Konopáč sadec nať 40g

Název

Konopáč sadec nať 40g

Vědecký název

Eupatorium cannabinum herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Sadec konopáč: GIT: Oficiální - Bylo prokázáno cholagogické působení.

  • Léčivé účinky: lidové

Sadec konopáč: GIT: Lidové - Nať se užívá jako laxativum a emetikum. Lidově se používá při onemocněních jater, žlučníku a sleziny, list i jako laxans a choleretikum.

Sadec konopáč: Kardiovaskulár: Lidové - Lidově se používá při onemocněních sleziny.

Sadec konopáč: Urogenitál: Lidové - Nať se užívá jako diuretikm. Kořen je využíván spíše u příbuzného sadce nachového (Eupatorium purpureum L.), který v České republice volně neroste, ale občas bývá pěstován jako rostlina okrasná. Kořen způsobuje rozpadání močových kaménků a zvýšené vylučování močového písku.

Sadec konopáč: Celkové metabolické účinky: Lidové - Nať se užívá jako metabolikum. Droga bývala využívána pro své krev čistící vlastnosti. Známý je i účinek protirevmatický.

Sadec konopáč: Respirační: Lidové - Užívá se proti chřipce a při chronických bronchitídách.

Sadec konopáč: Ostatní: Lidové vnitřní - Renesance použití drogy nastala po odhalení komplexu látek s imunomodulačním působením, takže ji lze využívat jako imunostimulans, zejména proti virovým infekcím.

Sadec konopáč: Kůže: Lidové - Z drcené natě se připravuje kašovitý obklad na exantémy (vyrážky). Doporučujeme koupel v odvaru z drogy, především při ekzémech a jiných kožních chorobách. Koupel aplikujeme obvykle jednou denně nebo obden, po dobu 10-15 minut, zpravidla formou koupelových kúr, nejčastěji braných púo 12 koupelích.

Sadec konopáč: Ostatní: Lidové zevní - Z drcené natě se připravuje kašovitý obklad na otoky a krevní podlitiny. Droga se užívá na omývání hnisavých a nehojících se ran, bércových vředů apod. Doporučujeme koupel nohou a rukou v odvaru z drogy, především při revmatických chorobách, ale i pro podporu léčby akutních viróz. Koupel aplikujeme obvykle jednou denně nebo obden, po dobu 10-15 minut, zpravidla formou koupelových kúr, nejčastěji braných púo 12 koupelích.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

metabolikum, laxans, choleretikum, diuretikum.

Sadec konopáč: Homeopatie: V homeopatii je Eupatorium cannabinum využíván stejně jako příbuzné a v homeopatii známější druhy Eupatorium purpureum a Eupatorium perfoliatum. Jedině u druhu Eupatorium purpureum se klasicky používá na podzim sbíraný oddenek. Základem je čerstvá nať trhaná před květem, nejlépe do desáté hodiny dopoledne. Zpracovává se lihem 80% podle §3, dále pak se ředí lihem 30% až do potence D5. Obecně užíváme potenci D5 s dávkováním 3x10 kapek, před jídlem. Typickým obrazem léku je především nepokojný spánek s revmaticko-neuralgickými bolestmi šíje, bolestivost podél páteře a fyzická slabost. Bolestivost končetin postupuje zdola nahoru. Typickými příznaky jsou tupá bolest v oblasti močových cest, problémy s močením, řezavé bolesti vaječníků, bílý výtok s převahou levostranných problémů; zhoršení při kašli a nachlazení, zlepšení klidem a teplými nápoji. Homeopaticky se E. perfoliatum využívá k léčbě malárie.

