Kostival kořen 100g

Název

Kostival kořen 100g

Vědecký název

Symphyti officinalis radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Kostival lékařský kořen
Složení: Symphyti radix. V lidovém léčitelství se Kostival používá poměrně málo vnitřně jako mucilaginosum a antiflogistikum. Jako mírné projímadlo a jako prostředek proti kašli a při zahlenění dýchacích cest. Hlavně se však používá zevně ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, dně, při chronických onemocněních kloubů a kostí. Obsahuje hlavně slizové látky, silice a třísloviny, alkaloid symfytocynoglosin, konsolidin, konsolicin, dále allantoin, asparagin, organicky vázaný vápník aj. Chemicky a farmakologicky není dosud blíže prozkoumaný. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 1 x denně. Užívat nepřetržitě maximálně 3 týdny.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kostival lékařský: GIT: Oficiální - Vnitřně se alantoin podává při chemickém nebo termickém poškození sliznic a při atrofii sliznic žaludku i faryngu (např. v geriatrické praxi). Pro ochranný účinek slizu a vliv alantoinu na urychlení hojení defektů sliznic se rostlina již tradičně podává při žaludečních a dvanáctníkových vředech (zmírňuje bolesti u žaludečních vředů a zároveň působí hojivě). Dále se podává při poruchách trávení a proti průjmům.

Kostival lékařský: Urogenitál: Oficiální - Pro výhodnou sanaci sliznic a výrazné diuretické vlastnosti se ordinuje i při zánětech močových cest, přičemž se obvykle kombinuje s doplňujícími drogami. Užívá se při obtížích s močením.

Kostival lékařský: Neuropsych.: Oficiální - Experimentálně prokázaný tlumivý vliv alkaloidů na CNS při podávání v terapeutických dávkách se v humánní medicíně zatím velmi nevyužívá. Protože rostlina obsahuje hojně organického vápníku, je možno usuzovat, že používán v jakékoli formě snižuje dráždivost periferního nervstva.

Kostival lékařský: Skelet + svalstvo: Oficiální - Kořenová droga podporuje čistění a hojení ran. Užívá se při poruchách okostice a jako podpora vytváření nových tkání, včetně kalusu (tkáně spojující zlomené kosti - vliv alantoinu).

Kostival lékařský: Respirační: Oficiální - Droga se používá při chronických zánětech dýchacích cest, hlavně při silném zahlenění jako expektorans, napomáhá vykašlávání a rychlejšímu hojení zanícených sliznic dýchacích cest. Odvar z květů i kořene se užívá při katarech dýchacích cest, souchotinách, kašli, plicním krvácení apod.

Kostival lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Traduje se, že vnitřně užívaný kořen má kancerostatické (cytostatické) vlastnosti, což však není prokázáno. Silnou žízeň odstraníme, když každou hodinu užíváme po lžičce odvaru z kostivalu. Kořen je vhodný při léčbě poranění kostí (zlomeninách), poranění tkání, šlach, při otocích, hnisavých ranách i při léčení pooperačních stavů (i vnitřně). Užívá se vnitřně i zevně na obtížně se hojící rány. Kostivalové víno slouží v lidovém lékařství jako protikrvácivý a posilující prostředek, např. v rekonvalescenci po těžkých chorobách, po chirurgických zákrocích, jako prevence proti kachexii při těžkých stavech apod.

Kostival lékařský: Kůže: Oficiální - Slouží i na omývání, resp. obklady při bércových vředech, mírní bolesti při křečových žilách, užívá se při zánětu žil, dekubitech, následcích omrznutí nebo popálení.

