Krušina kůra 50g

Název

Krušina kůra 50g

Vědecký název

Frangulae alnus cortex

Používané části

Kůra

Fotografie

Účinky

Krušina olšová kůra
Složení: Frangulae cortex. V lidovém léčitelství se používá vnitřně v nálevu jako laxativum (projímadlo), při chronických a habituálních zácpách. Podává se při selhání drastických laxativních přípravků. Droga se zpravidla podává v kombinovaných čajových směsích, jako např. odtučňovací prostředek spolu s natí Třezalky, kořenem Libečku a Trnkovým květem. Neslazený čaj se pije večer nebo ráno na lačno. Protihlístový účinek krušinové kůry je poněkud nejistý. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 1 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Krušina olšová: GIT: Oficiální - Antrachinonové glykosidy a diantronové glykosidy s výrazným laxativním účinkem nemají při užívání v terapeutických dávkách vedlejší škodlivé účinky. Mohou se podávat i dlouhodobě. Doporučují se hlavně v geriatrické praxi. Účinek nastupuje po 6-10 hodinách. Zlepšují peristaltiku tlustého střeva a předpokládá se i účinek prostřednictvím plexus mezentericus Auerbachii. Zadržením vody v tlustém střevě se zvětší jeho objem, což také pomáhá jeho vyprazdňování. Protože směs antrachinonových glykosidů je účinnější než identické množství izolovaných glykosidů, předpokládá se jejich vzájemné potencování. Droga se ordinuje jako laxans při chronické obstipaci (podává se při selhání drastických laxativních přípravků) se současnou žlučníkovou a jaterní poruchou. Protože mírně zvyšuje odtok žluči, přidává se jako adjuvans do žlučníkových čajovin. Účinná je při pomalé peristaltice tlustého střeva a při hemoroidech. Krušina má také slabé anthelmintické působení.

Krušina olšová: Kardiovaskulár: Oficiální - Krušina se ordinuje i při slezinových obtížích a otocích sleziny.

Krušina olšová: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga je častou složkou metabolických a odtučňovacích směsí.

  • Léčivé účinky: lidové

Krušina olšová: GIT: Lidové - Listy senny, aloe a rebarbory lékařské jsou typickými zahraničními zástupci projímavých drog. Krušina je v účincích mírnější než aloe a senna. Odvar působí dobře při zácpě a nedráždí střevní sliznici. Protože stálé užívání projímacích prostředků různých druhů se považuje za nemyslitelné, je nutno při terapii chronické zácpy pokusit se normalizovat funkci střev jinými metodami. Lékař zde nasadí vedle čaje z krušiny též přirozeně působící moderní prostředky fysikální terapie (určité paprsky nebo interferenční proud), ale především se pokusí ve smyslu celkového ošetření určit často se vyskytující psychogenní příčiny zácpy. Usušenou kůru z krušiny je možno používat až po uplynutí jednoho roku, protože čerstvá kůra působí dávivě. Až po této době jsou pomocí fermentů odbourány rušivé frangularosidy a tím se odstraní neoblíbené doprovodné jevy. Je možno užívat čaj ze samotné krušinové kůry, ale přesto je vhodnější použít kombinaci s tzv. karminativy (prostředek proti opakujícímu se nadýmání - anýz). Ve školní medicíně se dávala vždy přednost aloi a senně než domácí krušinové kůře, která je opravdu přednostně účinný a přitom velmi šetrný prostředek, který je možno předepsat i těhotným ženám. Protože nepůsobí dráždivě na střevní sliznici, nezapříčiňuje vodnatou stolici nebo kolikové bolesti. Také nedochází k překrvování pánevních orgánů, kterého se obáváme při použití aloe. Jako u všech léčiv, která užíváme během těhotenství, je nutno se vždy poradit s lékařem. Účinek nastupuje po 8 hodinách. Současně droga mírně posiluje tvorbu žluče (cholagogum) a její vylučování (choleretikum) do střev. Pro své účinky je vhodná k léčbě chronické zácpy se současnou žlučníkovou nebo jaterní poruchou, což bývá velmi obvyklé. Silnější odvar prospívá při jaterních nemocech. Kůra se užívala při otocích jater a sleziny.

Krušina olšová: Urogenitál: Lidové - Odvar z kůry usnadňuje močení, sílí ledviny a u žen podporuje pravidelnou menstruaci. Kůra se doporučovala proti vodnatelnosti. Tekutý extrakt se podával šestinedělkám zvláště po operaci. Silnější odvar prospívá při ledvinových nemocech.

Krušina olšová: Celkové metabolické účinky: Lidové - Čaj čistí krev.

Krušina olšová: Ostatní: Lidové vnitřní - Oslazený odvar vypitý krátce před spaním vyvolává silné pocení. Kůra zbavovaná zelené kůry se vařila v pivě proti horečce. Pro krev čistící a projímavý účinek se užívá při nejrůznějších kožních vyrážkách. 1 čajová lžička se svaří ve 2 šálcích vody 10 minut a z odvaru se užívá za půl hodiny 1 lžíce.

Krušina olšová: Kůže: Lidové - Obyčejný lišej se léčí odvarem z krušiny, pelyňku, máty a šalvěje (? vnitřně ?). Kůra se užívala proti svrabu.

Krušina olšová: Ostatní: Lidové zevní - Užívala se jako prostředek proti zkaženým zubům.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

LAXANS, CHOLAGOGUM.

