Kokoška pastuší tob.nať 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Kokoška pastuší tobolka nať
Složení: Bursae pastoris herba. V lidovém léčitelství se Kokoška užívá vnitřně v nálevu jako hemostyptikum při děložním krvácení, při silné menstruaci, dále při ledvinovém písku a onemocněních močových cest. Při vnitřním krvácení je nutná konzultace s lékařem. Předávkování může mít za následek otravu. Zevně se užívá ve formě obkladů nebo k omývání při poraněních, pohmožděninách a zánětech šlach. Obsahuje hlavně cholin, acetylcholin, tyramin a flavonový glykosid diosmin, třísloviny a jiné dosud neznámé látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, vařit 5 min, vyluhovat 15 min popíjet 1x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Kokoška pastuší tobolka: GIT: Oficiální - Užívá se jako adjuvans při mírném difusním prosakování krve ze sliznic trávicího ústrojí. Při difusním krvácení ze sliznic trávicího ústrojí přispívají k sanaci i třísloviny.
Kokoška pastuší tobolka: Kardiovaskulár: Oficiální - Flavonoidy napomáhají látkové přeměně, proto se droga doporučuje i při arterioskleróze.
Kokoška pastuší tobolka: Urogenitál: Oficiální - Zvyšuje stahy hladké svaloviny dělohy. Užívá se jako uterotonikum a slabé adjuvantní hemostatikum při metroragiích a menoragiích (při děložním krvácení či příliš silné menstruaci). Dále jako diuretikum při některých chorobách močových cest a při ledvinovém písku. Za mírný diuretický účinek jsou zodpovědné flavonoidy.
Kokoška pastuší tobolka: Ostatní: Oficiální vnitřní - Užívá se jako adjuvans při různých druzích krvácení. Hemostyptiký účinek se připisoval acetylcholinu a tyraminu, ale zjistilo se, že tyto látky jsou při perorálním podání neúčinné. V současnosti se předpokládá působení biogenního aminu, který se později inaktivuje. Protože hemostyptický účinek si výtažek zachovává maximálně 3 měsíce od zhotovení, na účinnost extraktu se nedá spoléhat. Dobrý efekt při metroragiích je možno připsat spíše uterotonickému účinku (spolu s působením na snížení krevního tlaku). Proto se droga dodnes indikuje při silném menstruačním krvácení. Hemostyptické působení drogy se zesiluje kombinací s natí jmelí, listem kopřivy nebo ořechu a kůrou kaliny.
Kokoška pastuší tobolka: Kůže: Oficiální - Zevně se užívá jako dermatologikum. Aplikuje se macerát za studena i zápar při zapařeninách (intertrigu), dermatitídách, ekzémech a při hnisavých kožních chorbách.
Kokoška pastuší tobolka: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se jako adjuvans při epistaxích. Nezávažné epistaxe s kapilárním prosakováním krve přes sliznici nosu ovlivňují i flavonoidy, které zmenšují propustnost kapilár pro erytrocyty.
- Léčivé účinky: lidové
Kokoška pastuší tobolka: GIT: Lidové - Užívá se při krvácení ze žaludku i střev, dále jako podpůrný prostředek při žaludečních a střevních onemocněních. Zároveň se vhodně kombinuje s dalšími drogami. Vnitřně se hojně užívá při průjmových onemocněních, někdy i při úplavici. V takovém případě se vytlačí z čerstvé nati šťáva a té se užívá 5x denně kávová lžička. Také nať svařená s červeným vínem se užívá proti průjmu. Odvar se užívá při jaterních chorobách. Při krvácejících hemoroidech se doporučuje, aby se 10 g sušené nati pastuší tobolky svařilo v necelém litru trpkého červeného vína a tento odvar se vypil během dne. Vinný odvar lze nahradit také tak, že se do trpkého červeného vína nasype 1 kávová lžička sušené nati na prášek roztlučené v hmoždíři. Pastuší tobolka je oblíbeným fytopreventivem proti recidivám vyhřeznutí konečníku a proti hemoroidálnímu krvácení.