Kostival lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Oddenky se zevně i vnitřně užívaly k hojení zlomenin a pohmožděnin (bývaly součátí všech lepších mastí na zlomeniny, nebo se užíval kořen rozvařený na kaši ve formě horkých obkladů). Kořen rozvařený na kaši se přikládá za horka na vředy nebo na ztvrdlé žlázy. Formou obkladů z nálevu lze kostival aplikovat při menších spáleninách, omrzlinách, na bércové vředy (varixy) a hemoroidy. Působí příznivě i při podvrtnutí a výronech, hematomech, dále při poranění tkání, šlach, při otocích, hnisavých ranách a při léčení pooperačních stavů (i vnitřně). Obklady z tinktury je možno s úspěchem použít při vnějších i vnitřních ranách, při poranění všeho druhu, například pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách. Kořen naložený v žitné pálence působí zevně velmi dobře na všechny otevřené rány. Tinktura z kostivalu velmi rychle pomáhá proti revmatismu a otoku kloubů. Tinktura se denně vtírá do kůže nad nemocnými klouby. Vně je možné kostival použít ve formě mastí a alkoholových extraktů proti opuchlinám, vředům, zápalům, hnisavým ranám, proti bolestem kloubů, proti hemoroidům a proti bércovým vředům. Také pomáhá při svalových zánětech a zánětech šlachových pouzder. Účinná je i kostivalová mast, připravená povařením strouhaného čerstvého kostivalu na vodní lázni se sádlem. Užití masti v případě drobnějších poranění je dobrou prevencí proti hnisavým komplikacím. Také listy z kostivalu pomohou už za jedinou noc, když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení, podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Na osteomyelitidu pomáhají teplé obklady z moučky kořene kostivalu, účinek je patrný již po 24 hodinách. Stejnými obklady je možno léčit zduření kloubů rukou a nohou. Kašovité obklady mohou přinést úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci, ba dokonce i při zánětu okostice. Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených plotýnkách. Při poruchách prokrvení dolních končetin, při křečových žilách a na doléčení zlomenin kostí používáme sedací koupele (ve vaně) z kořene kostivalu. Kořen se užívá při zánětech v ústní dutině, krvácení dásní, paradentóze, zánětu tkání, které jsou oporou zubů. Kostival se užívá při krvácení z nosu.

  • Léčivé účinky: lidové

Kostival lékařský: GIT: Lidové - Odvar z kořene se užívá proti průjmu, úplavici a proti rakovině žaludku. Droga má údajně mírně projímavé účinky. Kostival také čistí žaludek i střeva. Při vnitřním podání působí hojivě a tišivě na trávicí trakt, zejména na peptický vřed (užívá při léčbě žaludečních a dvanácterníkocých vředů, kdy zmírňuje bolesti), na zánětlivé projevy v žaludku a střevech, působí také ochranně na sliznice, zejména při podávání ulcerogenních léků (Indometacin, Fenylbutazon, některé thiazidy) resp. léků, nepříznivě ovlivňujících střevní flóru (antibiotika). Vzhledem k vynikající ochraně sliznic se užívá i při poleptání a popálení sliznic nebo také při atrofii sliznic v geriatrii. Doporučuje se i užití při krvavých průjmech. Z kořene je možné připravit čaj, který se používá vnitřně při poruchách trávicích orgánů, krvácení žaludku. Pijeme přes den dva až čtyři šálky čaje po doušcích.

Kostival lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Droga údajně ovlivňuje krevní oběh a krevní tlak (snižuje krevní tlak). Kostivalové víno slouží v lidovém lékařství jako protikrvácivý prostředek. Mletý čerstvý kostival, smíchaný s medem pomáhá při vnitřním krvácení.

Kostival lékařský: Urogenitál: Lidové - Doporučuje se i užití při nálezu krve v moči. Drogu můžeme použít při zánětech močových cest.

Kostival lékařský: Neuropsych.: Lidové - Droga působí i sedativně.

Kostival lékařský: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se při chronických onemocněních kloubů a kostí. Aplikován zevně i vnitřně pomáhá hojit zlomeniny kostí. Užívá se vnitřně i zevně na obtížně se hojící rány, pohmožděniny, bolesti kloubů a pateře, na otoky kloubů. Drogou lze doplnit i léčbu osteoporózy.

Kostival lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Kostival se preventivně podává citlivějším osobám při léčbě antirevmatiky, případně jinými léčivy s nežádoucím ulcerogenním působením.

