Kukuřice čnělky 30g

Název

Kukuřice čnělky 30g

Vědecký název

Zea mays stigma

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

Kukuřice setá čnělky
Složení: Zea mays stigmata. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako diuretikum, roborans a cholagogum. Užívá se při onemocnění močových cest a jako neškodný, velmi účinný odtučňovací prostředek. Snižuje hladinu krevního cukru. Droga působí jako mírné kardiotonikum. Obsahuje hlavně saponin (až 3 %), silici s karvakrolem (až 0,2 %), glykosidové hořčiny, gumovité látky, třísloviny (až 13 %), pryskyřice, karoten, flavonová barviva, aminové látky, mastný olej (1,8 - 2,5 %), cukry a minerální látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kukuřice setá: GIT: Oficiální - Dle sovětských badatelů má droga žlučopudné účinky. Olej z klíčků v kombinaci s odstředěným mlékem se užívá jako dietní potravina při léčení vředů trávicího traktu.

Kukuřice setá: Kardiovaskulár: Oficiální - Droga se používá se i jako adjuvans při srdečních obtížích s otoky.

Kukuřice setá: Urogenitál: Oficiální - Kukuřičné čnělky se užívají jako účinné diuretikum, metabolikum a spasmolytikum. Droga je účinná i při močových kaméncích a zánětech, příznivě působí na sliznice močových cest, používá se i jako adjuvans při srdečních obtížích s otoky.

Kukuřice setá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Kukuřičné čnělky se užívají jako účinné diuretikum, metabolikum a přidávají se do čajovin používaných při odtučňování.

Kukuřice setá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Olej z klíčků v kombinaci s odstředěným mlékem se užívá jako dietní potravina při léčení vředů trávícího traktu.

  • Léčivé účinky: lidové

Kukuřice setá: GIT: Lidové - Droga působí žlučopudně.

Kukuřice setá: Kardiovaskulár: Lidové - Droga působí jako mírné kardiotonikum, při současném mírném zvyšování krevního tlaku.

Kukuřice setá: Urogenitál: Lidové - Odvar z blizen se užívá při obtížích s močením (diuretikum), při močovém písku, při bolestech močového měchýře a křečích. Protože zajišťuje zvýšené vyplavování solí z těla, čaj je účinný při urolitiáze. Potřebujeme-li osvědčený močopudný prostředek, pak pijeme čaj z kukuřičných vlasů. Čaj je účinný při onemocněních močových cest s tvorbou kamenů, při vodnatelnosti srdce, opuchlinách, stejně i při zánětu ledvin a kataru měchýře. Čaj můžeme s úspěchem použít i při ledvinových kolikách.

Kukuřice setá: Neuropsych.: Lidové - Blizny se užívaly i jako sedatívum. Čaj můžeme s úspěchem použít i při nočním pomočování dětí i starých lidí.

Kukuřice setá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga je účinným a neškodným odtučňovacím prostředkem. Užívá se také jako antidiabetikum s dost problematickým působením. Protože zajišťuje zvýšené vyplavování solí z těla, čaj je účinný při dně a revmatismu.

Kukuřice setá: Ostatní: Lidové vnitřní - Léčivé účinky má i olej z kukuřičných klíčků, běžně přicházející na náš trh jako veterinární léčivo. Olej je možné použít i v humánní praxi, kromě jiného je bohatý na vitamín E a obsahuje i velké množství nenasycených mastných kyselin. Léčebně se využívá i kukuřičný škrob, u nás známý jako Maizena.

Kukuřice setá: Ostatní: Lidové zevní - Mouka z kukuřice se užívá na obklady.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Blizny:
DIURETIKUM, ODTUČŇOVACÍ PROSTŘEDEK, CHOLERETIKUM,
Klíčky:
vitamínIFERUM,
Semeno:
DIETETIKUM, DERMATIKUM, KOSMETIKUM, KONSTITUENS.

Kukuřice setá: Homeopatie: Použití kukuřice v homeopatii je málo známé. Dosud se užívaly v homeopatii pouze sušené čnělky samičích květů. Ale právě sušení čnělek, zejména v domácím prostředí, bývá největším problémem a proto se začaly užívat čnělky čerstvé. Sbírají se v době největšího rozkvětu kolem osmé hodiny ranní. Upravují se podle §1 tak, že se vylisuje šťáva a smíchá s lihem 90% v poměru 1:1. Roztok se odstaví pro usazení kalů a pak se přefiltruje. Esence D0 se dále ředí lihem 40% na potenci D2, ve které se užívá s dávkováním 3krát denně 10 kapek, po jídle. Sušené čnělky mají v homeopatii prakticky stejný účinek jako čnělky čerstvé, jenže výroba a především sušení je daleko pracnější. Upravuje se podle §4 také do potence D2, jen obecné dávkování je jiné, totiž 3krát denně 7 kapek, po jídle. Užívání je stejné jako v alopatii s hlavním důrazem na aplikace, sloužící snížení hmotnosti, dále při srdečních potížích s otoky a pro mírné zvyšování krevního tlaku.

