Lnice nať 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Lnice květel nať
Složení: Linaria vulgaris herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako mírné laxativum a diuretikum při chorobách se zvýšeným zadržováním vody v těle. Ve směsích s jinými drogami působí jako diaforetikum, ovlivňuje pocení. Působí jako spasmolytikum například i při záchvatech žlučníkových nebo ledvinových kamenů. Obsahuje glykosidy linarin a linaricin, neolinarin, alkaloid peganin, organické kyseliny oxyglutanovou, antirinovou, mravenčí, octovou, askorbovou, třísloviny, sacharidy, fytosteroly, řadu minerálních solí a pektiny. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně před jídlem.
- Léčivé účinky: oficiální
Lnice květel: GIT: Oficiální - Významně působí lnice i galenické preparáty z ní připravené na střevní trakt. Experimenty na zvířatech bylo zjištěno, že laxativní účinky drogy vyvolává alkaloid peganin, který povzbuzuje hladké svalstvo trávicích orgánů a zlepšuje průtok žluče do dvanácterníku. Proto se droga využívá při hypotonických dyspepsiích s meteorismem (nadýmáním, plynatostí) a při poruše činnosti žlučovodů. Jako suveréní lék působí při střevní atonii, při nadýmání a zácpě, zvláště po chirurgických zásazích v břišní dutině. Je vhodná při chronických zánětech GIT, poruchách trávení a nedostatečném vylučování žluče. Je vhodná i při zánětu hemoroidů jako protizánětlivý prostředek. Podává se při úporných žaludečních a střevních obtížích, ale i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů (je možno kombinovat s řepíkem).
Lnice květel: Kardiovaskulár: Oficiální Alkaloid peganin aplikován v léčebné dávce snižuje krevní tlak, snižuje počet srdečních pulsů a prohlubuje práci srdečního svalu.
Lnice květel: Urogenitál: Oficiální - Diuretickou účinnost zabezpečují flavonoidy. V rostlině je alkaloid peganin vázán s jinými látkami, především s flavonoidy, takže výsledný efekt např. tinktury z lnice je jiný, krevní tlak se poněkud zvyšuje, zvyšuje se také rychlost krevního oběhu a diuréza, a to již při dávkování 0,1 g tinktury na 1 kg tělesné váhy.
Lnice květel: Skelet + svalstvo: Oficiální - Alkaloid peganin se jeví jako perspektivní lék při některých svalových onemocněních, např. u myopatie. Podává se i.m. v množství 1-2 ml 1% roztoku po dobu asi 3 týdnů. U všech pacientů došlo ke zlepšení. Kromě projímavého působení nevykazovala tato léčba žádné vedlejší působení.
Lnice květel: Kůže: Oficiální - Zevně se aplikuje při zánětech kůže. Při zevní aplikaci droga pozitivně ovlivňuje venózní systém, a tím velmi napomáhá léčbě infikovaných kožních defektů (přitom se obvykle kombinuje s dalšími drogami, podobně jako při vnitřním užívání).
Lnice květel: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně se aplikuje na bolestivé, hnisající a krvácející rány. Při zevní aplikaci droga pozitivně ovlivňuje venózní systém, a tím velmi napomáhá léčbě inflamovaných hemoroidů, infikovaných kožních defektů, ale i zánětů očních spojivek (přitom se obvykle kombinuje s dalšími drogami, podobně jako při vnitřním užívání). V léčbě zánětlivých očních chorob lze využít výplachu očí nálevem z nati lnice (záněty spojivek a rohovky). Hojení vředů, karbunklů apod. podporuje dobře omytá čerstvá nať, přiložená na bolavé místo pod obvaz. Před použitím nať mírně nakelepeme, aby pustila šťávu. Při léčbě očních zánětů se přidávají tyto rostlinné drogy: Flos cyani, Herba euphrasiea, Flos chamomillae.
