Kopr vonný list 30g

Název

Kopr vonný list 30g

Vědecký název

Anethum graveolens folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Kopr vonný list
Složení: Anethum graveolens folium. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při snižování krevního tlaku a zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Droga působí proti nadýmání, tlumí břišní křečovité bolesti, zlepšuje trávení a podporuje sekreci mateřského mléka, působí močopudně a desinfekčně v oblasti močových cest a likviduje střevní parazity, zejména u dětí. Droga obsahuje silice karvon limonen a phelandrin, bílkoviny, aminy, organické kyseliny a flavonoidy, vitamín C, karoten, železo a další minerály. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Kopr zahradnický: GIT: Oficiální - Plody kopru slouží jako náhrada kmínu, který má podobné účinky. Napomáhají tvorbě žaludeční šťávy, přičemž na trávicí trakt účinkují příjemně spasmolyticky. Povzbuzují i činnost střev a uvolňují plyny. Silice působí ve střevním traktu antisepticky. Má experimentálně prokázaný a klinicky ověřený karminativní účinek, podporuje tvorbu žaludeční šťávy, uplatňuje se proto jako žaludeční a střevní karminativum a mírné stomachikum. Některé složky silice, které jsou rozpustné ve vodě, přecházejí do mléka a regulují trávení kojenců, přičemž mají uklidňující účinek. Pro tento cíl je vhodná i čerstvá nať, případně její odvar. Droga se obvykle kombinuje (např. při meteorismu s kmínem a heřmánkem).

Kopr zahradnický: Ostatní: Oficiální vnitřní - Kopr povzbudivě působí na činnost mléčných žláz, proto se ordinuje kojícím matkám.

  • Léčivé účinky: lidové

Kopr zahradnický: GIT: Lidové - Koprová silice - Oleum anethi aethereum má antiseptické vlastnosti a lidově se užívá 4-6x denně po 2-4 kapkách při při bolestech břicha, špatném zažívání, nadýmání, při kolice, škytavce, dávení a průjmu. Účinkuje i proti střevním parazitům, zejména v pediatrii. Koprový olej se vnitřně používá při zánětu mandlí, hryzení v břiše, bolestech žaludku, nemocech jater (již 1 lžička přináší úlevu). Zápary ze semen zlepšují trávení, tiší bolesti břicha, příznivě působí i při meteorismu a mají i antibiotické vlastnosti. Užívají se i při břišních a žaludečních kolikách. Dále zlepšují trávení a zvyšují chuť k jídlu. Při kojení přicházejí účinné látky drogy též do mateřského mléka. Kojencům pak lépe odcházejí větry a jsou celkově klidnější. Tradiční použití při hemoroidech není dostatečně dokázané. Kopr dále pomáhá předcházet potížím při cestování a mořské nemoci.

Kopr zahradnický: Kardiovaskulár: Lidové - Droga snižuje krevní tlak. Příznivě ovlivňuje krevní oběh při ischemické chorobě srdeční, zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Proto se můžer využívat v léčbě anginy pectoris a také v prevenci ischemické choroby srdeční včetně doléčování po infarktu myokardu. Koprová nať se uplatní též při tzv. hypochromní anemii, protože má vysoký obsah vitamínu C, karotinu a železa. Profylaktické působení koprových semen se uplatní zejména při srdeční ischemii, kdy droga napomůže předejít infarktu myokardu, který tvoří obávané vyvrcholení nemoci. Ve vážnějších případech fytoterapie ovšem pouze doplňuje působení léků. Také v prevenci záchvatů anginy pectoris můžeme někdy dosáhnout překvapujících výsledků. Koprové semeno tvoří též alternativní léčivo při hypertenzi.

Kopr zahradnický: Urogenitál: Lidové - Odvar ze semene svařený s cukrem a smíchaný s olejem a vínem působí na menstruaci a usnadňuje porod. Působí rovněž močopudně a antisepticky v oblasti močových cest. Koprový olej se vnitřně používá při bolestivém močení, menstruačních potížích, zánětu a bolesti varlat (již 1 lžička přináší úlevu).

Kopr zahradnický: Smysly: Lidové - Koprový olej se vnitřně používá při píchání v uších.

