Kozlík kořen 100g

Název

Kozlík kořen 100g

Vědecký název

Valeriana officinalis radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Kozlík lékařský kořen
Složení: Valeriána radix. V lidovém léčitelství se používá hlavně při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity. Je rovněž účinný při poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii a bolestech kloubů a svalů. Je vhodný také při psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně, žaludeční a střevní neuróze a nadýmání. Dále je používána při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou. Působí také proti hlístům. Kyselina valeriánová uvolňuje specifickou valeriánovou vůni. Některé látky nejsou ještě prozkoumané. Je to droga uklidňující a mírně uspávající. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kozlík lékařský: GIT: Oficiální - Na periférii se projevuje spasmolytický účinek v menší míře i na hladké svaly vnitřních orgánů. Proto se droga podává při funkčních trávicích obtížích, žaludečních křečích a kolikách, jako antiemetikum, proti nadýmání a hlístům.

Kozlík lékařský: Kardiovaskulár: Oficiální - Na periférii se projevuje spasmolytický účinek především na hladké svalstvo tepen. Proto se droga podává při psychogenně podmíněných oběhových poruchách. Pomáhá i při psychogenních palpitacích a neorganických srdečních opresích.

Kozlík lékařský: Urogenitál: Oficiální - Pro svůj spasmolytický efekt se droga podává i při klimakterických obtížích.

Kozlík lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Droga kozlíku působí tlumivě na CNS (sedativní efekt), ale současně působí jako excitans při útlumu. Tyto vlastnosti se terapeuticky využívají při psychomotorickém neklidu, zvýšeném nervovém podráždění (neuróza), neurasteniích, exhaustivních stavech (stavech duševního vyčerpání a přepracování), anxiozitě, psychosomatických poruchách srdečně cévní činnosti, funkčních poruchách oběhové soustavy (snižuje reflexní dráždivost a příznivě ovlivňuje srdeční neurózu) a také při nespavosti středního stupně podmíněné psychoneurotickou excitací. Působení drogy zde vyvolává fysiologickou rovnováhu. Účinnost podmiňují hlavně triestery valepotriáty, kyselina valerenová, pyrymetylketon a pyridinové alkaloidy. Vliv drogy na zdravé lidi je nepatrný. Tlumivý účinek nezhoršuje schopnost koordinace ani fysiologické reakce organismu na zevní podněty, ale právě naopak, napomáhá psychické činnosti a soustředění narušených neklidem nebo roztržitostí u úzkostných a pedantních pacientů trpících pocitem vnitřního napětí a obsedantními myšlenkami. Pomáhá i při spastických cefaleách, závratích, psychogenních palpitacích a neorganických srdečních opresích. Droga se podává i jako antiemetikum při při psychogenní nauzee a zvracení.

Kozlík lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Kozlík se užívá při všech onemocněních spojených s křečovitých bolestmi, kapky se užívají proti nevolnosti a mdlobě. Droga působí spasmolyticky. Abatyše Hildegarda jej podávala proti píchání v boku. Čínští lékaři užívají kozlík při úrazech.

  • Léčivé účinky: lidové

Kozlík lékařský: GIT: Lidové - Odvary se používaly proti dávení. Kapky se užívají proti nevolnosti. Působí výborně i při nadýmání, žaludečních křečích, bolestech a průjmech. Hlavní indikace použití kořene kozlíku: dyspeptické obtíže (výhradně v kombinaci s mátou, fenyklem, anýzem, kmínem a hořkými drogami), neuróza trávicího traktu (kombinace s levandulí a hořkými drogami, např. puškvorcem).

Kozlík lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Hlavní indikace použití kořene kozlíku: kardioneurózy, arytmie, tachykardie (sólově nebo se srdečníkem a mátou). Při nervózním klepání (bušení) srdce se kombinuje kozlík s konvalinkou. Ve starém Řecku se doporučoval proti ženským obtížím.

Kozlík lékařský: Urogenitál: Lidové - Kombinace hluchavkového květu, kontryhele, petrklíče a kozlíku účinně zmírňuje klimakterické obtíže, přídavek chmelu do této směsi napomáhá k tlumení pohlavní předrážděnosti.

Kozlík lékařský: Smysly: Lidové - Kozlík se užíval proti slábnutí zraku.

