Libeček kořen 50g

Název

Libeček kořen 50g

Vědecký název

Levisticum officinale radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Libeček lékařský kořen
Složení: Levisticum officinale radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako diuretikum, při zánětu močových cest a močového měchýře, při otocích, ke zvýšenému vylučování tekutin a pro povzbuzení vylučování žluče, při úpravě žaludečních a střevních obtíží apod. Rovněž při katarech dýchacích orgánů (též k inhalaci). Obsahuje hlavně silici, která je tvořena ze 70 % ftalidy. Hlavní obsahovou složkou je terpineol, furokumariny, karvakrol, kumarin a další neznámé látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 4 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Libeček lékařský: GIT: Oficiální - Složky silice napomáhají tvorbě žaludeční šťávy a trávicích enzymů, proto se droga používá při léčbě dyspepsie spojené s nedostatečnou činností trávicích orgánů, a to především v geriatrické praxi. Libeček se užívá při onemocnění jater. Drogy libečku zvyšují tvorbu žluče (přidávají se i do žlučníkových čajovin), povzbuzují sekreci žláz žaludečního i střevního traktu a odstraňují nadýmání. Jako stomachikum nebo digestivum se kombinuje s natí třezalky, kořenem lékořice, puškvorcem, kořenem pampelišky, listem máty, kopřivy nebo šalvěje.

Libeček lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Přidává se i do Species cardiacae (při oslabeném srdci). Libeček se užívá při onemocnění sleziny. Pro zvýšení funkce sleziny se doporučuje pití bílého vína, v němž se máčelo rozdrobené semeno libečku.

Libeček lékařský: Urogenitál: Oficiální - Silice podporuje vylučování chloridů a močoviny, ale její celkové diuretické účinky jsou mírné. Proto se teraputicky využívá při chorobách močových ústrojí s poškozením ledvinového parenchymu (s výjimkou vážných ledvinových chorob), celkové slabosti, retenci chloridů a při zvýšení urey v krvi. Častěji tvoří libeček složku diuretických čajovin. Známé je i pozitivní působení drogy při nepravidelné menstruaci. Užívá se při léčbě tvořících se kamenů. Kořen se zřídka užívá samotný. K zesílení močopudného účinku se droga kombinuje s listem břízy, plody petržele, natí přesličky, bliznami kukuřice, oplodím fazole apod.

Libeček lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Užívá se při nervové vyčerpanosti a slabosti. Užívá se při migréně vyplývající ze špatné funkce ledvin.

Libeček lékařský: Skelet + svalstvo: Oficiální - Užívá se při ischiasu.

Libeček lékařský: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Podporuje vylučování chloridů a kyseliny močové. Užívá se při revmatismu, dně a hyperurikemii.

Libeček lékařský: Respirační: Oficiální - Silice má i expektorační účinky.

Libeček lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Užívá se při celkové slabosti.

Libeček lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Odvar z oddenku se užívá do koupelí na hnisavé rány.

  • Léčivé účinky: lidové

Libeček lékařský: GIT: Lidové - Nálev (10 g na 1/4 l vody) povzbuzuje chuť k jídlu. Užívá se jako stomachikum a karminatívum. Oddenek libečku máčený v lihu poskytuje přípravek pro zvýšení chuti k jídlu a pro mírnění žaludečních a střevních křečí. Užívá se především při kolikách GIT. Pro zvýšení funkce jater (hepatoprotektívum) a sleziny se doporučuje pití bílého vína, v němž se máčelo rozdrobené semeno libečku. Při bolestech a křečích v břiše se doporučoval olej vylisovaný ze semen a zapitý bílým vínem. Užívá se při střevních kolikách a nadýmání. Libeček působí též žlučopudně. Libeček zlepšuje vylučování trávicích fermentů, a je proto vhodný pro léčbu různých dyspepsií, zejména pak u starších osob.

