Lžičník nať 50g

Název

Lžičník nať 50g

Vědecký název

Cochlearia officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Lžičník lékařský nať
Složení: Cochlearia officinalis herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako antirevmatikum a tlumí zánětlivé procesy v průduškách a plicích. Droga obsahuje silici a glykosid glykocochlearin, dále minerální soli, třísloviny, hořčiny, pryskyřici, gumy, bílkoviny, malé množství limonenu, raphanolu a raphanolidu atd., mimořádně vysoký obsah vitamínu C, kvůli kterému byla rostlina vlastně pěstována jako antiskorbutový prostředek. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně před jídlem.


  • Léčivé účinky: oficiální

Lžičník lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - List i nať obsahuje kyselinu askorbovou (vitamín C). Je užitečný při chorobách spojených se záněty dásní, kývavostí zubů, bolestmi v krku a ústech.

Lžičník lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - List i nať obsahuje kyselinu askorbovou (vitamín C). Je užitečný při chorobách spojených se záněty dásní, kývavostí zubů, bolestmi v krku a ústech, při angíně i revmatismu.

  • Léčivé účinky: lidové

Lžičník lékařský: GIT: Lidové - Čaj se užíval pro podporu činnosti jater a žlučníku.

Lžičník lékařský: Urogenitál: Lidové - Lžičníkový čaj se užíval při potížích s vylučováním odpadních látek ledvinami.

Lžičník lékařský: Skelet + svalstvo: Oficiální - Droga má vliv antirevmatický.

Lžičník lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - List má ostrou křenitou chuť a působí i jako metabolikum - vhodná složka jarních bylinných kůr, dnes právem opět propagovaných. Užívá se k čištění krve.

Lžičník lékařský: Respirační: Lidové - Droga tlumí zánětlivé procesy v průduškách a plicích.

Lžičník lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Odedávna známý antiskorbutický prostředek (námořníci jej nasolený v sudech vozili na dlouhých cestách). Odvar z čerstvé byliny se užíval proti skorbutu. Lžičník se užíval proti kurdějím, krvácení dásní a viklání zubů.

Lžičník lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se na obklady na špatně se hojící rány a vředy. Odvar z čerstvé byliny se užíval ke kloktání a do ústních vod. Lžičníkový líh - tinktura (Spiritus cochleariae) se užíval ke zpevnění dásní, proti zánětům dásní, krvácení z dásní, pomáhá upevňovat viklavé zuby.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

stomachikum, diuretikum, derivans.

Lžičník lékařský: Homeopatie: Homeopatické zpracování této byliny odstraňuje všechny nevýhody spojené s jejím využitím a zachovává veškeré její vynikající léčivé vlastnosti. V homeopatii se lžičník užívá s úspěchem již odedávna. Surovinou pro výrobu homeopatických prostředků je čerstvá kvetoucí nať, sbíraná nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou odpoledne. Nať se zpracovává podle §2 lihem 90%. Dále se až do potence D3 ředí lihem 30%. Obecně se užívá ředění D3 s dávkováním 3krát 8 kapek, před jídlem. Užívá se při chronických kožních onemocněních a při potížích jaterních nebo s vylučováním žluče, při ledvinových potížích, zahlenění močového měchýře, při zánětu a otoku sliznic močovodu.

Lžičník lékařský: Poznámky: Pokud pěstujeme rostlinu na zahrádce, můžeme ji používat čerstvou do salátů od dubna až do zimy a chutná výborně i posekaná na chlebě s máslem. Nať obsahuje sirnatý lžičníkový olej - Oleum cochleariae, který se z nati destiluje. Lžičních se používá k přípravě salátu s olejem a octem. Lžičník je stejně bohatý na vitamín C jako pomeranče. Lžičník je považován za účinný lék proti kurděšjím (skorbutu). Proto se na dlouhé lodní plavby vozívala s sebou nasolená lžičníková nať. V případě nouze bylo možno proti kurdějím žvýkat čerstvou nať nebo denně požívat dvě kávové lžičky šťávy, vylisované z čerstvé natě. Při zánětech sliznice dutiny ústní a při zánětech dásní se lidově užívá lžičníkový lék. Ten se připraví tak, že se 20 g čerstvého listí extrahuje 3 dny ve 100 g lihu. Tímto výtažkem se několikrát denně potřou nemocná místa.

