Lopuch kořen 100g

Název

Lopuch kořen 100g

Vědecký název

Arctium lapa (bardanae) radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Lopuch větší kořen
Složení: Arctium lapa (bardanae) radix. V lidovém léčitelství se používal vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a robotrans anebo 6-12g byliny při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující prostředek při rekonvalescenci a při jarní únavě. Hlavně se však užíval zevně při kožních afekcích, ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při seborrhoei (zvýšená produkci mazu) vlasové pokožky. Obsahuje hlavně silici (0,2%), sliz, tříslovinu, 45% inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a složky fytoncidní. Bylina je zatím chemicky a farmakologicky málo prozkoumána. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2x denně. Ruská mast: 4 pol. lžíce kořene lopuchu vaříme 2 hod ve 0,4 l vody. Pak přecedíme, vlijeme do roztaveného másla v poměru 1 díl odvaru na 4 díly másla a necháme zatuhnout.


  • Léčivé účinky: oficiální

Lopuch větší: GIT: Oficiální - Droga slouží jako pomocný lék při lehčích chorobách trávicího ústrojí. Užívá se při chorobách jater a žlučníku. Silice z drogy napomáhá tvorbě žluči, také šťáva z kořene se užívá jako cholagogum.

Lopuch větší: Urogenitál: Oficiální - Šťáva z kořene - Succus bardanae - se propaguje jako diuretikum. Droga má prokázané diuretické účinky. Silice z drogy napomáhá vylučování moči.

Lopuch větší: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga slouží jako pomocný močopudný lék při poruchách látkové přeměny, revmatických kloubních a svalových bolestech.

Lopuch větší: Ostatní: Oficiální vnitřní - Silice z drogy napomáhá činnosti potních žláz a látkové přeměně. Zlepšení regeneračních pochodů v kůži se vysvětluje rychlejším odstraňováním odpadových látek z organismu. Rostliny mají výrazné antibakteriální účinky. Šťáva z kořene se užívá jako diaforetikum.

Lopuch větší: Kůže: Oficiální - Lokální působení se s úspěchem využívá v dermatologii. Hlavní doménou terapeutického využití jsou kožní a vlasové choroby, vyrážky, ekzémy a nadměrné (chorobné) pocení (např. pod paždí). V podobě obkladů nebo lopuchového oleje (Oleum bardanae) se aplikuje při vypadávání vlasů a při nadměrném vytváření suchého mazu (seborrhoea sicca) na hlavě. Droga se užívá při ekzémech a mykózách.

  • Léčivé účinky: lidové

Lopuch větší: GIT: Lidové - Z listí se vaří čaj, dávají se 3 lžíce denně na špatné zažívání. Prospívá při žaludečních nemocech, zvláště při špatném trávení (stimuluje zažívání, podporuje chuť k jídlu). Pije se 3x denně šálek. Lopuchový olej se používá jako projímadlo. Droga zlepšuje funkci jater a žlučníku, užívá se při zánětlivých stavech v trávicím traktu, při peptickém vředu. Semeno se užívá zpravidla přímo, doporučuje se zapít heřmánkovým nálevem - je to účinný žaludeční lék.

Lopuch větší: Urogenitál: Lidové - List i plod se někdy užívají při bolestech ledvin. Odvar z lopuchového kořene se užívá tam, kde chceme dosáhnout diuretický účinek. Užívá se hlavně při močovém písku a močových kamenech. Podporuje činnost ledvin. Také olej vylisovaný z kořene působí diureticky.

Lopuch větší: Neuropsych.: Lidové - Lopuch má mírně sedativní účinky.

Lopuch větší: Celkové metabolické účinky: Lidové - Odvar z kořene se užívá při revmatismu a dně. Droga se užívá jako metabolikum (silně povzbuzuje látkovou výměnu). Užívá se k čištění krve, v lidových nápojích často kombinovaný s pampeliškovým nebo lopuchovým vínem. Stejně se užívá i olej vylisovaný z kořene. Droga snižuje hladinu krevního cukru. V Číně se ke snižování hladiny krevního cukru užívají semena - niou pang c´ (niu bang zi). Čaj z kořene lopuchu je vynikajícím preventivem chorob látkové výměny.