Libeček lékařský: Urogenitál: Lidové - Podporuje vylučování chloridů a kyseliny močové. Působí též spasmolyticky na hladké svalstvo a na močové cesty. Tím je droga určena k použití při chorobách ledvin, spojených se sníženým vylučováním solí (např. urolitiáza), při dně a revmatismu. Podává se při otocích nohou srdečního i ledvinového původu. Droga se podává též při výskytu bílkovin v moči a při zánětu ledvinových pánviček. Při menstruačních obtížích se osvědčil mléčný odvar naťové drogy. Kořenová droga, zvláště ve směsi se sedativně a hemostaticky působícími komponenty, je indikována rovněž při děložním krvácení, nepravidelné nebo nadměrné menstruaci a při vegetativně podmíněných obtížích v oblasti malé pánve. Pomáhá ke snižování soudržnosti močových kamenů, které se pod jeho vlivem rozpadají. Nálev (10 g na 1/4 l vody) působí diureticky. K zesílení účinku se přidává jalovec. Libeček se užívá při bolestech ledvin, obtížích při močení, katarech močového měchýře. Víno s rozdrceným semenem prý také pomáhá vylučovat kaménky a písek z ledvin. Užívá se na záněty dolních cest močových a močového měchýře, ale i prostaty a při léčbě impotence. Pro zvýšení vylučování kyseliny močové se kořen libečku kombinuje zejména s listem černého rybízu, listem kopřivy, květem tužebníku a s natí rdesna ptačího. Byl ordinován jako emenagogum - prostředek upravující menstruační cyklus. Kořen a semena se přidávaly šestinedělkám do jídel a do nápojů.

Libeček lékařský: Neuropsych.: Lidové - Libeček se užívá při nervovém vyčerpání.

Libeček lékařský: Skelet + svalstvo: Lidové - Droga snižuje svalové napětí a spasmy (myorelaxans).

Libeček lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se jako metabolikum, při revmatismu a dně. Zvyšuje vylučování kyseliny močové. Profylaktické využívání libečku je velmi široké. Využívá se především jeho schopnosti vylučovat soli, což je důležité pro prevenci chorob revmatického charakteru, urolitiázy a dny. Často se míchá do směsí, jejichž úkolem je úpravou trávení předejít vážnějším metabolickým poruchám. V takovém případě se osvědčily zejména kombinace libečku s yzopem, dobromyslí, třezalkou, řebříčkem, omanem, puškvorcem a mátou kadeřavou.

Libeček lékařský: Respirační: Lidové - Užívá se při zánětech průdušek. Užívá se při katarech a zahlenění horních cest dýchacích. Drogy se užívají jako expektorans.

Libeček lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Byl ordinován při křečových onemocněních (spasmolytikum) a jako emenagogum - prostředek upravující menstruační cyklus. Kořen se dále ordinuje při otocích (edémech), ale působí slaběji než kořen jehlice trnité. Užívá se při nadměrném pocení, všeobecné slabosti a vyčerpání. Libeček má potopudný účinek (diaforetikum). Profylaktické využívání libečku je velmi široké. Využívá se především jeho schopnosti vylučovat soli, což je důležité pro prevenci chorob revmatického charakteru, urolitiázy a dny. Často se míchá do směsí, jejichž úkolem je úpravou trávení předejít vážnějším metabolickým poruchám. V takovém případě se osvědčily zejména kombinace libečku s yzopem, dobromyslí, třezalkou, řebříčkem, omanem, puškvorcem a mátou kadeřavou. Protože libeček působí na organismus specifickým způsobem, užívá se jej často jako jakési "spojky", tj. podává se nějaký čas samostatně mezi užíváním příslušných směsí drog, vhodných pro danou indikaci. Účinnost libečkové nati jako koření lze zvýšit přidáním malé dávky koriandru. Libeček má antimikrobiální účinky.

Libeček lékařský: Kůže: Lidové - Tlučený oddenek se doporučuje na odstranění pigmentových skvrn. Zevně se aplikuje formou vanových lázní nebo obkladů při nečisté a trudovité kůži.

Libeček lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Čerstvá, drcená naťová droga se aplikuje formou náplastí na některé typy obrn. Užívá se jako hojivý prostředek na špatně se hojící rány ve formě obkladů i celkových koupelí. Nálev lze inhalovat u katarů dýchacích cest. Ve Švýcarsku se dodnes pije teplé a slazené mléko přes dutý stonek libečku jako prostředek proti bolestem v hrdle. Libeček se užívá ve formě ústní vody při infekcích v ústní dutině. Nať používáme k prtirevmatickým koupelím, zejména rukou a nokou.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

KARMINATIVUM, DIURETIKUM, STOMACHIKUM, EMENAGOGUM, SALURETIKUM, metabolikum.

