Lišejník islandský 50g

Název

Lišejník islandský 50g

Vědecký název

Lichen islandicus (cetraria islandica)

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

Lišejník islandský stélka
Složení: Lichen islandicus. V lidovém léčitelství zlepšuje trávení a vstřebávání živin, působí výrazně fytoncidně, a to v poměrně širokém spektru účinků, které zahrnují i některé nebezpečné viry. Droga působí také jako všeobecné tonikum –roborans, čili posilující prostředek. Léčí žaludeční a střevní vředy. Droga obsahuje tzv. membránový sliz, složený především z polysacharidů (lichenin, isolichenin a další). Dále obsahuje tzv. lišejníkové kyseliny jako kyselinu fumaroprotocetrarovou, protolichesterovou, usninovou, cetrarovou a další. Dále se v ní nacházejí pektiny, vitamín A, vitamíny řady B a jód. Podávání je namístě při zánětlivých procesech v ústní dutině, v horních cestách dýchacích i v trávicím traktu. Užívání: macerát 1 pol. lžíci přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 8 hodin popíjet 1x denně. Před užitím mírně zahřát.

  • Léčivé účinky: oficiální

Lišejník islandský: GIT: Oficiální - Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a trávicích orgánů (především žaludku). Velmi vhodné jsou při suchých dráždivých zánětech ústní dutiny, hrdla a při zánětlivých chorobách trávicího ústrojí. Hořce chutnající lišejnkové kyseliny napomáhají vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů, a tím zlepšují trávení a vstřebávání živin. Přispívají k lepší látkové přeměně. Lišejníkové kyseliny, především fumaroprotocetrarová, protolichesterová a uzninová, mají výrazný antibiotický účinek proti vícero druhům bakterií, čímž přispívají k sanaci zánětlivých onemocnění ústní dutiny, hltanu a trávicí soustavy. Droga se užívá při gastroenteritídách průjmech, žaludečních a střevních katarech. Pro obsah hořkých látek se droga používá při nechutenství (zmnožuje tvorbu žludečních šťáv a tonizuje), jako prostředek na posílení organismu při celkové tělesné slabosti, po vyčerpávajících chorobách apod., dále na zlepšení chuti k jídlu, stejně jako na zlepšení poruch trávení. Při zánětech ústní dutiny, hltanu, jícnu a žaludku se může jako mucilaginózum kombinovat například s drogami: Radix althaeae, Radix symphyti, Folium farfarae (kostival a podběl nepoužívat dlouhodobě), Semen lini a Flos malvae. Na zlepšení chuti k jídlu se kombinují: Radix gentianae, Radix calami, Radix (cum herba) taraxaci, Radix inulae, Herba cardui benedicti a další.

Lišejník islandský: Respirační: Oficiální - Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a horních cest dýchacích. Užívá se proto při katarech dýchacích cest, při zahlenění.

Lišejník islandský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga se používá jako prostředek na posílení organismu při celkové tělesné slabosti, po vyčerpávajících chorobách apod., dále na zlepšení chuti k jídlu, stejně jako na zlepšení trávení. Čisté polysacharidy aplikované podkožně myším tlumily tvorbu novotvarů.(3).
Pro vysoký obsah jódu může droga ovlivňovat i činnost štítné žlázy. Droga se pro svoje výborné účinky často využívá v pediatrické i v geriatrické terapeutické praxi.

Lišejník islandský: Ostatní: Oficiální zevní - Aplikuje se na špatně se hojící rány. Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a trávicích orgánů (především žaludku). Velmi vhodné jsou při suchých dráždivých zánětech ústní dutiny.

  • Léčivé účinky: lidové

Lišejník islandský: GIT: Lidové - Sliz je skvělým protektivním prostředkem sliznic. Má příznivý, změkčující vliv, uplatňující se v léčbě chorob trávicího systému. Osvědčuje se při zánětu žaludku a střev, peptickém vředu, ve vyšších dávkách proti chronické zácpě. Povzbuzuje chuť k jídlu, dovede regulovat množství žaludečních kyselin, posiluje žaludek a celkově obranné síly organismu. Může se užít i při jaterních obtížích. Užívá se v prevenci recidiv peptického vředu a všeobecně v profylaxi pálení žáhy a trávicích (dyspeptických) obtíží u disponovaných osob. Působí výrazně fytoncidně, a to v poměrně širokém spektru účinků, které zahrnují i některé nebezpečné viry. Při žaludečních chorobách se připravuje silný odvar ve vodě. V malých dávkách potlačuje nutkání na zvracení a zvracení.