Sadec konopáč: Poznámky: Uvádí se, že postřelení jeleni požírají konopáč, aby se vyléčili z ran. Herbář Petra Ondřeje Matthioliho doporučuje kombinaci sadce a zemědýmu a máme za to, že to musel být prostředek velmi účinný, zejména k vnitřní i zevní léčbě kožních chorob. U původních obyvatel Ameriky byl sadec nachový (E. purpureum) velmi oblíben, užíval se mj. k léčení tyfu. Sadec prorostlý (E. perfoliatum) se podobně užíval při "horečce zlomenin", dnes se často podává při chřipce. Příbuzný evropský druh, sadec konopáč (E. cannabinum) zažil renesanci, když v něm byl nalezen imunostimulační prvek, který zvyšuje odolnost organismu při virových infekcích.
Vlastnosti: Hořká, štiplavá, vysušující; mrazivá nebo chladná, podle druhu.
Působení:
E. cannabinum: antipyretikum, diuretikum, laxativum, tonikum, expektorans, diaforetikum, antirevmatikum, imunostimulans, působí preventivně proti kurdějím, podporuje tok žluči.
E. purpureum: diuretikum, antirevmatikum, podporuje menstruaci.
Užívané části:
Nať E. cannabinum: Nať se považuje za lék proti horečnatým nachlazením a používala se také zevně na hnisavé boláky. Výzkumy poslední doby zjistily složku, nazvanou eupatoriopicrin, o níž se soudí, že působí protinádorově.
Kořen E. purpureum: Tento druh působí hlavně jako diuretikum, vhodné pro vymývání kaménků z močových cest. Užívá se rovněž při potížích s prostatou, u některých typů menstruačních bolestí a k usnadnění porodu. Sbírá se na podzim.
Použití:
Nať E. cannabinum:
Nálev:
Pijte při revmatických bolestech a artritidě. Silnější nálev má projímavé účinky při stagnaci jater a některých typech zácpy.
Tinktura: Při horečnatých nachlazeních a chřipce se doporučuje užívat 5 kapek. Přidává se do antikatarálních směsí s bylinami, jako je květ bezu černého a popenec břečťanovitý.
Kořen E. purpureum:
Odvar: Užívá se při menstruačních bolestech nebo se popíjí v malých doušcích při porodu. Má rovněž pročišťující účinky při vleklých infekcích močové soustavy.
Tinktura: Při onemocněních močového traktu, jako jsou cystitida a kaménky, nebo výtocích způsobených infekcí berte třikrát denně 2-3 ml. Při potížích s prostatou užívejte spolu s hluchavkou bílou.

Sadec konopáč: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina není zcela neškodná. Vyšší dávky působí emeticky. Výzkum sadce není ukončen, zdá se, že jde o rostlinu problematickou. Na jedné straně obsahuje látky s kancerostatickým efektem, ale na straně druhé - alespoň některé ekzempláře byliny - zřejmě obsahují alkaloidy s nepřízivým vlivem na jaterní činnost. Proto bylinu doporučujeme užívat pouze v druhém sledu, pokud nepomohou běžně známé a osvědčené byliny, a pouze krátkodobě, například při léčbě chřipky a jiných viróz s omezenou dobou trvání choroby i terapie.

Sadec konopáč: Kontraindikace: Z léčb zcela vylučujeme malé děti, těhotné a kojící ženy.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Vzhledem k tomu, že sejedná o rostlinu problematickou, při míchání do směsí dbáme na to, aby obsah drogy nepřevýšil 15% a čajovina nebyla podávána déle než 1 měsíc. Rozpráškovaný kořen se dávkuje po 4-5 g jako cholagogum a laxans. Běžný je i macerát ze dvou lžiček natě na 5 dl vody (maceruje se 8 hodin za studena, pije se přes den po doušcích, a to při chorobách jater, sleziny a žlučníku i jako diuretikum).
Z naťové či spíše listové drogy býval připravován nálev, z kořenové drogy odvar, v obou případech v poněkud menších koncentracích, než je obvyklé.
Odvar z listů a květů:
Po 15 až 25 gramech listů a květů na 0,5 litru vody, nebo 3 hrsti listů na 500 ml vody svaříme na 2/3 původního objemu, přecedíme, přidáme cukr nebo med podle potřeby a denně pijeme 1 malou skleničku, ráno a večer. Účinkuje ve větších dávkách jako projímadlo a močopudný prostředek. V menších dávkách jej doporučujeme při vadách prokrvení v pánvi, kožních vyrážkách, poraněních, ale i při hypterii, jaterních, slezinových a žlučníkových potížích a při vodnatelnosti.
Odvar z kořene:
Dvacet gramů kořene na 0,5 litru vody slouží jako mírné projímadlo. Odvar připravíme tak, že čajovou lžičku kořene dáme do šálku studené vody, převaříme, odstavíme na 15 minut, přecedíme a pijeme 3krát denně šálek, před jídlem.
Nálev z listů:
Nálev z listů je chutný prostředek proti hysterii, na vnitřní poranění, proti kašli, chronickým katarům, vodnatelnost a cizopasníkům. Nálev používáme také zevně na obklady otoků na končetinách, ale také na obklady jater a sleziny.
Jako imunostimulans podáváme výhradně tinkturu, připravenou obvyklým postupem z čerstvé, nesušené suroviny. Užíváme ji při akutních virózách, v dávce 5 až 10 kapek každé 2-3 hodiny první tři dny, a potom 4krát denně 15 kapek, až do uzdravení.

Popis

x

Konopáč sadec nať 40g
Konopáč sadec nať 40g