Kopr zahradnický: Neuropsych.: Lidové - Zápary uklidňují (jsou vhodné hlavně pro starší osoby). Je možno je užívat při lehčí formě nespavosti (droga prohlubuje spánek). Při nespavosti se osvědčila kombinovaná léčba pitná a koupelová. Každý večer si připravíme příjemně teplou koupel z koprové nati, obden střídáme koupel nohou s celkovou koupelí. Během koupele nebo těsně po ní vypijeme šálek čaje z koprových semen - sladit medem. Při nespavosti se pije koprový květ, větvičky i semeno vařené ve víně. Odvar se pije při nespavosti (večer 1 sklenice). Kopr se doporučoval při bolestech hlavy a na rozšiřování cév, dával se do jídla i do koupele hysterickým ženám. Stálé nebo časté požívání kopru krotí prý tělesné žádosti (sex).

Kopr zahradnický: Respirační: Lidové - Droga tiší kašel.

Kopr zahradnický: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga zvyšuje sekreci mateřského mléka (laktagogum). Koprový olej se vnitřně používá při bolestech těla (již 1 lžička přináší úlevu). Kopr poměrně účinně pomáhá předcházet mořské nemoci a podobným cestovatelským obtížím. Kopr pomáhá při škytavce. Výluh ze semen vyživuje zejména nehty.

Kopr zahradnický: Kůže: Lidové - Semeno kopru a kopřivy s medem léčí fíky (bradavice, nádory u řiti - papilomy).

Kopr zahradnický: Ostatní: Lidové zevní - Aplikuje se na zhmožděniny - přikládá se až horký odvar z plodů v oleji. Při nespavosti se osvědčila kombinovaná léčba pitná a koupelová. Každý večer si připravíme příjemně teplou koupel z koprové nati, obden střídáme koupel nohou s celkovou koupelí. Během koupele nebo těsně po ní vypijeme šálek čaje z koprových semen - sladit medem. Formou sedacích koupelí, příp. léčivého klyzmatu můžeme zasahovat při hemoroidech. Šťáva z čerstvé rostliny se uplatňuje zevně při léčbě hemoroidů, horký odvar v oleji zase na otoky. Koprovým olejem natíráme zevně při bolestivém bodnutí hmyzem, otocích, boulích, krvácení, zánětech, bolesti břicha u žen, bolesti varlat, potížích ledvinových a močového měchýře. Při bolesti hlavy, migréně a nespavosti se natírají nosní dírky, tepny, spánky, čelo, šíje a partie za ušima. Při píchání v uších mimo vnitřní použití pomáhá i vata smočená v oleji a vložená do uší. Při zánětu mandlí ještě dodatečně natřít krk. Příprava koprového oleje viz. Úvod - Lékové formy - Oleje. Na zanícené oči se přikládá tlučený kořen. Koprový olej se vnitřně používá při zánětu mandlí (již 1 lžička přináší úlevu). Zevně se kopr aplikuje i formou mastí. Kopr se přidává do posilujících koupelí.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

KARMINATIVUM, LAKTAGOGUM, STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, FYTONCIDUM, SEDATIVUM, DIURETIKUM, kardiakum, antibiotikum.

Kopr zahradnický: Homeopatie: Kopr je oblíbenou rostlinou i v homeopatickém provedení, protože tinktura si zachovává všechny potřebné vlastnosti a účinky, což u kopru v alopatickém použití bývá problém. Pro výrobu homeopatických prostředků z kopru slouží semeno. Semena se sbírají na podzim po úplném dozrání a před vlastním zpracováním je doporučujeme uměle přesušit. Semeno se zpracovává podle §4 s lihem 90% a základní esence odpovídá potenci D1. Pak se dále zpracovává lihem 40% až do potence D5. V této potenci se také užívá, a to 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 5 týdnů. V homeopatické podobě se droga užívá pro zlepšení práce srdečního svalu, na úpravu činnosti slinivky a pro podporu látkové výměny. Jinak se aplikuje podobně jako v alopatii, kde je velice účinná zejména v oblasti tvorby mateřského mléka.

