Maliník list 30g(20x1,5g)

Název

Maliník list 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Rubi idaei folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Maliník obecný: GIT: Oficiální - Vhodné zastoupení tříslovin s mírným adstringentním účinkem zmírňuje podráždění sliznice ústní dutiny, hltanu, ale i trávicích cest. Při experimentech na zvířatech se potvrdil tonizující vliv listové drogy na hladké svalstvo střev a dělohy. Přitom na stejné orgány působí i spasmolyticky (když jsou ve stavu křečovitého napětí). V humánní medicíně se tento efekt využívá v malé míře, vhodně však doplňuje adstringentní působení drogy (především při chronických dyspeptických obtížích).

Maliník obecný: Urogenitál: Oficiální - Při experimentech na zvířatech se potvrdil tonizující vliv listové drogy na hladké svalstvo dělohy. Přitom na stejný orgán působí i spasmolyticky (když je ve stavu křečovitého napětí). Odvar z listů zvyšuje i diurézu.

Maliník obecný: Respirační: Oficiální - Zápar z plodů je typické diaforetikum, vhodné při chřipce, horečnatých onemocněních a při nachlazení.

Maliník obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Plody nebo přípravky z nich mají diaforetické (potopudné), a tím i fysiologicky antipyretické vlastnosti, které se tradičně využívají při horečnatých onemocněních, chřipce a nachlazení. Doposud se nepodařilo zjistit, která látka podmiňuje snižování teploty. Lahodná chuť a působení bez vedlejších nepříznivých účinků předurčila využití výtažků plodů v pediatrické a geriatrické terapeutické praxi.

  • Léčivé účinky: lidové

Maliník obecný: GIT: Lidové - Malinová šťáva s vodou vyvolává slabý průjem. Malinová šťáva se užívala při žaludečních obtížích. Listy mají adstringentní (svíravý) účinek, který může napomoci při zánětech v ústní dutině, při průjmech apod. Při nechutenství postačí před obědem a večeří sníst menší porci čerstvých malin.

Maliník obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Sirup údajně posiloval srdce.

Maliník obecný: Urogenitál: Lidové - Maliny se užívají jako diuretikum. Spasmolytické, tedy křeče tlumící působení lze využít zejména v gynekologii, například při menstruačních bolestech. Listy se ve formě čaje nebo tablet užívají v průběhu posledních tří měsíců těhotenství, aby se usnadnil porod. V čínské medicíně pomáhají listy při vynechání menstruace.

Maliník obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Malinový sirup se užívá jako diaforetikum, korigens vůně a chuti a součást osvěžujících nápojů. Malinová šťáva s vodou mírní horečku. Čerstvé maliny jsou lékem proti zimnici.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Listy:
CHOLAGOGUM, ADSTRINGENS, SPASMOLYTIKUM, DIURETIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, BAKTERIOSTATIKUM,
Plody:
DIAFORETIKUM, KORIGENS VŮNĚ, KORIGENS CHUTI.

Maliník obecný: Homeopatie: Pro účely homeopatické se maliník obecně nevyužívá, a je to škoda, protože je stejně jako alopatická droga velmi vhodnou přísadou do různých směsí, především tam, kde je pestrost bylinné směsi malá. Základní drogou je čerstvý list, který se nakrájí nadrobno a zpracovává podle §2 lihem 80%. Základní esence se ředí lihem 30% na potenci D2. V té se také obecně používá, při dávkování 3krát denně 10 kapek, před jídlem, a to bez časového omezení. Nejvíce se používá v různých směsích, ale především proti horečnatým stavům, do močopudných a žlučopudných čajů apod.

