Majoránka nať 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Majoránka zahradní nať
Složení: Majorana hortensis herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako mírné sedativum, diuretikum, stomachikum a spasmolytikum při lehkých poruchách neurovegetativního systému, nervové slabosti, při nemocech trávicích orgánů, při nadýmání, průjmech, střevní kolice atd. Obsahuje silice s obsahem citralu, eugenolu a alfa-terpineolu, linalolu, terpinenu a sabinenu, třísloviny, enzymy, kyselinu askorbovou a další látky. Užívání: 2 čajové lžičky přelít 2,5 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Majoránka zahradní: GIT: Oficiální - Drogu zařazujeme mezi hořká aromatika. Silice a hořčiny mírně povzbuzují tvorbu žaludeční šťávy a uvolňují spasmy hladkého svalstva. Prokázaný je i karminativní efekt. Silice má mimo to antiseptické účinky. Proto se droga osvědčila při léčbě žaludečních dyspepsií a snížené sekreci žaludeční šťávy spojené s meteorismem (nadýmáním) a nadměrnými kvasnými i hnilobnými procesy ve střevech. V těchto indikacích vydatně spolupůsobí třísloviny. Výrazný terapeutický efekt má použití rostliny při chronických atoniích svaloviny žaludku a střev v geriatrii i v pediatrii. Droga podporuje trávení. V případě potřeby je možno užít i 2-5 kapek silice na cukr. Spasmolytické, karminativní a protizánětlivé účinky potencují kombinace s drogami: Fructus carvi, Fructus foeniculi, Fructus coriandri, Flos lavandulae, Flos chamomillae aj.
Majoránka zahradní: Urogenitál: Oficiální - Spasmolytický účinek se využívá i při menstruačních bolestech a sedativní účinek příznivě ovlivňuje předmenstruační tenzi. V této indikaci se doporučuje užívání drogy již 2-3 dni před očekávanou menstruací. Droga působí diureticky.
Majoránka zahradní: Kůže: Oficiální - Antiflogistické a antiseptické účinky silice a tříslovin podmiňují jejich vysokou terapeutickou účinnost při inflamovaných kožních chorobách.
Majoránka zahradní: Ostatní: Oficiální zevní - Antiflogistické a antiseptické účinky silice a tříslovin podmiňují jejich vysokou terapeutickou účinnost při zánětech nosní sliznice, bolestivých afekcích ústní dutiny a hltanu.
- Léčivé účinky: lidové
Majoránka zahradní: GIT: Lidové - Užívala se na ulehčení polykání a proti střevním parazitům. Při střevní kolice tiší křeče, působí proti průjmu. Droga podporuje trávení, tlumí nadýmání a křečovité břišní bolesti. Užívá se při dyspepsiích, doprovázených nadýmáním a případnými kolikami. Zvyšuje vylučování žluči (choleretikum), užívá se při nevolnosti a nehcutenství.
Majoránka zahradní: Kardiovaskulár: Lidové - Užívala se proti kornatění cév.
Majoránka zahradní: Urogenitál: Lidové - Užívala se na úpravu menstruačního cyklu. Tlumí menstruační bolesti. Majoránkový olej se užívá při ženských chorobách, odvar se pije při bolestivé menstruaci. Droga působí močopudně (diuretikum).
Majoránka zahradní: Neuropsych.: Lidové - Působí při lehčích nervových onemocněních. Používala se proti bolestem hlavy i migréně, jako spolehlivé nervínum, při bolestech nervového původu a epilepsii. Droga působí jako mírné sedatimun.
Majoránka zahradní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívala se při revmatismu. Majoránka napomáhá odbourávání tuků.
Majoránka zahradní: Respirační: Lidové - Užívala se při rýmě a při zahlenění plic, dále při astmatu a dechových obtížích. Droga usnadňuje odkašlávání, užívá se při kašli.
Majoránka zahradní: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívala se na vystřízlivění po opojení lihovinami, dále proti křečím všeho druhu (i menstruačním). Drogu zařazujeme mezi hořká aromatika. Droga působí protizánětlivě (antiflogistikum) a desinfekčně, má i potopudné působení (diaforetikum). Snižuje spasmus svalů (spasmolytikum).
Majoránka zahradní: Kůže: Lidové - Užívá se k zevní léčbě kožních zánětů a zánětlivých ekzémů. Může také sloužit pro přípravu kosmetické masky na obličej, nař. při akné.