- Léčivé účinky: lidové
Lnice květel: GIT: Lidové - Užívala se při chorobách jater. Dále se užívala jako cholagogum. Velmi se osvědčila také při dyskinezi žlučníku (při "líném žlučníku") s nadýmáním. Užívá se i proti žloutence. Droga se řadí mezi výrazná spasmolytika. Doporučuje se při léčbě vředové choroby žaludku a hlavně dvanáctníku (šálek čaje ráno na lačno případně v kombinaci s řepíkem) a při léčbě křečových bolestí v trávicím ústrojí (křeče při průjmech, žlučníkové koliky). Užívá se proti zvracení. Užívá se jako mírné projímadlo u chronických forem zácpy, rovněž v pediatrii. Zvláště vhodné je využití u jaterních a žlučníkových poruch, které bývají často doprovázeny zácpou. Droga je vhodná též při narušení střevní peristaltiky a při meteorismu. Peganin se velmi dobře projevuje u nemocí žlučníkových. Nadýmání, střevní atonie, zácpa, zvláště po operacích, tam všude lnice pomáhá. Droga je vhodná pro profylaxi střevních potíží, nadýmání, zácpy, střevní atonie - avšak výhradně ve směsích, a ne dlouhodobě. Může se uplatnit také ve směsích k prevenci recidiv peptického vředu (trojkombinace 50% řepík, 25% lnice, 25% dobromysl). Osvědčuje se i při potížích způsobených slinivkou.
Lnice květel: Kardiovaskulár: Lidové - Užívala se při chorobách sleziny. Tinktura ze lnice mírně zvyšuje krevní tlak, avšak poměrně výrazně porohlubuje srdeční činnost.
Lnice květel: Urogenitál: Lidové - Nať se ordinovala při zadržování moče jako diuretikum. Tinktůra se užívá při hypertrofii prostaty a při obtížích s močením. Lnice se užívala při některých chorobách ledvin, prostaty a při zánětech močových cest. Užívá se v čajovinách určených k prevenci chorob ledvin a močového systému. Droga se jako výrazné spasmolytikum osvědčila při ledvinových kolikách.
Lnice květel: Neuropsych.: Lidové - V Sovětském svazu proběhly úspěšné pokusy s podáváním peganinu formou nitrosvalových injekcí při svalové atrofii, při parézách a paralytické neprůchodnosti střev.
Lnice květel: Skelet + svalstvo: Lidové - Alkaloid peganin má vliv na choroby, projevující se atrofií svalstva s následnou nemožností pohybu příslušné partie těla. V USA se vyrábějí injekce, které mají v řadě případů velmi dobré výsledky. V Sovětském svazu proběhly úspěšné pokusy s podáváním peganinu formou nitrosvalových injekcí při svalové ochablosti a svalových atrofiích různého původu.
Lnice květel: Respirační: Lidové - Lnice se ordinovala i při TBC.
Lnice květel: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívala se jako potopudný a protizánětlivý prostředek. Lnice spolu s květem třezalky se užívala i proti rakovině (ve formě prášku). Odvar z květů se pil při vyrážkách. Droga je velmi výrazné spasmolytikum.
Lnice květel: Kůže: Lidové - Zevně se ordinovala i při rakovině. Kašovitý odvar v mléce se aplikuje zevně jako emoliens a antiflogistikum při kožních vyrážkách, vřídcích, fistulích apod., případně na oplachování. Droga se užívá ve směsích na omývání a obklady při kožních chorobách. Droga se užívá ve směsích na omývání a obklady bércových vředů. Užívá se k léčbě infikovaných kožních defektů.
Lnice květel: Ostatní: Lidové zevní - Proslavená byla mast - Unguentum linariae, užívaná při hemoroidech (nazelenalá mast, získaná povařením čerstvé nati v sádle nebo jiném masťovém základu). Na sedací koupele zanícených hemoroidů se droga aplikovala nejlépe formou mléčného odvaru, případně kašovitých obkladů. Kašovitý odvar v mléce se aplikuje zevně jako emoliens a antiflogistikum při fistulích apod. Droga se užívá ve směsích na omývání, obklady a vymývání hnisavých ran a hlavně k léčbě hemoroidů, na bércové vředy. Užívá se při bolestech zubů. Droga je využívána i jako prostředek protizánětlivý, vhodný zvláště při zánětu očních víček, spojivek nebo oční rohovky. Na obklady při zánětu spojivek se kombinuje nejčastěji s natí světlíku, úbory heřmánku a květem chrpy. Zevně se droga používá na gynekologické výplachy a formou obkladů na bércové vředy. Pro zevní užití se doporučuje kombinace s komonicí, jitrocelem, světlíkem, heřmánkem. Výrazněji se může uplatnit zevně, např. v profylaxi recidiv zánětlivého vzplanutí existujících hemoroidů formou občasných sedacích koupelí. Při zevní aplikaci droga velmi příznivě ovlivňuje cévní systém, takže napomáhá léčbě varixů, bércových vředů, hemoroidů, praskání cévek (nitkovité projevy na stehnech žen) nebo fragilitě či lámavosti cév.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
DIURETIKUM, LAXANS, ANTIFLOGISTIKUM, DERMATIKUM.
