Krvavec toten kořen 50g

Název

Krvavec toten kořen 50g

Vědecký název

Sanguisorbae officinalis radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Krvavec toten lékařský kořen
Složení: Sanguisorbae officinalis radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako adstringens a antiseptikum, jako prostředek proti horečkám, při zánětech střevních a průjmech. Droga působí svíravě, a zároveň antibioticky, hodí se pro zastavení krvácení ze zanícených sliznic. Obsahuje katechinové a galakatechinové třísloviny, triterpen sanguisorbicenin, saponin sanguisorbin, flavonoidy, fytoncidy, organické kyseliny, tanin, hořčiny, kaučuk a stopy různých solí. Užívání: 1,5 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 8 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Krvavec toten: GIT: Oficiální - Třísloviny působí adstringentně a protibakteriálně, čímž zastavují krvácení v zanícených a krvácejících sliznicích. Proto se droga osvědčuje při infekční gastroenteritídě s kapilárním krvácením z trávicího traktu. Droga se užívá hlavně při léčení krvavých průjmů a střevních katarů. Pokusy s výtažky také ukázaly, že střevní bakterie v živné půdě ve styku s výtažky nerostou. Droga je cenným prostředkem při léčení průjmů. Nejlepší výsledky byly dosaženy při léčení prudkých enterokolitid a intoxikačních gastrogenních průjmů. Podzemní části se užívají také na hemoroidy.

Krvavec toten: Kardiovaskulár: Oficiální - Užívá se při zánětech cév, hlavně žil.

Krvavec toten: Urogenitál: Oficiální - Účinek na kapliární stěny potencují flavonoidy, které se prostřednictvím krve dostávají do orgánů, s kterými jinak droga nemá žádný kontakt. Proto se předpisuje i při silném menstruačním krvácení a při metroragii jiného původu (vedle kauzální léčby. Užívá se při zadržovaném močení (diuretikum).

Krvavec toten: Ostatní: Lidové vnitřní - Vlivem tříslovin působí droga svíravě, ale zároveň antibioticky, takže se hodí k zastavení krvácení ze zanícených sliznic.

Krvavec toten: Kůže: Lidové - Droga urychluje hojení mokvavých kožních infekcí, zvláště infekčního původu.

Krvavec toten: Ostatní: Lidové zevní - Droga je výbornou, vysoce účinnou složkou kloktadel při zánětech v dutině ústní, bolestech dásní, hnisavé angině apod. V podobě koupelí, celkových či sedacích, léčí zanícené hemoroidy. Při častých krváceních z nosu je možno použít práškovanou nať aplikovanou šňupáním.

  • Léčivé účinky: lidové

Krvavec toten: GIT: Lidové - Kořen se užíval proti průjmům. Droga se užívá při zánětech sliznic v dutině ústní (nosohltanu).

Krvavec toten: Kardiovaskulár: Lidové - Kořen se užíval proti krvácení.

Krvavec toten: Urogenitál: Lidové - Droga dovede tlumit nadměrné menstruační krvácení.

Krvavec toten: Respirační: Lidové - Kořen se užíval proti TBC.

Krvavec toten: Ostatní: Lidové vnitřní - Vlivem tříslovin působí droga svíravě, ale zároveň antibioticky, takže se hodí k zastavení krvácení ze zanícených sliznic.

Krvavec toten: Kůže: Lidové - Droga urychluje hojení mokvavých kožních infekcí, zvláště infekčního původu.

Krvavec toten: Ostatní: Lidové zevní - Droga je výbornou, vysoce účinnou složkou kloktadel při zánětech v dutině ústní, bolestech dásní, hnisavé angině apod. V podobě koupelí, celkových či sedacích, léčí zanícené hemoroidy. Při častých krváceních z nosu je možno použít práškovanou nať aplikovanou šňupáním.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, DESINFICIENS, ANTIDIAROIKUM, ANTIHEMOROIDÁLIUM, ANTHELMINTIKUM, ANTIPROTOZOIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, HEMOSTYPTIKUM.

Krvavec toten: Homeopatie: V homeopatii se využívá kvetoucí nať, sbíraná nejlépe těsně před rozkvětem, dle možnosti mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Nať zpracováváme podle §3 lihem 70%. Dale se pak ředí lihem 40% až na potenci D4. Obecně užíváme v potenci D4, s dávkováním 3krát denně 9 kapek, po jídle. Tinktury užíváme především při všech druzích vnitřního krvácení, při zadržování moče, ale i při průjmech, úplavici, při zánětech střev apod. Zevně užíváme většinou stejně jako v alopatii na kloktání, omývání ran, vředů apod., protože působí silně antisepticky, i při poměrně velkém ředění.