Majoránka zahradní: Ostatní: Lidové zevní - Užívala se při zánětech spojivek, na aromatické koupele, na mokvavé a hnisající rány fe formě obkladů. Také mast se užívá na zanícené a těžko se hojící rány. Majoránková mast (majoránka utřená s máslem) se dává dětem do nosu při rýmě. Při rýmě a kašli se též inhaluje. Utřením s máslem se připravuje mast proti silným bolestem břicha při nadýmání a plynatosti, která se mírným tlakem vtírá do pokožky. Píchá-li v uších, užívá se majoránka k nakuřování. Čerstvé listy se přikládají na zatvrdlá a zanícená prsa kojících žen. Výtažek se dává na otoky žláz. Zpracovávala se s hovězím lojem na mast používanou na prokrvení a uklidnění nervů (Amaracinum nebo Sampsuchinum). Masti a koupele zmírňují revmatické bolesti. Zevně se užívá jako kloktadlo.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, KARMINATIVUM, DIURETIKUM, DIAFORETIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ANTISEPTIKUM, SEDATIVUM, AROMATIKUM, AMARUM.
Majoránka zahradní: Homeopatie: Základem pro homeopatické zpracování je čerstvá kvetoucí nať, trhaná nejlépe na začátku kvetení před polednem. Nať se ihned zpracovává po předchozím podrcení podle §2 nebo 3 (podle obsahu vody) lihem 70%. Základní esence se pak ředí lihem 30% až na potenci D3. V té se pak také užívá, ale i v potenci D2, obecně 3krát denně 8 kapek, před jídlem, maximálně po dobu 2 měsíců. Užívá se podobně jako v alopatii, ale hlavně při onemocněních slinivky, při nerovnováze žaludečních kyslin, při nervovém rozladění, při křečovitých projevech apod.
Majoránka zahradní: Poznámky: V lékárnách se vyráběla majoránková mast - Unguentum majoranae, které se lidově říká zelené sádlo a která se užívá proti rýmě. K destilaci silice se užívá celá nať i stonky, které zbyly po sdrhnutí listů pro kuchyni. Přes to, že se droga osvědčila při chorobách trávicího traktu u starších pacientů i u dětí, dodnes se terapeuticky využívá velmi málo. Kompenzuje se to používáním rostliny jako aromatického koření při přípravě jídel. Majoránka činí tučná jídla stravitelnějšími. Může se povařit s jídlem. Pozor, aroma je velmi intenzivní. Bylina se dobře zmrazuje i suší. V Řecku se z majoránky připravuje čaj zlepšující trávení, známý jako "ditany".
Majoránka zahradní: Toxicita a nežádoucí účinky: Nežádoucí vedlejší účinky ani kontraindikace nejsou známy. Při předávkování však může dojít k podráždění sliznic (jako ostatně u všech siličnatých), zejména sliznic žaludku a obecně trávicího ústrojí, případně i k bolestem hlavy.
Užívání
Užívání: 2 čajové lžičky přelít 2,5 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek záparu, který se pije 2x denně.
Nebo:
K přípravě záparu se používají průměrné jednotlivé dávky 1,5-2 g, nebo běžněji 2 kávové lžičky drogy na 2 sklenice vody: dávka se rozdělí na celý den.
Proti nadýmání se užívá odvar 10 g majoránky ve 1/4 l vody. Vaří se 5 minut, nechá zchladnout, přecedí a vypije na dvakrát s dvouhodinovou přestávkou.
Oleum majoranae má jednotlivé dávky 0,1 g, nebo v praxi častěji 2-5 kapek denně.
Nebo:
Při ženských nemocech se v domácím lékařství doporučuje užívat 3x denně po dvou kapkách majoránkové silice (na cukr). Správně musí být tato silice zelenožlutá. Časem však zčervená a ztrácí účinnost.
Zevní užití:
Při zevním použití můžeme zesílit koncentraci použitím většího množství drogy a dolší doby vyluhování. Drogu podáváme samostatně i ve směsích. Chuťově i léčebně je vynikající trojkombinace stejných dílů květu vřesu, nati tymiánu a nati majoránky, kterou můžeme využívat ve všech indikacích, platných pro jednotlivé součásti směsi. Spasmolytické, karminativní (protikřečové a protinadýmavé) a protizánětlivé účinky drogy je možno posílit kombinací s kmínem, fenyklem, anýzem, římským kmínem, koriandrem, badyánem nebo levandulí. Obklady na obličej při akné připravujeme zejména ze směs majoránky a slézu v poměru 2:1.
Užívá se zápar ze 2 čajových lžiček drogy na 5 dl vody na výplachy nebo omývání, např. při zánětech v nose.
Nebo:
Na výplachy úst a hltanu, stejně tak i na kožní záněty se doporučuje 5% zápar.
Silice se osvědčila v masťovém základu jako Unguentum majoranae. Aplikuje se na zanícené nosní sliznice (především v pediatrické praxi).
Nebo:
Připravuje se i mast: 4-6 g čerstvě vylisované šťávy se smísí s asi 30 g masťového základu (např. másla).
Nebo:
Při rýmě se vtírá do nosu mast, připravená z 10 g majoránky, dobře rozdrcené na prášek, a 50 g vepřového sádla.
Popis
Složení: Majorana hortensis herba.

Majoránka nať 40g