Kopřiva kořen 50g

Název

Kopřiva kořen 50g

Vědecký název

Urticae diotica radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Kopřiva dvoudomá kořen
Složení: Urticae radix. V lidovém léčitelství se používá jako mírně močopudný prostředek při otocích, zánětlivých onemocněních močových cest a při revmatismu. Dále k zástavě krvácení, jako podpůrný prostředek při cukrovce, jaterních a žlučníkových chorobách. Zanedbatelný není ani poměrně vysoký obsah vitamínu C. Komplex účinných látek kopřivy zvyšuje enzymatickou činnost a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Kopřiva se používá také zevně, hlavně při problémech s padajícími a nadměrně se mastícími vlasy. V žahavých chlupech je obsažen histamin, acetylcholin a kyselina mravenčí. Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 6 dcl vařící vody, vařit 5-15 min, vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Kopřiva dvoudomá: GIT: Oficiální - Antidiaroické a adstringentní působení zabezpečují třísloviny. Obsah vitamínu K v droze zabraňuje krvácení, proto se kopřiva může použít i při lehčích netoxických průjmových onemocněních s kapilárním krvácením ze sliznic. Kořeny nemají tak široké uplatnění jako listy, protože neobsahují chlorofyl a vícero dalších látk, které se nacházejí jen v zelených částech rostliny. Pro větší obsah tříslovin jsou účinným adstringentním prostředkem při dyspepsiích s průjmy.

Kopřiva dvoudomá: Kardiovaskulár: Oficiální - Profylakticky se užívá při arterioskleróze. Pro obsah základních složek nevyhnutelných pro krvetvorbu, ale i přímým povzbuzujícím účinkem na kostní dřeň, se droga osvědčila i při chudokrevnosti, větších ztrátách krve, vysilujících chorobách a při nevhodných dietách s karencí základních živin.

Kopřiva dvoudomá: Urogenitál: Oficiální - Droga má prokázaný močopudný účinek. Močopudné působení drogy - vyvolané flavonoidy, kyselinou glykolovou a glycerolovou - se projevuje zvýšeným vylučováním chloridů a močoviny. Proto se rostlina doporučuje při chronických ledvinových chorobách se sníženým vylučováním, zánětech močových cest, urolitiáze, také při chorobách spojených se zvýšenou tvorbou močoviny, případně kyseliny močové. Experimentálně se v kořenech zjistily látky, které zabraňují adenomatóznímu zvětšení prostaty (při jejím zánětu nebo stařecké hypertrofii).

Kopřiva dvoudomá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Pro vysoký obsah chlorofylu kopřiva tonizuje, zlepšuje látkovou přeměnu a fysiologické funkce orgánů i orgánových systémů. Užívá se při chorobách spojených se zvýšenou tvorbou močoviny, případně kyseliny močové (hyperurikemie). Protože glukokininové látky se využívají jako pomocný lék při cukrovce, droga se přidává do antidiabetických čajovin. Pro velký vliv na látkovou přeměnu organismu se droga uplatňuje i při léčení revmatických chorob.

Kopřiva dvoudomá: Ostatní: Lidové vnitřní - Kořen pro obsah tříslovin slouží především jako adstringentní prostředek. Užívá se při ekzémech, které mají většinou vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které "čistí krev". Od určitého věku se snižuje obsah železa v těle. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a vyčerpanosti, člověk se cítí starým a málo výkonným. V takovém případě možno s úspěchem používat čerstvou kopřivu pro její obsah železa. Pomáhá nám překonat tento stav. Po kopřivové kůře se poměrně rychle cítíme tělesně lépe, vrací se nám energie a tvořivá síla, ba i náš vzhled se viditelně zlepší. Preventivně pomáhá kojícím matkám, aby předčasně neztratily mléko. Protože současně se zvýšeným vylučováním moči vyvolává dobrý průběh stolice, bývá také důležitou součástí čajů při jarních "očistných kůrách". Oblast jejího preventivního působení se prakticky překrývá s využitím léčebným. Velmi účelnou preventivní aplikací je kombinace pitné kůry (asi 400 ml denně, pod doušcích) s koupelemi rukou a nohou. Na 1 l vody se vezmou 2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených listů, připraví se odvar, který se posléze přecedí do asi třílitrové lázně. Střídavě se provádí jeden den koupel rukou, druhý den koupel nohou, vždy asi po 15 minutách. Každý rok by se měla provádět čtyřtýdenní čajová kůra, a to na jaře z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé výhonky. Pije se ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. I před snídaní máme pít čaj po doušcích, neboť tím se zvyšuje jeho účinek. Čaj nemá špatnou chuť a pije se bez cukru. Citliví lidé mohou přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly účinné látky. Preventivně se pije jeden šálek čaje denně po celý rok. Kopřivový čaj nejenže dobře hasí žízeň, ale současně občerstvuje a odstraňuje únavu. Kopřiva podporuje hojení ran. Zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti.