Lopuch větší: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar z kořene se užívá při různých vyrážkách. Horký odvar z kořene působí silně potopudně. Podle některých údajů lze při komplexním vnitřním i zevním (formou obkladů, zábalů) použití vyléčit i zastaralé chronické ekzémy a jiné kožní afekce, vzniklé na podkladě špatné látkové výměny. Čerstvá šťáva z kořene je jedním z nejlepších kožních léků. Užívá se jednak vnitřně, jednak slouží k potírání ekzémů, ran, vředů apod. Nechá se zaschnout a posléze se smývá čajem z kořenů. I při vnitřním podání podporuje růst vlasů. Čaj z kořene lopuchu je vynikajícím preventivem chorob látkové výměny. Jeho užití ocení zejména mladí lidé, kteří trpí na akné. Kořen, listy i semena se užívají při léčbě ekzémů a lupénky. Droga podávaná vše formě prášku celkově posiluje, čehož lze využít v pediatrii a při rekonvalescenci po operacích a těžkých chorobách. Lopuch působí antibakteriálně (bakteriostatikum). Vnitřně se aplikuje při infekčních kožních onemocněních.

Lopuch větší: Kůže: Lidové - Droga se užívá na kožní záněty. Při lišeji a svrabu se dává obklad namočený v silnějším odvaru. Podle některých údajů lze při komplexním vnitřním i zevním (formou obkladů, zábalů) použití vyléčit i zastaralé chronické ekzémy a jiné kožní afekce, vzniklé na podkladě špatné látkové výměny. Čerstvá šťáva z kořene je jedním z nejlepších kožních léků. Užívá se jednak vnitřně, jednak slouží k potírání ekzémů. Nechá se zaschnout a posléze se smývá čajem z kořenů. Mladé, čerstvé lopuchové listy, poněkud pomačkané, aby pustily šťávu, se často přikládají na zánětlivé kožní procesy. Při furunkulóze se někdy užívá list i plod. Dobrý prostředek pro vzrůst vlasů se získá, uvaří-li se lopuchový kořen ve 2 dílech octa a 1 dílu vody. Tímto odvarem se myje vždy na noc hlava a poté se potře olivovým olejem. Dobrý na vlasy je i omytý kořen, který se dá vařit a odvarem se pak máčejí vlasy, které se nakonec pročešou. Potom jsou pevné, měkké a nelámou se. Silný odvar z kořene, vtírán intenzivně do kůže hlavy několikrát týdně, podporuje růst vlasů. Výborný prostředek pro vzrůst vlasů a vousů se získá, naložíme-li louchový kořen do olivového oleje a láhev postavíme na 3-4 týdny na slunce. Slabé vlasové kořínky sílí a vlasy znovu narůstají, nebyly-li vlasové kořínky již zničeny. Olej vylisovaný z kořene se užívá pro vzrůst vlasů. Lopuchový olej se používá k častější péči o vlasy a pokožku hlavy. Po důkladném umytí vlasů a následném vtírání puškvorcové tinktury za několik hodin provedeme masáž lopuchovým olejem, podporuje vzrůst vlasů, dává vlasům zdravý lesk, předchází rozštěpování vlasů. Popálená místa několikrát natřená tímto olejem se rychle hojí. Lopuchový olej je výborným dermatologikem například při mazotoku a kožních afekcích. Při vypadávání vlasů vtíráme silný odvar nebo tinkturu do suchých, umytých vlasů.

Lopuch větší: Ostatní: Lidové zevní - Čerstvá šťáva z kořene je jedním z nejlepších kožních léků. Užívá se jednak vnitřně, jednak slouží k potírání hnisavých ran, vředů apod. Nechá se zaschnout a posléze se smývá čajem z kořenů. Také šťáva vylisovaná z listů hojí i staré rány a vředy. Doporučuje se čerstvou šťávu smísit s čistou vazelínou, čímž vznikne mast, která se přiloží na bolavá místa, která se předtím vymyla přesličkovým odvarem. Otevřené rány se vymývají vlažným odvarem. K tomu se ještě připravuje mast z nesoleného sádla a čerstvě vylisované šťávy z kořene řapíků lopuchových listů. Tuto mast přikládáme 3x denně. Mladé, čerstvé lopuchové listy, poněkud pomačkané nebo naklepané, aby pustily šťávu, se často přikládají na nehojící se rány a pohmožděniny. Listy se dávají na otoky. Lopuh se užívá při zánětech v ústní dutině. Při bolestech v krku se kloktá čaj z listí. Zevně a lopuch aplikuje na hemoroidy a boláky. Čínští lékaři aplikují kořen lopuchu zevně na opary, vředy a otoky.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, HYPOGLYKEMIKUM, dermatikum, depuratívum, cholagogum, laxans, metabolikum, sekretomotorikum, diaforetikum.

