Kopretina řimbaba nať 50g

Název

Kopretina řimbaba nať 50g

Vědecký název

Chrysanthemum parthenium herba

Používané části

Nať

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Kopretina řimbaba: Neuropsych.: Oficiální - Počátkem 80. let se objevily první zprávy o příznivém působení čerstvých listů kopretiny řimbaby (Tanacetum parthenifolium) na migrénu. Užívají se také tobolky s práškem ze sušených listů. Sníží se průměrný počet záchvatů, omezí se bolesti hlavy a zlepší se i nepříjemné žaludeční obtíže. Zdá se, že za příznivý efekt je zodpovědná skupina sesquiterpenových laktonů, hlavně parthenolidu. Tyto látky snižují sekreční aktivitu krevních destiček a bílých krvinek, což vede k omezení vzniku některých vazoaktivních látek. Denní užívání listů z kopretiny řimbaby v profylaxi migrény je však nutno vždy konzultovat s lékařem.

  • Léčivé účinky: lidové

Kopretina řimbaba: GIT: Lidové - Drogy se užívají k posílení žaludeční sliznice a při zažívacích obtížích. Užívá se na zvýšení tvorby žaludečních šťáv a jako anthelmintikum (proti hlístům). Zároveň působí spasmolyticky a desinfekčně. Drogy slouží proti křečím a jako desinfekční prostředek, dále proti hlístům. Oddenek bertrámu se užívá jako prostředek utišující bolesti a podněcující zažívací ústrojí ke zvýšené činnosti. Z drogy lze připravit mírně projímavý čaj. Při zánětu tlustého střeva stačí 3-5 kapek tinktury do trošky vody a zánět se nejpozději do 7 minut uklidní. Opakované podávání zánět většinou vyléčí.

Kopretina řimbaba: Kardiovaskulár: Lidové - Droga rozšiřuje cévy (vasodilatans).

Kopretina řimbaba: Urogenitál: Lidové - Drogy se užívají při bolestivé menstruaci jako spasmolytikum. Drogu lze využít v šestinedělí k rekonvalescenci dělohy. Oddenku bertrámu se užívá jako prostředku utišujícího bolesti urogenitálního traktu a podněcujícího močové ústrojí ke zvýšené činnosti. Osvědčuje se při močových kamenech.

Kopretina řimbaba: Neuropsych.: Lidové - Někdy se užívá jako uklidňující prostředek (sedatívum). Řimbaba je předním bylinným léčivem s antimigrenózním účinkem. Proi migréně působí i eventivně. Užívá se i proti bolestem hlavy a bolestem vůbec (analgetikum). Třebaže při bolestech hlavy se doporučuje žvýkání čerstvých listů, u některých lidí to může způsobit vředy v ústní dutině. Proto je vhodnější listy rozdrtit, vložit do sendviče a před polknutím co nejméně žvýkat.

Kopretina řimbaba: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogy se přidávají do metabolických čajovinových směsí. Osvědčuje se při chronickém revmatismu. Přírodní medicína ji užívá při artritidě.

Kopretina řimbaba: Ostatní: Lidové vnitřní - Drogy slouží proti křečím a jako desinfekční prostředek. Droga se užívá jako účinný prostředek proti horečce. Osvědčuje se při bolestech zubů. Droga zmírňuje nejrůznější bolesti (analgetikum). Rozšiřuje krevní cévy (vasodilatans).

Kopretina řimbaba: Kůže: Lidové - Zápar má antiseptické a insekticidní vlastnosti.

