Kozinec kořen (astragalus) 50g

Název

Kozinec kořen (astragalus) 50g

Vědecký název

Astragallus glycyphyllus radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Kozinec blanitý kořen
Složení: Astragalus membranaceus radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně na podporu močení a je zároveň potopudná. Snižuje krevní tlak a působí také sedativně. Tlumí bílý výtok, při zevním použití zmenšuje vypadávání vlasů. Droga se užívala jako celkové tonikum při úpadku fyzických, ale i psychických sil. Droga obsahuje málo probádané alkaloidy, dále flavonoidy, vitamin C, olej, třísloviny, aminokyseliny, řadu mikroprvků, silice, glycirrhyzin, proteiny, sacharózu, pryskyřice, saponin, asparagin, kaučuk a další málo známé látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, macerovat 6 hodin. zahřát a popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kozinec sladkolistý: Kardiovaskulár: Oficiální - Byla prokázána perspektiva používání kozincových preparátů v medicínské praxi. Nálev a tinktura z drogy mírně snižují krevní tlak.

Kozinec sladkolistý: Urogenitál: Oficiální - Nálev a tinktura z drogy působí močopudně.

Kozinec sladkolistý: Neuropsych.: Oficiální - Nálev a tinktura z drogy působí sedativně.

  • Léčivé účinky: lidové

Kozinec sladkolistý: GIT: Lidové - Lidové léčitelství používá drogy také při krvavých průjmech a při žaludečních potížích. Droga podávána formou bylinného balzámu působí jako výborný žaludeční léčivý prostředek.

Kozinec sladkolistý: Kardiovaskulár: Lidové - Droga snižuje krevní tlak (hypotensivum).

Kozinec sladkolistý: Urogenitál: Lidové - Lidové léčitelství používá drogy také při vyhřeznutí dělohy. Droga silně podporuje močení (diuretikum). Extrakt má sladkou chuť. List a kořen se používají při obtížích s močeních, močových a ledvinových kamenech. Tlumí bílý výtok.

Kozinec sladkolistý: Neuropsych.: Lidové - Droga působí také sedativně.

Kozinec sladkolistý: Celkové metabolické účinky: Lidové - List a kořen se používají metabolikum (při revmatismu). Lidově se nejvíce cení jako antirevmatikum.

Kozinec sladkolistý: Respirační: Lidové - List a kořen se používají jako expektorans.

Kozinec sladkolistý: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga (sladký extrakt) má potopudné účinky (diaforetikum). Užívá se list i kořen. Může být také použita jako celkové tonikum při úpadku fyzických, ale i psychických sil. Právě pro tyto vlastnosti se droga osvědčila jako mírné geriatrikum. Lidově se nejvíce cení při chronických kožních ekzémech i jiných kožních onemocněních.

Kozinec sladkolistý: Kůže: Lidové - Lidové léčitelství používá drogy také při některých chorobách vlasů. Droga při zevním užití zmenšuje vypadávání vlasů. Ve formě klyzmatu tlumí krvavé průjmy.

Kozinec sladkolistý: Ostatní: Lidové zevní - Droga tlumí bílý výtok při zevním použití. Je zmíněno zevní užití formou léčivých klyzmat při ulcerosní kolitidě. Účinek není ověřený u více případů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

hypotenzivum, sedativum, diuretikum.

Kozinec sladkolistý: Homeopatie: Kozinec není v homeopatické praxi obvyklý, ale je velmi užitečný. Právě pro neznalost obsahových látek a jejich celkové účinnosti používáme homeopatické prostředky pro jejich naprostou bezpečnost při zachování účinku. Nejlepším základem pro homeopatické zpracování je čerstvá kvetoucí nať, i když může být s úspěchem použit i kořen, kopaný na podzim v září nebo na jaře v březnu. Nať trháme hned na začátku květu, nejlépe v červnu mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, a upravujeme podle §3 lihem 70%. Dále pak ředíme pouze do potence D2 lihem 40%. Obecně používáme potenci D2 s dávkováním 3krát denně 5 kapek, před jídlem. Užíváme stejně jako v alopatii, hlavně jako prostředek léčby močových cest, proti dermatózám, proti kašli a při revmatizmu.