Kopřiva dvoudomá: Kůže: Oficiální - Chlorofyl má i mírné antiseptické účinky a napomáhá granulaci a epitelizaci kožních defektů. Listy se doporučují vedle kauzální léčby i při vypadávání vlasů. Při seboroických projevech v kapiliciu spojených s vypadáváním vlasů se používá alkoholový extrakt z listů. I při jiných druzích alopecií - hlavně pokud jsou zapříčiněny lokální poruchou - se již tradičně aplikuje odvar. Kořeny se mohou používat i na koupele a oplachování (např. při zvýšené tvorbě kožního mazu).

Kopřiva dvoudomá: Ostatní: Oficiální zevní - Dotyk, nebo šlehání čerstvými kopřivovými natěmi zasahuje parenterálně do metabolismu. Aplikuje se nejčastěji na bolavé, postižené části těla. Drobné chloupky rostliny instilují do kůže pálivé látky s pryskyřičnatým sekretem, histaminem (ve zředění 1:500 - 1:1 000), acetylcholinem (ve zředění 1:100), kyselinou mravenčí, křemičitou a jinými látkami, které vyvolávají místní podráždění a překrvení. Zvýší látkovou přeměnu nejen v místě kontaktu, ale - v menší míře - i v celém organismu. Pro nepříjemné pálivé pocity není tento druh terapie oblíbený, i když v minulosti se praktikoval běžně a v některých zemích se používá dodnes. Zvláště účinný je při chronických bolestech svalů a kloubů revmatického původu. Zředěný odvar se užívá na kloktání.

  • Léčivé účinky: lidové

Kopřiva dvoudomá: GIT: Lidové - Kopřiva podporuje činnost vylučovacích žláz a střevní peristaltiku (zvyšuje tonus střev), užívá se při katarech střev a žaludku. Z kopřivy se připravují žaludeční čaje. Čaj z kopřiv čistí žaludek od nahromaděných látek. Při krvácení ze žaludku se užívá po 2 hodinách 1 čajová lžička šťávy silně zředěné vodou. Odvar z květů a kořenů se podává u dětí proti červům. Droga se užívá i při hemoroidech (často tvoří složku hemoroidálních čajovin). Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku (tvoří součást čajových směsí). Užívá se jako prostředek žlučopudný. V lidovém léčitelství se doporučuje více týdnů používat tinkturu proti chorobám jater a žlučníku, při zahlenění žaludku, žaludečních křečích a vředech a vředech střev. Užívá se při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku. Kopřivový čaj se užívá podpůrně při rakovině žaludku. Droga působí protiprůjmově (antidiaroikum). Jako stavící prostředek se užívají při průjmech kopřivová semena, rozdrcená na jemný prášek.

Kopřiva dvoudomá: Kardiovaskulár: Lidové - Ordinuje se také jako účinné hemostatikum. Kopřiva se užívá proti krvácení (snad zde působí vitamín K). Zlepšuje stav srdečně cévního systému a působí jako velmi mírné kardiotonikum. Svými účinnými látkami napomáhá tvorbě krve při chudokrevnosti, anémii a při jiných těžkých chorobách krve. Kopřiva ve směsi s jinými léčivými rostlinami se s úspěchem uplatňuje i při leukémii. Kopřiva působí jako antisklerotikum. V lidovém léčitelství se doporučuje více týdnů používat tinkturu proti chorobám sleziny, ba dokonce proti tumoru sleziny. Zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů.

Kopřiva dvoudomá: Urogenitál: Lidové - Listová droga má mírné (podle jiných pramenů silné) diuretické účinky. Často tvoří složku diuretických čajovin, při vodnatelnosti. Také čaj z čerstvého nebo sušeného kořene (ev. květu) se pije jako diuretikum při vodnatelnosti. Při hematurii se podává čerstvá šťáva z kopřiv (denně 70-100 g). Tato šťáva působí také diureticky. Při krvácení z dělohy se užívá po 2 hodinách 1 čajová lžička kopřivové šťávy zředěné vodou. Kopřiva zvyšuje tonus dělohy a má kladný vliv na funkci ledvin. Harmonizuje funkci vaječníků. Působí proti tvorbě močového písku. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástavu) močení. Samčí květy zlepšují mužskou plodnost.