Kozlík lékařský: Neuropsych.: Lidové - Kozlík patří mezi výborná léčiva, je účinný při všech nervových a duševních chorobách. Tiší nervovou předrážděnost a rozčilení (sólově nebo kombinace s meduňkou) a současně posiluje nervy. Stačí pít ráno a večer po jednom šálku. Lze tak vyléčit douholetou slabost nervů, různé typy hysterie, nervově podmíněné křeče, nervozitu, neklid, koncentrační slabost, bušení srdce, nespavost nervového původu (sólově nebo kombinace s chmelem) a mnoho jiných nemocí. Při nespavosti použít vyšších dávek. Při spánkových potížích je možno vzít 1/2 hodiny před ulehnutím lžíci kozlíkového oleje a zapít hltem čaje. Pacienti, kteří trpí nervózním neklidem, se po užívání kozlíku necítí unaveni, ale často příjemně osvěženi. Koncentrační schopnost se viditelně zvýší. Je třeba upozornit, že tinktury jsou připravovány na bázi alkoholu a užití většího množství vede k ospalosti, vlastně k opilosti. Při nervózní nespavosti se uvolněním dostaví spánek. Čekání na spánek již není nepříjemné a mučivé, ale doporučuje se jako příjemný odpočinek, než se dostaví zdravý spánek. Při nervózním klepání (bušení) srdce se kombinuje kozlík s konvalinkou. Toto rozhodnutí může učinit pouze lékař!!! Dnešní uspěchaná doba přináší stresové situace, které zapříčiňují často poruchy všech orgánů a jejich funkcí. Příkladem jsou žaludeční a střevní koliky, poruchy žlučníku, bolesti a svírání v srdeční oblasti a zácpy. Bohužel se na tyto případy ordinují chemické uklidňující prostředky. Kozlík se užívá i při epilepsii, mdlobách u těhotných, při bolestech hlavy, migréně a neurastenii. Působí také při návalech krve do hlavy. Použitím kozlíku lze předejít nervové vyčerpanosti a tím mnoha horším chorobám. Výbornou formou pro preventivní použití je zejména tinktura s éterem. Vyšší vstřebatelnost umožňuje nižší dávkování - jednorázovou dávku zde představuje 10 kapek. Kombinace hluchavkového květu, kontryhele, petrklíče, kozlíku a přídavek chmelu do této směsi napomáhá k tlumení pohlavní předrážděnosti. Kapky se užívají proti mdlobě. Kozlík také zesiluje smyslové vjemy. Kdo použije kozlík jako uklidňující prostředek před zkouškami, měl by si jeho účinek napřed vyzkoušet. Mohou se totiž dostavit stavy omámení.

Kozlík lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Kapky se užívají proti cukrovce. Abatyše Hildegarda jej podávala proti dně. Čínští lékaři užívají kozlík při revmatismu.

Kozlík lékařský: Respirační: Lidové - Dříve se kozlík užíval při kašli. Čínští lékaři užívají kozlík při chřipce.

Kozlík lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Kozlík se užívá při všech onemocněních spojených s křečovitých bolestmi, kapky se užívají proti nevolnosti a mdlobě. Droga působí spasmolyticky. Abatyše Hildegarda jej podávala proti píchání v boku. Čínští lékaři užívají kozlík při úrazech.

Kozlík lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Kozlíkový olej se používá při nesnadném usínání - potírají se záda, krk, čelo. Vtírá se při bolestech kloubů, kříže, revmatismu. V klystýrech byl užíván jako prostředek k vyhánění roupů a škrkavek odvar z kozlíkového kořene a pelyňkové natě svařený v mléce.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SEDATIVUM, SPASMOLYTIKUM, NERVÍNUM.
Valeriána se označuje jako valepotriátová droga s ekvilibrizujícím účinkem - tj. při předráždění organismu působí sedativně a při útlumu excitačně.

Kozlík lékařský: Homeopatie: Výchozím materiálem pro homeopatické zpracování je sušený oddenek, kopaný nejlépe v květnu, ale používat se může i oddenek kopaný koncem října, nelépe vždy kolem osmé hodiny ranní. Oddenek se rychle omyje studenou vodou, a potom se suší při teplotě do 30°C. Zpracovává se podle §4 lihem 75% na základní tinkturu D1. Dále se ředí podle téhož paragrafu lihem 35% až do potence D4. Užívá se v potenci D2, D3 a D4 podle stavu nemocného. Obecné dávkování je 3krát denně 6 kapek, před jídlem. Paleta možného upotřebení je nezvykle široká. Kozlíková tinktura se užívá od nespavosti, přes neurastenii, křečovité bolesti spojené s mdloami, neuralgii, lumbago, slabost nohou, nervozní srdce, žaludeční křeče až po nadýmání. Může se ovšem použít i jako v alopatii.