Kukuřice setá: Poznámky: Kukuřičná mouka nemá lepkové sloučeniny, a proto se při výrobě pečiva mísí s pšeničnou nebo žitnou, takže pečivo má zvláštní příchuť. Dnes se již prodává mouka i krupice z kukuřice získané semletím až po odstranění olejnatých klíčků, které jsou příčinou pachuti. Odtučněná kukuřičná mouka je velmi výživná a lehce stravitelná - doporučuje se nemocným a rekonvalescentům (známá MAIZENA). Je to vlastně kukuřičný škrob - Amylum maydis, vhodný na zahušťování polévek, omáček, dušené zeleniny, pudingů, nákypů, dortů, sušenek - vůbec pečiva, které nemusí kynout. Šťáva z mladých plodů kukuřice se zahušťuje na sirup a slouží jako sladidlo do konzerv. Sněť kukuřičná (Ustilago maydis) znetvořuje klasy, přeměňuje je na uzlovité zduřeniny plné černého výtrusného prachu, který je toxický. Obsahuje alkaloidy (ustilagin a aminy), které mají podobný účinek jako námel. Kukuřičný škrob (Amylum maydis) se užívá k přípravě dietetik a jiných výživných prostředků, vyrábí se z něho glukóza, maltóza, sirupy, tvoří složku pudrů a zásypů, uplatňuje se v galenice (výroba tablet a pilulek). Zrna kukuřice sloužila jako náhrada za kávu, zpracovávají se v lihovarnictví, dodávají zvláštní příchuť anglosaské whisky. Důležitý je mastný olej z kukuřičných klíčků, s vysokým osahem nenasycených mastných kyselin, z něhož se rafinací vyrábí známý Palmol E, určený hlavně pro farmaceutické účely. Molekulární destilací se z něho izoluje vitamín E. Pražená špičatá zrna tzv. praskavých, rýžových kukuřic (Zea mays var. everta) zvaná pukance se lidově považují za účinné antacidum (snižují nadměrnou kyselost žaludeční šťávy). Tzv. cukrová kukuřice se užívala jako sladidlo. Přehnané konzumování kukuřice, což je současná móda, může mít z důvodu vysokého obsahu selénu za následek jednak nadměrné působení tohoto důležitého stopového prvku v organismu a jednak nedostatek vitamínu PP - niacinu, neboť kukuřice obsahuje antivitamín, který snižuje účinnost niacinu v organismu.

Kukuřice setá: Toxicita a nežádoucí účinky: Kromě osobní nesnášenlivosti se nevyskytují žádné nežádoucí účinky a při běžných dávkách nejsou ani absolutní kontraindikace. Droga působí dráždivě na srdeční sval, zvyšuje krevní tlak. Když se kukuřičné vlasy na delší dobu odloží a jsou nedostatečně usušené, pak ztrácejí svoje močopudné účinky a působí spíše projímavě.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je vhodná jak do směsí, tak pro samostatné podávání. Není vhodní pro inhalace, a sice pro možnost vzniku nevolnosti přecházející až do dávení. Při dlouhodobém podávání může dojít k iontové nerovnováze, a proto nedoporučujeme delší léčebnou kúru než 1 měsíc.
Při všech chorobách užíváme každé dvě či tři hodiny jednu polévkovou lžíci čaje.

Běžné dávky blizen jsou 4-8 g drogy na jeden šálek záparu (denní dávka 40 g), nechá se 15 minut vyluhovat. Pije se každé 3 hodiny polévková lžíce, nebo se pije obden.
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajová vrchovatě naplněná lžička kukuřičných vlasů se spaří čtvrtlitrem vařící vody. Krátce vyluhujeme a čaj pijeme neslazený.
Z blizen se připravuje odvar 2-3 lžičky na 5 dl vody, pije se po 1,5 dl 2-3x denně mezi jídlem).

Popis

Složení: Zea mays stigmata.

Kukuřice čnělky 30g
Kukuřice čnělky 30g