Lichořeřišnice semeno 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Lichořeřišnice větší semeno
Složení: Tropaeolum majus semen. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při zánětech horních cest dýchacích a chronických zánětech plic, dále při akutních a chronických zánětech močových cest vyvolaných hlavně smíšenou infekcí. Droga působí výrazně antibioticky, a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií. Obsahuje isothyokyanát benzylnatý, silici, draslík, olej, bílkoviny a další látky vylučující se převážně močí a plícemi. Užívání tinktura: 130 - 150 g semen lichořeřišnice zalijeme 1 litrem 50% alkoholu a necháme 3 týdny vylouhovat. Denně protřepáváme, pak scedíme a vylisujeme, užíváme 3x denně 2 čajové lžičky.
- Léčivé účinky: oficiální
Lichořeřišnice větší: Urogenitál: Oficiální - Semeno se používá jako rostlinné desinficiens močových cest, resp. se vyrábějí přípravky, které se užívají při infekcích močových cest, zánětech ledvin a močového měchýře. Jak se však zdá, účinnost silně závisí na původu (provenienci) drogy.
Lichořeřišnice větší: Respirační: Oficiální - Semeno, resp. přípravky z něho se užívají při chřipkových onemocněních a bronchitídách. Semena, resp. plody se užívají jako desinficiens v respiračním traktu.
- Léčivé účinky: lidové
Lichořeřišnice větší: GIT: Lidové - Šťáva se užívá při meteorismu.
Lichořeřišnice větší: Kardiovaskulár: Lidové - V některých oblastech se droga využívá při chorobách srdce a cév, např. jako mírné kardiotonikum při koronární nedostatečnosti.
Lichořeřišnice větší: Urogenitál: Lidové - Droga působí především jako účinné urodesinficiens, zvláště při smíšené infekci. Je účinná i proti některým kmenům mikroorganismů resistentních na běžná antibiotika. Zvyšuje fagocytózu a nespecificky posiluje organismus. Tím lze zdůvodnit vhodnost jejího nasazení při infekčních chorobách spojených se zimnicí. Je účinná na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií. V urologických indikacích je výbornou lékovou formou lihovodný roztok. Ten podáváme třikrát denně v podobě 350 až 375 ml krátkodobě vařeného odvaru. V těžších případech podáváme odvar i čtyřikrát a zhotovujeme jej z urologického čaje podle ČSL IV, který je běžně k dostání. Do čaje přidáme jednu čajovou lžičku tinktury z lichořeřišnice. Sedací koupele jsou využívány ženami při vzniku nepravidelného menstruačního cyklu.
Lichořeřišnice větší: Respirační: Lidové - Šťáva se užívá při chronické bronchitídě a plicních zánětech i emfyzému (rozedma plic). Některé prameny uvádějí příznivé ovlivnění infekcí a zánětů dýchacích cest. V plicních indikacích je výbornou lékovou formou bylinný balzám.
Lichořeřišnice větší: Ostatní: Lidové vnitřní - Šťáva se užívá při skorbutu. Droga příznivě ovlivňuje též léčbu infekcí způsobených kvasinkami. Je účinná i proti některým kmenům mikroorganismů resistentních na běžná antibiotika. Zvyšuje fagocytózu a nespecificky posiluje organismus. Tím lze zdůvodnit vhodnost jejího nasazení při infekčních chorobách spojených se zimnicí. Užívají se 2-3 šálky nálevu jako mírně posilující čaj, např. v rekonvalescenci po dlouhých nemocech, případně jako profylaktikum infekčních chorob.
Lichořeřišnice větší: Kůže: Lidové - Šťáva by se měla užívat především proti vypadávání vlasů a k podpoře jejich růstu. Ke stejnému účelu se vyráběla i tinktura. Zevně se užívá jako antiseptikum na různé kožní vyrážky.
Lichořeřišnice větší: Ostatní: Lidové zevní - Droga příznivě ovlivňuje též léčbu infekcí způsobených kvasinkami. Nálev je také možno použít na výplachy při očních infekcích. Mírně pálí, ale urychluje léčbu. Užívá se jako antiseptikum na léčení infikovaných ran. Sedací koupele jsou určeny k úpravě menstruačního cyklu při jeho nepravidelnosti. Sedací koupele se aplikují v době mimo menses.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
urodesinficiens, antiseptikum
Lichořeřišnice větší: Homeopatie: Právě pro mimořádnou antibakteriální účinnost byliny, která spolehlivě funguje prakticky při jakémkoli zředění, je lichořeřišnice velice vděčnou drogou pro homeopatické zpracování. Výchozí surovinou může být prakticky jakákoli část byliny, ale nejjednodušší výroba je ze semene. Přesušené (a barevně stejné) semeno se pomele na prášek a zpracovává podle §4 lihem 90% na esenci D0. Ta se pak dále ředí až na potenci D12 lihem 40%. Jak již bylo řečeno, může se užívat v jakémkoli ředění, ale doporučujeme potenci D6, ve které je působení přece jen nejsilnější. Užívá se dávkování 3krát 10 kapek, po jídle, ale dobu užívání, 2 měsíce, je třeba bezpodmínečně dodržet vzhledem k pravděpodobnosti rezistence baktérií. Pro homeopatické zpracování může sloužit i nať i květy. V tom případě sbíráme nať v době květu, nejlépe mezi dvanáctou a třináctou hodinou. Nať může být i mokrá (vlhká), není ji třeba sušit. Nať vhodným způsobem rozmělníme (mixováním nebo mletím v mlýnku na maso) a zpracováváme podle §2 lihem 70% na základní esenci D0. Tato se pak dále ředí lihem 30% až na potenci D9. Nejčastěji se užívá potence D4 při dávkování 3krát 9 kapek, před jídlem. Tinkturu také užíváme na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání, proti lupům apod. Tehdy je nejlepší použít potenci D7. Tinktura se nanáší na pokožku vatou a poklepem vtírá do pokožky.