Kopretina řimbaba: Ostatní: Lidové zevní - Odvarem se vyplachují rány (řezné, tržné, po trhání zubů apod.), dává se na krvavé podlitiny, příp. se užívá na zábaly. Čerstvou bylinu lze podrtit válečkem na těsto, aby pustila šťávu, lehce osmažit na slunečnicovém oleji a horkou přikládat při kolikovitých bolestech v břiše, ale i při sliných bolestech kloubů apod. Zápar má antiseptické a insekticidní vlastnosti. Používá se hlavně na obklady při modřinách a otocích. Z drogy lze připravit účinné kloktadlo užívané při zánětech v dutině ústní. Bylina rozdrcená a přikládaná na zápěstí na počátku zimničného záchvatu dokáže si s ním poradit. Při zánětu středního ucha někdy stačí, když nemocnému na postižené straně hlavy strčíme lístek řimbaby do ucha, a zánět odezní. Při zánětech pohlavních orgánů stačí opět vsunout lístek řimbaby do ucha, ale na opačné straně zánětu (například levý vaječník - pravé ucho a naopak) a zánět rovněž zmizí. Zde je ovšem třebavelká opatrnost, tinkturu doporučujeme nasadit raději po poradě s odborníkem, protože doba ponechání lístku v uchu se řádově počítá na desítky sekund. ???

Kopretina řimbaba: Vlastnosti: - spasmolytikum, desinficiens, sedativum, anthelmintikum.

Kopretina řimbaba: Toxicita a nežádoucí účinky: - Určité opatrnosti je třeba při podávání syrové byliny pro možný vznik vřídků v ústech. Při konzumaci čerstvých listů bývá běžným vedlejším účinkem vznik vředů v ústech. Je-li to i váš případ, zkuste listy nejprve usmažit. V malých dávkách je droga vhodná pro dlouhodobé podávání, zejména formou tinktury, nebo lépe homeopatické tinktury.

Kopretina řimbaba: Kontraindikace: - V těhotenství drogu nedoporučujeme pro její možný vliv na dělohu. Bylinu by neměli užívat pacienti, kteří berou wrfarin nebo jiné krev rozřeďující léky, protože může způsobovat sraženiny??????.

Kopretina řimbaba: Homeopatie: - Homeopaticky se zpracovává čerstvá kvetoucí nať, trhaná v době květu, nejlépe kolem poledne. Nať se zpracovává podle §3 lihem 96% a dále se potencuje lihem 30% až do ředění D3. Obecně se zásadně užívá v potenci D3 a s dávkováním 3krát denně maximálně 6 kapek. Tinkturu užíváme především tam, kde je nutný zvlášť silný antibakteriální účinek, při všech zánětech vnitřních orgánů, zvláště střev, při Crohnově chorobě apod. Užíváme ji velice opatrně, zevně pouze v ředění D3 a po zjištění, zda nemocný není na řimbabu alergický. Jančovým objevem je mimořádně účinné působení řimbaby v homeopatické formě na střevní záněty, včetně Crohnovy nemoci.

Poznámky: Drogy se uplatňují v lidovém léčitelství asi jako heřmánek pravý, v oficinální alopatii se v Evropě již nepoužívají. Podobné použití jako kopretina řimbaba mají i některé příbuzné druhy, například vratič maří list - Chrysanthemum balsamita (Tanacetum balsamita L). Bylina se pěstovala v zahrádkách i květináčích. Je to trvalka pocházející z jižní Evropy. Velké, dlouze řapíkaté listy jsou silně aromatické a voní současně po heřmánku, šalvěji a mátě. To souvisí s přítomností silice. Dříve byla bylina pod jménem voňavý lupen nebo bylina matky boží oblíbeným léčivem při různých vnitřních onemocněních. Užívá se jako insekticidní přípravek proti cizopasnému hmyzu. Bylina je velmi účinný repelent, odpuzující hmyz. Z mladých listů a výhonků se v některých zemích připravuje salát. V poslední době se oslavuje jako "lék" a profylaktikum při migrénách. V minulosti se tato bylina používala rovněž při bolestech hlavy, avšak velkou měrou se aplikovala zevně - považovala se totiž za příliš hořkou a při vnitřním užití potenciálně škodlivou. Nicméně byla oblíbená u žen, které ji používaly k vypuzení placenty po porodu a při různých chorobách dělohy.