Lopuch větší: Homeopatie: V homeopatii se zpracovávají všechny druhy lopuchu a ve všech případech slouží ke zpracování čerstvě vykopaný kořen. Je to výhodné i proto, že droga vyžaduje zvláštní skladování, protože bývá často napadána škůdci. Kořen se zpracovává dle §3 lihem 70%. Základní esence se dále ředí až na potenci D5 lihem 40%. Obecné užívání je v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 2 měsíců. Tinktura se užívá vnitřně i zevně. Vnitřně při chorobách látkové výměny (akné, plošné ekzémy, zahlenění apod.), zevně například proti chorobnému pocení v podpaždí, změnám pokožky apod.

Lopuch větší: Kosmetika: Z drog lopuchu se připravuje nálev nebo vývar. Nálev je vzhledem k malé stabilitě účinných složek lepší. 20 g sušeného mletého kořenu nebo listu necháme vyluhovat ve čtvrt l teplé vody a přecedíme přes husté síto. Používá se k vlasovým koupelím při nadměrném vypadávání vlasů a při tvorbě lupů nebo k omývání obličeje ráno a večer při trudovitosti a mastící se pokožce. Účinně pomáhá při meziprstních mykózách na nohou nebo při plísňových onemocněních kůže. (jako přísada do koupelí v poměru 1:5)Nastrouhaný čerstvý kořen přiložený jako maska na obličej výborně čistí pokožku.
Přípravek na růst vlasů: Lopuch větší (čerstvý kořen) 100 g, kopřiva dloudomá (čerstvý list) 50 g, koriandr setý 20 g, alkohol 250 ml (80%), voda 250 ml, celkem 500 ml hotového přípravku. Nejdříve smísíme alkohol s vodou, potom přidáme jemně nakrájené listy kopřivy a kořen lopuchu a nakonec čerstvě mletý nebo drcený plod koriandru. Nádobu uzavřeme pevným uzávěrem, obsah řádně protřepeme a necháme extrahovat sedm dnů. Po této době obsah zfiltrujeme nejprve přes hrubé sítko a potom přes filtrační papír. Čirou tekutinu zelené barvy používáme stejně jako vlasové vody. Přípravek uchováváme v lahvičkách na chladném a temném místě.

Lopuch větší: Prevence: Čaj z kořene lopuchu je vynikajícím preventivem chorob látkové výměny. Jeho užití ocení zejména mladí lidé, kteří trpí na akné. Lopuch lze také s úspěchem aplikovat proti vypadávání vlasů a jejich nadměrnému maštění. Do 350 ml ALPY se dají 2 hrsti drobně řezaných kořenů a 1 hrst stejně upravených kořenů kopřivy. Po týdenním vyluhování za občasného protřepání se výtažek scedí a doplní do 500 ml destilovanou vodou. Může se též přidat malé množství oblíbeného parfému. Po každém umytí hlavy se provádí intenzivní masáž vlasových kořínků.

