžeme užít při rekonvalescenci. Užívá se při dlouho trvajících chronických chorobách. Extrakty z této rostliny snižují únavu a zvyšují fysickouu i duševní odolnost organismu. Droga patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky. Droga působí i jako imunostimulátor. Proto se využívá při doléčování těžších chorobných stavů, jako paralelní prostředek při nádorových onemocněních, kde výrazně ovlivňuje subjektivní pocity nemocného, při syndromu postvirové únavy a v mnoha dalších indikacích, například doléčování po BSE viróze, po překonání lymské boreliózy, po mononukleóze apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Levzej saflorovitá: Homeopatie: Pro své mimořádné vlastnosti má droga uplatnění v praktické homeopatii. Nejlepší surovinou s nejjednodušším možným zpracováním je nať. Můžeme ji trhat vlastně kdykoli, bez ohledu na rok pěstování. Sklízíme ji však nejraději hned v červnu, během dopoledne kolem desáté hodiny, a upravujeme ji podle §3 lihem 80%, ovšem musíme ji nechat 30 dní vyluhovat, samozřejmě při občasném protřepání. Dále ji ředíme lihem 40% až do potence D5. V této potenci ji můžeme docela bezstarostí obecně dávkovat 3krát denně 15 kapek. V tomto dávkování docílíme optimálního působení.

Levzej saflorovitá: Poznámky: Na podzim jeleni "marali" vykopávají kopýtky kořeny této rostliny a s chutí je požírají. Odtud je i jeho ruský název "maralij koreň" a použití v lidové medicíně jako vhodného prostředku při úbytku sil. Traduje se, že pomáhá od 14 chorob a omlazuje. Tataři užívali kořen jako afrodiziakum. Rapontikum je zároveň cennou pícninou a medonosnou rostlinou. Z kořenů se též vyrábí nápoj SAJANY, který má podobné účinky jako COCA COLA. Nejrozšířenější přípravek - Extractum leuzeae fuidum - je v současné době velmi rozsáhle používán v potravinářském průmyslu k přípravě nealkoholických tonizujících nápojů, především nápoje SAJANY. Samotný extrakt (Kapki leuzei) je nyní na trhu v MLR (připravován z drogy vlastní produkce) a je doporuočován jako tonikum. Je s úspěchem zkoumáno užití natě rostliny při krmení zvířat. Není bez zajímavosti, že právě v krajích, kde se lidé dožívají vysokého věku, je leuzea užívána jako léčivá bylina a k výrobě nápojů. V příštích dobách asi zaznamená leuzea vzestup na popularitě jako léčivá rostlina i jako píce pro zvířata. Není vyloučeno, že bude užívána i jako zelenina obsahující množství potřebných látek pro náš vyčerpaný organismus. Leuzea je velmi dobrou pícninou a medonosnou rostlinou. Nadzemní hmotu lze zkrmovat v zeleném stavu, přidávat do siláží i sušit. U hospodářských zvířat, především u skotu, zvyšuje užitkovost i vitalitu. Dojnicím bylo přidáváno do krmné dávky 0,3% suché sešrotované nadzemní hmoty. U sledované skupiny dojnic byla dojivost vyšší o 2,7 litru a obsah tuku o 0,38% oproti kontrole.

Levzej saflorovitá: Toxicita a nežádoucí účinky: Detailní hodnoty toxicity nejsou dosud v literatuře uvedeny. Současný názor je, že toxicita přípravků je velmi malá. V nedávné době byl potvrzen zjištěním, že u myší, krys a koček nevyvolal vodně-alkoholický extrakt v dávce 40 g/kg žádné známky toxicity. Intoxikace nastává údajně až po velmi vysokých dávkách a projevuje se vyhasínáním reflexů, snížením svalového tonu, poškozením procesu učení a omezenou fixací paměťových stop. O netoxičnosti přípravků z kořenové drogy svědčí rozsáhlé používání tekutého extraktu v potravinářském průmyslu. U některých pacientů se po vyšších než doporučovaných dávkách projevuje zvýšená excitace CNS s následnou somnolencí.

