Komonice nať 40g

Název

Komonice nať 40g

Vědecký název

Meliloti officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Komonice lékařská nať
Složení: Meliloti officinalis herba. V lidovém léčitelství se Komonice užívá vnitřně jako antikoagulans, sedativum, spasmolytikum a antiflogistikum v macerátu. Droga zvyšuje kapilární odolnost, zlepšuje mozkové a periferní prokrvení. Má protizánětlivý účinek. Uvolňuje křeče hladkého svalstva a tlumí jejich činnost. Kumarinový účinek se využívá při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin, bércových vředů. Obsahuje asi 0,9% kumarinu (v květech) a 0,2% melliotinu, purinové deriváty, allantoin, kyselinu allantoinovou a močovou, flavonová barviva, třísloviny, antivitamín K a fytoncidní látky. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Komonice lékařská: Kardiovaskulár: Oficiální - Účinnými složkami drogy jsou hlavně kumarinové látky. Dikumarol brzdí v játrech tvorbu protrombinu, a tím snižuje srážlivost krve. Tento léčebný efekt se využívá při léčbě trombóz, ale především v prevenci tromboembolických příhod a trombotizace v koronárním řečišti. Dikumarol a jeho deriváty působí opačně než vitamín K, proto se označují jako antivitamíny vitamínu K. V terapeutické praxi se pro kolísavý obsah účinných látek v droze podávají převážně standartizované antikoagulační přípravky. Výzkumy potvrdily, že kumarinové látky zlepšují nejen cirkulaci v krevním řečišti, ale i v lymfatických cestách. Dále zmenšují propustnost vlásečnic, oslabují zánětlivé reakce a zlepšují činnost hladkého svalstva stěn krevních i lymfatických cév. Proto se droga používá jako pomocný lék jednak při poruchách cirkulace krve (hlavně v periferní oblasti), jednak při lymfatických otocích.

Komonice lékařská: Respirační: Oficiální - Povzbudivý vliv na tvorbu leukocytů (hlavně granulocytů, v menší míře i lymfocytů) se dává do souvislosti s protizánětlivými účinky. Tyto vlastnosti spolu s expektoračními účinky kumarinových a purinových látek se využívají při léčbě zánětů dýchacích cest.

Komonice lékařská: Imunitní: Oficiální - Droga má povzbudivý vliv na tvorbu leukocytů (hlavně granulocytů, v menší míře i lymfocytů).

Komonice lékařská: Ostatní: Oficiální vnitřní - Užívá se jako korigens vůně a vnitřně jako lymfotonikum (upevňuje mízní cévy). Povzbudivý vliv na tvorbu leukocytů (hlavně granulocytů, v menší míře i lymfocytů) se dává do souvislosti s protizánětlivými účinky.

Komonice lékařská: Kůže: Oficiální - Užívá se zevně k léčení bércových vředů.

Komonice lékařská: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se na obklady a ke koupelím na zanícené rány a vředy. Tvoří složku změkčujících čajovin při otocích kloubů, žláz, na zmírnění revmatických bolestí a do koupelí na vředy - hlavně bércové, kde působí svou schopností snižovat srážlivost krve a rozšiřovat cévy. Protizánětlivé působení se využívá i při lokální aplikaci drogy na zanícené sliznice, spojivky a kožní afekce (především na hnisavé bércové vředy). Obsah kumarinů, které ovlivňují krevní srážlivost, je velmi nestálý. Při vnitřním užívání by kumariny mohly poškodit organismus. V oficiální medicíně se dává jen na obklady, a to společně s kořenem kostivalu, úbory heřmánku a semenem pískavice řeckého sena, případně se přidává do změkčující čajoviny na kloktání.

  • Léčivé účinky: lidové

Komonice lékařská: GIT: Lidové - Vnitřně se užívá pouze lidově - při opatrném dávkování jako karminatívum. Oficiální medicína tuto indikaci odmítá. Komonice se jen zřídka užívá vnitřně. V takovém případě slouží ke stavění průjmu (viz. použití).

Komonice lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se jako angiotonikum (zpevňuje krevní cévy). Indikační okruh terapeutických možností určují především kumarinové látky, které snižují srážlivost krve, což se využívá hlavně při tromboflebitidách a jako prevence proti tromboemboliím. Lze říci, že droga má antagonistické působení k vitamínu K.

Komonice lékařská: Urogenitál: Lidové - Vnitřně se užívá pouze lidově - při opatrném dávkování jako diuretikum. Oficiální medicína tuto indikaci odmítá.

Komonice lékařská: Respirační: Lidové - Nať se užívá jako expektorans při léčbě bronchitid. Užívá se při bronchiálních katarech.

Komonice lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Mezi indikacemi se dříve uváděla i rakovina. Vnitřně se užívá pouze lidově - při opatrném dávkování jako spasmolytikum. Oficiální medicína tuto indikaci odmítá. Zajímavé jsou protizánětlivé účinky drogy (antiflogistikum), zejména při zánětech sliznic.

