Kosatec oddenek 50g

Název

Kosatec oddenek 50g

Vědecký název

Iris germanica rhizoma

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Kosatec německý kořen
Složení: Iris germanica oddenek. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako mucilaginosum, sekretolytikum, expektorans a korigens, jako součást čajů proti kašli, při katarech cest dýchacích a při onemocnění žlučníku. Má i mírně projímavý účinek, stejně jako mírné účinky močopudné a žlučopudné. Droga obsahuje hlavně glykosid iridin, silici s hlavní obsahovou složkou kyselinou myristovou a ironem, škroby, sliz, cukry, olej, třísloviny, fytoncidy a další účinné látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kosatec německý: GIT: Oficiální - Užívá se při chorobách žlučníku (zde více americký kosatec pestrobarevný - Iris versiclor L.). Laxativní účinky kosatce jsou mírné. Stejně nenásilné je i jeho žlučopudné působení. Aby se v této indikaci dosáhly výraznější farmakodynamické účinky, musí se kosatec kombinovat s jinými potencujícími rostlinami.

Kosatec německý: Urogenitál: Oficiální - Mírné je i diuretické působení kosatce. Aby se této indikaci dosáhly výraznější farmakodynamické účinky, musí se kosatec kombinovat s jinými potencujícími rostlinami.

Kosatec německý: Respirační: Oficiální - Droga se pro výrazné expektorační účinky, ale i pro přímé ochranné mucilaginozní působení na podrážděnou sliznici ordinuje při zánětech horních cest dýchacích. Na zlepšení expektorace se kombinuje s drogami: Flos verbasci, Radix liquiritiae, Folium althaeae, Radix glycyrrhizae, Folium plantaginis, Folium farfarae, Fructus anisi.

Kosatec německý: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se jako čichové korigens (zubní prášky, zásypy aj.).

  • Léčivé účinky: lidové

Kosatec německý: GIT: Lidové - Droga má mírně projímavý účinek (diaroikum) a žlučopudné působení (choleretikum). Oddenek se užíval i k vyvolání zvracení.

Kosatec německý: Urogenitál: Lidové - Droga má mírné účinky močopudné (diuretikum).

Kosatec německý: Respirační: Lidové - Užívá se jako expektorans. Droga má výrazné účinky expektorační, ale současně ochraňuje svým slizem i zanícené sliznice. Proto je vynikajícím prostředkem pro léčbu katarů horních cest dýchacích.

 

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

EXPEKTORANS, MUCILAGINÓZUM, KORIGENS VŮNĚ, KONSPERGENS, CHOLAGOGUM, DIURETIKUM, LAXANS, EMETIKUM.

Kosatec německý: Homeopatie: Výchozím materiálem pro homeopatické zpracování je čerstvý oddenek, který se musí oloupat. Drobně nakrájený oddenek se upravuje podle §3 s lihem 70%. Základní esence D0 se dále upravuje podle uvedeného paragrafu lihem 40% (potence D1 = 3 díly D0 + 7 dílů lihu 40%, potence D2 = 1 díl D1 + 9 dílů D2 atd.). Ředí se do potence D3, ve které se také většinou užívá, při dávkování 3krát denně 7 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Může se užívat i zevně, nejlépe nakapaný na vlhký textil a obkládající nemocné nebo zatvrdlé místo. Užívá se většinou při celkové slabosti, nevolnostech a migréně, ale hlavně při potížích slinivky. Zevně se tinktura používá na otoky, na zanícená místa, při pásovém oparu apod.

Kosatec německý: Poznámky: Oddenek má široké použití v kosmetice, ve voňavkářství a potravinářství. Oleum iridis se využívá především v kosmetice. Kosatce opyluje většinou hmyz. I když květy nevoní, obsahují v okvětní rource mnoho medoviny. Navštěvují je hlavně čmeláci a některé mouchy. Mají i dostatek žlutého pylu. U amerických druhů kosatce se považuje druh kosatec pestrobarevný (Iris versicolor) za velmi účinný, ale jedovatý. Působí výborně na játra a krevní oběh a v lidovém lékařství se jím kdysi léčila kromě kožních nemocí a revmatismu i syfilida. U nás tento druh neroste, ale působení našich druhů je velmi podobné. Kosatec mnohobarevný (Iris versicolor): na základě znalostí severoamerických indiánů se oddenků tohoto kosatce užívá při žlučníkových potížích a kožních lézích.

Kosatec německý: Toxicita a nežádoucí účinky: Kořen ve vyšších dávkách způsobuje dávení (emetikum) a průjem. Při doporučeném dávkování kořene se nežádoucí účinky prakticky nevyskytují a kontraindikace nejsou známé. Zásadně se vyhýbáme použití listů, zejména čerstvých, protože mají silně emetický vliv, vyvolávají dávení, ošklivost a u slabšíh povah dokonce mdloby.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Kosatec můžeme podávat i samostatně, avšak chceme-li dosáhnout efektivnějšího výsledku, musíme jej kombinovat do směsí: jinak působí velmi mírně, avšak spolehlivě. Obvykle jej kombinujeme s květem divizny, listem jitrocele, natí yzopu, natí bazalky a kořenem proskurníku.
Obvykle se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu a pije se 2-3x denně.
Nebo:
Průměrná dávka na přípravu záparu je 2 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Užívá se i Radix iridis naturalis.
Kořen se může podávat i práškovaný, a to 2-4krát denně na špičku kulatého nože.
Osvědčil se i mírněji působící homeopatický čaj podle Kloudy, podávaný v potencích U6 až U9.

Popis

Složení: Iris germanica oddenek.

Kosatec oddenek 50g
Kosatec oddenek 50g