Lékořice kořen 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Lékořice lysá kořen
Složení: Liquiritiae radix (Glycyrrhiza glabra). V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako expektorans, spasmolytikum, sekretolytikum a korigens. Zpravidla jen v kombinaci s jinými drogami (odvar). Jako prostředek proti kašli, při onemocnění dýchacích orgánů (chrapotu), dále při onemocnění ledvinovými kaménky, při dně, revmatismu a jako přísada k projímavým směsím, v nichž diuretický účinek lékořice stupňuje léčení. Obsahuje až 15 % glycyrrhizinu (kyselinu glycyrrhizinovou), glykosid liquiritin, silici, třísloviny, flavonové látky a také látky fytoncidní. Glycyrrhizin je 50x sladší než třtinový cukr. Drogu je nutno vždy užívat s jistou opatrností. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Lékořice lysá: GIT: Oficiální - Byly dosaženy příznivé výsledky v léčení žaludečních vředů. Drogu je však nutno vysoko dávkovat (20-60 g extraktu rozpuštěného ve vodě denně, pít po doušcích a užívá se 3-4 týdny). Protože droga zadržuje v organismu vodu, při takovémto delším užívání vyvolává otoky. Proto tuto indikaci je nutno konzultovat s lékařem, který musí sledovat i průběh léčby. Hojivé účinky na žaludeční a dvanáctníkové vředy je možno vysvětlit spasmolytickým působením flavonových glykosidů (především likviricinu a likviricigeninu), které však mají proti typickým spasmolytickým látkám daleko slabší účinnost. Nejnovější výzkumy potvrdily, že droga brzdí tvorbu žaludeční kyseliny i uvolňování gastrinu a částečně snižuje účinnost histaminu. Protizánětlivé, antihistaminové, antiserotoninové a antibradykininové účinky podmiňuje kyselina glycyrhetinová, která jinak nepůsobí na organismus toxicky. Droga současně mírně zlepšuje vyprazdňování stolice.
Lékořice lysá: Urogenitál: Oficiální - Při krátkodobém užívání má droga mírné diuretické účinky, ale při delším užívání - hlavně vyšších dávek - působí antidiureticky. Estradiol a estron, stejně jako i mírně estrogenně účinný formononetinový glykosid, vysvětlují estrogenní působení drogy (zvláště na ženské pohlavní žlázy). Proto se tato droga odedávna pokládala za emenagogum.
Lékořice lysá: Respirační: Oficiální - Droga - hlavně díky obsahu glycyrhizinu - působí sekretolyticky a expektoračně. Drážděním sliznice žaludku reflexně vyvolává zvýšenou sekreci v dýchacích cestách. Současně mírně zlepšuje diurézu a vyprazdňování stolice. Působí také jako mírné spasmolytikum.
Lékořice lysá: Imunitní: Oficiální - Protizánětlivé, antihistaminové, antiserotoninové a antibradykininové účinky podmiňuje kyselina glycyrhetinová, která není pro organismus toxická. Hormonálními účinky droga zlepšuje alergická onemocnění (např. urtiku a alergodermatózy).
Lékořice lysá: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má podobný účinek jako kortikoidy a mírný účinek estrogenní. Z uvedeného působení plyne možnost užití při mírně snížené funkci kůry nadledvinek (Addisonova choroba), případně při léčbě kortikoidy, event. v klimaktériu, kdy bývá tíživě pociťován nedostatek hormonů. Poměrně rozšířené je užívání drogy v dermatologii. Vedle již uvedených exémů je to především léčba různých erytémů (zarudnutí, zánět kůže), v kombinovaném použití zevním i vnitřním. Prokázán je i antialergický efekt při ekzémech. Lékořice se obecně užívá k uvolňování křečí (spasmolytikum). Lékořice působí také bakteriostaticky a antivirově. Droga zklidňuje vnitřní tělesné povrchy, působí protizánětlivě (antiflogistikum) a protialergicky.