Kozlík lékařský: Prevence: Kozlík patří mezi výborná nervová léčiva. Tiší nervovou předrážděnost a současně posiluje nervy. Stačí pít ráno a večer po jednom šálku. Lze tak vyléčit douholetou slabost nervů, různé typy hysterie, nervově podmíněné křeče a mnoho jiných nemocí. Použitím kozlíku lze předejít nervové vyčerpanosti a tím mnoha horším chorobám. Výbornou formou pro preventivní použití je zejména tinktura s éterem. Vyšší vstřebatelnost umožňuje nižší dávkování - jednorázovou dávku zde představuje 10 kapek.

Kozlík lékařský: Poznámky: Droga tvoří složku mnoha čajovin: srdečních, žaludečních, antiastmatických, antisklerotických, sedativních, nervových, proti meteorismu aj.
Vlastnosti: Štiplavá, nahořklá, chladná, suchá.
Působení: Trankvilizér, antispazmodikum, expektorans, diuretikum, snižuje tlak krve, karminativum, mírný utišující prostředek.
Užívané části:
Kořen: Kořen je vhodný při nervovém vypětí, zvláště rozrušení a nespavosti. Kromě toho posiluje srdce a může někdy snižovat vysoký krevní tlak. Podporuje hojení ran a vředů a je místně účinný při svalových křečích. Lze jej rovněž používat jako expektorans, který může napomáhat při dráždivém, nervózním kašli. Sbírá se na podzim.
Macerace: 2 čajové lžičky pokrájeného, nejlépe čerstvého kořene namočte na 8-10 hodin do šálku studené vody. Užívejte jako uklidňující nápoj při rozrušení a nespavosti. Pro zamaskování chuti přidejte 2-3 kapky vody z máty peprné.
Nálev: Používejte při rozrušení a nespavosti.
Tinktura: Používejte jako sedativum nebo při nespavosti.Dávkování se může v jednotlivých případechvelmi lišit: někdy můž být zapotřebí až 5 ml, někteří lidé však na takovéto množství reagují bolestmi hlavy, proto začněte s nižšími dávkami, 1-2 ml. Jako prostředek proti kašli ji kombinujte s lékořicí a dalšími expektoranty, jako je yzop. Lze jej přidávat do směsí proti vysokému krevnímu tlaku v případech, kdy k němu přispívá napětí nebo rozrušení.
Obklad: Pro zmírnění svalových křečí smočte složenou gázu v tinktuře.
Omývání: Nálev nebo macerát používejte na chronické vředy a rány a k vytažení třísek.

Kozlík lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky při předepsaném dávkování kozlíku a nejsou známy ani kontraindikace. Je však třeba varovat před užíváním větších dávek kozlíkových kapek, protože podle některých pramenů ve větších dávkách působí škodlivě na nervovou soustavu, způsobují horečku a nespavost. Při předávkování byly zaznamenány i další nežádoucí účinky jako bolesti hlavy, hučení v hlavě i žaludeční nevolnost. Nutno proto individuálně odzkoušet dávkování a nepodávat dlouhodobě, čajovou formou nejraději ve směsi s jinými drogami. Droga není určena pro dlouhodobé podávání, protože u senzitivních jedinců již asi po měsíci léčby vzniká tolerance, droga přestává účinkovat a zvyšování dávek nelze doporučit pro výskyt paradoxních jevů - namísto uklidnění vznikne totiž nežádoucí rozrušení. Kozlík neužívejte bez přestávky déle než 2-3 týdny, neustálé užívání vysokých dávek může způsobovat bolesti hlavy a bušení srdce. Kozlík umocňuje působení léků navozujících spánek, pokud takovýto druh léků užíváte, kozlík neberte.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Užívá se ve formě drogy, tinktůry či extraktů, samostatně nebo jako složka nejrůznějších přípravků. Jak se používá kozlík? Je k dispozici kozlíkový čaj, tinktura a dražé s celkovým extraktem z kořene kozlíku. U čaje je důležité, aby byl nasazen ve studeném stavu - má lepší účinky. Vyluhování tříslovin je menší a šetříme tím také účinné látky, které jsou velmi citlivé na teplo, vařením nebo horkým nálevem se částečně zničí. Vodné výluhy z kořene nejsou tolik účinné, proto se droga podává jako složka rozpráškovaných přípravků nebo se z ní připravují lihové či lihovo-éterové výtažky (tinktury), nověji i celkové alkoholové stabilizované výtažky z čerstvých kořenů (intraktum).
Doporučuje se i studený macerát z drogy (1 lžička), který se uplatňuje hlavně při sólovém podání drogy.
Nebo:
Příprava čaje: 2 čajové lžičky rozdrceného kozlíkového kořene se přelijí půl litrem studené vody a nechají se 10 až 12 hodin stát. Doporučuje se obsah občas promíchat. Čaj pijeme 2 až 3x denně vlažný.