Lopuch větší: Poznámky: Nejběžněji se droga používá na přípravu tzv. lopuchového oleje - Oleum bardanae. Jde o výtažek kořenové drogy získaný pomocí kvalitního oleje. Kořenová droga slouží na izolaci inulinu. Někdy se čerstvý kořen upravuje jako běžná zelenina.
Lopuch menší
Arctium minus (Hill) Bernh.
compositae - složnokvěté
asteraceae - hvězdnicovité
Latinsky: viz lopuch větší
Česky: Kořen lopuchu
Latinsky: Lappa minor Hill.
Lidové: Žebrácké knoflíky, hořký lupen
Slovensky: Lopúch menší
Německy: Kleine Klette
Rusky: Lopušnik malyj
Popis: Zákrov má zamlada trochu pavučinatý, později lysý, listeny zákrovu jsou zakončeny háčky. Dorůstá výšky asi 1 m.
Místo výskytu: Ruderální druh nížin až podhorského stupně. Má v oblibě čerstvé navážky.
Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum Mill.
asteraceae - hvězdnicovité
compositae - složnokvěté
Latinsky: viz lopuch větší
Česky: Kořen lopuchu
Latinsky: Lappa tormentosa Lam.
Česky: Lopuch pavučinatý
Lidové: Hořký lupen
Slovensky: Lopúch plstnatý
Německy: Filz-Klette
Rusky: Lopušnik pautiistyj
Chemické složení: Kořeny obsahují především rezervní fruktózan inulin, bílkovinné látky, slizy, silici, polyacetylenové sloučeniny se silným antibakteriálním a antimykotickým účinkem, minerální soli a cukry. Uvádí se i substance zabraňující růstu tumorů. ?? inulin, bílkoviny, slizy, silice, polyacetylenové sloučeniny, minerální soli, cukry
GIT: Lidové - Droga podporuje vylučování žluče. ?? choleretikum
Urogenitál - Lidové Kořenová droga má mírně diuretické účinky. ?? diuretikum
Celkové metabolické účinky - Lidové Protože ovlivňuje látkovou přeměnu, slouží jako depuratívum a metabolikum. ?? metabolikum, depuratívum
Ostatní: Lidové - Kořenová droga má mírně sekretolytické účinky. Podporuje i vylučování žluče a potu - sudorifikum. ?? sekretolytikum, sudorifikum, zvýšení vylučování potu. Zevně se používá jako kosmetikum při tvorbě lupů a vypadávání vlasů. ?? kosmetikum, vypadávání vlasů, lupy
Vnitřní užití - Kořen se obvykle kombinuje s drogami, které mají podobné účinky. Obvykle se připravuje zápar z 10-25 g kořene na 5 dl vody (pít po 1,5 dl 2-3x denně) nebo odvar z 1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (pít stejné množství).
Zevní užití - K zevnímu užití (obklady apod.) slouží odvar z 1,5 lžíce vody na 5 dl vody, případně trochu koncentrovanější, případně zápar, občas i šťáva z čerstvého kořene.
Popis - Dvouletá, bohatě rozvětvená, vlnatě plstnatá bylina, vysoká 50-150 cm. V prvním roce vyroste růžice přízemních listů, v druhém olistěný stonek. Listy jsou velké, stopkaté, čepel široce srdčitá, obvykle celistvookrajová, na líci pápěřitá až lysá, na rubu bíle plstnatá. Vejcovité úbory jsou fialové, hustě pavučinaté, vnitřní řada zákrovních listenů nemá háčkovitý hrot. Květy jsou rourkovité, červenofialové. Kvete v červenci-září.
Místo výskytu - Roste na rumovištích, u cest, na náspech a v křovinách od nížin po horský stupeň. Má v oblibě půdy bohaté na dusík a vápno.
Vlastnosti: Kořen/listy: chladné, vysušující, hořké. Kořen je nasládký.
Semna: chladná, štiplavá, hořká.
Kořen: pročišťuje krev, mírné projímadlo, diuretikum, diaforetikum, antirevmatikum, antibiotikum.
Listy: mírné projímadlo, diuretikum.
Semena: prevence horeček, protizánětlivé, antibaktertiální účinky, snižují hladinu cukru v krvi.
Listy: Jsou všeobecně méně účinné než kořen, dají se však používat velmi podobným způsobem. Zvláště vhodné jsou při žaludečních obtížích včetně poruch trávení a celkově slabém zažívání.
Kořen: Na Západě je považován za nejdůležitější část lopuchu. Užívá se jako pročišťující léčebný prostředek všude tam, kde s nahromadily toxiny vedoucí k onemocnění kůže, k pomalu pracujícímu zažívání nebo k artritickým bolestem. Užívá se rovněž zevně při kožních bolácích a infekcích.
Semena: Američtí eklektikové používali semena na kožní choroby a jako diuretika. V Číně se semena považují za vhodný prostředek při nachlazeních, která se projevují bolestmi v krku a neproduktivním kašlem.
Odvar: Užívejte při kožních onemocněních, zvláště u přetrvávajících nežitů, boláků a suchém ekzému s olupováním pokožky.
Tinktura: Užívejte ji v kombinaci s bylinkami léčícími artritidu a zažívání, jako je šťovík kadeřavý, k detoxikaci organismu a stimulaci zažívání, a také při močových kaméncích.
Zábal: Aplikujte na kožní boláky a vředy na nohou.
Omývání: Na akné a plísňové kožní infekce, jako je trichofycie, používejte koupel z odvaru.
Nálev: Používejte při poruchách trávení (berte v dávce o velikosti vinné sklenky před jídlem) a jako mírné stimulans zažívání.
Zábal: Aplikujte na pohmožděniny a kožní záněty včetně akné.
Léčivý olej: Opřipravujte jej extrakcí za tepla a používejte na varikózní vředy.

Lopuch větší: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky ani kontraindikace.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2x denně. Ruská mast: 4 pol. lžíce kořene lopuchu vaříme 2 hod ve 0,4 l vody. Pak přecedíme, vlijeme do roztaveného másla v poměru 1 díl odvaru na 4 díly másla a necháme zatuhnout.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Nejčastěji se užívá kořen, méně často listy nebo semeno. Lopuchové drogy můžeme podávat v různých kombinacích i samostatně. V dermatologii lopuch kombinujeme s natí zemědýmu a oddenkem pýru, s čekankou nebo pampeliškou. Lidově se někdy uplatňuje i list a plod, resp. semena. Dávkování: 1 lžička na sklenici vody, za studena macerovat 8-10 hodin.
Nebo:
Macerát ze semen (1 lžíce drogy na sklenici studené vody se nechá 8-10 hodin vyluhovat) se užívá jako pomocný lék při snížené činnosti ledvinového parenchymu.