Kokoška pastuší tobolka: Kardiovaskulár: Lidové - Kokoška je podobně jako jmelí léčivou rostlinou, která reguluje krevní oběh, a proto je vhodná hlavně při vysokém, ale stejně tak i při nízkém krevním tlaku (odchylky tlaku od normy nesmí být příliš veliké). Jmelí bílé se připravuje ve studeném stavu, tento čaj se spaří. Pije se denně po dvou šálcích do doby, dokud není krevní oběh normální. Drogou lze dosáhnout poněkud zvýšené srážlivosti krve u osob, trpících poruchami srážení krve. Přirozeně nelze očekávat, že by droga mohla nahradit aplikaci chybějícího plasmatického činitele, jde spíš o prevenci, eventuálně první pomoc. Droga má protikrvácivé účinky, účinně zastavuje různé druhy vnějšího i vnitřního krvácení. Pije se ve formě čaje, denně 2-3 šálky. Nať příznivě ovlivňuje funkci sleziny.
Kokoška pastuší tobolka: Urogenitál: Lidové - Již ve starověku se používala jako prostředek působící na dělohu. Je antihemoragikum proti vnitřnímu krvácení, a to děložnímu (pokusy nahradit jí námelovou terapii nebyly úspěšné) a z močových cest. Nať reguluje menstruaci. Odvar se pije při silném menstruačním krvácení a při nepravidelném krvácení z dělohy (stejně jako čaj ze jmelí), nebo při dlouhém krvácení z rodidel za přechodu. Zároveň zvyšuje tonus dělohy a ostatních orgánů malé pánve a a tlumí bílý výtok. I v tomto případě se čaj pije jen určitou dobu. Při silném menstruačním krvácení se doporučuje pít 8-10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička. Tento čaj také reguluje periodu v době puberty. V klimaktériu by každá žena měla pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v léčebné kůře pokračovat. Aplikuje se též při infekcích močových cest. Nať se užívá též při potížích s močením, při močovém písku a ledvinových kamenech, kde platí za léčbu "těžšího kalibru". Odvar působí močopudně. Při krvácení ledvin se doporučuje pít denně dva šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky. (Při větších dávkách může působit nepříznivě, doporučujeme užívat vnitřně s vědomím lékaře). Pastuší tobolka je oblíbeným fytopreventivem proti gynekologickému krvácení, např. při silné menstruaci. Vnitřně užívat jen malé dávky po lžících.
Kokoška pastuší tobolka: Neuropsych.: Lidové - Užívá se při neurovegetativních potížích v pubertě a klimakteriu.
Kokoška pastuší tobolka: Respirační: Lidové - Užívá se při krvácení z plic.
Kokoška pastuší tobolka: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar se užívá při zimnici. Podporuje tvorbu mléka v době kojení. Užívá se při neurovegetativních potížích v pubertě a klimakteriu. Užívá se při nejrůznějších formách krvácení od krvácení z nosu přes vnitřní krvácení až po nadměrné ztráty krve při menstruaci, jako stavěcí prostředek (hemystyptikum).
Kokoška pastuší tobolka: Kůže: Lidové - Macerát za studena se užívá na omývání (vyrážky, chrásty, ekzémy), případně na zapaření - intertrigo. Zevně se používá i k chladivým obkladům na kožní záněty ve formě octového výtažku, tinktury nebo masti. Proti štěnicím je prý dobrá čerstvá nať.
Kokoška pastuší tobolka: Ostatní: Lidové zevní - Macerát za studena se užívá na obklady při krvácivých poraněních (zastavuje krvácení), šlachových zánětech a pohmožděninách. Rozdrcená nať i čerstvá šťáva působí hojivě na rány. Také rozmačkaná nať naložená v octě se přikládá na vředy. Při krvácejících hemoroidech (zlaté žíle) se aplikuje formou léčebného klyzmatu (150 ml odvaru) po předchozím klyzmatu očistném, provedeném asi 1-1,5 l heřmánkového nálevu. Teplota klyzmatu = 38°C. Nálev se zde užívá i na výplachy, sedací koupele a na umývání. Při výhřezu konečníku (střeva) způsobeném ochablostí svěrače se doporučují sedací koupele v silném odvaru z kokošky (případně obklady, potírání - dle okolností). K tomu se pijí denně čtyři šálky čaje z kontryhele s přídavkem menšího množství kokošky (třikrát deset kapek tinktury do čaje), čímž se svalstvo vnitřně posilní. Zevně se vtírá tinktura z pastuší tobolky. Aby bylo možno