Lněné semeno 150g

Název

Lněné semeno 150g

Vědecký název

Linum usitatissimum semen

Používané části

Semeno

Fotografie

Účinky

Len setý semeno
Složení: Linum usitatissimum semen. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako laxativum, mucilaginosum, jako spolehlivý prostředek proti zácpě, při zánětlivých afekcích cest dýchacích, močových a střevních. Účinek se neprojevuje tak rychle jako u chemických projímadel, projeví se až za několik dní. Osemení obsahuje semeno sliz (3-6 %), uvnitř semena až 40 % mastného oleje, 25 % proteinových látek a glykosid linamarin, který po zvlhčení vodou odštěpuje kyanovodík. Sliz působí ve střevě jako maz. K léčebným účelům se získává olej vylisováním za studena. Olej působí vnitřně i zevně jako prostředek mírnící bolest a jako mírné a účinné projímadlo. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 1 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Len užitkový: GIT: Oficiální - Laxativní účinek drogy vyvolává především sliz, který nabobtnáním zvětšuje objem a změkčuje obsah tlustého střeva. Olej zvláčňuje sliznicové výstelky a povzbuzuje peristaltiku. Linamarin po hydrolýze uvolňuje malé množství kyanovodíku, který brzdí růst střevních bakterií. Proto se droga předpisuje při zánětlivých onemocněních žaludku a střev a při dyspepsiích s atonií hladkého svalstva střev, a to především v geriatrické praxi. Pro mucilaginózní působení se semeno ordinuje jako pomocný lék při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku. Podle požadovaného terapeutického efektu se podává buď macerační odvar (na změkčení stolice), nebo slizový výtažek za studena (při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku). Při užívání drogy se organismus obohacuje vitamínem F, který je součástí lněného oleje. Droga má i desinfekční účinek. Semena se užívají také jako spasmolytikum GIT. Umocnění laxativního účinku se dosáhne kombinací s drogami: Cortex frangulae, Fructus rhamni catharticae, Radix rhei aj.

Len užitkový: Urogenitál: Oficiální - Užívá se při katarech močových cest. Len má také estrogenní účinky v klimakteriu.(předn.HK).

Len užitkový: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Zřídka slouží jako adjuvans při cukrovce.

Len užitkový: Kůže: Oficiální - Zevně se len používá hlavně při chronických zánětlivých chorobách, ekzémech a při suché pokožce (především u dětí a starších pacientů). Na potencování mucilaginozního účinku se přidává Radix althaeae.

  • Léčivé účinky: lidové

Len užitkový: GIT: Lidové - Olej vylisovaný ze semen požitý po kapkách na kostce cukru léčí průjem a úplavici. Olej e užívá k léčení zácpy. Odvar z rozdrceného semene obsahuje hodně slizu a mírní žaludeční vředy i průjem. Lněné semeno působí protizánětlivě při zánětech žaludku a střev, snižuje kyselost žaludečních šťáv. Pijeme-li vlažný nálev při zánětu žaludeční sliznice, sliz pokryje jako ochranný film zanícenou a tím bolestivou sliznici. V léčbě chorob trávicího traktu semeno, přidané do čajové směsi zvyšuje účinek ostatních drog a prodlužuje dobu jejich působení. Působí ochranně na sliznice, proto je výhodné jeho použití u peptického vředu a u všech zánětlivých stavů v trávicím traktu. Používá se též jako příjemné, nenávykové, mechanicky působící laxans při lehké zácpě, zpravidla tam, kde jiná projímadla selhávají. Vlivem bobtnací schopnosti lněného semene se zvětší objem střevního prostoru, čímž dochází k jeho rozpínání. Toto rozpínací dráždění vede ke střevní peristaltice (pohyby střev). Použijeme-li čerstvě rozemleté lněné semeno, zapojí s do procesu také mastný olej. Působí jako kluzný a lehce projímací. A konečně lněné semeno obsahuje linimarin, glykosid kyseliny kyanovodíkové, který je ve střevech fermentativně štěpen, kyselina kyanovodíková se pak nachází v tak malém množství, že nemůže škodit. V prevenci se využívá zejména protektivního (ochranného) účinku lněného slizu na sliznice trávicího traktu. Osvědčené je rovněž užívání lněného semene jako preventiva proti zácpě. Zejména se však využívá zkušenosti, že přidání lněného semene do směsí, určených pro zásah do trávicího ústrojí, prodlužuje dobu účinku takové směsi. Jako projímadlo podáváme lněné semeno podlle tohoto receptu:
1. den 3krát denně 1 polévkovou lžíci syrového semene, rozkousat a sníst
2. a 3. den 3krát denně 2 polévkové lžíce semene (nedobrou chuť můžeme vylepšit marmeládou)
4. den se dostaví efekt a od tohoto dne podáváme pouze udržovací dávku 2krát denně 1 polévkovou lžíci, a to po dobu 2-3 týdnů.
Pak pomalu dávky snižujeme "do ztracena" až na nulu. (Nesmí se najednou vysadit!) Po ukončení léčby lněným semenem přecházíme na dobu nejméně jednoho měsíce na užívání 4 polévkových lžic naklíčené pšenice denně.