Kostival lékařský: Respirační: Lidové - Uplatňuje se také v léčbě respiračních chorob, spojených s kašlem a zahleněním dýchacích cest. Rozpouští hleny a čistí plíce. Užívá se při zápalech dýchacích cest. Doporučuje se i užití při vykašlávání krve. Mletý čerstvý kostival, smíchaný s medem pomáhá při nemocech plic. Z kořene je možné připravit čaj, který se používá vnitřně při zápalu pohrudnice a bronchitidě. Pijeme přes den dva až čtyři šálky čaje po doušcích.

Kostival lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Traduje se, že vnitřně užívaný kořen má kancerostatické (cytostatické) vlastnosti, což však není prokázáno. Silnou žízeň odstraníme, když každou hodinu užíváme po lžičce odvaru z kostivalu. Kořen je vhodný při léčbě poranění kostí (zlomeninách), poranění tkání, šlach, při otocích, hnisavých ranách i při léčení pooperačních stavů (i vnitřně). Užívá se vnitřně i zevně na obtížně se hojící rány. Kostivalové víno slouží v lidovém lékařství jako protikrvácivý a posilující prostředek, např. v rekonvalescenci po těžkých chorobách, po chirurgických zákrocích, jako prevence proti kachexii při těžkých stavech apod.

Kostival lékařský: Kůže: Lidové - Kostival se užívá při ekzémech. Při dermatitídách se šťáva z natě vmíchává do hojivých mastí. Formou obkladů z nálevu lze kostival aplikovat při menších spáleninách, omrzlinách, na bércové vředy.

Kostival lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Oddenky se zevně i vnitřně užívaly k hojení zlomenin a pohmožděnin (bývaly součátí všech lepších mastí na zlomeniny, nebo se užíval kořen rozvařený na kaši ve formě horkých obkladů). Kořen rozvařený na kaši se přikládá za horka na vředy nebo na ztvrdlé žlázy. Formou obkladů z nálevu lze kostival aplikovat při menších spáleninách, omrzlinách, na bércové vředy (varixy) a hemoroidy. Působí příznivě i při podvrtnutí a výronech, hematomech, dále při poranění tkání, šlach, při otocích, hnisavých ranách a při léčení pooperačních stavů (i vnitřně). Obklady z tinktury je možno s úspěchem použít při vnějších i vnitřních ranách, při poranění všeho druhu, například pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách. Kořen naložený v žitné pálence působí zevně velmi dobře na všechny otevřené rány. Tinktura z kostivalu velmi rychle pomáhá proti revmatismu a otoku kloubů. Tinktura se denně vtírá do kůže nad nemocnými klouby. Vně je možné kostival použít ve formě mastí a alkoholových extraktů proti opuchlinám, vředům, zápalům, hnisavým ranám, proti bolestem kloubů, proti hemoroidům a proti bércovým vředům. Také pomáhá při svalových zánětech a zánětech šlachových pouzder. Účinná je i kostivalová mast, připravená povařením strouhaného čerstvého kostivalu na vodní lázni se sádlem. Užití masti v případě drobnějších poranění je dobrou prevencí proti hnisavým komplikacím. Také listy z kostivalu pomohou už za jedinou noc, když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení, podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Na osteomyelitidu pomáhají teplé obklady z moučky kořene kostivalu, účinek je patrný již po 24 hodinách. Stejnými obklady je možno léčit zduření kloubů rukou a nohou. Kašovité obklady mohou přinést úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci, ba dokonce i při zánětu okostice. Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených plotýnkách. Při poruchách prokrvení dolních končetin, při křečových žilách a na doléčení zlomenin kostí používáme sedací koupele (ve vaně) z kořene kostivalu. Kořen se užívá při zánětech v ústní dutině, krvácení dásní, paradentóze, zánětu tkání, které jsou oporou zubů. Kostival se užívá při krvácení z nosu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ANTIFLOGISTIKUM, MUCILAGINÓZUM, ADVULNANS, PROTEKTIVUM, DIURETIKUM, EXPEKTORANS.