Kopřiva dvoudomá: Neuropsych.: Lidové - Odstraňuje některé typy bolestí hlavy (zvláště takové, které jsou způsobeny špatným vylučováním odpadních látek ledvinami a bolesti hlavy revmatického charakteru). Pití kopřivového čaje tedy léčí ledviny, při jejichž onemocnění jsou častým doprovodným příznakem silné bolesti hlavy. Užívá se při zánětech nervů.

Kopřiva dvoudomá: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se při bolestech páteře a kloubů. Působí antirevmaticky.

Kopřiva dvoudomá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Kopřiva podporuje celkový metabolismus organismu. Často tvoří složku protirevmatických a metabolických čajovin. Užívá se jako "krev čistící" prostředek, jehož posláním je celkově zlepšit stav nemocného podporou metabolismu. Užívá se při revmatismu a dně. Stimuluje enzymatickou činnost pankreatu, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi, zejména, kždy si pacient ještě nemusí píchat inzulin. Podpůrně se užívá při cukrovce. Bývá také důležitou součástí čajů při jarních "očistných kůrách".

Kopřiva dvoudomá: Respirační: Lidové - Tvoří složku expektoračních čajovin. Dříve se mladé výhonky kopřiv užívaly jako vyzkoušený lék proti pleuritídě a proti kašli (např. v potravě). Čaj ze sušených kopřiv čistí plíce, doporučuje se při zahlenění a kašli. Místy se užíval proti kašli i odvar z kořenů. V lidovém léčitelství se doporučuje více týdnů používat tinkturu proti zahlenění dýchacích orgánů a při chorobách plic. Při krvácení z plic se užívá po 2 hodinách 1 čajová lžička šťávy silně zředěné vodou. Kopřiva se užívá jako antiastmatikum. Čaj je též vydatným pomocníkem při virových onemocněních. Kopřiva odstraňuje náchylnost k prochladnutí. Užívá se i proti průjmům při chřipce a jiných virózách. Proti dýchavičnosti se bere prášek z kopřivových semen (1/2 kávové lžičky 2x denně).

Kopřiva dvoudomá: Imunitní: Lidové - Trpíme-li na nějaký druh alergie (k tomu patří i senná rýma), doporučuje se delší dobu pít čaj z kopřiv.

Kopřiva dvoudomá: Ostatní: Lidové vnitřní - Kořen pro obsah tříslovin slouží především jako adstringentní prostředek. Užívá se při ekzémech, které mají většinou vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které "čistí krev". Od určitého věku se snižuje obsah železa v těle. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a vyčerpanosti, člověk se cítí starým a málo výkonným. V takovém případě možno s úspěchem používat čerstvou kopřivu pro její obsah železa. Pomáhá nám překonat tento stav. Po kopřivové kůře se poměrně rychle cítíme tělesně lépe, vrací se nám energie a tvořivá síla, ba i náš vzhled se viditelně zlepší. Preventivně pomáhá kojícím matkám, aby předčasně neztratily mléko. Protože současně se zvýšeným vylučováním moči vyvolává dobrý průběh stolice, bývá také důležitou součástí čajů při jarních "očistných kůrách". Oblast jejího preventivního působení se prakticky překrývá s využitím léčebným. Velmi účelnou preventivní aplikací je kombinace pitné kůry (asi 400 ml denně, pod doušcích) s koupelemi rukou a nohou. Na 1 l vody se vezmou 2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených listů, připraví se odvar, který se posléze přecedí do asi třílitrové lázně. Střídavě se provádí jeden den koupel rukou, druhý den koupel nohou, vždy asi po 15 minutách. Každý rok by se měla provádět čtyřtýdenní čajová kůra, a to na jaře z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé výhonky. Pije se ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. I před snídaní máme pít čaj po doušcích, neboť tím se zvyšuje jeho účinek. Čaj nemá špatnou chuť a pije se bez cukru. Citliví lidé mohou přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly účinné látky. Preventivně se pije jeden šálek čaje denně po celý rok. Kopřivový čaj nejenže dobře hasí žízeň, ale současně občerstvuje a odstraňuje únavu. Kopřiva podporuje hojení ran. Zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti.