Len užitkový: Celkové metabolické účinky: Lidové - Odvar ze semene léčí hostec a dnu.

Len užitkový: Respirační: Lidové - Odvar z rozmělněného semene léčí chrapot, suchý dráždivý kašel a zahlenění plic. Sladí se. Pijeme-li vlažný nálev, sliz pokryje jako ochranný film zanícenou a tím bolestivou sliznici. Odvar ze semene s medem zastavuje krvácení z plic. Účinek se zesílí přidáním bezového květu, plicníku, divizny a přesličky. Odvar vařený s kandovaným cukrem mírní i silný kašel. Lněné semeno působí protizánětlivě u respiračních chorob.

Len užitkový: Kůže: Lidové - Suchá kůže mytá v odvaru z rozmělněného semene v mléce se stává vláčnější. Nesmíme zapomenout na čistý lněný olej, zevně jej používáme při popraskané pokožce, při malých zbytkových ložiskách lupenky (psoriasis), při suchých exantemech (kožní vyrážky), kožních zánětech a především při bolestivém výskytu pásového oparu (herpes zooster) může přinášet příjemnou úlevu a podpořit hojení. Pravidelně dvakrát denně nanášený olej může odstranit některé bradavice a bezbolestně i některé kuří oko. Semeno aplikováno zevně, výrazně změkčuje - vhodné je užití formou kašičky z mletého semene, vařit ve vodě, případně i v mléce, podobně jako krupicovou kaši, přikládat zabalené do plátěného sáčku. Ke stejnému účelu slouží obklady ze lněné moučky (Farina seminum lini), která se získává po vylisování oleje semletím výtlačků. Používáme např. na horké obklady na nežity, k urychlení dozrání furunklů. Lněný olej s vápenným mlékem dává dobrý prostředek na spáleniny, vyráběný průmyslově (Linimentum contra combustiones). I lněný olej samotný je výborným prostředkem proti spáleninám. Směsí 50 g lněného oleje a 50 g vápenné vody se potře spálenina několikrát denně.(25).
Proti spáleninám je výborný i macerát ze lněného semene. Obklady musíme obvšem častěji vyměňovat.

Len užitkový: Ostatní: Lidové zevní - Semeno aplikováno zevně, výrazně změkčuje - vhodné je užití formou kašičky z mletého semene, vařit ve vodě, případně i v mléce, podobně jako krupicovou kaši, případně zahustit hladkou moukou a přikládat zabalené do plátěného sáčku. Ke stejnému účelu slouží obklady ze lněné moučky (Farina seminum lini), která se získává po vylisování oleje semletím výtlačků. Používáme např. na horké obklady na hráz při zánětu a zbytnění prostaty, k "vytahování" hnisu z píštělí, na hnisavé vředy, nežity, abscesy, na vymknutí (rozhání otok a mírní bolesti, vymknutí je ovšem předtím nutno reponovat), k urychlení dozrání furunklů, na opuchlé lymfatické žlázy apod. Obecně se tyto kaše užívají jako kataplasmata - změkčující obklady. Obklady ze lněného semene působí dobře při žaludečních chorobách. Lněný olej se dává do projímavých klyzmat. Lněné semeno má ještě další přednosti. Ve formě nálevu je svým obsahem vhodné jako kloktadlo a na výplachy při krčních bolestech, zánětech dásní a zánětech ústní sliznice. Odvar z rozmělněného semene léčí chrapot.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

LAXANS, MUCILAGINÓZUM, ANTITUSIKUM, PROTEKTIVUM, ANTIFLOGISTIKUM, EMOLIENS.

