Kontryhelový čaj 30g(20x1,5g)

Název

Kontryhelový čaj 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Alchemilla xanthochlora herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Kontryhel obecný: GIT: Oficiální - Široké uplatnění je podmíněno přítomností tříslovin, které jsou hlavní složkou v paletě obsahových látek drogy. Třísloviny jsou chemicky velmi rozmanité, jejich charakteristickou vlastností však je jejich působení na bílkoviny kůže a sliznic, které se jejich působením stávají odolné a brání se účinku a pomnožení některých nežádoucích mikroorganismů (adstringens, používané hlavně při onemocněních žaludku a střev). Tento antiseptický účinek je podmíněn schopností tříslovin srážet bílkoviny, a proto se dá využít zevně i vnitřně. Při vnitřním užití nastává reakce proteinů a tříslovin v zažívacím traktu. Sloučenina se v průběhu zažívání transportuje dále do střev, kde např. při průjmech způsobuje snížení permeability kapilár a zpomalení peristaltiky. Stahující působení na tepénky sliznic zažívacího traktu zabraňuje prosakování krve při mírném difusním krvácení. Pochopitelně, je třeba nejprve odhalit příčinu a léčit základní onemocnění. Indikuje se při zánětech trávicích orgánů a při dysmikrobiálních dyspepsiích, při čemž se uplatňuje i její mírný spasmolytický účinek. Hořčiny nepatrně zvyšují sekreci žaludeční šťávy a zlepšují vstřebávání živin v tenkém střevě.

Kontryhel obecný: Urogenitál: Oficiální - Droga má mírný diuretický účinek. Empiricky se podává čajovina kontryhele při ženských chorobách, i při neplodnosti v důsledku zánětivých onemocnění rodidel.

Kontryhel obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga má mírný spasmolytický účinek. Nať se přidává do protizánětlivých čajovin (např. s květem chrpy, natí světlíku a úbory heřmánku apod.).

Kontryhel obecný: Kůže: Oficiální - Reakce proteinů s tříslovinami se úspěšně využívá i v kožním lékařství. Třísloviny urychlují hojení, hlavně mokvavých kožních zánětů. Užívá se hlavně při hnisavých kožních afekcích. Užívá se zevně na zanedbané vředy (hlavně bércové).

  • Léčivé účinky: lidové

Kontryhel obecný: GIT: Lidové - Působí proti průjmu při úplavici, užívá se při žaludečních katarech a také při křečovitých bolestech žaludku a celého trávicího ústrojí (spasmolytikum). Užívá se při gastroenteritidě. Proti výhřezům konečníku a proti kýlám se kombinuje především s pastuší tobolkou.

Kontryhel obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Kontryhel posiluje srdce a napomáhá při chudokrevnosti (adjuvans při anémii). Čaj z kontryhele vede k podstatnému zlepšení při těžkých poškozeních srdečního svalu, přičemž se pije čaj a zevně se užívá na omývání v oblasti srdce. Nať se užívá jako prostředek stavící krvácení. Droga působí proti krvácení z nosu. Jako hemostatikum se kombinuje s přesličkou, kopřivou a černohlávkem.

Kontryhel obecný: Urogenitál: Lidové - Drogou je nať. Platí za jeden z nejlepších prostředků pro gynekologické obtíže, uplatňuje se blahodárně hlavně při poruchách menstruace. Tlumí nadměrné krvácení při menstruaci, tlumí také její bolestivost a současně příznivě ovlivňuje psychiku, takže je vhodná i při klimakterických obtížích jak v oblasti léčby, tak v oblasti prevence. V případě, když se mladým děvčatům v pubertě i přes lékařem předepsaný lék nechce dostavit perioda, tehdy vše správně usměrní kontryhel spolu s řebříčkem (smíšené stejným dílem). Kontryhel se užívá i při zánětech dělohy. Kontryhel se užívá také k posílení svalstva dělohy před porodem, je velkým pomocníkem při zranění a krvácení při porodu. Užívá se při ochabnutí lůna žen (ke zpevnění orgánů v podbřišku), které mají těžké porody nebo když jsou náchylné k potratům (při hrozícím potratu apod.). Zápar se má pít od třetího měsíce těhotenství, a to 1-2 šálky denně. Pravidelným užíváním tohoto záparu se zpevní svalstvo dělohy, upevní se plod a průběh porodu se viditelně upraví. Také každá šestinedělka by měla 5-10 dní pít větší množství čaje z této byliny. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s pastuší tobolkou pomáhá i při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. V naposled zmiňovaných případech se pijí čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to, pokud možno, z čerstvě natrhaných rostlin. Kromě toho masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Při vyhřeznutí dělohy začínáme s masáží zevně, počínajíc od pochvy směrem nahoru. Ještě navíc se aplikují sedací koupele z řebříčku (100 g bylinky na koupel), během týdne tři koupele. Tutéž vodu můžeme po ohřátí použít ještě dvakrát. Droga působí rovněž močopudně. Dále se kontryhel může uplatnit i v prevenci, nepravidelnou menstruací počínaje a bílým výtokem (bělotokem) konče (při bílém výtoku se aplikuje vnitřně i zevně ve formě výplachů nebo sedacích koupelí). V gynekologii se kombinuje zejména s řebříčkem a květem měsíčku. Pro zpevnění svalstva a proti výhřezům vnitřních orgánů (kýla, děloha, tlusté střevo) je vhodná kombinace především s kokoškou. Bylina se uplatňuje při vaginálním pruritu (svědění v okolí pochvy).