Libeček lékařský: Homeopatie: Libeček jakožto droga vyžadující zvláštní opatrnost nebo zvláštní postupy při skladování a zpracovávání je oblíbenou bylinou pro homeopatické zpracování, které všechny tyto nedostatky odstraňuje a většinu léčivých účinků byliny zachovává. Výchozí surovinou pro homeopatické zpracování je čerstvý oddenek i s kořeny, zpracovávaný co nejrychleji po vykopání. V tomto případě se oddenek kope už od poloviny července do poloviny srpna, nejlépe kolem devatenácté hodiny večer. Oddenek se rychle omyje studenou vodou, nařeže nadrobno (nesmí se mlít ani jinak upravovat) a zpracovává lihem 75%. Základní esence D0 se dále ředí až na potenci D4 lihem 40% postupem podle §2 nebo §3. Užívá se obecně v ředění D3, a to 3krát denně 8 kapek, po jídle. Tinktura se užívá prakticky stejně jako v alopatii, ale není třeba zachovávat takovou opatrnost a pak je tu možnost operativního podávání, hlavně při akutních (zánětlivých) onemocněních. Zejména při potížích s játry a slezinou, kde je nutné dlouhodobé podávání, je tinktura daleko výhodnější než přímá aplikace byliny.

Libeček lékařský: Kosmetika: Pach libečkové silice se sice v parfumerii nedá onačit za příjemný, ale přesto se tato silice v poslední době uplatňuje v moderních parfémových kompozicích. Lidová kosmetika doporučuje libečkový kořen jako přísadu do prokrvujících koupelí mírně dráždících kůžia do koupelí na nohy k odstranění nepříjemných plísňových onemocnění mezi prsty.

Libeček lékařský: Prevence: Profylaktické využívání libečku je velmi široké. Využívá se především jeho schopnosti vylučovat soli, což je důležité pro prevenci chorob revmatického charakteru, urolitiázy a dny. Často se míchá do směsí, jejichž úkolem je úpravou trávení předejít vážnějším metabolickým poruchám. V tkaovém případě se osvědčily zejména kombinace libečku s yzopem, dobromyslí, třezalkou, řebříčkem, omanem, puškvorcem a mátou kadeřavou. Protože libeček působí na organizmus specifickým způsobem, užívá se jej často jako jakési "spojky", tj. podává se nějaký čas samostatně mezi užíváním příslušných směsí drog, vhodných pro danou indikaci. Účinnost libečkové nati jako koření lze zvýšit přidáním malé dávky koriandru.

Libeček lékařský: Poznámky: Silice - Oleum levistici, se destiluje z kořene a má podobné použití jako droga. Přidává se do močopudných a expektoračních přípravků. Obě jsou u nás neprávem zanedbávané, vhodné především do dietních jídel, méně kalorických, odtučňovacích. Jako koření je možno použít i plody (pro octové pokrmy se zeleninou a houbami). Velké množství libečku obsahuje magi. Vůně libečku není právě příjemná, poněkud připomíná celer. Na řezu vytéká z kořene mléčná, žlutavě zbarvená tekutina. Listová droga se používá jako koření (chuť "Maggi") do polévek a omáček. Zlepšuje chuť pokrmů a podporuje trávení. Libeček lze vařit s jídlem. Používáme úsporně - aroma je velmi silné. Může se používat syrový i sušený. Květy libečku hojně medují a pylutí, takže libeček je řazen mezi vhodné včelařské rostliny. V Americe se s oblibou užíval oddenek kandovaný. Ten se jako sladké pokroutky užíval pro uvolnění nebo vylepšení dýchání, ale také pro uvolnění dolních cest močových, pro uvolňování menstruace a pro vyčistění pokožky. K poslednímu účelu se též užíval léčivý roztok. Nejchutnější jsou čerstvé mladé listy. Staré listy jsou kožovité, mají příliš výraznou vůni a drsnou chuť. Ze starších rostlin můžete využít léčivé kořeny nebo semena. Kořeny a listy lze sušit, listy se také zmrazují. V malém množství se dávají dop zeleninových a bramborových salátů, do vaječných a tvarohových pomazánek, do poléveka do guláše.(?).
Čertova grilovací směs: Kuchyňská sůl jemná 40 g, chili koření 10 g, paprika pálivá 15 g, pepř černý 10 g, nové koření 5 g, libeček kořen 5 g, libeček semeno 2 g, šalvěj lékařská 2 g, kmín 3 g, sušené žampióny 5 g, koriandr 3 g, celkem 100 g směsi. Jednotlivé umleté složky se spolu smíchají a uchovávají v dobře uzavřených prachovnicích.
Kořenitá sůl do polévek: Kuchyňská sůl jemná 60 g, libeček lékařský (mletý kořen) 5 g, libeček (mleté semeno) 5 g, libeček (mletá nať) 5 g, celer (mletá sušená nať) 15 g, petržel (mletá sušená nať) 5 g, kopr (mleté semeno) 2 g, majoránka (drcená) 3 g, celkem 100 g směsi. Jednotlivé umleté složky se spolu smíchají a uchovávají v dobře uzavřených prachovnicích.