Len užitkový: Homeopatie: V homeopatii se len užívá ve dvou podobách: Jako esence vyrobená z čerstvé kvetoucí natě a jako tinktura vyrobená ze semene. Čerstvá kvetoucí nať se sbírá v době maximálního květu, těsně před polednem, nejlépe mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou. Nať se rozmělní a dále zpracovává podle §1 nebo §2, podle obsahu vody v nati s lihem 90%. Získaná esence D0 se pak dále ředí lihem 30% až na potenci D4. Užívá se obecně potence D4 3krát denně 10 kapek, po jídle, maximálně 5 týdnů. Tinktura se vyrábí z přesušovaných semen, která se rozemelou a zpracovávají podle §4 lihem 80%. Získaná tinktura D1 se dále ředí až do potence D6 lihem 50%. Obecně se pak užívá potence D4 a D5 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, maximálně 2 měsíce. Užívá se prakticky stejně jako v alopatii, ale s daleko menší razancí a časovým účinkem, hlavně tam, kde by alopatické působení bylo příliš silné a kde na alopatickou přípravu není dost času.

Len užitkový: Prevence: V prevenci se využívá zejména protektivního (ochranného) účinku lněného slizu na sliznice trávicího traktu. Osvědčené je rovněž užívání lněného semene jako preventiva proti zácpě. Zejména se však využívá zkušenosti, že přidání lněného semene do směsí, určených pro zásah do trávicího ústrojí, prodlužuje dobu účinku takové směsi.

Len užitkový: Kosmetika: Lněný olej lisovaný za studena , vytváří na pokožce ochranný , rovnoměrně tenký , pevný filtr. Komplex účinných látek v něm obsažený, označovaný jako vitamín F, hojí různé vyrážky, spáleniny, lupenku a jiná onemocnění kůže. Proto se také lněný olej přidává do různých hojivých kosmetických přípravků. Citlivou pleť však může někdy podráždit.

Len užitkový: Poznámky: Technické uplatnění oleje je velmi široké (mýdla, fermeže, na izolaci nenasycených mastných kyselin aj. Zbytek semen po lisování oleje a odtučnění se nazývá Semen lini pulveratum desoleatum, nebo jednodušeji Placenta seminis lini, Farina lini (lněná mouka). Estery kyseliny linolenové a linolové se označují jako vitamín F a tvoří složku léčebné kosmetiky. Lněný olej vařený s burelem a klejtem slouží k výrobě barev a fermeží. V lékařství se užívá k výrobě náplastí a mastí. Je to lidový lék při spáleninách a opaření. Ze lněného oleje se připravuje sirný balzám (Oleum lini sulphuratum) - na 6 dílů oleje se dává 1 díl sirného květu. Je to vazká hmota, která se dává na omrzliny, nádory a užívá se jí proti cizopasníkům. Za účelem zlepšení chuti čaje je možno přidat ještě fenykl a lékořici. V některých krajích se užívá lněný olej k maštění pokrmů, pečení a smažení, ale pouze pokud je čerstvý.
Vlastnosti: Vlhká, teplá, sladká, olej vysušuje.
Působení: L. usitatissimum: demulgens, utišující antitusikum, antiseptikum, protizánětlivé, projímavé účinky. L. catharticum: projímadlo, antirevmatikum, diuretikum.
Užívané části: Lněné semeno L. usitatissimum: Zralá semena lze používat jako utišující expektorans, šetrné projímadlo a vně v zábalech. Utišující účinky má rovněž při gastritidě a bolestech hrdla. Olej ze lněných semen obsahuje kyselinu cis-linolenovou a alfa-linolenovou, potřebné ke tvorbě hormonálních prostaglandinů, životně důležitých pro četné životní funkce. Semena se sbírají v době zralosti. Olej ze lněného semene: Je důležitým zdrojem esenciálních mastných kyslin, které mohou napomáíhat při prevenci ukládání tukových zásob ve tkáních.
Celá rostlina L. catharticum: Len luční je silné projímadlo a často se užíval jako náhražka senny. Čaj byl rovněž tradičním lidovým prostředkem při revmatismu a jaterních chorobách, do značné míry proto, že jeho silně projímavý účinek pomáhá tělu zbavit se jedů. Sbírá se v době kvetení.
Použití: Lněné semeno L. usitatissimum: Semena: Při zácpě zsězte 1-2 polévkové lžíce semen a zapijte je 1-2 sklenicemi vody. Semena ve střevech nabobtnají a vytvoří mírné, šetrné projímadlo. Semena namíchat s müsli, ovesnou kaší nebo medem a měkkým sýrem a jíst na snídani. Současný vysoký příjem tekutin je důležitý.
Nálev: Užívá se při kašli a bolavém krku. Ochucuje se medem a citronovou šťávou.
Zábal: Semena rozdrťte a nanášejte na nežity, abscesy a vředy. Místně přikládejte při bolestivém zánětu pohrudnice.
Macerace: Semena namočte do vody, vznikne hustý sliz, který lze užívat při zánětech sliznic, jako je gastritida a faryngitida.
Olej: Esenciální mastné kyseliny, které obsahuje, mohou pomáhat při ekzémech, poruchách menstruace, revmatické artritidě a ateroskleróze. Jídelníček denně doplňujte o 2 čajové lžičky čerstvě vylisovaného oleje nebo 1-2 lžičky čerstvě rozdrcených semen.
Celá rostlina L. catharticum: Nálev: Čerstvou bylinu užívejte při zácpě, překrvení jater a revmatických bolestech.