Kontryhel obecný: Neuropsych.: Lidové - Droga prohlubuje spánek a osvědčila se též jako mírné sedatívum, především v kombinacích s kozlíkem, chmelem, meduňkou, petrklíčem. V prevenci nespavosti a jako sedativum je vhodné kontryhel kombinovat s vřesem, kozlíkem, chmelem nebo petrklíčem. Dříve se rostlina používala při epilepsii. Tato bylina se nasazuje i při skleróze multiplex.

Kontryhel obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Kontryhel spolu s pastuší tobolkou léčí atrofie - chřadnutí (slabost) svalů končetin. Děti, které navzdory dobré stravě mají špatné svaly, zesílí po delším pití kontryhelového čaje.

Kontryhel obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Tvoří složku čajovin na odtučňování (dva až tři šálky denně působí velmi dobře) a krev čistících čajovin. Užívá se při léčbě cukrovky (poněkud snižuje hladinu krevního cukru v krvi). Kontryhel může uplatnit také v prevenci cukrovky a obesity.

Kontryhel obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Nať napomáhá též proti svědivosti, zejména sliznic. Užívá se při horečkách. Zlepšuje obranyschopnost těla. Preventivní využívání kontryhele je dáno již pestrou paletou jeho obsahových látek. Dříve se kontryhel přidával do všech preventivních směsí. Proti výhřezům vnitřních orgánů a při tříselné kýle se kombinuje především s pastuší tobolkou. v těchto případech se pijí čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to, pokud možno, z čerstvě natrhaných rostlin. Kromě toho masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Nať je užitečná při zánětech a infekcích.

Kontryhel obecný: Kůže: Lidové - Užívá se zevně na ekzémy. Užívá se zevně na furunkly.

Kontryhel obecný: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se zevně na zanedbané vředy (hlavně bércové) a těžko se hojící a hnisající rány a furunkly. Užíval se i při léčení sněti. Při těchto indikacích, hlavně při bodných a sečných ranách se může přiložit také rozmělněná čerstvá bylina. Dále se užívá proti různým zánětům a krvácením, ale i jako bakteriostatikum (zevně i vnitřně), adstringens a antiflogistikum. Zápary se užívaly i při očních zánětech. Zevně se používá též na výplachy při gynekologických zánětech. Aplikován současně zevně i vnitřně léčí bílý výtok. Zevně se používá též na léčení hemoroidů. Nať pomáhá též proti svědivosti, zejména sliznic v oblasti malé pánve (hemoroidy, svědění konečníku, svědění vaginy). Po extrakci zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel zevně léčí i kýly. Slabší děti viditelně zesílí, když jim do koupele přidáme kontryhel. Na jednu koupel bereme asi 200 g bylinky. Užívá se k výplachům nosu při rýmě a krvácení z nosu, ve formě kloktání při krvácení z dásní. Jako kloktadlo léčí laryngitidu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu

ADSTRINGENS, SPASMOLYTIKUM, DIURETIKUM, STOMACHIKUM, DERMATIKUM, HEMOSTYPTIKUM.

Kontryhel obecný: Homeopatie: Výchozí částí byliny pro homeopatické zpracování je čerstvá, kvetoucí nať, sbíraná nejlépe v září kolem deváté hodiny dopoledne. Nať se zpracovává podle §2 lihem 80%, základní esence se pak dále ředí lihem 45% až do potence D4. Užívá se hlavně potence D4 s dávkováním 3krát denně 7 kapek, před jídlem, po dobu 6 týdnů. Tinktura se užívá kromě gynekologických aplikací jako v alopatii, při různých vnitřních zánětech, při horečnatých onemocněních z titulu poranění (například při pokousání), při vředovitosti, chudokrevnosti, vodnatění, srdeční slabosti a při slabostech vůbec, například při slabosti břišních svalů, slabosti nervů apod.