Užívání

Užívání: 2 čaj. lžičky přelít 0,5 l vařící vody, vylouhovat 15 min. popíjet 1x denně nejlépe ráno.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je vynikající při samostatném podávání. Je vhodná i do různých směsí. V lidovém léčitelství se používá vodný výluh, který se připravuje tak, že na tři lžíce suchých krájených kořenů se naleje 1 litr vařící vody a vyluhuje se tři hodiny. Užívá se 1 lžíce 3x denně před jídlem (minimálně 3 hodiny vyluhovat) - nebo 50 g čerstvého kořene do 500 ml vodky 3x denně lžičku. Účinek se dostaví za týden užívání. 
Nebo:
Oddenek se dá užít jako odvar. Nejvýhodnější je pracný postup vyluhování za studena po dobu několika hodin a příprava druhého nápoje varem po dobu 10 minut. Oba nápoje můžeme smíchat, nebo užívat odděleně. Osvědčená dávka je polévková lžíce suchého kořene (nebo lžíce čerstvého) na 3 dl vody. Při vyluhování za studena se po scezení k varu užívá tentýž kořen.
Nebo:
Připravuje se odvar z kořenů, a to jednominutovým varem a půlhodinovým vyluhovním. Podává se zpravidla 3krát denně po 2-3 polévkových lžících. První dávku tří polévkových lžic vezmeme ráno na lačno, druhou dávku 2-3 polévkových lžic před obědem a třetí dávku 2 polévkových lžic mezi 15. a 16. hodinou.
Nebo:
Běžnou lékovou formou je nálev z listů, který se obvykle podává ráno a v poledne po jednom šálku.
Jiný způsob je lihový extrakt, kdy se na 50 g suchých rozřezaných kořenů naleje 0,5 l 40% vodky. Po 14 dnech je možno extrakt užívat 2x denně 20-30 kapek před jídlem po dobu 3-4 týdnů.
Nebo:
V SSSR se vyrábí Extractum Leuzeae Fluidum v 70% etanolu.
Nebo:
V současné době jsou v humánní terapii používány pouze přípravky z podzemní části rostliny. Za nejúčinnější lze pokládat tekutý extrakt získaný perkolací drogy 70% etanolem. Jeho biologická aktivita vydrží beze změny zhruba 1 rok. Přestože byly vyzkoušeny některé další formy extraktů, jako např. 20% tinktura, levzein (20% ethanolický extrakt čistěný octanem olovnatým, filtrovaným přes katex KU-2 a anex EDE-10P) a suchý extrakt (připravený odpařením 70% ethanolického), praktický význam nepodržely.
Nebo:
3x denně 20-40 kapek půl hodiny před jídlem po dobu 4-6 týdnů.
Nebo:
V SSSR se v lékárnách prodává Extractum Leuzeae fluidum v 70% etanolu. Výtažek z kořenů se přidává i do nealkoholických tonizujících nápojů.
Nebo:
Užívanou částí rostliny je kořen, ale může se užít i list. Nejvíce látek z rostliny vyluhujeme formou tinktury, kdy kořen dáváme do 50-60% alkoholu a pak tinkturu užíváme po kapkách, a to asi 20 kapek za den ráno nebo nejpozději v poledne, aby stimulační účinek byl načasován na den a případný útlum na večer nebo na noc.
Není prokázána škodlivost přípravku a ani není návykový. Naopak je po užití kapek spánek klidný, hluboký.
Nebo:
Lihový výluh byl podáván po 30 kapkách 2-3x denně 20 minut před jídlem po dobu 3 týdnů. Po léčení se u nemocných zlepšil celkový stav, zlepšila se nálada, zmizely depresívní stavy, zvýšila se pohlavní funkce.
Nebo:
Nejúčinnější lékovou formou je tinktura, kterou podáváme ráno a v poledne, v těžšíxh případech i odpoledne do 16. hodiny. Dávkujeme ji následovně: děti berou tolik kapek, kolik jim je let, ženy 20 až 25 kapek, muži 25 až 30 kapek, nenařídí-li lékař jinak. Večer lék většinou neužíváme, aby nevznikla tzv. falešná nespavost, kdy pro přílišnou čilost nemůžeme spát. Obvyklá doba léčby se pohybuje mezi 4 a 6 týdny.

Popis

Složení: Maral leuzea herba. 

Maral nať (leuzea) 40g
Maral nať (leuzea) 40g