Kostival lékařský: Homeopatie: Surovinou pro výrobu esencí pro vnitřní použití je čerstvý kořen, sbíraný na jaře nebo na podzim, nejvhodnějším obdobím je ovšem říjen. Kořen se omyje studenou vodou a ihned se zpracovává podle §2 lihem 90% na základní esenci D0. Dále se ředí lihem 30% až na potenci D5. Nejčastěji se užívá potence D3 při dávkování 3krát denně 9 kapek, po dobu alespoň 21 dní, nanejvýš však 2 měsíce. V případě nedostupnosti kořene se užívá i čerstvý list nebo sušený kořen, kopaný ovšem ve stejném období. Vnitřní užití homeopatické tinktury je velice široké, ovšem užívá se hlavně při vnitřních krváceních, žaludečních vředech, dokonce i při rakovině žaludku, při potížích sliznic apod. Tuto tinkturu lze používat i zevně na všechny kloubní, kostní a svalové obtíže. Velmi vhodné je použití v podobě masti, která se dá snadno vyrobit jak z výchozí suroviny, tak i z tinktur. Pro vnější použití lze pro homeopatické zpracování použít i kvetoucí nať nebo i celou kvetoucí rostlinu. Vše se rozmixuje nebo rozemele a zpracuje podle §3 lihem 80%. Dále se zpracovává lihem 40% pouze do potence D3. Užívá se od potence D0, především na obklady poraněných kostí, okostic, svalů, šlach, na otoky šlach, pouzder apod. Nejvhodnější jsou kombinace vnitřního a zevního použití.

Kostival lékařský: Prevence: Kostival se preventivně podává citlivějším osobám při léčbě antirevmatiky, případně jinými léčivy s nežádoucím ulcerogenním působením. Kostivalové víno slouží v lidovém lékařství jako protikrvácivý a posilující prostředek, např. v rekonvalescenci po těžkých chorobách, po chirurgických zákrocích, jako prevence proti kachexii při těžkých stavech apod. Účinná je i kostivalová mast, připravená povařením strouhaného čerstvého kostivalu na vodní lázni se sádlem. Užití masti v případě drobnějších poranění je dobrou prevencí proti hnisavým komplikacím.

Kostival lékařský: Poznámky: Kořen obsahuje barvivo a je možno ho použít k barvení na červeno. Mladé listy se pojídají jako salát. V některých krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se. Účinné látky této byliny tak může využít celá rodina. Rostlina se tradičně užívala k hojení zlomenin. Obsahuje alantoin, který podporuje růst kostních, chrupavkových a svalových buněk. Aplikuje-li se rozmačkaná rostlina na poraněnou končetinu, absorbuje se alantoin kůží a urychluje hojení. Na trhu je bylinná mast Traumaplant. Traumaplant mast obsahuje koncentrát šťávy z kostivalu cizího (Symphyti peregrini herbae succus) bez pyrolizidinových alkaloidů s protizánětlivými účinky. Přípravek je indikován na sportovní a úrazová zranění, pohmožděniny a vymknutí, bolesti svalů a kloubů, špatně se hojící i otevřené rány.
Vlastnosti: Chladná, vlhká, sladká.
Působení: Podporuje tvorbu buněk, adstringens, demulcens, hojí rány, expektorans.
Užívané části:
Nať: Listy a kvetoucí vrcholky, bohaté na alantoin, se používají hlavně zevně v krémech a léčivých olejích získávaných extrakcí při namožení, artrotických kloubech a dalších poraněních. Při interním použití je rostlina stejně tak léčivá a užívá se při vředech trávicího traktu. Nať se sbírá v době kvetení počátkem léta.
Kořen: Kořen má podobné vlastnosti jako listy, je však chladivější a výživnější. Lze jej používat při léčbě varikózních žil. Sbírá se na jaře nebo na podzim, kdy je hladina alantoinu nejvyšší.
Použití:
Nať:

Tinktura: Předepisuje se při žaludečních vředech nebo poškození jícnu.
Zábal: Tozmačkejtep ouze listy a naneste je na menší zlomeniny, které by se normálně nedávaly do sádry, jako jsou zlomeniny prstů u nohou, žeber nebo vlasové prasklinky u větších kostí.
Krém: Používejte při poranění kosti nebo svalu včetně osteoartritidy.
Léčivý olej: Připravuje se postupem za horka (viz str. 122) a používá na artritické klouby, pohmožděniny, výrony a další úrazy. Také na zanícené puchýře.
Kořen:
Odvar: Předepisuje se při zánětech a vředech zažívacího traktu.
Zábal: Z práškovaného kořene připravte s trochou vody pastu a použijte ji na varikózní vředy a další vleklé rány. Je vhodná také při krvácejících hemoroidech.
Sirup: Na suchý kašel nebo úporný, hustý hlen užívejte sirup připravený z odvaru.