překlenout 10 dní potřebných na přípravu tinktury z pastuší tobolky, užívají se prozatím obklady ze švédských bylinek. Vnitřně čtyři šálky čaje z kontryhelu a zevně tinktura z pastuší tobolky pro natírání, tako kůra pomůže i při výhřezu dělohy. (Vtírat se musí od pochvy a pokračovat pánví vzhůru.) Zvláště se zdůrazňuje to, že tinkturu je třeba připravit z čerstvé pastuší tobolky. Při tak těžkých onemcněních svalů rychle a bezpečně pomáhají jen čerstvé rostlinky!. Při tříselné kýle se začne obklady ze švédských bylinek. Potom se nemocné místo začne potírat tinkturou z kokošky a denně se pijí čtyři šálky čaje z kontryhele, všechno celých šest týdnů. Přitom je třeba nosit kýlní pás. Také při všech onemocněních svalů je tato velmi cenná bylinka velmi důležitým pomocníkem. Když při chřadnutí svalů (atrofii) již nic nepomáhá, pak se vezme na drobno posekaná pastuší tobolka, 10 dní se vyluhuhuje v pálence (režné) na slunku nebo v blízkosti kamen, tinktura se po několik dní vtírá a vnitřně se pijí čtyři šálky čaje z kontryhele. Dále se užívá výluhu kokošky v režné nebo jiné lihovině jako účinného masážního prostředku na ochabující a slábnoucí svaly a končetiny, k tomu pít denně 4 šálky nálevu z kontryhele. Čerstvá šťáva se aplikuje do bolavého ucha při nachlazení apod. Matky, kterým v době kojení otékají prsa, měly by si nad sítem zapařit pastuší tobolku a přikládat mezi ručníky. Stejně se užívá při zánětu prsů v době kojení. V případě prevence gynekologického krvácení se jako nejefektivnější jeví sedací koupele, kombinované s pitnou kůrou. Vnitřně užívat jen malé dávky po lžících.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
HEMOSTATIKUM, HEMOSTYPTIKUM, DIURETIKUM, DERMATOLOGIKUM, ANTISKLEROTIKUM.
Kokoška pastuší tobolka: Homeopatie: Kokoška je známým a velice častým objektem homeopatického zpracování. Dokonce se zdá, že jiné než homeopatické zpracování této byliny neumožňuje využít a uplatnit v celé šíři její účinky. Základem pro zpracování je čerstvá kvetoucí nať, sbíraná pokud možno hned na začátku květu, nejlépe v dubnu, aby v ní bylo co nejméně semen. Nejvhodnější doba sběru je kolem třinácté hodiny. Nať je třeba očistit od žlutých listů a kořínků. Zpracovává se podle §3 lihem 90%. Základní esence D1 se pak dále zpracovává lihem 40% až do potence D12. Užívají se potence D4, D6 a D12. Obecné dávkování v D4 a D6 je 3krát denně 9 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. V potenci D12 se podávají 3krát denně 4 kapky, u akutních stavů po dobu 2 měsíců. Použití v podstatě stejné jako v alopatii, v homeopatii však kromě krvácení všeho druhu i při hypofunkci ledvin, při vodnatelnosti, ale i při poruchách žlučníku a jater a při pohlavním předráždění.
Kokoška pastuší tobolka: Prevence: Pastuší tobolka je oblíbeným fytopreventivem proti recidivám vyhřeznutí konečníku a proti hemoroidálnímu a gynekologickému krvácení, např. při silné menstruaci. Drogou lze dosáhnout poněkud zvýšené srážlivosti krve u osob, trpících poruchami srážení krve. Přirozeně nelze očekávat, že by droga mohla nahradit aplikaci chybějícího plasmatického činitele, jde spíš o prevenci, eventuálně první pomoc. V případě prevence gynekologického krvácení se jako nejefektivnější jeví sedací koupele, kombinované s pitnou kůrou. Vnitřně užívat jen malé dávky po lžících.
Kokoška pastuší tobolka: Poznámky: Čerstvou natí se zaháněly štěnice. Rostlina se v mnoha částech světa jí jako salát. V Číně se její sladká chuť považuje za vhodnou pro trudnomyslnost. Sbírá se řerstvá po téměř celý rok.
Vlastnosti: Sladká, suchá, chladná.
Působení: Adstringens, stimulan oběhové soustavy, antiseptikum močového traktu, snižuje krvácení a krevní tlak.
Užívané části:
Nať: V Evropě se užívá hlavně k zastavení jak vnitřního, tak vnějšího krvácení, stimuluje však rovněž dělohu.
Květy: V západní medicíně se nesbírají odděleně od celé rostliny, v čínském lidovém léčitelství se však používají speciálně při úplavici a děložním krvácení.