Kopr zahradnický: Prevence: Profylaktické působení koprových semen se uplatní zejména při srdeční ischemii, kdy droga napomůže předejít infarktu myokardu, který tvoří obávané vyvrcholení nemoci. Ve vážnějších případech fytoterapie ovšem pouze doplňuje působení léků. Také v prevenci záchvatů anginy pectoris můžeme někdy dosáhnout překvapujících výsledků. Koprové semeno tvoří též alternativní léčivo při hypertenzi. Při kojení přicházejí účinné látky drogy též do mateřského mléka. Kojencům pak lépe odcházejí větry a jsou celkově klidnější. Kopr dále pomáhá předcházet potížím při cestování, mořské nemoci a některým bolestem hlavy.

Kopr zahradnický: Poznámky: Plody kopru se často kombinují s mátou, fenyklem apod. Kopr se používá v kuchyni jako koření, při konzervování okurek, zelí, cibule apod. Mladá nať je bohatá na kyselinu L-askorbovou a minerální látky. Používá se jako karminatívum a stomachikum. Známější je však jako koření. Nevaří se s jídlem! Žvýkání syrového kopru pomáhá proti "česnekovému dechu". Kopr se dobře zmrazuje. Silice se získává z kopru destilací semene nebo nati, v nati je jí ovšem značně méně. V průmyslu se užívá silice k parfumování toaletních mýdel a pomád na vlasy. Také se užívá při výrobě likérů a různých kořalek. Přidává se do cukrovinek místo anýzu. Drogou je především semeno, méně často nať. Čerstvoiu nať můžeme sklízet z postupných výsevů celé léto. Nasekané listy se nakládají do octa a soli, suší se a mrazí. Čerstvá nať kopru se užívá ke kořenění salátů, vaječných jídel, tvarohových pomazánek, omáček a ryb. Nať zbytečně nevařte, delší tepelnou úpravou ztrácí cenné látky. Květenstvím a plodenstvím se ochucuje nakládaná zelenina, především okurky. Semena i nať díky vysokému obsahu minerálů nahrazují sůl.

Kopr zahradnický: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky. Droga nemá ani žádné kontraindikace, s výjimkou osobní nesnášenlivosti.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Kopr je bylinou předurčenou především do směsí. Protože hlavní účinnou látkou je silice, která z drcených semen rychle vyprchá a z nedrcených se špatně uvolňuje, dáváme přednost čerstvě připravenému prášku z drcených semen.
Dávkuje se v množství asi 6 g, tj. dvě lžičky drogy na šálek horkého záparu (dětem podle věku čtvrt až půl lžičky).
Nebo:
Fructus anethi se užívá v jednotlivých dávkách 1 g. Jako zápar 2 g na šálek vody 3x denně, příp. ze 4-10 g rozdrcených semen na 1 litr vroucí vody 1-3x půl sklenice po jídle. Případně 1 lžička plodů na šálek záparu, který se pije 2.3x denně po půl šálku.
Nebo:
Když se připravuje zápar pro děti, dává se na 2,5 dl vody maximálně 1/2 lžičky plodů, dospělým až 1 lžičku (je třeba necht 10 minut postát). Dětem se podává po lžičkách, dospělí smějí vypít 1,5 dl až 2-3x denně.
Nebo:
Proti nespavosti slouží zápar z 10 g plodů na 2,5 dl vody (večer vypít).
Nebo:
Jindy se doporučuje nálev: asi 2 g drogy na šálek vroucí vody, 3x denně.
Nebo:
Nálev je možno připravit i z koprové natě.
Koprová semena se podávají zpravidla formou čerstvě připravovaného prášku, 2-4x denně na špičku kulatého nože.

Zevní užití:
Koprová mast se připravuje z čerstvých a v plném květu se nacházejících výhonků jemně rozmělněných. Používá se k osvěžení unavených údů večer před spaním. Příprava viz Úvod - Lékové formy - Masti.
Koprový olej se připravuje z drobně usekané kvetoucí natě rostliny, ta se se přelije olejem a nechá v láhvi 14 dní na slunci. Pak se povaří ve vodní lázni 15 minut a vymačká se.
Takto získaný olej ještě nechte s čerstvě nasekanou rostlinou dalších 14 dní na slunci v láhvi. Přidává se již jen polovina množství rostlin. Opět povaříme ve vodní lázni. Pak ještě opakujte s 1/4 rostlinné substance. Takto získaný olej dát do tmavých lahví a dát do temna a chladu.

Popis

Složení: Anethum graveolens folium. 

Kopr vonný list 30g
Kopr vonný list 30g