- Léčivé účinky: lidové
Lékořice lysá: GIT: Lidové - Odvar z lékořice mírně dráždí, podporuje činnost sliznic a zlepšuje chuť k jídlu. Působí hojivě při peptickém vředu. Užívá se též pro účinek protizánětlivý a spasmolytický. Tlumí rovněž tvorbu žaludečních kyselin, uvolňování gastrinu a tvorbu histaminu. Tuto kořenovou drogu používáme při žaludečních obtížích, např. při gastritidě. Velmi často se doporučuje tinktura z lékořice, která se používá při žaludečních a dvanácterníkových vředech jako výborný hojivý prostředek. Používat pouze při obtížích. Samostatně se droga v prevenci nevyužívá, ale přidává se do četných směsí. Ačkoliv sama nemá projímavý účinek, doporučuje se do mírně projímavých čajovin, vhodných pro profylaktické použití. Rostlina je oblíbeným projímadlem. Droga má ochranný účinek na jaterní tkáň (hepatoprotektivum), užívá se při léčbě hepatitidy. V čínské medicíně se droga užívá při léčbě břišních bolestí, zvracení a průjmů.
Lékořice lysá: Urogenitál: Lidové - Droga reguluje hospodaření organismu s vodou a minerálními látkami. Močopudný vliv drogy se uplatňuje v léčbě močových kaménků a některých ledvinových poruch. Droga působí diureticky pouze při krátkodobém podávání. Naopak při delší aplikaci diurézu snižuje. Droga má podobný účinek jako kortikoidy a mírný účinek estrogenní. Z uvedeného působení plyne možnost užití v klimaktériu, kdy bývá tíživě pociťován nedostatek hormonů. Droga se užívá jako gynekologikum.
Lékořice lysá: Skelet + svalstvo: Lidové - Lékořice snižujew svalové napětí a spasmy.
Lékořice lysá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Močopudný vliv drogy se uplatňuje v léčbě revmatismu a dny. Hormonální složka drogy s ní činí protizánětlivý prostředek, využívaný např. v revmatologii.
Lékořice lysá: Respirační: Lidové - Působí jako expektorans při katarech horních cest dýchacích. Známý je odvar z lékořice, rozinek a fíků, kerý se používá proti kašli. Vše se vaří a osladí kandovaným cukrem. Lékořicová šťáva se zahušťuje na prsní sirup.
Lékořice lysá: Imunitní: Lidové - Prokázán je i antialergický efekt při ekzémech. Droga se podává při mírnějších formách alergického astmatu.
Lékořice lysá: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga má podobný účinek jako kortikoidy a mírný účinek estrogenní. Z uvedeného působení plyne možnost užití při mírně snížené funkci kůry nadledvinek (Addisonova choroba), případně při léčbě kortikoidy, event. v klimaktériu, kdy bývá tíživě pociťován nedostatek hormonů. Poměrně rozšířené je užívání drogy v dermatologii. Vedle již uvedených exémů je to především léčba různých erytémů (zarudnutí, zánět kůže), v kombinovaném použití zevním i vnitřním. Prokázán je i antialergický efekt při ekzémech. Lékořice se obecně užívá k uvolňování křečí (spasmolytikum). Lékořice působí také bakteriostaticky a antivirově. Droga zklidňuje vnitřní tělesné povrchy, působí protizánětlivě (antiflogistikum) a protialergicky.
Lékořice lysá: Ostatní: Lidové zevní - Někteří autoři doporučují žvýkání lékořice jako pomůcku pro odnaučení kouření, což ovšem platí dost omezeně, protože pevnou vůli nezvyšuje ani lékořice. Droga se užívá při bolestech v krku.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
EXPEKTORANS, SEKRETOLYTIKUM, SPASMOLYTIKUM, DIURETIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ANTIULCEROSUM, EMENAGOGUM, LAXANS, KORIGENS CHUTI.