Len užitkový: Toxicita a nežádoucí účinky: Přes to, že není znám případ otravy lnem, teoreticky je možná intoxikace kyanovodíkem, který se uvolňuje při drcení semen z linimarinu a lotaustralinu. Ze 100 g semen takto může vzniknout až 0,15 g kyanovodíku. Proto při vnitřním užívání se nemá překročit dávka 2 polévkové lžíce drcených semen denně. V literatuře lze najít upozornění, že lněné semeno obsahuje kyanogenní glykosid, který - při užití semene za studena - může uvolnit jedovatý kyanovodík.Proto se z opatrnosti radí k používání odvaru ze semen. Množství nebezpečné látky je však tak nepatrné, že otrava při uvedeném dávkování je vyloučena, což praxe mnohokrát potvrdila. Ve světovém písemnictví také až dosud nebyl popsán žádný případ otravy syrovým lněným semenem při jeho užití jako laxativa. Podstatně vyšší "nebezpečí" je možno vidět ve vysoké energetické vydatnosti lněného semene - asi 2 000 kJ/480 kcal/na 100 g.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 1 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
U lnu velmi záleží na použité lékové formě. Chceme-li, aby droga působila v žaludku nebo ve dvanácterníku, podáváme slizovitý macerát, obvykle v dávce 1-4 šáky denně. V případě, že potřebujeme zajistit působnost drogy ve střevech, podáváme lněné semeno syrové, buď celé nebo čerstvě mleté. Mleté semeno neobvykle rychle žlukne, a proto se musí mlít těsně před spotřebováním. Doba přípravy macerátu nemusí být dlouhá, ovykle stačí 1 hodina. Droga se obyčejně podává samostatně, ale její užití ve směsích je možné. Pro zvýšení účinku je vhodné drogu kombinovat se slézem nebo proskurníkem. Pokud chceme zvýraznit laxativní účinek, volíme spíše kombinaci s oddenkem reveně nebo krušinovou kůrou.
Mucilago (decoctum) seminis lini - slizový výtažek se připravuje za studena: 1 díl semen a 10 dílů studené vody, bez míchání se nechá 30 minut stát a přecedí.
Nebo:
Maceratio (Mucilago) seminis lini (10 g drcené drogy se maceruje 30 minut při teplotě místnosti a potom se scedí) - slizový výtažek - se podává v pediatrické praxi jako protektivum, nebo se přidává do kloktadel a do klyzmat. Dospělým se podává v dvojnásobné koncentraci, t.j. 10 g na 100 ml vody.
Nebo:
Laxativní účinek má macerát ze 2 lžiček semene vyluhovaného v 1 dl vody (pije se ráno a večer po 1 lžíci).
Nebo:
Příprava čaje (nálevu) z lněného semene: 1 čajovou lžičku celého lněného semene přelít 1 šálkem studené vody a při občasném promíchání nechat 20 minut stát. Pak kapalinu slijeme a lehce ohřejeme. Nálev se pije vlažný.
Nebo:
Dává se 5-10 g drogy na šálek záparu, obvykle se sladí medem a užívá se každé 2 hodiny půl šálku.