Kopřiva dvoudomá: Kůže: Lidové - Kopřiva je vhodná proti některým kožním chorobám. Odvar se užívá proti vypadávání vlasů.(?). Při vypadávání vlasů se doporučuje také odvar z kořenů ve zředěném vinném octě (zde jde zřejmě hlavně o pouhé dráždění kůže). Umývá-li se hlava odvarem z listů a odvarem z kořene kopřiv, podporuje se vzrůst vlasů. Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z kořene kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim a tinkturu si lehce připravíme. Touto tinkturou se denně masíruje pokožka hlavy, která je potom bez lupů, vlasy jsou kypré, husté, poddajné a lesklé. Při popáleninách se na popálené místo přikládá rouška namočená do šťávy z kopřiv zředěné vodou. Tyto obklady přinášejí rychle úlevu, zvlášť když při těžkých popáleninách se vezme vnitřně několik kapek šťávy zředěné vodou. Kopřiva hojí nežity, furunkly.

Kopřiva dvoudomá: Ostatní: Lidové zevní - Čerstvá šťáva se užívá na kloktání a obklady. Při krvácení z nosu se namočí vata do kopřivové šťávy a vpraví se do nosu. Listy roztlučené se solí se užívaly na rány. Kopřiva hojí rány. Zevně se doporučuje při revmatických bolestech šlehat bolestivá místa čerstvými kopřivami. Při ischiasu, bolestech kříže (lumbago) a zánětu nervů v rukou a na nohách bolavé místo zlehka potřeme čerstvou kopřivou. Například při ischiasu lehce přejíždíme čerstvou rostlinou pomalu od kotníku po vnější straně nohy až k boku a odtud zpět po vnitřní straně až po patu. To opakujeme dvakrát a nakonec táhneme kopřivu od boku, směrem dolů přes hýždě. Podobně postupujeme i na jiných chorých místech. Nakonec pokožku zapudrujeme. Vtírání čerstvých listů do bolestivých se doporučuje při artritických obtížích. Pomáhá také při ischiasu vnitřně i ve formě zevních koupelí s 200 g bylinek. I při zúžení cév na nohou kopřivy pomáhá vynikajícím způsobem. Používají se koupele nohou s kořenem kopřivy. Každá křeč, nechť je jejím původcem cokoli, naznačuje poruchy prokrvení. V tom případě doporučujeme umývat se a koupat v odvaru z kopřivy. To platí i ve speciálním případě zúžení věnčitých (koronárních) cév srdce. Trup těla sehneme nad vanu, umýváme oblast srdce vlažným odvarem, přičemž současně provádíme lehkou masáž.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Nať:
DIURETIKUM, ANTIDIAROIKUM, ANTISEPTIKUM, ROBORANS, vitamínIFERUM, METABOLIKUM, ANTIREVMATIKUM, ANTIDIABETIKUM, DERIVANS, HEMOSTYPTIKUM, DERMATIKUM, KOSMETIKUM, DEPURATÍVUM,
Kořen:
PROSTATOTERAPEUTIKUM, diuretikum, dermatikum.

Kopřiva dvoudomá: Homeopatie: Čerstvá nať (pro homeopatické účely nemusí být kvetoucí) je nejlepší sbíraná v červnu mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. Nať se pak dále upravuje podle §2 s použitím lihu 75%. Tato esence se pak ředí lihem 40% až do potence D4. V této potenci, ale také v potencích D2 a D3 se tinktura užívá při dávkování 3krát denně 15 kapek, po jídle. Toto dávkování svědčí jasně o prioritní funkci kopřivy, kteoru je maximální posilování aorganismu. Z toho také vyplývá možnost nepřetržitého podávání tinktury. Aplikace homeopatických prostředků je v homeopatii prakticky stejná jako v alopatii. Hlavní důraz však by měl být kladen na aplikaci v případech, kdy by bylo vhodné podávání čerstvé kopřivy. Jsou případy, kdy by bylo lepší vyrobit tinkturu z kopřivových kořenů, jejíž účinnost je ještě mnohonásobně vyšší.