Lnice květel: Homeopatie: Lnice je vděčným objektem pro homeopatické zpracování, protože si zachovává většinu účinných látek a působí hlavně proti lámavosti cév. Materiálem pro výrobu homeopatických přípravků je čerstvá kvetoucí nať, která se zpracovává podle §3 lihem 70% na základní ředění. Dále se pak ředí do potence D2 lihem 30%. Obecně se užívá v ředění D2 s dávkováním 3krát denně 5 kapek, před jídlem. Zhruba po 14 dnech užívání se mohou dávky postupně zvyšovat až na 15 kapek 3krát denně. Vyšší dávky, i přes neškodnost drogy, nedoporučujeme. Tinktura se užívá při průjmech, lámavosti cév, střevních poruchách, zbytnění prostaty, jinak podobně jako v alopatii.
Lnice květel: Prevence: Droga je vhodná pro profylaxi střevních potíží, nadýmání, zácpy, střevní atonie - avšak výhradně ve směsích, a ne dlouhodobě. Může se uplatnit také ve směsích k prevenci recidiv peptického vředu (trojkombinace 50% řepík, 25% lnice, 25% dobromysl), případně v čajovinách určených k prevenci chorob ledvin a močového systému. Výrazněji se může uplatnit zevně, např. v profylaxi recidiv zánětlivého vzplanutí existujících hemoroidů formou občasných sedacích koupelí.
Lnice květel: Poznámky: Zevně se užívá 3-4% odvar. Silnější odvary se užívají proti hmyzu (zde účinkuje zatím neznámá látka). V čajích se lnice téměř vždy kombinuje s jinými drogami, např. s kořenem lopuchu, listem jitrocele aj. Užívala se jako prostředek čistící pleť.
Lnice květel: Toxicita a nežádoucí účinky: Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky drogy. Fysiologicky nejúčinnější látkou je alkaloid peganin. Aplikován pokusným zvířatům působí u nich zvýšenou čilost, později třes, průjmy, v toxické dávce pak výrazné zvýšení činnosti některých žláz, např. žlázy slinné a slzné, později křeče, dušnost a smrt. Nepříjemným nežádoucím účinkem může být nauzea - nevolnost, pocit ošklivosti u některých jedinců. Droga není vhodná pro dlouhodobé podávání, ani pro užívání v těhotenství a laktaci. Lnici bez lékařského doporučení neužíváme vnitřně, protože může snadno způsobovat průjmy.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně před jídlem.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Samostatné podání drogy může být diskutabilní, protože na překážku je nedobrá chuť čajového nápoje. Lnice je však vděčnou příměsí četných čajových směsí. Pro vnitřní užití se kombinuje s kostivalem, lékořicí, dobromyslí, řepíkem a mochnou husí. Vhodné jsou i kombinace s měsíčkem, meduňkou, bazalkou, třezalkou a řepíkem. Nejčastěji se droga vnitřně podává formou nálevu, zevně volíme raději odvar.
Nať se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu a pije se 2-4x denně.
Nebo:
Připravuje se obvykle 3-4% zápar, který se nechá stát přikrytý asi 18 minut a pijí se 2-4 šálky denně.
Nebo:
Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-4x denně.
Nebo:
Užívá se zápar z 1 lžičky drogy na 5 dl vody. Pije se po 1 dl jako mírné laxans a metabolikum (depuratívum).
