Kurkuma oddenek 100g

Název

Kurkuma oddenek 100g

Vědecký název

Curcumae longa rhizoma

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

Kurkumovník dlouhý oddenek
Složení: Curcumae rhizoma. V lidovém léčitelství se užívá při poruchách jaterní činnosti a výrazně ovlivňuje i žlučník a žlučové cesty. Zvyšuje tvorbu žluči, usnadňuje její vydělování do střev, tlumí záněty v této oblasti zejména i křečové bolesti, které je doprovázejí. Proto je namístě její nasazování při žlučníkových kaméncích a při jaterních potížích souvisejících s tvorbou a odtokem žluči. Droga obsahuje vonnou silici a krásně žluté barvivo kurkumin (anglicky turmerik), dobře rozpustné v etanolu. Dále jsou zde obsaženy seskviterpeny, ketony turmerton a arturmaron, zingiberin, ostré hořčiny a řada dalších látek. Z nich je nejdůležitější součást silice tolilmetylkarbinol. Silice také obsahuje něco kafru, ale především L-cykloisoprenomyren. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l rajčatové anebo jakékoliv přírodní šťávy, popíjet 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kurkuma dlouhá: GIT: Oficiální - Droga kurkumy je mimořádně účinná při některých chorobách jater a žlučových cest. Její účinnost není závislá pouze na žlutých pigmentech (Pigmenta radicis curcumae), ale i na silici, konkrétně na její složce tolylmetylkarbinolu. Mimo vlivu na tvorbu a lepší vylučování žluče zajišťují tyto látky i protizánětlivé působení ve žlučových cestách a ve žlučníku. Spasmolytickým působením napomáhá volnému průchodu žluče. Přípravky z drogy se ordinují při cholelitiáze a při chorobách jater spojených se sníženou tvorbou žluče a s jejím zpomaleným vylučováním do dvanácterníku. Doporučuje se i při déle trvající cholangitídě a choelcystitídě komplikované zpomaleným transportem žluče. Užívá se i při posthepatickém syndromu. Mimo to kurkuma zlepšuje chuť k jídlu a trávení, zabraňuje patologickým kvasným a hnilobným procesům v trávící trubici.

  • Léčivé účinky: lidové

Kurkuma dlouhá: GIT: Lidové - Kurkuma je ideálním léčivem některých poruch jaterní činnosti a výrazně ovlivňuje i žlučník a žlučové cesty. Zvyšuje tvorbu žluči, usnadňuje její vylučování do střev, tlumí záněty v této oblasti vzniklé i křečovité bolesti, které je doprovázejí. Proto je namístě její nasazování při žlučníkových kaméncích a při jaterních potížích souvisejících s tvorbou a odtokem žluči. Vhodná je především při tzv. cholangitidě, což je zánětlivé onemocnění, postihující žlučové cesty.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, CHOLEKINETIKUM, SPASMOLYTIKUM, ANTISEPTIKUM, KARMINATIVUM, STOMACHIKUM-ÁKRIUM.

Kurkuma dlouhá: Homeopatie: V homeopatii se kurkuma - alespoň u nás - nepoužívá. Jednak k nám dochází jen hotový produkt nejasného původu a nestejné kvality a jednak není dostatečně znám eventuální účinek. V každém případě existuje dostatek jiných, bezpečně fungujících prostředků se stejným spektrem účinnosti.

Kurkuma dlouhá: Kosmetika: Již od středověku se v kosmetice využívá hlvně barvící schopnost kurkumy. Rostlina se proto také nazývá indický šafrán. Jako neškodné přírodní barvivo se používá do rtěnek, líčidel a barev na vlasy. Kurkumová silice se přidává do parfémů orientálního typu.

Kurkuma dlouhá: Poznámky: Droga se obvykle zatřiďuje do skupiny silicových s ostře chutnajícími principy. Práškovaná droga tvoří hlavní složku koření kari. Barviva se upolatňují i v potravinářství, textilnictví, analytické chemii aj. Výraznější cholagogické účinky má Radix (Rhizoma) curcumae xanthorhizzae - kořen jávské kurkumy (Temoé-lawaq), pěstovaný v Indonézii a Číně. Má vyšší obsah silice (5-15%), barviv a látek podporujících tvorbu a vylučování žluče (kurkumin a desmetoxykurkumin: neobsahuje vůbec bidesmetoxykurkumin, který je někdy v oddenku kurkumy-kurkumovníku dlouhého a brzdí vytékání žluče).
Kurkuma - Curcuma xanthorhiza
Kurkuma je koření, je součástí kari koření a používá se také v dietě pro pacienty s nemocným žlučníkem a játry. Vlivem svých účinných látek, tj. éterického oleje a curcuminů, účinkuje na žlučník. Ostatní doprovodné látky působí podpůrně jako amarum. Kurkuma je botanicky příbuzná se zázvorem.

Kurkuma dlouhá: Toxicita a nežádoucí účinky: Vyšší dávky mohou vyvolat žaludeční intoleranci (nutkání na zvracení). Droga není vhodná při akutních hepatobiliárních zánětech a při obstrukci žlučových cest.

Kurkuma dlouhá: Kontraindikace: Droga je kontraindikovaná v akutní fázi hepatobiliárních zánětů, při obstrukci žlučových cest a při empyemu žlučníku.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l rajčatové anebo jakékoliv přírodní šťávy, popíjet 2-3 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Protože u nás lze drogu získat pouze v prodejnách koření, a to již pomletou na prášek, mícháme ji pouze do práškových směsí s protidyspeptickým účinkem a do směsí podporujících činnost žlučníku a enzymatickou funkci pankreatu. Vhodnými doplňky kurkumy pak jsou mletý puškvorec, kmín, fenykl, anýz nebo mleté semeno pískavice řeckého sena, mletý kořen anděliky nebo omanu a některé další drogy.

Drogu v práškované formě je možno užívat v dávce do 0,5 g několikrát denně (běžná dávka je 0,1 g).
Nebo:
Drogu doporučujeme užívat buď jako běžné koření do pokrmů, nebo ji dávkovat podle potřeby přímo ve formě prášku. Průměrná jednotlivá dávka je přibližně na dvě špičky nože, podávaná třeba několikrát denně.
Odvar, který se připravuje z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody, se častěji ordinuje s jinými, podobně účinkujícími drogami.
Extractum curcumae fluidum se užívá v dávce 20-30 kapek 3-4x denně.

Popis

Složení: Curcumae rhizoma. 

Kurkuma oddenek 100g
Kurkuma oddenek 100g