Kopřiva dvoudomá: Kosmetika: Kopřiva obsahuje látky důležité pro vlasovou kosmetiku. Lidová kosmetika ji neprávem přisoudila i dokonce schopnost zabránit vypadávání vlasů.Předpis pro vlasovou koupel je jednoduchý: 100 g jemně nakrájené kopřivy přelijeme půllitrem vroucí vody a po vychladnutí přidáme 0,5 l 4 procentního octa. Tento přípravek přihřejeme na koupelovou teplotu a každý večer po dobu 10 dnů jím promýváme vlasy. V každém případě se vlasy viditelně zlepší, jsou pružné a krásně se lesknou. Kopřiva se užívá zevně ve směsi s heřmánkem, rozmarýnem a trochou jablečného octa k přelití vlasů. Může se smíchat s léčivou zeminou a v podobě pasty se jako obličejová maska nanáší proti vřídkům.

Kopřiva dvoudomá: Prevence: O kopřivě se traduje, že "čistí krev" a celkově posiluje organizmus. Preventivně pomáhá kojícím matkám, aby předčasně neztratily mléko. Bývá také důležitou součástí čajů při jarních "očistných kůrách". Oblast jejího preventivního působení se prakticky překrývá s využitím léčebným. Velmi účelnou preventivní aplikací je kombinace pitné kůry (asi 400 ml denně, pod doušcích) s koupelemi rukou a nohou. Na 1 l vody se vezmou 2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených listů, připraví se odvar, který se posléze přecedí do asi třílitrové lázně. Střídavě se provádí jeden den koupel rukou, druhý den koupel nohou, vždy asi po 15 minutách.

Kopřiva dvoudomá: Poznámky: Výhonky jsou složkou jarních bylinných kůr. Mladé listy se upravují jako špenát (napřed se vkládají do slané vroucí vody, která se pak většinou vylije). Připravuje s úkrop s lebedou, mladými kopřivami a klíčky rašícího žita. Místy se mladé listy roztloukají na kaši a upravují s česnekem, pepřem, ořechovým olejem a octem. Kromě toho se mladé vrcholky s listy nasolují a v létě se předkládají jako příloha k masu. Mladé kopřivy se dávají do polévek, svítků, nádivek do masa apod. Z čerstvé kopřivy se průmyslově získávají zelená braviva - chlorofyly, které mají především dezodorační, antibakteriální a granulační účinky, přičemž podporují i tvorbu červených krvinek. Pomocí louhu se z chlorofylů získávají chlorofyliny, fytochloriny nebo fytorodiny - složky léčebné kosmetiky a jiných farmaceutických přípravků. Dále se získává karoten. Krmná hodnota kopřivy odpovídá přibližně pšeničným otrubám. Listy a mladá nať obsahují asi 17,0% bílkovin, 10,0% škrobu, 1,0% cukru, kyselinu křemičitou a mravenčí, sekretin, sliz, barviva, karoten, vitamíny B, C a K a mnoho chlorofylu. V lékařství se užívala šťáva z čerstvých rostlin a z čerstvých listů ve formě konzervy, která přicházela do léku Electuarium pectorale. Z čerstvé natě vyráběli léčivou mast, zvanou Unguentum mendicorum. Kopřiva se používá i k hubení škůdců a hmyzu na zahradě. Dá se větší množství kopřivy do sudu a nechá se delší dobu vyluhovat. Kopřivovou vodou se potom polévají všechny rostliny, které jsou tak chráněny před všemi škůdci. Drobné lístečky přimíchané do potravy zajišťují lesklou srst u psů a koček. Podle pověsti přinesly do Británie kopřivu kulkonosnou (U. pilulifera) Cézarovi vojáci.
Žahavka roční
Urtica urens L. Urticaceae - kopřivovité
Droga:
Latinsky: Herba urticae, Herba urticarum
Česky: Nať kopřivy
Synonyma:
Česky: Kopřiva žahavka
Názvy:
Lidové: Pŕhlavka, žihľava nízka, žahavka, žihľava pálivá, kopřiva palčivá.
Slovensky: Žihľava malá, pŕhľava malá.
Německy: Kleine Brenessel.
Rusky: Krapiva žgučaja.
Popis: Jednoletá bylina vysoká 30-50 cm. Od kopřivy dvoudomé se liší menším vzrůstem a jednodomými květy (samičích bývá víc).
Místo výskytu: Roste jako plevel v zahradách i na jiných obdělávaných a stájově hnojených půdách, dále na rumovištích, u sídlišť apod., hlavně v nižších polohách.
Vlastnosti: Chladná suchá; svíravá, mírně nahořklé chuti.
Působení: Adstringens, diuretikum, tonikum, výživná, zastavuje krvácení, stimuluje krevní oběh, podporuje tvorbu mléka, snižuje hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti kurdějím.
Užívané části:
Nať: Kopřiva bere z půdy minerály včetně železa. Nať je proto vhodným tonikem při anémii. Vysoký obsah vitamínu C, který rostlina také obsahuje, pomáhá zajistit, aby tělo železo řádně absorbovalo. Čistí organismus od kyseliny močové, takže zmírňuje dnu a artritidu. Její adstringentní působení zastavuje krvácení. Kopřivy "žahají", prptože v chloupcích obsahují histamin a kyselinu mravenčí, které spouštějí známou alergickou reakci. Sbírají se v době květu.
Kořen: Tradičně se užívá jako regenerační vlasový prostředek při padání vlasů a tvorbě lupů. Sbírá se na podzim.
Použití: Nať:
Nálev: Užívejte ke stimulaci krevního oběhu a pročištění organismu při artritidě, revmatismu, dně a ekzému. U kojících matek rovněž zvyšuje tvorbu mléka. Z čerstvých výhonků se připravuje jarní regenerační tonikum.
Tinktura: Používá se spolu s dalšími rostlinami při artritických onemocněních, kožních afekcích a silném děložním krvácení.
Obklad: Složenou gázu smočte v tinktuře a přikládejte na bolestivé artritické klouby a místa stižená dnou, neuralgií, výronem, zánětem šlach a ischiasem.
Mast: Nanášejte na hemoroidy.
Omývání: Aplikujte na popáleniny, kousnutí hmyzewm a rány.
Šťáva: Šťávu připravujte z celé čerstvé rostliny, získáte tak tonikum vhodné pro zesláblý organismus a při anémii a ke zmírnění pálení po žahnutí kopřivou. Předepisuje se při nedostatečnosti srdce spojené s otokem.
Prášek: Při krvácení z nosu inhalujte prášek připravený z listů.
Kořen:
Oplachování vlasů: Odvar použijte k oplachování vlasů, jako prostředek proti lupům, padání vlasů a jako všeobecný kondicionér.

