Koriandr plod 100g

Název

Koriandr plod 100g

Vědecký název

Coriandrum sativum fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Koriandr setý plod
Složení: Coriandrum sativum fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako karminativum, stomachikum a aromatické korigens, proti nadýmání, při pocitu plnosti žaludku, proti žaludečním křečím, žaludeční nevolnosti a nechutenství. Droga obsahuje silici s velkým obsahem linalolu, dále geraniol, borneol, cymen, umbelliferon, mastný olej, organické kyseliny, třísloviny, pektiny, cukry, vitamín C, tanin a další účinné látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Koriandr setý: GIT: Oficiální - Silice z koriandru povzbuzuje tvorbu žaludeční kyseliny, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a peristaltiku střev, uvolňuje křeče v trávicí trubici. Proto se ordinuje při chorobách žaludku a střev, spojených hlavně s nedostatečným vylučováním trávicích enzymů a s kolikami. Droga se užívá při žaludečních katarech, proti průjmům, na posílení žaludku a proti větrům. Při nespecifických onemocněních žaludku a střev se droga nejčastěji kombinuje s Fructus anisi, Radix angelicae, Fructus carvi, Fructus foeniculi apod. Samostatné použití plodů je zřídkavé.

Koriandr setý: Neuropsych.: Oficiální - Silice příznivě působí na nervovou soustavu.

Koriandr setý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Linalol působí baktericidně. Pro příjemnou vůni se používá k aromatizování bezvýrazných nebo zapáchajících směsí.

Koriandr setý: Ostatní: Oficiální zevní - Zevně se aplikuje v podobě tzv. karmelitského lihu při revmatismu a bolestech kloubů.

  • Léčivé účinky: lidové

Koriandr setý: GIT: Lidové - Při zažívacích obtížích, při nadýmání a podobných obtížích lze užít také malou špetku koriandrových semen, oslazených podle chuti, vždy po jídle. Droga povzbuzuje trávení, střevní peristaltiku a uvolňuje křeče v zažívacím traktu. Podporuje funkci slinivky.

Koriandr setý: Urogenitál: Lidové - Ájurvéda využívá koriandru při infekcích močového traktu.

Koriandr setý: Neuropsych.: Lidové - Plody tvoří složku nervín - čajovin příznivě ovlivňujících nervovou soustavu.

Koriandr setý: Respirační: Lidové - Droga podporuje vykašlávání (expektorans).

Koriandr setý: Imunitní: Lidové - Ájurvéda využívá koriandru při alergiích.

Koriandr setý: Ostatní: Lidové vnitřní - Silice působí fytoncidně. Drcený koriandr se často používá také pro zlepšení vůně a chuti čajových směsí (corrigens). Jeho účinek lze potencovat smícháním s kmínem, fenyklem, anýzem nebo kořenem anděliky.

Koriandr setý: Kůže: Lidové - Ájurvéda využívá koriandru při kožních onemocněních.

Koriandr setý: Ostatní: Lidové zevní - Čerstvá nať se používá na obklady při zánětech a otocích. Silice se přidává do mazadel a mastí proti revmatismu. Zevně můžeme drogu používat k ošetřování flegmon, vředů i všude tam, kde chceme dosáhnout antimikrobiálního působení. Inhalace výparů z vařícího se drceného koriandru užíváme při chronické rýmě, spojené s chronickým katarem horních cest dýchacích. Ájurvéda využívá koriandru při popáleninách a bolestech v krku.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, KARMINATIVUM, SPASMOLYTIKUM, NERVÍNUM, KORIGENS VŮNĚ.

Koriandr setý: Homeopatie: Výchozím materiálem pro homeopatické zpracování je plod, sbíraný za běžných podmínek neúplně zralý, sbíraný nejlépe v srpnu, který se dosušuje. Plody se pomelou na prášek a co nejrychleji se dále zpracovávají podle §4 lihem 90%. Takto vzniklá základní esence D1 se pak ředí lihem 35% až do potence D3. V té se také užívá, při následujícím postupném dávkování: prvních 21 dní 5krát denně 7 kapek, potom 4krát denně 7 kapek a nakonec 3krát denně 6 kapek, vždy po 21 dnů. Tinktura se ovšem může používat i zevně při bolestech kloubů, namoženinách apod. Rozsah možného použití je poměrně velký a působení poměrně hluboké, a proto musí být rozloženo na delší dobu. Používá se především pro uklidnění křečí, pro tvorbu žaludečních šťáv, pro podporu tvorby mateřského mléka apod.

Koriandr setý: Poznámky: Ájurvéda předepisovala koriandr při řadě stavů, od popálenin po alergie, a čínská medicína jej užívala při žaludečních bolestech, spalničkách a nevolnosti. Koriandr používat pokud možno čerstvý (nikoli mletý), jinak ztrácí své aroma. Silice se vydestilovává ze zralých plodů vodní parou. Pro svoji příjemnou vůni se používá na úpravu chuťových a čichových vlastností některých léků. Silice slouží k výrobě likérů a parfémů. V průmyslu se užívá koriandr při výrobě likérů a k aromatizování piva. Užívá se také v parfumerii. Hlavně v jižní Evropě se užívá v domácnostech jako koření. Jako koření se přidává také do sýrů a salámů. V cukrářství slouží k výrobě pastilek, určených k aromatizování dechu. Včelaři ho rádi sejí v blízkosti úlů, protože jako medonosná rostlina poskytuje výtečnou pastvu včelám.

Koriandr setý: Toxicita a nežádoucí účinky: Pach kvetoucích rostlin může vyvolat nevolnost až příznaky omámení. Při vnitřním užití nejsou známy žádné vedlejší škodlivé účinky. Vzhledem k celkem intenzivnímu aroma koriandru, které někteří lidé nesnášejí, dochází jak k alergickým projevům, tak i k nevolnostem.

Koriandr setý: Kontraindikace: Kontraindikací je pouzečerstvě vzniklá žaludeční léze, například čerstvý žaludeční vřed.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní vnitřní:
Lékové formy: drcené plody, tinktura, nálev. Sama droga se předepisuje zřídka, častěji tvoří složku čajovin, hlavně karminativních.
Běžné dávky jsou půl kávové lžičky na šálek záparu, pije se 2-3x denně.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka je 1 g v záparu.
Nebo:
Na přípravu záparu se může použít i 1/2 kávové lžičky drogy: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Obvyklá dávka je 2-3 g plodů na 3 dl vody (ohřívá se 10-15 minut, pije se 2-3x denně asi po 1 dl).
Decoctum fructus coriandri (2-3 g drogy na sklenici vody) se pije 2-3x denně po 1/3-1/2 sklenice.
Průměrná jednotlivá dávka je 1 g v práškované formě (na špičku kulatého nože) 3-4krát denně.
Oleum coriandri se přidává do rozličných mixtur jako aromatikum.

Zevní užití:
Zevně je možno užít inhalace z vařícího se drceného koriandru. Dle potřeby inhalujeme jednou až dvakrát denně po 5, 8 až 10 minutách.
Zevně je možno užít koriandr i ve formě mazání.

Popis

Složení: Coriandrum sativum fructus.

Koriandr plod 100g
Koriandr plod 100g