Lichořeřišnice větší: Prevence: Užívají se 2-3 šálky nálevu jako mírně posilující čaj, např. v rekonvalescenci po dlouhých nemocech, případně jako profylaktikum infekčních chorob. Také sedací koupele jsou využívány ženami při vzniku nepravidelného menstruačního cyklu. Především však bylinná směs tvoří dobré fytopreventivum proti vypadávání vlasů: 2 hrsti směsi květů, listů a event. i semen lichořeřišnice, 10 listů kopřivy a 3 listy zimostrázu necháme vyluhovat 14 dní v 1 litru koncentrovaného lihu 60%, dle možnosti parfumujeme vonnými silicemi a používáme k masáži vlasových kořínků.
Lichořeřišnice větší: Poznámky: Listy a květy pro svoji ostrou ale vcelku příjemnou chuť se jedly proti skorbutu, používaly se jako přísada do bylinných kůr, polévek, omáček apod. Květní pupeny a nezralé plody se nakládaly do octa a konzumovaly jako kapary. Čerstvé květy, poupata, nezralé plody a listy se sklízejí podle potřeby. Nezralá semena se nakládají do octa. Syrová lichořeřišnice dodá ředkvičkovou chuť zeleninovým salátům, obloženým sendvičům, krémovým omáčkám a minutkám. Nejezte jí však více než 30 g za den nebo 15 g najednou. (?). Květy nemají tak ostrou chuť jako listy. Květy patří ze zahrady rovnou na stůl, protože rychle hořknou.(?). Rostlina je lahůdkovou zeleninou a jí se i syrová. Vznikly spory o léčivé účinnosti semen vypěstovaných u nás a dovážených, hlavně podle místa pěstování rostlin. Plody s listy se za čerstva mecerují v lihu a slouží jako vlasové kosmetikum (proti tvorbě lupin a vypadávání vlasů.
Lichořeřišnice větší: Toxicita a nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky v běžném dávkování nejsou známy, rovněž tak nejsou známy žádné kontraindikace. Vyšší koncentrace dráždí sliznice, u nemocných s hypoaciditou se mohou vyskytnout žaludeční obtíže.
Lichořeřišnice větší: Kontraindikace: Během léčby platí přísný zákaz požívání alkoholu.
Užívání
Užívání tinktura: 130 - 150 g semen lichořeřišnice zalijeme 1 litrem 50% alkoholu a necháme 3 týdny vylouhovat. Denně protřepáváme, pak scedíme a vylisujeme, užíváme 3x denně 2 čajové lžičky.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Používají se semena, šťáva z kvetoucí nati nebo listy, přednostně čerstvé. Čajová forma ze suché byliny je méně účinná a užívá se výjimečně. Přes své účinky je bylina přehlížena a velice málo využívána. Do směsí se příliš nehodí, prakticky nejvhodnější je její samostatné užití. Účinek nastupuje asi za 2 hodiny, vrcholu dosahuje asi za 8 hodin, ale odeznívá až za 16 hodin.
Šťáva se dávkuje v množství 30-50 g.
Nebo:
Čerstvá šťáva se dávkuje obvykle 30-40 g 2x denně, případně 50-60 g salátu z rostliny nebo 10-20 g semen.
Nebo:
Užívá se čerstvá šťáva v množství 1-2 polévkových lžic denně.
V sušeném stavu volíme nálev nebo lépe lihovodný roztok. Obyčejně se užívá 3krát denně 350 ml nálevu.
Ve specializovaných lékárnách lze zakoupit tablety z lichořeřišnicových semen.
Zevní užití:
Aplikační formy: čerstvé listy, tinktura.
Tinktura proti vypadávání a na vzrůst vlasů: do 90% lihu se na 15 dní naložily stejným dílem - např. po 100 g - čerstvé listy a semena lichořeřišnice, list kopřivy a brčálu barvínku. Po odfiltrování a přidání trošky aromatické geraniové silice (Oleum geranii) sloužila tinktura na natírání (Leclercův recept).
Popis
Složení: Tropaeolum majus semen.
Lichořeřišnice semeno 50g