Lékořice lysá: Homeopatie: Pro homeopatické zpracování, které není zvlášť obvyklé, používáme kořen, nejlépe práškovaný, což bývá někdy problém. Může být proto použit i neloupaný kořen. Zpracováváme jej podle §4 lihem 90%. Dále se potencuje až do ředění D4 lihem 30%. Obecně používáme potenci D3 s dávkováním 3krát denně 7 kapek v trošce vody, po jídle. Nejčastěji používáme tinkturu v hormonální oblasti, což je hlavní důvod, proč se vlastně lékořice homeopaticky zpracovává. Především se jedná o oblast ženských pohlavních orgánů, kde plní vlastně funkci estrogenu. V praxi to znamená použití v každém věku a pro každou hormonální oblast, až po neplodnost.
Lékořice lysá: Prevence: Samostatně se droga v prevenci nevyužívá, ale přidává se do četných směsí. Ačkoliv sama nemá projímavý účinek, doporučuje se do mírně projímavých čajovin, vhodných pro profylaktické použití. V prevenci nachlazení a katarů horních cest dýchacích je známou čajovinou směs stejných dílů lékořice, kořene proskurníku (ibišku), květu nebo listu podběle a jitrocelového listu. Užívá se 1 čajová lžička na šálek nálevu 2x denně. Doporučuje se i tzv. "prsní elixír": 100 dílů lékořicové tinktůry, 49 dílů lihu (koncentrace 60%), 1 díl anýzové silice, 10 dílů 10% vodného roztoku amoniaku (Solutio amoniae dilutum) a 180 dílů destilované vody. Léčebnou dávku tvoří 20-40 kapek několikrát denně, děti užívají 3x denně vždy tolik kapek, kolik je jim let.
Lékořice lysá: Poznámky: Dovážné obchodní druhy, hlavně španělské, ruské a čínské, se liší formou úpravy a jinými vlastnostmi. Větší specifickou hmotnost má např. španělská lékořice, obsah glycyrhizinu bývá nejvyšší v čínském loupaném druhu (5,5%) a v neloupané španělské droze (8,9%). Vodní výtažek (tzv. pelendrek) pochází převážně z italské drogy. Užívá se kořenová droga ze všech variet mateřských rostlin a nověji se dokonce nedělají rozdíly mezi loupanou a neloupanou drogou. Chuťové kvality drog jsou totiž rovnocenné, i když hořké látky (až 3% pryskyřic) bývají lokalizované především v korku a těsně pod ním. Neloupaná droga působí jenom méně esteticky v čajovinách. Dle ČsL 4 slouží droga na přípravu oficinálního suchého extraktu s minimálním obsahem 20% glycyrhizinu. Rozpráškovaný kořen se běžně používá jako plnidlo na přípravu pilulkové hmoty a posýpací látky na pilulky. Čistý gylcyrrhizin má projímavý účinek, dráždí také sliznici a působí i jako expektorans. Proto se z lékořice připravovala celá řada přípravků: zahuštěná šťáva z oddenků, zvaná lékořina nebo pendrek (Succus liquiritiae), sloužící k výrobě žvýkacích tabáků, černých piv (portery), k výrobě pěnivých hasících prostředků, v cukrářství, k výrobě lékořicových pilulek a cukrátek, léků Decoctum radicis liquiritiae, Extractum liquiritiae, prášků Pulvis liquiritiae compositum, čajových směsí apod. V cukrářství se používá jako sladidlo, Ze šťávy, vylisované z kořene a odpařené do sucha, se vyrábí černý, sladký extrakt, obecně nazývaný pendrek. Dlouho a stále oblíbená Mixtura solvens obsahuje šťávu ze sladkého dřeva. U nás se využívá droga dovezená z Itálie, Španělska a Francie. Farmakologicky se testuje na obsah glycyrrhizinu, který je v ní obsažen v množství 8-15%. Tato substance je zodpovědná za příchuť, jejíž sladkost je 50x větší než u cukru. Flavonoidy (liquiritin), hořčiny, třísloviny a éterický olej jsou také obsaženy v droze a spolupůsobí s ní.
