Kondurango kůra 50g

Název

Kondurango kůra 50g

Vědecký název

Marsdenia condurango cortex

Používané části

Kůra

Fotografie

Účinky

Marsdenie kondurangová kůra
Složení: Marshdenia condurango cortex. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako celkové tonikum a roborans a má efekt kancerostatický, směřovaný zejména do oblasti trávicích orgánů. Užívala se při nedostatku trávicích enzymů, který doprovází různé pankreopatie, při špatném trávení a tam, kde je podrážděna sliznice trávicího ústrojí. Droga obsahuje condurangin, dále třísloviny a silici, oleandrózou, cynarózou a metylalózou. Dále kyselinu chlorogenovou, kávovou, cyklid condurangitol, flavonoidy, kumariny, vanilin a řadu dalších látek. Užívání: 1 polévková lžíce přelít 5 dcl studené vody, přívést do varu, vařit 5-15 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Marsdenie kondurangová: GIT: Oficiální - Tato droga se svými účinky zařazuje mezi amára a adstringencia. Terapeuticky účinné glykosidické hořčiny vyvolávají chuť k jídlu, napomáhají sekreci trávicích enzymů a vstřebávání živin. Mimo to mají i celkové tonizující účinky na organismus. Proto se droga doporučuje při chronických, ale i akutních žaludečních a střevních chorobách s podrážděním sliznice. Při normalizování činnosti trávicích orgánů spolupůsobí i tříslovina. Domorodci v Ekvadoru používali kondurangovou kůru jako specifický prostředek proti rakovině. Byl dokonce popsán případ vyléčené rakoviny žaludku, ale dnes se již pro tyto účely nepoužívá, protože se zjistilo, že v tomto směru nemá žádný specifický léčebný účinek. Při léčbě se nedosáhne uzdravení pacienta, ale pouze zmírnění jeho obtíží. Jde tedy pouze o zlepšení zdravotního stavu, snížení nechutenství a dráždění na zvracení. K témuž výsledku dospěli lékaři i při léčení rakoviny jater. I když od protirakovinového užití konurangové kůry se upustilo, droga získala oblibu jako prvotřídní stomachikum. Tento účinek se připisuje dvěma jejím obsahovým látkám - konduranginu a prskyřičnatému gylkosidu. Kondurangin je ve vodě rozpustný ale při zahřátí se sráží. Po ochlazení se jeho kalný roztok opět vyčeří. Proto se výluhy z drog připravují buď za studena, nebo se připravené odvary filtrují. Kondurangová kůra se tedy používá jako stomachikum, nejčastěji ve formě galenických přípravků. Podává se na prvním místě při nechutenství, při akutní i chronické gastroenteritídě apod. Při chronické a akutní gastritídě a enteritídě, nechuti k jídlu apod. se doporučuje i asi 10% macerační odvar, tekutý extrakt nebo víno. Při chronických chorobách trávicího traktu se droga kombinuje s: Radix angelicae, Folium menthae, Fructus carvi apod. Při dyspepsiích s vegetativními poruchami trávicího systému se může kombinovat s: Flos arnicae, Flos chamomillae, Radix valerianae, apod.

Marsdenie kondurangová: Urogenitál: Oficiální - Někdejší aplikace kondurangové kůry při syfilidě nemá opodstatnění, i když bylo docíleno určitých zlepšení zdravotního stavu.

  • Léčivé účinky: lidové

Marsdenie kondurangová: GIT: Lidové - Užívá se k aktivizaci trávicích pochodů. Droga patří mezi tzv. adstringentní amara. Podáváme ji při nedostatku trávicích enzymů, který doprovází různé pankreatopatie, při špatném trávení všeobecně a všude tam, kde je podrážděna sliznice trávicího ústrojí. Droga má kancerostatický efekt směrovaný zejména do oblasti trávicích orgánů. V těchto onkologických indikacích je pokládána za nezbytnou pomocnou drogu.

Marsdenie kondurangová: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga působí jako celkové tonikum a roborans.

Marsdenie kondurangová: Ostatní: Lidové vnitřní - Kondurangová kůra se mimo jiné uváděla jako droga např. při rakovině kůže rtů, syfilitických vředech apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, AMARUM, AROMATIKUM, ADSTRINGENS, TONIKUM, NERVÍNUM.

Marsdenie kondurangová: Homeopatie: Homeopatická úprava konduranga je velmi vhodná právě pro nevhodnost tepelné úpravy, jejíž dopad není ještě zcela jasný. U homeopatické úpravy je přístup tepla znemožněn a doba macerace libovolná. Surovinou je kůra konduranga, která se upravuje lihem 90%, ale musí se macerovat 30 dní! Rozhodně nedoporučujeme tuto dobu zkrátit. Dále se potencuje až do potence D4 lihem 40%. Obecně užíváme v potenci D4 s dávkováním 4krát denně 8 kapek, po jídle. Užíváme stejně jako v alopatii, ale hlavně využíváme účinky antineuralgické a účinky podporující trávení.

Marsdenie kondurangová: Poznámky: Patří mezi hořčinové drogy - adstringentní amara.

Marsdenie kondurangová: Toxicita a nežádoucí účinky: Vyšší dávky mohou vyvolat nežádoucí účinky. Při užití asi 11 g práškované drogy se zrychlí cirkulace krve, zvýší se vylučování potu a moče, vzniknou poruchy zraku, závratě a třes.

Marsdenie kondurangová: Kontraindikace: Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Užívání

Užívání: 1 polévková lžíce přelít 5 dcl studené vody, přívést do varu, vařit 5-15 min. vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Užívá se asi 10% macerační odvar nebo tekutý extrakt, resp. víno, které vyrábí i náš farmaceutický průmysl. Drogu můžeme míchat do různých směsí s tím, že nesmíme zapomenout na nutnost vyluhování drogy zastudena (viz dále). Vhodnými drogami do směsí jsou např. kořen anděliky, puškvorec, máta, ale i heřmánek, ožanka kalamandra a další drogy.

Odvar, který se až po vychladnutí přefiltruje (protože účinná látka je za tepla nerozpustná), se připravuje ze 3 kávových lžiček drogy na sklenici vody: užívá se několikrát denně po lžičkách.
Nebo:
Příprava odvaru vykazuje určitou zvláštnost. Hlavní obsahové látky drogy jsou totiž obtížně rozpustné za horka, a proto musíme čaj nechat vyluhovat až do vychladnutí. Můžeme také přímo připravovat macerát za studena.
Extractum condurango fluidum se podává 3-4x denně po 20 kapkách ve sklence vody před jídlem jako amarum.

Vinum condurango se užívá po 1 lžíci 3x denně mezi hlavními jídly: doporučuje se jednak při žaludečních a střevních chorobách, jednak jako tonikum.
Nebo:
Kondurangové víno se podává v dávce 4-5 polévkových lžic denně.

Popis

Složení: Marshdenia condurango cortex. 

Kondurango kůra 50g
Kondurango kůra 50g