Kostival lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: V poslední době je vedena kampaň proti vnitřnímu užívání kostivalu. Podle nejnovějších a ještě ne zcela uzavřených výzkumů byly totiž v kostivalu nalezeny tzv. pyrolizidinové alkaloidy (necidy), podezřelé z hepatotoxicity a kancerogenity. Proto se v některých státech přestaly vyrábět přípravky na vnitřní užití. Po zvážení všech okolností, kdy byly vzaty v úvahu i jednoznačně kladné výsledky vnitřní terapie kostivalem i jeho bezproblémové užívání během staletí - kloní se odborníci v současnosti k tomuto stanovisku:
- proti zevnímu použití kostivalu není námitek.
- vnitřně je třeba kostival užívat omezeně, jen v nutných případech léčení. Jednorázové (např. při atace křečovitých bolestí při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku) nebo krátkodobé vnitřní podávání malých dávek není nebezpečné a nevyskytují se u něho žádné vedlejší účinky, nelze však doporučit podávání dlouhodobé nebo i kratší podávání velkých dávek.
Běžné hraniční netoxické dávky jsou: 3 čajové lžičky strouhaného kořene denně, 4krát denně na špičku kulatého nože prášku, 3 šálky po 150 ml nálevu denně.
Doba léčby může trvat nepřetržitě maximálně 3 týdny. Bylinu neužívejte nadměrně vnitřně, protože obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, které jsou podle některých výzkumů spojovány s rakovinou jater u krys. Vnější aplikace je při artritidě bezpečnější a účinnější než vnitřní užívání. Nepoužívejte na znečištěná poranění, protože při rychlém hojení by mohla v ráně zůstat nečistota nebo hnis. V Austrálii a na Novém Zélandu se bylina nesmí používat.
NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ stanovisko EU: Obsahuje pyrolizidinové alkaloidy s hepatotoxickými a kancerogenními účinky. Nemá žádné léčebné účinky ????????????? Zatím lze tolerovat zevní užití kostivalu na neporušenou pokožku, jen se souhlasem lékaře, a to maximálně po dobu 6 tůdnů v roce a ne v těhotenství.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 1 x denně. Užívat nepřetržitě maximálně 3 týdny.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Přednost má užití čerstvě strouhaného kořene. Nejlépe se uskladňuje v písku, podobně jako mrkev apod. Pro vnitřní užití je nejvhodnější nastrouhat čerstvý kořen do právě spařené směsi specifického zaměření, např. do připraveného žaludečního čaje. Sólově se užívá jen zřídka, formou nálevu. Kostival můžeme míchat i do směsí, ale musíme dbát omezení viz část Toxicita a nežádoucí účinky. Pokud máme možnost vybrat způsob přípravy, dáváme přednost úpravě zastudena (ev. homeopatickému využití).
Způsob přípravy čaje z kořenů: Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 l studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
Nebo:
Užívá se macerační odvar: 1 lžíce drogy na 300 ml vody, 6 hodin macerovat, ráno přivést k varu, ihned odstavit a scedit. Pije se 2x denně 1 dl.

Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 1 g nebo 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 1x denně.
Nebo:
Z natě se připravuje 5% zápar při plicních onemocněních (1,5 dl 2-3x denně).(3).  Při kratší kůře se může ordinovat Decoctum Radicis symphyti (1 lžíce rozdrcené drogy se maceruje asi 12 hodin v 1 a 1/2 sklenice vody a potom se uvede do varu): užívá se 1/2 sklenice 2x denně.
Nebo:
Připravuje se odvar ze lžičky kořene na 3,5 dl vody (macerovat přes noc, ráno zahřát k varu na 1-2 minuty, přecedit a pít po 1 dl 2x denně jako stimulans nebo mírná antibakteriální a ochranný prostředek.
Nebo:
Při krvácení z žaludečních vředů se užívá odvar oddenku takto: 50 g sušeného oddenku se pokrájí na drobné kousky a vaří 10 minut v půl litru vody. Odvar se silně osladí a asi polovina této dávky se využívá po kávových lžičkách během dne.
Nebo:
Užívá se ve formě odvaru (1 polévkovou lžíci rozemletého kořene necháme vyluhovat 60 minut v teplé vodě a pak 60 minut svaříme - potom naředíme 1:1 s odvarem z heřmánku), 1 šálek 3x denně.
 Práškovaná droga se podává v dávce 1-2 kávové lžičky, které se zapijí vodou.
Nebo:
Také se užívá prášek - 1 čajová lžička 3x denně, zapít teplým mlékam. Víno z kostivalu: 2-5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno rozřezaných vyluhujeme 5-6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék při chorobách plic.

Zevní užití:
Užívá se ve formě horkých bylinných obkladů, mastí, náplastí, čajovinových směsí a jiných prostředků. Přednost má užití čerstvě strouhaného kořene. Nejlépe se uskladňuje v písku, podobně jako mrkev apod. Zevně se aplikuje nejčastěji přímo jemně strouhaný kořen, případně kašička, uvařená z pomletého sušeného kořene a vody. Méně často se užívá obkladů z nálevu.
Nebo:
Připravuje se odvar ze lžičky kořene na 3,5 dl vody (macerovat přes noc, ráno zahřát k varu na 1-2 minuty, přecedit), vhodný na kloktání a obklady.
Nebo:
Odvar se stejnou koncentrací (1 lžíce rozdrcené drogy se maceruje asi 12 hodin v 1 a 1/2 sklenice vody a potom se uvede do varu) se může používat i na kloktání a na obklady.
Nebo:
Kostival lékařský se užívá i zevně. Tady slouží k obkladům na nežity a na zhmožděniny. Užívá se také odvar, připravený stejným způsobem z 50 g oddenku a půl litru vody. V odvaru se namáčejí obklady, přikládané na nemocná místa. Na nežity se dávají teplé obklady, na zhmožděniny studené.
Nebo:
Odvar je možno užívat i ke kloktání.
Při krvácejících hemoroidech, ležících uvnitř v konečníku, bývá doporučováno měkké klysma čtvrt litru vody, v níž se 10 minut vařilo 30 g pokrájeného oddenku.
Kašovité obklady: Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku. V šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme. Obklady z listů (čerstvých): čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možno použít i teplých na obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme. Jinou formou jsou obklady (sušený kořen se rozdrtí na prášek a smíchá se stejným množstvím olivového nebo slunečnicového oleje a 1/5 objemu se doplní medicinálním lihem. Kašička se nanáší na lněné plátno a přikládá na bolestivá místa, která se potom převážou na 1-2 hodiny suchým obvazem. Převaz 2-3x denně. Před přiložním je vhodné potřít místo dětským olejem.
Přísada do celkové koupele: 500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.(31).  Přísada do sedací koupele: Jako při celkové koupeli, ale pouze z 200 g listů.
Tinktura z kořene: Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme. Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalejeme režnou nebo jinu ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
Nebo:
Dále se připravuje tinktura - litrovou láhev naplníme jemně umletým kořenem (množství kotivalu na 1 litr = 650 g) a doplníte po okraj pálenkou, nechá se 4-6 týdnů vyluhovat, pak se scedí. Tinkturou se potírají rány, zlomeniny, pohmožděniny, vředy a bolestivá místa.
Mast z kostivalu: 4 až 6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce upražíme v 250 g čistého sádla ze střev prasete, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a vložíme do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše. Mast je nepostradatelná při léčení ran lidí i zvířat!
Kostival svým stahujícím účinkem slouží lidově např. ke stavění krvácení z nosu. Užívá se k tomuto účelu tak, že se sušený oddenek dobře rozdrtí v hmoždíři na prášek, který se šňupe.

Popis

Složení: Symphyti radix. 

Kostival kořen 100g
Kostival kořen 100g