Lišejník islandský: Urogenitál: Lidové - Užívá se při onemocnění ledvin a močového měchýře (hlavně při zánětech).

Lišejník islandský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Svým působením na štítnou žlázu ovlivňuje příznivě látkovou výměnu. Příznivě působí na mírnější formy cukrovky.

Lišejník islandský: Respirační: Lidové - Má příznivý, změkčující vliv, uplatňující se zejména v léčbě chorob dýchacího systému, proti bronchitidě i průduškovému astmatu. Droga je pomocným léčivem při plicní TBC. Droga působí jako expektorans. Je hlavní součástí prsního čaje. Pro nemocné s plicními chorobami se musí odvar déle vařit, abychom získali dostatek rozsolovitých látek. Nutno však hodně osladit medem. Čaj rozpouští hlen a usnadňuje odkašlávání.

Lišejník islandský: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má i antibiotické působení. Používá se jako všeobecné roborans - tonikum, tedy posilující prostředek vhodný při vyčerpanosti všeho druhu. Má vysokou výživnou hodnotu díky obsahu škrobů. Užívá se jako posilující prostředek i po těžkých infekčních onemocněních. Užívá se při Brightově chorobě. Působí výrazně fytoncidně, a to v poměrně širokém spektru účinků, které zahrnují i některé nebezpečné viry.

Lišejník islandský: Kůže: Lidové - Zevně se používá jako antiseptikum na spáleniny. Zevně se užívá na nečistou pokožku. Přikládají se obklady přímo na postižená místa.

Lišejník islandský: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se na zasýpání špatně se hojících ran, příp. jejich ošetření odvarem z drogy. Zevně se používá jako antiseptikum na vředy a spáleniny. Užívá se i jako emoliens, protektivum sliznic, je vhodný k výplachům a kloktání při zánětech v ústní dutině.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

MUCILAGINÓZUM, ANTITUSIKUM, AMARUM, BAKTERICIDUM, ANTIHYDROTIKUM, STOMACHIKUM, ANTIEMETIKUM, ANTIDIABETIKUM, PROTEKTIVUM.

Lišejník islandský: Homeopatie: I když se zdá, že hlavní účinné látky rostliny jsou slizy, obsahuje i řadu jiných účinných látek, takže je vhodným objektem pro homeopatii. Surovinou pro homeopatické zpracování je sušená stélka, která se zpracovává lihem 90% podle §4 na základní esenci D0. Ta se pak dále ředí lihem 30% až na potenci D4. Užívá se potence D0, D2 a D4, a to podle stavu a potíží nemocného. Obecně se užívá ředění D4 a dávkování 3krát 10 kapek po jídle.

Lišejník islandský: Prevence: V prevenci recidiv peptického vředu a všeobecně v profylaxi pálení žáhy a trávicích obtíží u disponovaných osob: 10 g lišejníku islandského dát večer do 1,5 l studené vody, nechat přes noc macerovat a ráno vařit tak dlouho, až zbude 1 l odvaru. Po ochlazení na 40°C vmíchat 200 g medu. Vzít ráno na lačno 2 polévkové lžíce a potom během dne vždy po hodině 1 lžíci. Uschovávat v chladničce, protože dávka vystačí cca na 3 dny. Proto je kůra mimořádně vhodná na víkendové dny. Kůru je účelné 1-2x zopakovat, tedy celkově 3 cykly, nejlépe na jaře a na podzim.

Lišejník islandský: Poznámky: V severských státech se užívá jako surovina k výrobě dietetické mouky a lihu. Dávné použití při plicní TBC se po objevení lišejníkových kyselin v droze zdá alespoň částečně opodstatněné (mají velké antibiotické vlastnosti, které se projevují ve vodných výtažcích z drogy). Na severu se z něho peče chléb, když se předtím pomocí potaše zbaví hořkosti. Dále se z něho mele mouka, ze které se peče pečivo pro nemocné s diabetem.