Krušina olšová: Homeopatie: Právě proto, že se může homeopatická tinktura užívat hned, zatímco v alopatii se musí droga skladovat nejméně rok, má homeopatické zpracování a použití nespornou výhodu. Výchozí surovinou je tedy čerstvá kůra, která se zpracovává podle §3 lihem 65%. Základní esence D0 se dále ředí lihem 40% až do potence D5. Užívá se v potenci D5 s následujícím dávkováním: jeden den 2krát denně 4 kapky a druhý den 3krát denně 5 kapek, vždy před jídlem. Užívá se vždy 14 dní při dodržení střídání denních dávek, a potom se udělá přestávka 14 dní. Užívat se může prakticky bez omezení, i když prvotní droga je jedovatá. Krušinová kůra se užívá především při návykové zácpě. Podává se také při potížích jaterních, žlučníkových a slezinových, při slabé peristaltice tlustého střeva a při hemoroidech, prostě při všech potížích s vyprazdňováním.

Krušina olšová: Poznámky: Izolovaný antrachinonový aglykon frangulaemodin tvoří složku kapek Cholagol, které se používaly jako choleretikum a cholekinetikum (při žlučníkových obtížích).

Krušina olšová: Toxicita a nežádoucí účinky: Volné antrachinony mají jen nepatrnou účinnost. Monomerní antronové glykozidy a volné antrony nebo antranoly dráždí sliznici trávicího traktu, vyvolávají zvracení, bolesti až krvavé průjmy. Při vyšších dávkách je čerstvá kůra jedovatá. Vyvolává krvavé průjmy, dávení (emetikum) a koliky a u těhotných žen vede až k potratu. Musí se nechat 1 rok odležet, případně se suší 1 hodinu při 100°C. Čerstvá kůra vyvolává nutkání na zvracení a prakticky nemá projímavé účinky. Hnilobné aroma a hořká chuť zabraňují zpravidla předávkování. Jednotlivá dávka drogy nemá překročit 1 g. Vyšší dávky jsou nebezpečné (známá jsou přiotrávení dětí kůrou nebo plody). Denní dávka nesmí překročit 15 g kůry. Droga není zcela neškodná, proto se doporučuje nepřekračovat uvedené dávkování. Při překročení uvedených dávek se mohou objevit bolesti břicha, průjmy někdy s příměsí krve a zvracení. Denní dávka kůry nemá překročit 10 čajových lžiček. Také plody jsou jedovaté, vyvolávají prudké průjmy s kolikami. Pozor. krušinová kůra se může stát návykovou. Větší stálé denní dávky působí jako jed.

Krušina olšová: Kontraindikace: Nemá se užívat v těhotenství a v době kojení - účinné látky se vylučují do mateřského mléka.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 1 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga je vhodná pro dlohodobé podávání a také pro geriatrickou praxi. Drogu běžně podáváme samostatně i ve směsích. Podle našich zkušeností jí dáváme přednost před oblíbenějším listem senny. Častěji než kůra se používají její přípravky nebo výtažky (Extractum frangulae fluidum - Extractum frangulae siccum - Elixir frangulae).
Jednotlivá terapeutická perorální dávka ve formě záparu dle ČsL 4 je 1 g. Jinak se dávkuje 1/2 až 1 kávová lžička na šálek záparu. Pije se po doušcích nejlépe na noc, jinak 2-3x denně (nejčastěji ve směsi s jinými drogami).
Nebo:
Z plodů se připravuje zápar (maximálně 1 lžička na sklenici vroucí vody, přikrýt a nechat postát 20 minut, potom zahřát do varu). Pije se po 1-1 1/2 dl ráno i večer jako laxans, hlavně při návykové zácpě a atonii střev.
Nebo:
Jako stomachikum (při špatném trávení) se pijí 1-3 lžičky záparu 2-3x denně. Zápary se doplňují listem máty, plodem fenyklu apod., aby byly chuťově lahodnější a méně dráždivé.
Nebo:
Kůra má vyšší účinnost (laxativní efekt nastává o 6-10 hodinách). Připravuje se z ní zápar (1-5 g na 2 dl vody), který se podává jednorázově večer na pročištění, případně po 1 dl 2-3x denně při chronické atonii střev a obezitě.

Při přípravě odvaru se běžně používá dávka 1 g na šálek vody. V praxi se připravuje z 1/2-1 kávové lžičky na šálek odvaru: pije se po doušcích, nejlépe večer. Při obstipaci se ordinuje stejné množství 2-3x denně (nejčastěji ve směsi s dalšími drogami). Maximální jednotlivá dávka je 4 g, maximální denní dávka drogy je 15 g.
Nebo:
Decoctum corticis frangulae (1-5 g na 200 ml vody) se užívá 1/3-1/2 sklenice 2x denně.
Nebo:
Příprava čaje: 1 čajovou lžičku pokrájené kůry zalít 1 šálkem studené vody, 12 hodin nechat stát nebo kůru za studena přelít a velmi krátce povařit.
Extractum frangulae siccum má jednotlivou dávku 0,3-0,5 g.

Decoctum Fructus frangulae (1 lžíce na 2 sklenice vody) se pije 2-3x denně po 1-2 lžících.
Nebo:
Projímavý účinek mají také sušené bobule, kterých se užije kávová lžička.
Nebo:
Plodová droga je účinnější již asi v polovičních či třetinových dávkách oproti droze korové.
Projímavý účinek má také syrup z bobulí, kterého se užije kávová lžička.

Popis

Složení: Frangulae cortex. 

Krušina kůra 50g
Krušina kůra 50g