Decoctum seminis lini (5-15 g semene se vaří 30 minut ve 200 ml vody) se po přecezení pije po 1/2 sklenice 2x denně jako protektivum při ulcus ventriculi et duodeni: užívá se 3-6 dní.
Nebo:
Odvar sloužící jako protektívum se připravuje ze lžičky semen na sklenici vody (pije se po 1,5 dl 2x denně).
Nebo:
Lněné semeno jako vnitřní lék slouží při katarech horních cest dýchacích. Připraví se tak, že vaříme asi 10 g roztlučených lněných semen 1/4 hodiny ve 400 g vody. Odvar osladíme medem a užíváme každé 2 hodiny lžíci.
Nebo:
Ke stejnému účelu se užívá odvar z 10 g tlučeného lněného semene a 5 g oddenku osladiče v půl litru vody. Vaří se a užívá stejně jako přípravek první.
Jako laxativum se užívá macerační odvar z 1-2 polévkových lžic semene.
Semeno slouží jako ochranný prostředek sliznic. Příprava nápoje: 1 polévkovou lžíci semene večer přelít asi 150 ml studené vody a procezený slizový nápoj ráno vypít.
Na změkčení stolice se doporučuje pít večer a ráno 1-6 lžiček celých nebo hrubě drcených semen v mléce, ve vodě nebo s kompotem, příp. v ovocné šťávě.
Nebo:
Celé semeno (nerozdrcené) se užívá v jednotlivé dávce 10-20 g, přičemž se zapíjí vodou: užívá se každé 2 hodiny po 1/2 šálku. Při užívání rozdrcenýchsemen jako laxancia se nemá překračovat dávka 1 lžíce ráno a večer: hrubě rozdrcená semena se užívají v mléce, ovocné šťávě, moštu apod.
Nebo:
Jako laxans při chronické zácpě: první den 3x denně sníst 1 polévkovu lžíci semene s kompotem, džemem apod. Od druhého dne zvýšit dávku na 3x denně 2 polévkové lžíce. Jakmile nastoupí plný účinek (zpravidla třetí den), ihned dávkování snížit na 2x denně 1 polévkovou lžíci (od 4.dne). Tato dávka se potom užívá podle závažnosti potíží a rady lékaře 3-6 týdnů, někdy i déle. Zakončení kůry musí proběhnout postupným snižováním dávky během několika dnů (ne naráz!) a přechodem na stravu s vyšším obsahem buničiny (Grahamův chléb, výrobky z otrub aj.).
Nebo:
Jako projímadlo používáme lněné semeno rozdrcené nebo na hrubo umleté. Namáčení semene předem je bezpředmětné, nabobtnání masy lněného semene má nastat až ve střevech.
Smícháme-li lěnné semeno s ovocnou dření nebo osladíme-li ho medem, zesílíme tímto jeho účinky. Také přidáme-li mléčný cukr (laktózu), zvýšíme jeho účinnost. Je nutné ráno a večer vzít si 2 polévkové lžíce rozdrceného semene.
Obyčejně nenastane vyprázdnění stolice ihned, ale dojde k tomu určitě, chce to ale klid. Jedná-li se o chronickou zácpu, přejdou 2 až 3 dny, než se dostaví účinek. Důležité je, aby se lněné semeno pravidelně užívalo, po nějaké době, někdy i po několika měsících, dojde k uspokojivému zlepšení chronické lenosti střev. Pomyslíme-li, že bezmyšlenkovité používání drastických projímadel střevům škodí, vyplatí se vždy raději kúra se lněným semenem.

Zevní užití:
Příprava čaje (nálevu) z lněného semene: 1 čajovou lžičku celého lněného semene přelít 1 šálkem studené vody a při občasném promíchání nechat 20 minut stát. Pak kapalinu slijeme a pro kloktání nebo vyplachování lehce ohřejeme. Nálev se pije vlažný. Vaříme asi 10 g roztlučených lněných semen 1/4 hodiny ve 400 g vody. Ke stejnému účelu se užívá odvar z 10 g tlučeného lněného semene a 5 g oddenku osladiče v půl litru vody. Vaří se a užívá stejně jako přípravek první. Při zánětech nosohltanu lze oba tyto odvary užít jako kloktadlo.
Rozmíchají se nejlépe odtučněná rozdrcená semena s vodou na kaši a aplikují se jako teplé obklady.
Nebo:
Semen lini pulveratum desoleatum (Placenta seminis lini) se používají nejčastěji na přípravu kataplazmat.
Nebo:
Příprava lněného obkladu: dáme lněné semeno do sáčku z gázoviny, zavěsíme na 10 minut do horké vody a horký jej dáme na postižené místo. Čím je zapříčiněn úlevný účinek obkladu při otoku jater, není ještě známo, ale je jisté, že úleva se dostaví.
Nebo:
Zevně se užívá lněné semeno na obklady při vředech a nežitech a tam, kde chceme urychlit hnisání. Zde se dobře roztlučou lněná semena na prášek a s horkou vodou se smíchají na těsto, které se dá na plátno a přiloží na nemocné místo.
Oleum lini - lněný olej - je součástí oficinálního draselného mýdla (Sapo kalinus) a lihu s draselným mýdlem (Spiritus saponis kalini). Přidává se i do různých krémů, mazadel a mastí, které se využívají jak léčebně, tak kosmeticky.

Popis

Složení: Linum usitatissimum semen.

Lněné semeno 150g
Lněné semeno 150g