Maliník obecný: Poznámky:
Fermentace drog: Z listů maliny (příp. i ostružiny nebo jejich směsi s přídavkem listu jahody) je možno po fermentaci vařit chutný čaj. Listy fermentací zhnědnou a dostanou příjemné aroma. Neobsahují kofein jako běžný čaj. Dle Peyera se fermentují takto: nasbíraný materiál se nechá 24-36 hodin na kupě. Po zavadnutí se jednotlivé lístky na stole srolují a sváží do šátku nebo do lněného sáčku a vystaví se asi na 30 minut teplým vodním parám. Sáček se na noc vloží mezi dvě prkénka a na teplém místě se nechá přes noc fermentovat. Rolování, zapaření a fermentování se ještě 2x opakuje. V případě potřeby se lístky znovu srolují a rychle suší na lískách v tenké vrstvě (na slunci nebo umělým teplem). Abychom zlepšili organoleptické (chuťové, vjemové) vlastnosti tzv. domácích čajů, doporučujeme jejich listové složky fermentovat, což lze v domácnosti dělat třeba takto: Čerstvě utržené listy necháme nejprve ve slabé vrstvě rozloženy na prostěradle 12 až 24 hodin zavadnout. Pak lehce převálíme kuchyňským válečkem, abychom narušili žilnatinu a aby listy pustily šťávu. Rostlinný materiál překryjeme druhým prostěradlem, přes něj dáme igelit, abychom zabránili přístupu vzduchu, a vše plošně zatížíme. Materiál se zahřeje, zapaří a zčerná. Za dalších 24 až 48 hodin je fermentace hotova. Odstraníme zatížení, igelit i vrchní prostěradlo a materiál na spodním prostěradle natřepeme, provzdušníme a dosušíme. Časové rozpětí určujeme podle počasí a okolní teploty. Nejsme-li si jisti, jak proces probíhá, jednoduše zátěž nadzvedneme a sáhneme si na fermentovaný materiál. Pokud by se nám zdál příliš horký, fermentaci ukončíme nebo krátkým provzdušněním zpomalíme či zkrátíme. Fermentovat můžeme téměř každou listovou drogu, ale fermentujeme především drogy s obsahem tříslovin. Pamatujme, že fermentace zvýrazní chuťové vlastnosti nápoje z drogy připraveného, avšak zbytečně se ztrácejí léčivé účinky drogy, s výjimkou těch, u kterých očekáváme především vliv tříslovin. Typickým příkladem je černý čaj, jehož černou, tedy fermentovanou verzi, denně pijeme, aniž bychom si blíže uvědomovali, že zelený čaj nefermentovaný patří k výborným přírodním léčivům a fytopreventivům. Malinový sirup se nesnáší s alkalicky reagujícími látkami - mění barvu a sráží se. Pálená voda z malin má příjemnou fialkovou vůni a užívala se při horečnatých onemocněních, posilovala prý také srdce. Ve formě obkladu se se přikládala na játra a žaludek při horečkách. Maliník byl oblíbeným domácím léčivem. Malinový ocet se používal při bolestech v krku a kašli, listy zase v nálevech při průjmu nebo v zábalech při hemoroidech a malinový sirup jako prevence tvorby zubního kamene. Dodnes se čaj z listí maliníku používá při přípravě na porod.
Vlastnosti: Suchá, svíravá, všeobecně chladivá.
Listy: adstringentní, působí přípravně na porod, stimulující, cholagogum, tonikum.
Plody: Diuretické, projímavé, diaforetické, pročišťující.
Listy: Listy se užívají koncem těhotenství a během porodu jako účinné uterotonikum. Působí rovněž svíravě, jsou proto užitečné při průjmu, poraněních, bolestech hrdla a ústních vředech. Jsou součástí léčebných prostředků při revmatismu jako pročišťující diuretikum. Ve Francii se považuje za roborans pro předstojnou žlázu. Listy se sbírají koncem léta před dozráním plodů.
Plody: Tradičně se užívají při špatném trávení a revmatismu. Jsou bohaté na vitamíny a minerály a vysoce výživné. Sbírají se zralé koncem léta.
Nálev: Pro usnadnění porodu užívejte nejméně posledních šest až osm týdnů těhotenství jeden šálek denně a během porodu pijte množství teplé vody. Lze jej rovněž použít při mírném průjmu nebo jako kloktadlo při ústních vřídcích a bolavém krku.
Tinktura: Je svíravější než nálev. Ředěná se používá na poranění a záněty nebo k výplachu úst při vředech a zánětech dásní.
Omývání: Nálev použijte pro omývání ran a pravidelně jej aplikujte na varikózní vředy a boláky. Je vhodný rovněž jako zklidňující oční lázeň.
Ocet: 500 g ovoce namočte na dva týdny do 1 litru vinného octa a pak přeceďte. Tuto hustou červenou tekutinu lze přidat do směsí proti kašli nebo použít do kloktadel při bolestech v krku. Její příjemná chuť pomáhá zamaskovat chuť jiných bylinných prostředků usnadňujících vykašlávání.