Lékořice lysá (G. glabra) pochází ze středomořské oblasti. V Číně seužívá G. uralensisčili kan cchao (gan cao) - říká se jí "velký detoxifikátor" a má se za to, že odvádí z těla jedy. Je rovněž důležitým tonikem často zvaným "praotec bylin".
Vlastnosti: Velmi sladká, neutrální, vlhká.
Působení: Protizánětlivé, antiartritické, tonizující stimulans pro nadledvinkovou kůru, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, uklidňuje žaludeční sliznice, pravděpodobně antialergické, chladivé působení, expektorans.
Užívané části:
Kořen G. glabra: Kořen obsahuje glycayrrhizin, který je 50x sladší než sacharóza a podporuje tvorbu hormonů, jako je hydrokortizon. Tím lze vysvětlit jeho protizánětlivý účinek a rovněž jeho úlohu při stimulaci nadledvinové kůry po léčbě steroidy. Kořen může pomáhat při léčbě žaludečních vředů a je z něj také silné expektorans.
Tyčinky ze šťávy G. glabra: Ztuhlý extrakt prodávaný v tyčinkách (známý jako pendrek) je základem mnoha patentovaných laxativ podporujících tok žluči s mírným účinkem při zácpě.
Kořen G. uralensis: Povzbuzuje "energii" zvláště sleziny a žaludku. Přidává se dop řady čínských bylinných léků jako protiváha jiných bylin. Užívá se rovněž při astmatickém kašli a ke zmírnění "horkých" stavů. Sušený kořen lze žvýkat jako pamlsek a v Číně se dává dětem, aby podnítil svalový růst.(182).
Použití:
Kořen G. glabra: Tinktura: Užívejte jako protizánětlivý prostředek při artritických a alergických stavech, jako je stimulans trávicí soustavy nebo při plicních onemocněních. Předepisuje se při zánětech žaludku nebo k povzbuzení funkce nadledvin po terapii steroidy. Pomáhá zamaskovat chuť jiných léků.(182).
Odvar: Předepisuje se ke snížení kyselosti žaludku při vředech.
Sirup: Sirup připravený z odvaru užívejte jako utišující expektorans při astmatu a bronchitidě.
Kapalinový extrakt: Tyčinky ze šťávy nechte pomalu rozpustit ve stejném množství vody, aby vznikl silný extrakt, který lze používat stejně jako odvar, tinkturu nebo sirup.
Kořen G. uralensis:
Odvar: Pro přípravu každodenního posilujícího nápoje kombinujte se ženšenem.
Posilující víno: Kousek kořene macerujte po několik týdnů v ginu nebo vodce, aby vzniklo posilující víno. Pijte je v malých dávkách po jídle.
Lékořice lysá: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga není toxická, ale o jejím delším užívání se je třeba vždy poradit s lékařem - zvyšování dávek a dlouhodobé užívání není vhodné (s výjimkou M. Adisoni). Při krátkodobém užívání má droga mírné diuretické účinky, ale při delším užívání - hlavně vyšších dávek - působí antidiureticky. Zadržuje ionty sodíku, zvětšuje výdej draslíku, snižuje koncentraci 17-ketosteroidů v moči, váže vodu ve tkáních, zvyšuje krevní tlak, čímž zapříčiňuje tvorbu edémů a kardiopulmonálních obtíží. Účinky drogy napodobují působení kortikosteroidů, proto se nedoporučuje dlouhodobější užívání drogy v medikamentech, cukrárenských výrobcích nebo v nápojích. Předávkování může vyvolat nevolnost a dávení, ev. pocit připomínající kocovinu.
Lékořice lysá: Kontraindikace: Pokud máte vysoký krevní tlak, lékořici neužívejte, má se za to, že způsobuje zadržování tekutin. Lékořici by neměly brát osoby užívající léky na bázi digoxinu.