Lišejník islandský: Toxicita a nežádoucí účinky: Vícenásobné překročení terapeutické dávky může vyvolat nevolnost, případně průjmy a závratě. V terapeutických dávkách je droga úplně neškodná, vhodná i pro přecitlivělé a zesláblé pacienty. Kontraindikace nejsou známy.

Užívání

Užívání: macerát 1 pol. lžíci přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 8 hodin popíjet 1x denně. Před užitím mírně zahřát.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je vhodná pro podávání samostatné i ve směsích. Mucilaginózní účinek potencuje kombinace s kostivalem nebo proskurníkem, či lněným semenem nebo slézem. Hořké působení můžeme posílit kombinací s puškvorcem, omanem, kořenem andělikynatí čubetu benediktu apod. Droga je vhodná pro pediatrickou i geriatrickou praxi. Pokud je někomu na závadu hořká chuť, většinou označovaná jako příjemná, může ji korigovat třeba medem. Macerát se přiravuje z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody. Pije se 3-5x denně. Doporučuje se ho přidávat po lžíci do čajového nápoje, připraveného ze směsi dalších drog.
Nebo:
Vhodnou lékovou formou je macerát, před použitím mírně přihřátý.
V prevenci recidiv peptického vředu a všeobecně v profylaxi pálení žáhy a trávicích obtíží u disponovaných chorob: 10 g lišejníku islandského dát večer do 1,5 l studené vody, nechat přes noc macerovat a ráno vařit tak dlouho, až zbude 1 l odvaru. Po ochlazení na 40°C vmíchat 200 g medu. Vzít ráno na lačno 2 polévkové lžíce a potom během dne vždy po hodině 1 lžíci. Uschovávat v chladničce, protože dávka vystačí cca na 3 dny. Proto je kůra mimořádně vhodná na víkendové dny. Kůru je účelné 1-2x zopakovat, tedy celkově 3 cykly, nejlépe na jaře a na podzim.
Nebo:
Jako stomachikum se pije obvykle jako první odvar z drogy (obsahuje hlavně hořké látky), jako mucilaginózum se pije druhý odvar, případně macerát.
Nebo:
Na přípravu odvaru se běžně používá dávka 2 g.
Nebo:
Decoctum Lichenis islandici se užívá 2-3x denně v dávce 1-2 lžíce jako stomachikum, tonikum či protektivm. Při přípravě se zahušťuje vařením do 800 ml objemu (z 1030 g drogy na 1000 ml vody).
Nebo:
Odvar z 10-30 g na litr vody se pije po lžičkách jako protektívum a stomachikum. Maceráty se pro vyšší obsah slizů podávají proti kašli (antitusikum) a při bronchitídě.
Nebo:
V plicních indikacích se nejčastěji doporučuje zahuštěný odvar: 2 polévkové lžíce drogy přelít 3 sklenicemi vody a vařit, až zbude cca 400 ml odvaru. Užívat 1-4 polévkové lžíce 3-4x denně.
Nebo:
Při žaludečních obtížích se pije 3x denně s mlékem šálek odvaru dvou kávových lžiček islandského lišejníku v 1 l vody.
Nebo:
Pro celkové posílení se doporučuje občas brát 3x denně lžičku rosolu, připraveného vařením islandského lišejníku s dvojnásobným množstvím vody.
V ostatních indikacích se častěji užívá nálev: 1 vrchovatá čajová lžička drogy na sklenici vroucí vody, 2-3x denně. Droga je mimořádně vhodná do čajových směsí.
Vhodnou lékovou formou je balzám, případně odvar zahušťovaný dlouhým, velmi mírným varem tak, aby z výchozího 1 litru zbylo 750 ml.
Ideální lékovou formou je i bylinářský čaj nebo čaj homeopatický dle Kloudy v potenci U9. Macerát můžeme po lžících přidávat i do poněkud ochlazených čajů připravených z jiných bylin.