Kopřiva dvoudomá: Toxicita a nežádoucí účinky: Za toxické působení rostliny s pokládají pálivé účinky sekretu z chloupků, které se instilují do pokožky. Pálivou bolest zmírňuje potření postiženého místa slinou, mýdlem nebo čpavkem. Palčivý účinek se však sušením nebo jinou úpravou ztrácí. Rostlina při vnitřním užívání (v čaji, nebo jako potravina) nemá vedlejší škodlivé účinky ani známé kontraindikace. Proto se může používat v pediatrické i geriatrické terapeutické praxi. Kopřivu lze podávat dlouhodovbě, ne však trvale. S úpadkem celkové imunity stoupá počet lidí na kopřivu alergických, i když kopřiva sama má protialergické účinky. Pozor: Při hromadění vody v těle, jako důsledek omezené činnosti srdce nebo ledvin, se kopřiva nesmí jako lék užívat!

Užívání

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 6 dcl vařící vody, vařit 5-15 min, vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Drogy se jen zřídka užívají samy. Zpravidla se mísí s jinými, podobně působícími drogami. List je vhodnou složkou většiny čajovin. V takovém případě volíme takovou přípravu čaje, jaká odpovídá hlavní droze ve směsi. V praxi upřednostňujeme tzv. bylinářský čaj. Ve všech indikacích je na místě vnitřní i zevní užívání, obklady, koupele, masáže apod. Čím čerstvější kopřivu používáme, tím větší je její léčivý účinek. Nejlépe je sbírat kopřivu v květnu. Při samostatném podávání můžeme volit jemněji působící nálev nebo razantněji působící odvar. Kopřivu lze míchat prakticky libovolně.
Pokud nejde o maximální vytěžení tříslovin, připravuje se zápar z 1 lžičky drogy na sklenici vody (pít 3x denně), nebo ze 3 lžiček na 2 sklenice vody (10 minut nechat přikryté stát a pít po doušcích během dne).
Nebo:
Z vyšších dávek se připravuje i Infusum Folii urticae (15-25 g drogy na 2 sklenice vody), který se užívá po 1/2-2/3 sklenice 2-3x denně.
Nebo:
Mimo to se ordinuje i zápar z 1 lžíce drogy na 1 sklenici vody: pije se 3x denně.
Nebo:
Zápar (nálev): Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 l vody pouze spaříme a krátce vyluhujeme.
Nebo:
Při těžkých onemocněních se pije 2-2,5 l kopřivového čaje denně.
Nebo:
Užívá se v nálevu (1 čajová lžička sušené drogy na šálek vroucí vody (3x denně).