Užívání
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Lékořice slouží jako přísada do různých odvarů, aby zakryla nepříjemnou chuť. Také k pilulkám se prášek z ní přidává za stejným účelem. Droga je vhodná jak pro samostatné podávání, tak i pro podávání ve směsích. Oblíbena je zvláště jako příměs do tzv. "prsních čajů". V rozumných dávkách ji můžeme podávat i dětem, které ji mají rády pro její sladkou "pendrekovou" chuť. Lékové formy: extrakt, tinktura, tablety, farmaceutické přípravky.
Obvyklá dávka drogy je 1 kávová lžička na šálek záparu (pije se 2-3x denně). ČsL 4 uvádí jako jednotlivou dávku na odvar nebo zápar 1,5 g (obvykle 2-3 g vícekrát denně).
Nebo:
Lékořice se používá hlavně jako prostředek proti kašli a k usnadnění vyměšování hlenu. Připraví se tak, že 2 lžíce lékořicového kořene, pokrájeného na drobné kusy, spaříme půl litrem vroucí vody, necháme 10 minut stát a užíváme 5x denně polévkovou lžíci.
Nebo:
Na přípravu záparu se ordinuje 1 g pro dosi a 3 g pro die. Při krátkodobém užívání se obvykle ordinuje 1 kávová lžička drogy na šálek záparu, který se pije 2-3x denně.
Nebo:
Ještě vyšší jednotlivé dávky, a to 2-3 g má Infusum Radicis liquiritiae, který se užívá vícekrát denně.
Na přípravu odvaru se ordinuje 1 g pro dosi a 3 g pro die. Při krátkodobém užívání se obvykle ordinuje 1 kávová lžička drogy na šálek odvaru, který se pije 2-3x denně.
Nebo:
Příprava odvaru: 1 polévková lžíce na 500 ml vody, vařit 5-10 minut a scedit. Denní dávkou je 300-400, max. 500 ml ve 3-4 dílčích dávkách, užívaných před jídlem.
Succus liquiritiae crudus (seu depuratus) má jednotlivé dávky 0,5-1,5 g.
Nebo:
Často se podává šťáva z čerstvého kořene (Succus liquiritiae), zvláště v léčbě peptického vředu (40 ml šťávy se rozředí ve 160 ml převařené vody a podává se po lžících během dne). Vyšší dávky (a někdy i dávky terapeutické) způsobují otoky, závrati a poruchy srdečního rytmu z nedostatku draslíku. Při léčbě je vhodná neslaná a netučná vegetariánská dieta. Nevhodné je pití nápojů sycených CO2.
Extractum liquiritiae siccum slouží na přípravu pilulkové hmoty a jako posýpací látka na pilulky.
Nebo:
Extrakt dávkujeme v běžných dávkách 10-15 kapek, 2-4krát denně.
Výtažek se obvykle dávkuje v množství 0,5-1,5 g.
Výborným prostředkem je sirup: 125 g kořene lékořice přelijeme 1 litrem červeného vína a 4 dny macerujeme v uzavřené sklenici. Potom přecedíme a kořen podle možnosti ještě prolisujeme. Do získané tekutiny přidáme 1 kg cukru a vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Užíváme denně 4-6 čajových lžiček ve všech indikacích, které jsou u lékořice uvedeny.
Velice oblíbený byl lékořicový extrakt (sirup) zhotovený podomácku: Nálev ze 100 g práškovaného kořene a 400 g vody necháme 4 hodiny stát a občas promícháme. Pak vylisujeme a pevný zbytek přelijeme 200 g vařící vody a znovu vylisujeme. Tekutiny slijeme a doplníme 100 gramy lihu 90%, necháme 24 hodiny vyluhovat a pak přefiltrujeme. Vaříme až na konzistenci sirupu, nejlépe ve vodní lázni. Sirup nejčastěji užíváme při zahlenění plic a plicních katarech a pro lepší účinek jej můžeme smíchat se sirupem z vlčího máku, s proskuríkovým sirupem a kosatcovým sirupem.
Popis
Složení: Liquiritiae radix (Glycyrrhiza glabra).

Lékořice kořen 50g