Maliník obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Škodlivé vedlejší účinky nebyly zjištěny ani po dlouhodobém užívání. Listová ani plodová droga nemá kontraindikace. V raném stádiu těhotenství neužívejte vysoké dávky listů, stimulují totiž dělohu.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Listovou drogu připravujeme formou nálevu nebo asi 1 minutu vařeného odvaru. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo na džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno. Listovou drogu pro slabý účinek prakticky nepodáváme. Obě drogy lze však bez jakýchkoli problémů míchat do směsí. Listová droga je pokládána za indiferentní a je doporučována na přípravu tzv. domácích čajů, které pijí i lidé bez léčebných ambicí, podobně jako je tomu u ostružiny.
Listy se dávkují 1 lžíce na šálek záparu - pije se 2-3x denně.
Nebo:
Účinný zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g drogy, ale může se použít i vyšší dávkování - 1 lžíce listu na šálek vody: užívá se 2-3x denně.
Nebo:
Jinak se připravuje Infusum Folii rubi idaei (5-10 g drogy na 1 šálek vody), který se pije 2-3x denně.
Nebo:
Z mladého sušeného listí se připravuje čaj stejně jako čínský čaj, jen s citronem a cukrem. Pije se horký při nachlazení.
Plody maliny se v praxi využívají jako významné léčivé ovoce. Terapeuticky účinný je Infusum Fructus rubi idaei (50-80 g drogy na 1 litr vody), který se užívá v dávce 3-4 sklenice denně.
Nebo:
Zápar se připravuje ze 2 lžic plodů na 4 dl vody (večer).
Připravuje se odvar ze 2 lžic listů na 4 dl vody. Pije se 1,5 dl 2-3x denně.
Sirupus rubi idaei se užívá v dávce 1-3 lžičky na 1 sklenici teplé vody, a to 1-3x denně. Malinový sirup se přidává jako vzhledové a chuťové korigens do léků s nevhodnými organoleptickými vlastnostmi. Oblíbený je hlavně v pediatrické praxi.
Nebo:
Sirup je složkou nápojů, které se pijí při horečkách (2-3 lžíce sirupu do 2,5 dl záparu z lipového květu).
Nebo:
Malinová šťáva smíchaná s vodou dává osvěžující nápoj pro nemocné s horečnatými onemocněními. Připraví se následovně: Rozmačkané maliny se protlačí sítem a vaří se se stejným množstvím cukru. Při vaření se sbírá pěna a zhoustlý sirup se po vychladnutí plní do lahví.
Velmi osvěžující je malinový ocet, připravovaný následovně:
Dva litry malin se polejí půl litrem vinného octa a půl litrem vody. Nechá se stát 24 hodin, pak se protlačí sítem a svaří. Po vychladnutí se přidá půl litru octa a půl kilogramu cukru a znovu vaří, při čemž se sbírá pěna. Po zchladnutí se plní do lahví.
Malinové víno se doporučuje pít při chřipce a kataru průdušek. Víno sladíme kandovaným cukrem a pijeme teplé.

Zevní užití:
Odvar ze 2 lžic listů na 4 dl vody se užívá i ke kloktání, obvykle však v kombinaci (např. s listem černého rybízu).

Popis

x

Maliník list 30g(20x1,5g)
Maliník list 30g(20x1,5g)