Kozinec sladkolistý: Poznámky: Tradiční čínské léčitelství si mimořádně váží příbuzného kozince blanitého (Astragalus membranaceus Wild.). Podává jej všude, kde je třeba tonizovat hlavní životní energii "čchi". Droga, kterou je nejčastěji kořen, posiluje slinivku, slezinu, ledviny a plíce. Na základě současných výzkumů se o kozinci začíná hovořit jako o tzv. modifikátoru biologické odpovědi, protože má schopnost regulovat funkci kůry nadledvinek a produkci bílých krvinek, především T-lymfocytů a makrofágů, produkci červených krvinek, hormonů včetně interferonu a protilátek imunoglobulinů. Působí také proti chorobnému útlumu kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období u zdravých buněk o přibližně 50%. Proto je možno jej využívat u nemocných po radioterapii (ozařování) a chemoterapii a dokonce i u nemocných AIDS. Dokáže chránit jáítra před tukovou degenerací způsobenou toxiny, například tetrachlormetanem. Jsou známy i močopudné účinky, dále snižuje krevní tlak a celkově zvyšuje odolnost a vitalitu. Tragant je slizová droga. Pochází z rozličných druhů rodu kozinec - Astragalus. Jsou to trnité keře rostoucí v Turecku, Sýrii, západním Íránu a Zakavkazsku. Z nařezaných větví vytéká sliz, který na vzduchu tuhne. Suší se na bílé stužkovité útvary (nejkvalitnější je tzv. lístkový tragant). Tragant se uplatňuje jako mucilaginózum. Někdy se z něho izoluje bobtnavý basorinový podíl, který slouží jako mírné laxans. Pro oficinální tragant se stanovuje číslo nabobtnání nejméně 10 a nepřipouštějí se v něm příměsi méněhodnotných látek (škrob, dextrin apod.). Rozetřený tragant s vodou a glycerinem sloužil jako oficinální pojidlo pilulkové hmoty.

Kozinec sladkolistý: Toxicita a nežádoucí účinky: I když u drogy nebyl zjištěn žádný toxický účinek a nejsou ani známy vážnější nežádoucí účinky, nebo dokonce kontraindikace, postupujeme s ohledem na málo prozkoumané alkaloidy obezřetně. Doporučuje se podávání malých a středních dávek a jen po dobu nezbytně nutnou pro léčbu. Neměla by však přesahovat 6 týdnů.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, macerovat 6 hodin. zahřát a popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Drogu můžeme kombinovat do různých směsí. Kozinec se osvědčil v kombinaci s natí úročníku bolhoje a natí yzopu. Všechny byliny se přidávají stejným dílem a podávají jako nálev.
Zpravidla se užívá nálev v poměru 1 díl drogy na 10 dílů vroucí vody, denně cca 300 ml, vypít po doušcích.
Nebo:
Můžeme podávat i nálev připravovaný v koncentraci 1:10 a dávkovaný 3krát denně 1 šálek.
Nebo:
Z listů se připravuje 5% zápar (nechá se 20 minut postát, pije se 1,5 dl 2-3x denně).

Vhodnou lékovou formou je macerát, podávaný v dávce 100 až 125 ml, a to 4krát denně.
Nebo:
Z kořene se připravuje 4% macerát (maceruje se asi 6 hodin, pije se 1,5 dl 2-3x denně).
Bylinný balzám dávkujeme 4krát denně 1 čajovou lžičku. Forma bylinného balzámu má zpravidla vyšší účinek než jiné vodné výluhy.
Tinkturu dávkujeme 3krát denně 25 +/- 5 kapek.

Popis

Složení: Astragalus membranaceus radix.

Kozinec kořen (astragalus) 50g
Kozinec kořen (astragalus) 50g