Komonice lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Náplast z rozetřené komonice mírní otoky v obličeji i jinde. Také spařená nať se používá k obkladům na otoky, které po ní rychleji ustoupí. V lékárnách se připravovala komonicová náplast - Emplastrum meliloti a Species emolientes - změkčující koření na revmatické končetiny. Protizánětlivé účinky lze také využívat lokálně, na místní záněty, včetně léčby napříkad bércových vředů. Užívá se při léčení trombóz a křečových žil, otocích kloubů a žláz. Obklady a koupele se užívají při léčbě hemoroidů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ANTIKOAGULANS, DIURETIKUM, ANGIOTONIKUM, LYMFOTONIKUM, ADVULNANS, EXPEKTORANS, EMENAGOGUM, KORIGENS VŮNĚ.

Komonice lékařská: Homeopatie: Komonice je v homeopatickém provedení velice oblíbena, neboť si mimo jiné dlouho zachovává své léčivé vlastnosti, bez mimořádných nároků na prostor, světlo a uskladnění. Základem pro homeopatické zpracování je čerstvá kvetoucí nať, sbíraná v době největšího rozkvětu, většinou v červnu až září, nejlépe kolem poledne. Zpracovává se podle §2 s lihem 70%, dále se pak ředí lihem 30% až do potence D3. V této potenci se také užívá, s dávkováním 3krát denně 7 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Použití tinktury je v zásadě stejné jako v alopatii, zvláště se ale využívá pro zvýšení kapilární odolnosti, pro zmenšení srážlivosti krve u hemoroidů, křečových žil, bércových vředů apod., a pro lepší prokrvení mozku a zlepšení cévního oběhu.

Komonice lékařská: Poznámky: Sušená droga se dává do šatů, protože zapuzuje hmyz (účinný prášek proti molům). Slouží ve včelařství jako všechny komonice jako medonosná rostlina. Proto se vysévá poblíž včelínů. Komonice modrá se užívá v sýrařství jako koření při výrobě sýrů. Také se přidává jako přísada k rozmanitým tabákovým směsím, aby měly lepší vůni. Užívala se jako součást různých tabákových náhražek.

Komonice lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Předávkování může způsobit otravu. Při vnitřním užití, které je méně časté, je třeba zvýšenou opatrnost. Pro proměnlivý obsah kumarinu se nedoporučuje. Kumarin ve vyšších dávkách působí centrálně narkoticky, vyvolává nauzeu, bolesti hlavy, závratě a ospalost. Kumarin prodlužuje protrombinový čas, brzdí tvorbu protrombinu, VII, IX, X faktoru, a tím prodlužuje krvácivost. Dlouhodobější užívání nadměrných dávek může vyvolat zvýšenou krvácivost nebo vnitřní krvácení. Ke stejným problémům může vést i dlouhodobé užívání jinak terapeutických dávek.

Komonice lékařská: Kontraindikace: Zásadně kontraindikovaná je droga u osob trpících poruchami srážlivosti krve, zvláště pokud jde o nedostatek srážlivých faktorů VII-IX-X.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Osvědčenou lékovou formou je macerát, méně často se doporučuje nálev. Obvyklou denní dávku představuje asi 0,4 litru čaje. Větší množství podáváme je v přesně indikovaných případech. Drogu je možné použít i do směsí, ale vždy je třeba mít na paměti její poměrně silné působení.
1 kávová lžička na šálek macerátu - denně nejvíc 2 šálky.
Nebo:
Na přípravu macerátu se používá jednotlivá dávka 1,5 g (denní dávka 3 g), nebo častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody: denně se užívají nejvíc 2 šálky. (Pro proměnlivý obsah kumarinu není možno při perorálním podávání očekávat standartní výsledky).

Na jiné zevní užití se připravuje zápar ze 2 lžic drogy na 500 ml vody. Na potencování účinků se obvykle přidávají drogy: Flos chamomillae, Flos calendulae, Radix symphyti aj.
Nebo:
Při očních zánětech se aplikuje Infusum Herbae meliloti (3-5 g drogy na 1 sklenici vody).
Komonice se jen zřídka užívá vnitřně. V takovém případě slouží ke stavění průjmu. Příslušný prostředek se připraví následovně:
Na 10 g komonicové nati nebo na 5 g květů nalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme stát 5 minut a užíváme po lžících během dne.
Místo tohoto nálevu lze použít i mléčného odvaru. Zde se stejné množství drogy jako při nálevu dá do 1/4 l mléka, přivede do varu, hned odstaví a přecedí.

Zevní užití:
Na obklady a umývání se dávají 2 lžíce drogy na půl litru vody.

Popis

Složení: Meliloti officinalis herba.

Komonice nať 40g
Komonice nať 40g