K výplachům úst při zánětech sliznice dutiny ústní a při zánětech dásní se užívá tato směs:
Rp. Spiritus cochleariae - lžičníkový líh 15,0
Tinctura myrrhae - myrhová tinktůra 6,0
Tintura catechu - katechová tinktůra 6,0
Arabská klovatina 30,0
D.S.: .... 

Jako ústní vodička, doproučovaná někdy také při bolestech zubů, se hodí tato směs:
Rp. Spiritus cochleariae - lžičníkový líh 50,0
Acidi carbolici - kyselina karbolová 1,0
Oleum caryophyllatae - hřebíčkový olej 5 kapek
D.S.: Kávová lžička směsi se dá na 1/4 l vody k vyplachování úst.

Lžičník lékařský je také součástí této oblíbené směsi při chřipce:
Rp. Folium cochleariae - nať lžičníku 50,0
Radix althaeae - kořen proskurníku 20,0
Folium farfarae - list podběle 30,0
M.f.species!
D.S.: Jedna polévková lžíce směsi se vhodí do 1/4 l vroucí vody, odstaví, nechá 10 minut stát. Pijí se 3 porce teplého nálevu denně.

Při revmatismu se lidově doporučuje směs se lžičníkem lékařským:
Rp. Folium cochleariae - list lžičníku 20,0
Folium ononidis - list jehlice 20,0
Folium urticae - list kopřivy 20,0
Folium menthae piperitae - list máty peprné 20,0
Folium herniariae - list rozrazilu 10,0
Folium ........ - list řeřichy 10,0
M.f.species!
D.S.: Polévková lžíce směsi se spaří půl litrem vody, nechá ustát a pije 2x denně šálek.

Lžičník lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy vedlejší účinky ani kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně před jídlem.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Hlavní uplatnění rostliny je v čerstvém stavu. Drogu můžeme užívat samostatně i ve směsích.
Pije se obvykle šťáva (50-200 ml v aromatickém nápoji 3x denně). Možno ji kombinovat se šťávou z potočnice lékářské, příp. s citronovou šťávou. Je možno brát z každého druhu 3x denně po lžíci.
Nebo:
Čerstvá šťáva se užívá 3-4krát denně po 20-30 ml. Šťáva se obvykle vmíchání do mrkvové nebo jiných ovocných a zeleninových šťáv.
Můžeme používat i nálev, připravený podle obvyklých postupů, nebo bylinný balzám.
Tinkturu pro vnitřní použití doporučujeme ředit.
Čaj ze sušené drogy se používal pro podporu činnosti jater a žlučníku, při potížích s vylučováním odpadních látek ledvinami atd. Připravoval se běžným způsobem jako nálev ze 2 čajových lžiček na 0,25 litru vody a pil se 3krát denně, po jídle.
Lžičníkový truňk se připravoval z 8 čajových lžiček čerstvé, kvetoucí lžičníkové natě, která se rozmačkala a přelila 3 lžičkami 80% alkoholu a 3 lžičkami vody. Pak se destilovala než prošly 4 čajové lžičky destilátu. Ten se užíval ke kloktání a jako dobrá ústní voda při zánětech dásní, uvolňování zubů, otocích v ústech a při krvácení z nosu a dásní. Ke kloktání a k výplachům se používala 1 plná čajová lžička, která se dávala do půl litru vody.

Zevní užití:
V kloktadle používaném při paradentóze se doporučuje kombinovat stejný díl lžičníkové natě s listem či natí šalvěje. Večer naložit 1 lžičku čajoviny do šálku vody, ráno po scezení použít na kloktání, ještě jednou přelít vodou a večer znovu kloktat.

Popis

Složení: Cochlearia officinalis herba.

Lžičník nať 50g
Lžičník nať 50g