Lapacho Matto-Grosso 40g

Název

Lapacho Matto-Grosso 40g

Vědecký název

Tabebuia impetiginosa cortex

Používané části

Kůra

Fotografie

Účinky

Lapacho rudé (Matto-Grosso) kůra
Složení: Lapacho kůra. Tento čaj tvoří vnitřní kůra "stromu života" (Tabebuia impetiginosa). Jedná se o 700 let starý strom, jemuž jsou odedávna přisuzovány až zázračné účinky, kterých dokázali využít již staří Inkové. Lapacho obsahuje mimořádně cennou kombinaci účinných látek, která příznivě působí na organizmus, zejména na krev, metabolismus a obranyschopnost. Lze jej popíjet dlouhodobě, teplý či studený. Zamezuje vytváření otoku a usazenin v krevním oběhu. Normalizuje výměnu cukru a je pozitivní pro diabetiky. Uklidňuje nervový systém a zmírňuje podráždění. Zmírňuje bolest. Příprava: (5 šálků) Do 1 litru vody se přidají 4 lžičky Lapacha. Přivede se k varu a přikryté pokličkou se 5 min povaří. Po odstavení z plamene se luhuje dalších 15 až 20 minut, scedí se. V čaji nesmí zůstat ani kousek větvičky, jinak zhořkne.

  • Léčivé účinky: lidové

Lapacho: GIT: Lidové - Drogu je možno aplikovat při zánětu žaludku.

Lapacho: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogu je možno aplikovat u revmatických obtíží.

Lapacho: Respirační: Lidové - Drogu je možno aplikovat při astmatu a bronchitidě.

Lapacho: Ostatní: Lidové vnitřní - Podle indiánské tradice má droga značný účinek protinádorový, a to při použití vnitřním i vnějším. Tlumí též rozvoj leukemie. Drogu je možno aplikovat při horečnatých chorobách (antipyretikum). Výtečná droga s imunostimulačním působením.(?).

Lapacho: Kůže: Lidové - Drogu je možno aplikovat proti ekzémům a plísním.

Lapacho: Ostatní: Lidové zevní - Podle indiánské tradice má droga značný účinek protinádorový, a to při použití vnitřním i vnějším. Drogu je možno aplikovat při bércových vředech.

Skupinové účinky dle Lékopisu:

Lapacho: Homeopatie: Vzhledem k tomu, že se dováží pouze kůra, je volba základní suroviny pro homeopatické zpracování velice jednoduchá. Kůru nakrájíme nadrobno a naložíme do lihu 90%. Základní tinkturu pak dále ředíme na potenci D6 lihem 30%. Obecně dávkujeme v potenci D6 3krát denně 9 kapek, po jídle. Užíváme stejně jako v alopatii s tím, že nemusíme být tak opatrní a zejména při stanovení potencí nebo dávek máme větší rozmezí použití. Speciální použití má vnější uplatnění při zánětu ischiadického nervu a mezižeberních nervů. Zde můžeme použít menší potenci.

Lapacho: Poznámky: Na současném trhu lze získat tuto drogu buď dováženou z většího balení nebo jako tzv. originální balení. Cena tohoto balení je však o 100% vyšší než u volně prodávané drogy.

Lapacho: Toxicita a nežádoucí účinky: K nežádoucím účinkům může patřit alergické podráždění dýchacích cest nebo dermatitida. Podávání drogy nemá žádné vážnější kontraindikace, pouze při vnější aplikaci se vyhýbáme stavům s větším poraněním kůže. Při koupeli by měly být velmi obezřetné osoby se srdeční insuficiencí a hypertonií. Relativní kontraindikací mohou být těžší horečnaté stavy a infekční choroby.

Užívání

Příprava: (5 šálků) Do 1 litru vody se přidají 4 lžičky Lapacha. Přivede se k varu a přikryté pokličkou se 5 min povaří. Po odstavení z plamene se luhuje dalších 15 až 20 minut, scedí se. V čaji nesmí zůstat ani kousek větvičky, jinak zhořkne.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: Drogu můžeme podávat samostatně, přednost se však dává čajovým směsím s příměsí lapacha. Ideálními doplňky jsou například rdesno ptačí, vřes, kůra conduranga, květ měsíčku nebo nať dobromysli. Odvar: Při vnitřním použití užíváme 2 čajové lžičky drogy na 1 litr studené vody. Přivedeme k varu, vaříme 5 minut a poté 15 minut vyluhujeme, přecedíme a vypijeme z termosky po doušcích během dne. Obvyklou kúru tvoří šestitýdenní podávání, potom uděláme 4 týdny přestávku a kúru můžeme znovu opakovat. Při nádorovém onemocnění dáváme na 1 litr vody zvýšenou dávku 3 nebo 4 čajových lžiček.

Popis

Složení: Lapacho kůra. Tento čaj tvoří vnitřní kůra "stromu života" (Tabebuia impetiginosa). 

Lapacho Matto-Grosso 40g
Lapacho Matto-Grosso 40g