Lidově se za obvyklou dávku pokládají 2-3 lžičky drogy na šálek záparu, připouští se i krátký var. Čaj se pije 2-3x denně.
Nebo:
Infusum Radicis bardanae (10-25 g drogy na 500 ml vody) se užívá po 1/2 sklenice 2-3x denně. Jinak se může připravit z 2-3 g drogy na šálek vody (pije se 2-3yx denně).
Nebo:
V ostatních indikacích (mimo kožní choroby a cukrovku) se často dává přednost nálevu: 2 čajové lžičky drogy přelít 400 ml vroucí vody, nechat přes noc vyluhovat a užít 4x denně po 100 ml. Stejně jako lopuchu většího se využívá i ostatních druhů lopuchu, u nás rostoucích.

Obvyklá dávka je 1 kávová lžička na sklenici odvaru (pije se 2-3x denně.
Nebo:
Obvyklé dávky kořenové drogy jsou půl polévkové lžíce na odvar, 2-3x denně pít po doušcích.
Nebo:
Odvar se připravuje z 1 kávové lžičky drogy na sklenici vody a užívá se 2-3x denně (jednotlivá dávka na odvar je asi 2,5 g).
Nebo:
Lopuchové listy se užívají vnitřně při zažívacích poruchách. Doporučuje se 10 g listů vařit 2 minuty ve 1/4 l vody a užívat potom 3x denně lžíci.
Nebo:
Odvar z lopuchového kořene se užívá tam, kde chceme dosáhnout diuretický účinek. Užívá se hlavně při močovém písku a močových kamenech. Připraví se tak, že se 20 g kořene vaří ve 400 g vody 10 minut. Užívá se 5x denně lžíce.
Nebo:
V kožním lékařství a v léčbě cukrovky se aplikuje silnější odvar: 20 g kořenové drogy na 250 ml vody, pozvolna vypít 3x denně nebo v případě potřeby aplikovat zevně formou obkladů, masáží vlasových kořínků apod.
Prášek z kořene se užívá v dávce 6-12 g denně.
Nebo:
Prášek z kořene podáváme přímo v množství 1/2 čajové lžičky 2-3krát denně.
Semena podáváme přímo, obvykle 4krát denně na špičku kulatého nože.
Tinkturu pro vnitřní použití podáváme v dávce 30-40 kapek jednou nebo i vícekrát denně.

Zevní užití:
1 polévková lžíce na 0,5 l odvaru.
Nebo:
Na masáže pokožky s cílem podpořit růst vlasů se 3-5x týdně používá 2-5% odvar z kořenů.
Nebo:
Na oplachování a obklady, případně na masáž pokožky (např. při alopetia diffusa), se používá 2-5% odvar z kořene, nebo odvar z 1 polévkové lžíce drogy na 0,5 l vody, který se aplikuje 3-5x týdně.
Nebo:
Lopuchové listy, jichž 30 g se vařilo 5 minut v půl litru vody, se užívá jako kloktadlo při krčních zánětech.
Nebo:
Odvar z listů, připravený stejným způsobem, se přikládá jako obklad na nežity.
Šťáva vytlačená z čerstvého listí a smíšená se sádlem do hustoty masti se dává na rány, které se předtím vymyjí odvarem z přesličky.
K podpoře růstu vlasů se doporučuje olejový výtažek lopuchového kořene. Připraví se tak, že se 25 g na drobno pokrájeného kořen polije 100 g olivového oleje a nechá 7 dní stát. Ráno a večer se tímto výtažkem potírá hlava.
Nebo:
Oleum bardanae - olejový výtažek z drogy - se používá v dermatologických indikacích, především při seboroickém ekzému.
Nebo:
Olej z lopuchového kořene se připravuje z jemně nakrájených, čerstvých dvouletých kořenů tak, že je v oleji naložené necháme 6 týdnů na slunném místě a pak ve vodní lázni nahřejeme a vylisujeme. Příprava viz. F3 - 2.
Tinkturu pro zevní užití můžeme dělat z denaturovaného lékárenského lihu.
Účinnost čerstvých listových obkladů zvýšíme buď naklepáním nebo krátkým "smažením" na oleji.

Popis

Složení: Arctium lapa (bardanae) radix. 

Lopuch kořen 100g
Lopuch kořen 100g