Kontryhel obecný: Prevence: Preventivní využívání kontryhele je dáno již pestrou paletou jeho obsahových látek. V prevenci nespavosti je vhodné kontryhel kombinovat s vřesem. Dále se kontryhel může uplatnit v prevenci cukrovky a obezity, stejně jako v prevenci nejrůznějších gynekologických obtíží, nepravidelnou menstruací počínaje a bílým výtokem konče. Dříve se kontryhel přidával do všech preventivních směsí.

Kontryhel obecný: Poznámky: Odvar z čerstvých listů slouží v některých krajích k večernímu omývání obličeje jako kosmetický prostředek. Údajně čistí pleť.
Vlastnosti: Chladná, suchá. Hořká adstringentní chuť.
Působení: Adstringens, stomachikum, gynekologikum, protizánětlivý prostředek, hojí rány.
Nálev: Používá se při gastroenteritidě nebo průjmu. Při akutních příznacích se užívá až 5krát denně.
Tinktura: Používá se při menstruačních bolestech, nepravidelné menstruaci a menopauzálních obtížích.
Mast: Pro zmírnění poševního svědění smíchejte 50 g masťového základu s cca 20 ml růžové vody a 15 ml nálevu nebo tinktury a používejte na noc a ráno.
Omývání: Pi mokvajícím ekzému nebo vředech aplikujte nálev zevně.
Výplach úst/kloktadlo: Použijte nálev při bolestech v krku, laryngitidě a ústních vřídcích.
Výplach: Použijte nálev při výtocích z pochvy a pálení.
Čípky: Používají se při poševních výtocích a svědění. Zkombinujte 20 kapek tinktury s 20 g kakaového másla, které postačí, podle velikosti použité formy, k přípravě 12-16 čípků.

Kontryhel obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Z toxikologického hlediska nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Při mírném dávkování je droga vhodná i pro dlouhodobé podávání.

Kontryhel obecný: Kontraindikace: V těhotenství bylinu neužívejte, protože má uterotonické účinky. Při jakékoli náhlé nebo abnormální změně děložního krvácení vyhledejte odbornou pomoc.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Nať se jen zřídka aplikuje sama. Obvykle se přidává do metabolických čajovin, které zlepšují trávení. K posílení dělohy před porodem se užívají celé 4 týdny před očekávaným termínem 3 šálky čaje denně. Dávkují se 4 lžičky posekané drogy na sklenici vroucí vody, nechat macerovat 10 minut. Jinak se čajovina užívá 2x denně a čaj se nesladí.
Nebo:
Infusum Herbae alchemillae (10-25 g na 500 ml vody) se užívá půl sklenice 2-3x denně mezi jídly (resp. 1 kávová lžička na sklenici záparu). Ordinuje se při udržování gravidity a na zlepšení činnosti dělohy (alespoň 4 týdny před očekávaným porodem). Tehdy se připravuje ze 4 kávových lžiček na sklenici vroucí vody. Po 10-minutovém odstátí se užívá 1-2x denně.
Nebo:
Běžně se připravuje zápar z 1-2 lžic drogy na 2 sklenice vody (nechat 10 minut odstát, jako stomachikum se pije před jídlem 3x denně 1 dl, jako antidiaroikum 2-3x denně po 1,5 dl).
Nebo:
Obvyklé dávky jsou 4 lžičky sekané drogy na sklenici vroucí vody 2x denně (čaj se nesladí).
Nebo:
Příprava čaje: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat.
Nebo:
Užívá se vnitřně v nálevu (4 čajové lžičky na šálek vroucí vody), 2x denně - 10 dní před menstruací. V přechodu 10 dní v každém měsíci.
Nebo:
Zápar z natě: Vnitřně se užívá jako krev čistící prostředek. Na 25 g sušené nati se nalije 1/4 l vody, nechá 5 minut stát a užívá 3x denně 2 lžíce.

Odvar: Pro sólové vnitřní užití se 2 polévkové lžíce listové drogy vaří 3 minuty v 1/2 l vody, nechá se 30 minut ustát a užívá se 6x denně asi po 80 ml.
Nebo:
Odvar z oddenku: Jako krev čistící prostředek se užívá i oddenek. Zde se vaří 10 minut 10 g pokrájeného oddenku ve 1/4 l vody a užívá se ve stejných dávkách.
Uvádí se i využití formou tinktury.

Popis

x

Kontryhelový čaj 30g(20x1,5g)
Kontryhelový čaj 30g(20x1,5g)