Na přípravu odvaru z listu i natě se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo častěji 1 kávová lžička na šálek vody: pije se 3x denně.
Nebo:
Dávkuje se 1 čajová lžička drogy na šálek odvaru. Pije se 3x denně.
Nebo:
Často jsou potřebné vyšší dávky, například Decoctum Folii urticae (20 g drogy na 500 ml vody), který se užívá po 1/2 sklenice 3x denně.
Nebo:
Z kořene se připravuje odvar (1/2 polévkové lžíce drogy na 1 sklenici vody), který se užívá po 1-2 lžících - 3x denně jako adstringens, případně se používá na vyplachování úst nebo na kloktání.
Nebo:
Užívá se odvar z 1/2 lžíce listů na 2,5 dl vody (pije se po 0,5 dl několikrát denně) nebo odvar ze lžíce kořenové drogy na 3 dl vody (mírný 10 minutový var).
Nebo:
Užívá se sólo i ve směsích, 3x denně 200-250 ml odvaru.
Nebo:
Kořen kopřivy se užívá jako močopudný prostředek proti vodnatelnosti. 15 g sušeného kořene se pokrájí, povaří 10 minut ve 1/4 l vody a během dne vypije.
Nebo:
Příprava kopřivového čaje: 2 čajové lžičky kopřivových listů se přelijí 1 šálkem vařící vody, 5 minut vaříme, ocedíme a poměrně teplý po hltech pijeme. Ráno a večer po 1 šálku čaje po dobu 4 až 8 týdnů, to je správné dávkování.
Nebo:
Při těžkých onemocněních se pije 2-2,5 l kopřivového čaje denně.
Jako stavícího prostředku se užívá při průjmech 3x denně 1/2 kávové lžičky kopřivových semen, rozdrcených na jemný prášek.
Výborný je sirup: 250 g kopřivy + 1,5 l vody, krátce povařit, vyluhovat do rána, scedit, přidat dvojnásobné množství cukru a vařit do hustoty medu. Brát 3x denně 2 polévkové lžíce i více. Stejně lze využívat i menší kopřivu žahavku - Urtica urens L.
Tinktura: Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nasrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalejeme 30-40% žitnou pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě.
Nebo:
Užívá se i ve formě tinktury (jemně nakrájeným kořenem naplníme litrovou láhev, doplníme režnou pálenkou a necháme vyluhovat 14 dnů, potom scedíme), 2x denně po jídle 15-20 kapek, do sklenice minerální vody.

Zevní užití:
Ze sušené i čerstvé natě se lidově připravuje odvar používaný proti vypadávání vlasů (100 g jemně řezaných listů na půl litru vody a půl litru slabého octa, 30 minut mírně vařit a před spaním umývat hlavu). Účinek je pochybný, závisí na mnoha faktorech a na vytrvalosti v kůře.
Nebo:
Kořen se dávkuje půl polévkové lžíce na odvar na sklenici vody (pít po lžících během dne).
Nebo:
Zevně se aplikuje asi 5% odvar z listové, nebo naťové drogy.
Nebo:
I při jiných druzích alopecií než způsobených seboroickými projevy v kapiliciu - hlavně pokud jsou zapříčiněny lokální poruchou - se již tradičně aplikuje odvar (100 g listů na 1/2 litru vody a 1/2 litru slabého octa: půl hodiny se mírně vaří) na každodenní umývání hlavy.

Při seboroických projevech v kapiliciu spojených s vypadáváním vlasů se používá alkoholový extrakt z listů (v poměru 1:5), který se vtírá na postižená místa.
Na kloktání se užívá zředěný odvar (1:3).
Koupel nohou: Dvouhrst dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy 20 minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme dvakrát i třikrát opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.
Umývání hlavy: Čtyři až pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do pěti litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat. Když použijeme oddenek kopřivy, dáme jednu dvouhrst na noc do studené vody, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě 10 minut vyluhovat. V tomto případě bychom měli hlavu umývat jádrovým mýdlem.

Popis

Složení: Urticae radix. 

Kopřiva kořen 50g
Kopřiva kořen 50g