Krvavec toten: Poznámky: Zajímavé je, že v Americe dávají před léčivým účinkem přednost použití kulinářskému. Listy používají jako oblíbenou salátovou zeleninu. Byly vypěstovány speciální odrůdy s velkými listy a vylepšenou chutí, krvavec zahradní. Sanguisorba minor - listy po rozdrcení vydávají kořenitou vůni. Chutí připomínají okurky smíchané s ořechy. Používají se čerstvé mladé listy. Aroma lze zachovat jen ve zmrazených lístcích. Ochutí teplé i studené pokrmy.

Krvavec obecný
Sanguisorba minor Scop.
rosaceae - růžovité
Droga:
Latinsky: Radix pimpinellae sanguisorbae, Herba sanguisorbae
Česky: Kořen krvavce obecného
Synonyma:
Latinsky: Poterinum sanguisorba L.
Názvy:
Lidové: (Bývá nesprávně nazýván "bedrník")

Chemické složení: Je bohatý na tanin. ?? tanin, třísloviny

 

GIT: Lidové - Užívá se proti úplavici (v kořalce). Naspomáhá trávení a užívá se při hemoroidech.(?). ?? úplavice, antidiaroikum, poruchy trávení, hemoroidy

Urogenitál: Lidové - Užívá se jako močopudný prostředek. ?? diuretikum

Kůže: Lidové - Výluh se dá použít jako pleťová voda pro jemnou a citlivou pleť.(?). ?? pleťová voda

Popis: Její červené lodyhy nesou konečné kulovité, zelenožluté květní strobuly.

Místo výskytu: Je to vytrvalá bylina sušších luk a mezí.

 

Vlastnosti drogy: Rostlina příjemně voní a ostře chutná.

Poznámky: Místy se dává jako zelenina do polévek a jí se jako salát.

Krvavec toten: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga nemá nepříjemné vedlejší účinky ani ve vyšších dávkách. Maximální dávky drogy nejsou stanoveny.

Užívání

Užívání: 1,5 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 8 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Nejčastěji užívanou lékovou formou je odvar, podávaný po šálcích či sklenicích. Chceme-li využít antibiotický efekt, nebo i anthelmintický efekt, podáváme každou hodinu 1 polévkovou lžíci silnějšího odvaru. Oddenek krvavce je ideální drogou do nejrůznějších směsí. Samostatně jej podáváme jen velmi zřídka.
Dávkují se 2-3 čajové lžičky na sklenici vody, macerovat za studena 8-10 hodin, pít přes den po doušcích.
Nebo:
Při zanícených sliznicích trávicího systému je výhodnější opakované pravidelné podávání macerátu ze 2-3 kávových lžiček na 2 sklenice vody (droga se maceruje za studena 8-10 hodin), který se pije v průběhu dne po hltech.
Nebo:
Podává se macerát ze sušené a posekané natě (2-3 lžíce drogy macerovat 8 hodin ve 2,5-5 dl vody, přes den vypít.

Kořen se dávkuje 1 lžíce na šálek odvaru, užívá se každé dvě hodiny 1 lžíce.
Nebo:
Na přípravu odvaru se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g drogy. Při zanícených sliznicích trávicího systému je výhodnější opakované pravidelné podávání odvaru z 1 lžíce drogy na šálek vody (užívá se každé 1 hodiny po 1 lžíci).
Nebo:
Na protibakteriální, anthelmintické a protiprvokové působení se ordinuje odvar z 20-30 g kořene na 200 ml vody: užívá se každé 2 hodiny po 1 lžíci. Vhodný je i na vnější použití.
Nebo:
Samotný kořen lze použít k odvaru (20-30 g na 200 g vody), který se pak podává po lžících několikrát denně(po 2 hodinách).
Nebo:
Z kořenů se obvykle připravuje 3% odvar (vaří se asi 8 minut, pije se 1,5 dl 2-3x denně).
Nebo:
Na zastavení krvácení se užívá asi 5% odvar z kořene (pije se každých 30 minut pár lžiček).
Z drogy se také připravuje tekutý extrakt, který se užívá 3-4x denně po 30-50 kapkách.
Lze užívat i ve formě tinktůry (30-50 kapek po jídle).
Nebo:
Kořen se podává ve formě řídkého lihového výtažku (30-50 kapek 3-4x denně).
Nebo:
Tinctura sanguisorbae se podává po 30-50 kapkách po jídle.
Nebo:
Tinkturu podáváme zpravidla po jídle při průměrné dávce 40 kapek.

Výtažky se dávají do různých galenických forem nebo se aplikuje přímo prášek (na šňupání).
Nebo:
Z práškovaného kořene se vyrábějí tabletky.

Někdy se z čerstvé natě lisováním získává šťáva, ze které se pije 4-6 čajových lžiček denně.
Nebo:
Z čerstvé natě připravujeme obvykle šťávu, které podáváme 2-3 polévkové lžíce denně.

Zevní užití:
Externě se používá 8% odvar z kořene (vařit 10 minut).

Popis

Složení: Sanguisorbae officinalis radix.

Krvavec toten kořen 50g
Krvavec toten kořen 50g