Nebo:
Při léčbě ledvinových chorob se připravuje nálev, kdy 40 g nati se přelije 1 l vroucí vody, po řádném ustátí se scedí, doplní převařenou vodou na objem 1 l a vypije se po doušcích během dne.
Nebo:
1 čajovou lžičku spařit 1/4 litru vařící vody, 20 minut vyluhovat, pít 2x denně, většinou se však používá ve směsích.
V ostatních případech je vhodnější užívat odvaru: 20 g drogy se vaří ve 3/4 l vody po 30 minut, potom se ihned sedí. Pije se po doušcích během dne. (naše prameny obvykle uvádějí mírnější dávkování, obvykle 1 čajovou lžičku na šálek nálevu).
Nebo:
Užívá se i odvar (lžíce drogy na 2,5 dl vody, vaří se mírně 6 minut). Podává se při úporných žaludečních a střevních obtížích, ale i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů (je možno kombinovat s řepíkem, vypít 1,5 dl každé ráno).
Tinkturu lze připravit běžným lékopisným způsobem, nebo prostým vyluhováním drogy ve 40% lihu po dobu několika dní při pokojové teplotě s následným vylisováním. V tomto případě se na 100 g drogy použije 100-150 g vyluhovadla. Dávkování tinktury potom činí asi 3x denně 30 kapek, dávkování výtažku ve 40% lihovině pak 3x denně 2 čajové lžičky.
Nebo:
Významné působení peganinu je též v oblasti prostaty, kde se používá tinktura z lnice, 0,1 g tinktury na 1 kg tělesné váhy.
Nebo:
Tinctura linariae se užívá v jednotlivé dávce 10-30 kapek 2-3x denně.
Nebo:
Tinkturu podáváme v obecných dávkách 20 až 24 kapek 4krát denně.
Lnice má v lidovém léčitelství dlouhodobé a velmi široké uplatnění ve všech podobách, a to všechny její části. V každém případě se mluví o použití při očních obtížích, žloutence, hemoroidech, vodnatelnosti i prostatě. V podobě čaje z natě se užívá odvar z 5-8 gramů drogy na 1 litr vody proti kožním onemocněním, žloutence, vodnatelnosti a močovým kamenům. Pije se po doušcích přes celý den. Čaj z vrcholků byliny, 10 gramů na litr vody, poslouží při vodnatelnosti, horečkách při přechodu, proti dně i proti střevním parazitům. Účinkuje ale také při žloutence, dně, jaterních a menstruačních potížích, při potížích s hemoroidy.
Zevní užití:
Nať se zevně aplikuje ve formě kašovitého odvaru z 20 g drogy na půl litru mléka.
Nebo:
Nať se používá i na oplachování (3-4% odvar, resp. lžíce drogy na sklenici vody).
Nebo:
Na obklady nebo oplachování se doporučuje odvar z 1 lžíce drogy na sklenici vody. Větší množství odvaru se připravuje z 20 g drogy na 500 ml vody.
Nebo:
Užívá se odvar (lžíce drogy na 2,5 dl vody, vaří se mírně 6 minut). Slouží na tamponování, obklady, apod.
Nebo:
Na léčbu zlaté žíly se užívá buď odvar lnice v mléce ke koupelím konečníku, popřípadě mast, kterou konečník mažeme.
Nebo:
Obklady z odvaru, 20 gramů byliny na 0,5 litru mléka, působí výborně při bolestivých hemoroidech, přikládáme je 3krát denně.
Mast připravíme tak, že smísíme ve stejném poměru velmi na drobno rozmělněnou lnici, rdesno ptačí (truskavec) a dubovou kůru. 2 díly této směsi vložíme do 5 dílů roztavené tzv. prosté masti - Unguentum simplex, nebo prostě do nesoleného sádla, několik hodin na mírném ohni na vodní lázni zahříváme za občasného zamíchání, potom přefiltrujeme a uložíme v chladnu a suchu. Mast je také vhodná k léčbě kožních zánětů.
Při velmi bolestivých a zanícených hemoroidech je velmi vhodná aplikace sedací koupele v mléčném odvaru.
Popis
Složení: Linaria vulgaris herba.
Lnice nať 50g