Vlastnosti:

hořká, teplá, vysušující.

Působení:

Protizánětlivá, uvolňuje cévy, uklidňuje, stimuluje zažívání, povzbuzuje menstruaci, vypuzuje červy.

Užívané části:

Nať: Tradičně se užívala nejen k přikládání v zábalech při bolestech hlavy, ale též k "inhalacím v podřepu", při níž se žena nahnula nad mísu kouřícího odvaru a absorbovala bylinu vaginou. Dnes se stále používá, hlavně při migrénách, po porodu a ke zmírnění menstruačních bolestí. Sbírá se krátce před rozkvětem.

Použití:

Nať: Čerstvá: Snězte jeden list denně jako profylaxi proti migrénám.

Nálev: Slabý nálev (15 g byliny na 500 ml vody) pijte po porodu, aby se podpořilo vyčištění a posílení dělohy. Rovněž při menstruačních bolestech spojených s pomalým odtékáním a městnáním krve.

Tinktura: Při nástupu migrény užívejte každých 30 minut 5-10 kapek. Nejúčinněji půobí u migrén "studeného" typu, u nichž dochází k sevření mozkových cév a které zmírňuje přikládání horkého ručníku na hlavu. U akutní revmatické artritidy přidávejte k ostatním bylinným přípravkům třikrát denně max. 2 ml tinktury.

Zábal: Čerstvou bylinu osmažte v troše oleje a horkou přikládejte při kolikovitých bolestech na břicho.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Užívání: 1 polévkovou lžíci přelít 3dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.

Vnitřní užití:

Droga je vhodná pro podávání samostatně i ve směsích.

Aplikační formy: čerstvé listy, prášek ze sušených listů, tablety, tinktura.

Úbory se obvykle dávkují ve formě 3-5% záparu (15 minut nechat přikrytý a potom scedit). Pije se 3-5x denně 1 šálek.

Nebo: Nebo se připraví zápar podle následujícího návodu:

Rp. Rhizoma achilleae ptarmicae - oddenek bertrámu 50,0

D.S.: 5 g sušeného oddenku, na drobno pokrájeného, se zalije 1/4 l vroucí vody, nechá se ustát, scedí a na dvakrát vypije.

Nebo: Může se užívat i nálev, nejlépe 4krát denně po 125 ml.

Užívat se může několikerým způsobem. Buď se žvýká přímo kořen, nebo se bere několikrát denně na hrot nože prášek, připravený z dobře rozdrceného kořene.

Nebo: Dávka prášku je 3-5 g na den.

Nebo: Může se užívat i jemně mletý prášek ze sušené byliny, nejčastěji v dávce 4krát denně na špičku kulatého nože.

Jako profylaxi migrény doporučují britské prameny sníst denně 1 čerstvý list řimbaby, při vlastní léčbě pak listy 2-3, maximálně však 5, nejlépe mezi chleby. Při přímé konzumaci mohou vzniknout u disponovaných osob v ústech nepříjemné vyrážky.

Lze též užívat lihový výtažek:

Rp. Rhizoma achilleae ptarmicae - oddenek bertrámu 15,0

D.S.: 15 g pokrájeného kořene se týden máčí ve 200 g zředěného lihu nebo ve stejném množství silné kořalky. Užívá se 3x denně 10 kapek.

Nebo: Vhodnou lékovou formou je tinktura. Při nástupu migrény doporučujeme vzít každou půlhodinu 5-10 kapek. Po překonání záchvatu je třeba v léčbě dále pokračovat v dávkování 3krát denně 10-15 kapek. Léčba je kumulativní a zhruba do půl roku migrény vymizí nebo se sníží jejich frekvence a intenzita.

 

Zevní užití:

Připravuje se asi 10% zápar (scedí se po 25 minutách). Má antiseptické a insekticidní vlastnosti. Používá se hlavně na obklady při modřinách a otocích.

Popis

Složení: Chrysanthemum parthenium herba