Užívá se 1 kávová lžička na šálek záparu. Pije se 2-3x denně. Uplatňuje hlavně při sólovém podání drogy.
Nebo:
Doporučuje se 3-5% zápar, a to vícekrát denně.
Nebo:
Z kořenové drogy se připravuje i 4% zápar (pije se po 1,5 dl několikrát denně).
Nebo:
ČsL 4 uvádí jako jednotlivou terapeutickou perorální dávku ve formě záparu 1,5 g.

Odvar se připravuje z 10 g kořene a 2 l vody, nechá se 10 minut vařit. Užívá se 1 lžíce po 2 hodinách denně do vymizení choroby. Dětem se slabými nervy se dává podle věku méně nebo více zředěný.
Nebo:
Při migréně se používá odvar 10 g kořene kozlíku ve 200 g vody. Vaří se 2 minuty, nechá se 5 minut ustát a užívá za 2 hodiny lžíce.
Extractum valerianae fluidum má stejně jako Extractum valerianae jednotlivou dávku 0,2 g.

Výhodnější je užívat lékárenskou tinkturu (Tinctura valerianae) - 20-60 kapek 3x denně (resp. podle potřeby).
Nebo:
Při hysterii se užívá kozlíková tinktura, neboli baldriánové kapky, připravených následovně: 15 g šťávy vytlačené z řerstvého kořene se smísí s 15 g čistého lihu. Užívá se 3x denně 5-10 kapek.
Není-li po ruce čerstvý kořen, smísí se 10 g prášku z kozlíkového kořene s 20 g lihu, nechá se 14 dní stát a potom scedí. Užívá se ve stejných dávkách.
Nebo:
Osvědčenou formou je tinktura, baldriánové kapky. Jako sedativum se doporučuje 1 plná čajová lžička 2-3x denně, jako hypnotikm 1 čajovou lžičku asi 3/4 hodiny před spaním a druhou asi 1/4 hodiny před spaním.
Nebo:
Výbornou formou je zejména kozlíková tinktura s éterem. Vyšší vstřebatelnost zde umožňuje nižší dávkování. Jednorázová dávka činí 10 kapek. Přípravek je občas dostupný v lékárnách.
Nebo:
Jednotlivá dávka lihoéterové tinktury by se měla pohybovat v rozmezí 20-25 kapek, jen zřídka bývá vyšší.
Nebo:
Doporučené veliké dávkování je nutné, protože jen tehdy má optimální účinnost. Proto se doporučuje kozlíkovou tinkturu užívat ne po kapkách, ale po čajových lžičkách.
Silice se používá i sama, a to po 10-20 kapkách 3-4x denně (hlavně při poruchách trávení).
Při migréně se užívá 3x denně na špičku nože prášku, získaného rozdrcením kozlíkového kořene.

Zevní užití:
Také kozlíková koupel působí uklidňujícně a spavě - a tak přesvědčivě, že mnozí ve vaně usnuli.
Příprava koupele: 100 g drogy se přelije 1 litrem vařící vody, 10 hodin se vyluhuje, oceděnou kapalinu nalijeme do vany. Při úplné koupeli je možné přidat 200 až 250 g tinktury. Mimo to je v lékárně k dostání kozlíkový koupací extrakt.
Kozlíkový olej se připravuje z usušených a na prášek rozmělněných kozlíkových kořenů.
Proti bolestem hlavy lze také použít obklady, namáčené v desetiminutovém odvaru 10 g kořene kozlíku v 1/8 l bílého vína.

Popis

Složení: Valeriána radix.

Kozlík kořen 100g
Kozlík kořen 100g