Libeček lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Silice při vnitřním použití dráždí ledviny, proto je třeba při užívání postupovat opatrně. U alergicky reagujících osob může libeček vyvolávat nevolnost a závratě.

Libeček lékařský: Kontraindikace: Protože silice působí dráždivě na parenchym ledvin, užívání drogy je kontraindikované při nefritídě a při jiných těžkých poškozeních ledvin. Stejně se nedoporučuje ani dlouhodobé užívání, hlavně vyšších dávek. Nedoporučuje se těhotným ženám a je kontraindikována lidem se zvýšenou teplotou. Jen relativní kontraindikací je osobní nesnášenlivost.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 4 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Kořen se zřídka užívá samotný. Droga se často kombinuje s jinými diuretickými, karminativními nebo stomachickými drogami. S ohledem na velmi silné aroma, které není každému příjemé, doporučujeme drogu převážně do směsí. V urologických indikacích volíme kombinaci s různými rdesny - ptačím (truskavcem), blešníkem (vrbicí bílou), červivcem nebo peprníkem, dále s přesličkou, natí máčky ladní, kořenem jehlice atd. U indikací v oblasti trávicího traktu kombinujeme drogu s fenyklem, puškvorcem, pampeliškou, kmínem, benedyktem a jablečníkem. V gynekologii pak s kontryhelem a řebříčkem. Není vhodná kombinace drogy s jalovcem. Nejvhodnější aplikační formou je tinktura.
Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek záparu, pije se 2-3x denně - denní dávka je horký zápar z 1-3 lžic drogy na 2 sklenice vody. Výhodněší jsou drogové kombinace.
Nebo:
Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g nebo z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Denní dávka záparu se pohybuje v rozmezí 5,5-8 g, hlavně když se použije nať nebo listy.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Radicis levistici (10-20 g drogy na 2 sklenice vody), který se užívá v dávce 1/2 sklenice 3x denně: i pacienti se zdravými ledvinami mohou zápar v těchto dávkách užívat jen několik dní.
Nebo:
Běžná dávka kořene je 10-20 g (1-2 lžíce) na 5 dl vody, pije se 1,5-2 dl 2-3x denně.
Nebo:
Při zánětech průdušek se připravuje zápar z 15 g pomletého suchého kořene, který se zaleje 1/4 l horké vody a užívá se 3x denně.
Nebo:
Podává se nálev v dávce 300-500 ml denně, užívá se po doušcích nebo v několika dílčích dávkách.
Nebo:
Užívá se nálev (1 čajová lžička drogy na 2 šálky vroucí vody).

Ve všech případech se užívá čerstvý nebo sušený kořen libečku, který se rozdrobí a z něhož se připraví odvar.
Nebo:
Při vleklém zánětu průdušek se lidově doporučuje odvar 15 g sušeného oddenku ve 1/4 l vody. Vaří se 3 minuty, užívá 3x denně půl šálku.
Extractum levistici má jednotlivé dávky 0,3 g drogy.
Je možné podávat 3-4x denně na špičku kulatého nože práškované drogy a zapít vodou.
Výluh semen v alkoholu uklidňuje zažívací obtíže a nadýmání.

Zevní užití: Nálev lze též zahřát a inhalovat (u katarů dýchacích cest).

Popis

Složení: Levisticum officinale radix.

Libeček kořen 50g
Libeček kořen 50g