Kúra s lišejníkem islandským: Doslova proslulý je recept srbského léčitele Jovo Miljatoviče: Ve čtvrtek večer přelijeme 5-10 gramů islandského mechu 1,5 litrem studené vody a přikryjeme. V pátek po příchodu z práce vaříme na mírném ohni tak dlouho, až zůstane 1 litr. Potom odvar přecedíme, vmícháme do něj 100 gramů medu, ještě několik vteřin za stálého míchání povaříme a vlijeme do termosky. Podáváme zpočátku 2-3 polévkové lžíce a potom každou hodinu 1 polévkovou lžíci až do večera. Druhý den, v sobotu, a pak ještě v neděli postupujeme stejně. Tato víkendová kúra spolehlivě léčí žaludeční vředy, ale můžeme ji použít v mnoha dalších indikacích při zachování směru působení lišejníku, hlavně na ochranu sliznic. Pokud se někdy výjimečně stane, že čaj v průběhu tří dnů, kdy má být podáván, zkysne, pak jej raději vylijeme Kúru zpravidla opakujeme několik víkendů za sebou. V mezidobí podávání čaje můžeme, ale není to nezbytné, podle povahy případu a nemocného aplikovat jinou obdobnou léčbu. Dříve bylo velice oblíbené užívání upravených prostředků z islandského mechu jako např. sirupy, želé apod.

Sirup s lišejníkem islandským: 12-15 gramů lišejníku se v 0,25 litru vody krátce povaří a nechá 2 hodiny stát na teplém místě, pak se přecedí. Zbylý mech se ještě jednou nechá v 0,25 litru vody přejít varem, opět nechá 2 hodiny stát a přecedí. Obě tekutiny se slejí dohromady, promíchají, přidá se do nich 500 g cukru a 500 g medu a obojí se za tepla (do 60°C) rozpustí. Sirup se užívá při všech obtížích se sliznicemi 3krát denně 1/2 čajové lžičky, po jídle.

Rosol s lišejníkem islandským: Čajová lžička mechu a 23 lžiček vody se převaří a doplní kandovaným cukrem. Může se přidat i lékořicový kořen a anýz a nechá se zchladnout. Rosol je lehce stravitelný, posilující, protisklerotický a působí na všechny sliznice dýchacích cest a střev. Působí také při křečovitém kašli, chrapotu, zahlenění průdušek, průjmech, bolesti střev, v rekonvalescenci po těžkých nemocech. Při průjmu do něj můžeme přidat na špičku nože prášku z dubové kůry.

Želé s lišejníkem islandským: Dvacet gramů islandského mechu se v 0,75 litru vody 1-2 hodiny pomalu vaří, pak se přidá šťáva z 1 pomeranče, 1 polévková lžíce Petosy a nechá se pomalu ztuhnout. Želé se užívá při potížích uvedených výše ve 3 denních dávkách.

Kaše s lišejníkem islandským: Velice dobře působí kaše připravená z islandského mechu a ovsa. 50 g suchého islandského mechu a 3 polévkové lžíce ovesných vloček se dá do 1 litru studené vody a na mírném ohni se v otevřené nádobě nechá "bublat", než se asi polovina tekutiny odpaří. Pak se přecedí a užívá po doušcích v průběhu celého dne. Dvacet gramů islandského mechu se v 0,75 litru vody 1-2 hodiny pomalu vaří, pak se přidá šťáva z 1 pomeranče, 1 polévková lžíce Petosy a nechá se pomalu ztuhnout. Želé se užívá při potížích uvedených výše ve 3 denních dávkách.

Kaše s lišejníkem islandským: Velice dobře působí kaše připravená z islandského mechu a ovsa. 50 g suchého islandského mechu a 3 polévkové lžíce ovesných vloček se dá do 1 litru studené vody a na mírném ohni se v otevřené nádobě nechá "bublat", než se asi polovina tekutiny odpaří. Pak se přecedí a užívá po doušcích v průběhu celého dne.

Popis

Složení: Lichen islandicus. 

Lišejník islandský 50g
Lišejník islandský 50g