Použití:
Nálev: Užívejte při silném menstruačním krvácení, cystitidě a chronickém průjmu. Silný nálev (dvojnásobné množství standardní směsi) z čerstvé nebo čerstvě usušené byliny je nejlepší. V první fázi porodu usrkávejte horký nálev, abyste stimulovala kontrakce, a po porodu užívejte pro uklidnění poporodního krvácení.
Tinktura: Při silné menstruaci, cystitidě a průjmu užívejte třikrát denně až 10 ml.
Zábal: V rámci první pomoci přiložte čerstvou bylinu na krvácející rány.
Obklad: Při pořezání smočte složenou gázu v nálevu. Při krvácení z nosu namočte v tinktuře celý tampónek z buničité vaty a zasuňte jej do nosní dírky.
Kokoška pastuší tobolka: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nejsou známy případy poškození organismu při užívání terapeutických dávek. Při předávkování může dojít k otravám, které mají ráz dráždění a obrny CNS. Případné použití drogy je proto třeba bezpodmínečně konzultovat s lékařem. Jsou známy případy ze středověkých klášterů, kde byl čaj z kokošky běžně podáván jako anafrodisiakum, že u vnímavějších jedinců došlo k otupení až ke ztrátě intelektu. Pozor. Kokoška je ve vyšších dávkách jedovatá.
Kokoška pastuší tobolka: Kontraindikace: V těhotenství bylinu neužívejte, pouze v první fázi porodu, protože stimuluje stahy dělohy.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, vařit 5 min, vyluhovat 15 min popíjet 1x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Odvar z čerstvé byliny se pokládá za účinnější. Účinek samostatné drogy bývá dosti silný, proto jsou podle některých pramenů vhodnější kombinace, ve kterých kokoška tvoří 40%, max. 50% objemu. Neužívat dlouhodobě. Je také dobré vědět, že hemostatické působení výtažků z drogy se velmi rychle ztrácí a nepřesahuje dobu 4 měsíců ode dne výroby.Proto je v hematologických indikacích vhodnější používat čarstvou drogu nebo čerstvě připravený výluh.
Dávkuje se 1 kávová lžička na macerát (připravuje se za studena) a pije se 2-4x denně.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka drogy v macerátu se 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek macerátu (připravuje se vyluhováním za studena během 8 hodin). Pije se 2-4x denně.
Užívá se i teplý zápar (1 lžíce drogy - postát 15-20 minut, pít 2-4x denně) - hlavně jako diuretikum.
Nebo:
Užívá se zápar ze lžičky natě na 2,5 dl vroucí vody (1 dl 2x denně).
Nebo:
Jiný rozpis má Infusum Herbae bursae pastoris (3 lžičky drogy na sklenici vody). Pije se po 1/3-1/2 sklenice 2-3x denně.
Nebo:
Jako diuretikum se doporučuje teplý zápar z 2-4 g drogy, který se pije 2-4x denně.
Nebo:
Příprava čaje: Čajová lžička vrchovatě naplněná na 1/4 l vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
Jako hemostatikum se droga aplikuje 6x denně 1 polévkovou lžíci silného odvaru. V ostatních indikacích maximálně 1/2 l denně, po doušcích.
Nebo:
Při prudkém žaludečním kataru je oblíben odvar z 10 g sušené nati na půl litru vody. Vaří se asi 5 minut, přecedí a během dne po lžících využívá.
Nebo:
Při příliš silné čmýře nebo při dlouhém krvácení z rodidel za přechodu se užívá kokoška podle tohoto lidového způsobu:
Hrst mladé nati se vaří ve 2/3 l vody, až se vše svaří na půl litru. Po vychladnutí a přecezení se pije polovina ráno a polovina večer.
Tinctura bursae pastoris se užívá v jednotlivé dávce 5 g a Extractum bursae pastoris v dávce 2,5 g drogy.
Nebo:
Z drogy se vyrábějí alkoholické výtažky (tinktura, extrakt).
Nebo:
Tinktura: Čerstvou kokošku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami, nakrájíme na drobno a volně naplníme až po hrdlo láhev, vše zalijeme 38-40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.
Nebo:
Užívá se tinktura (nakrájené rostlinné části vložíme do litrové láhve a zalijeme slivovicí nebo vodkou, necháme 2 týdny vyluhovat, pak scedíme), 2x denně 10 kapek do sklenice vody před jídlem po dobu 2-3 týdnů.
Někteří autoři doporučují sušenou drogu v podobě prášku.
Zevní užití:
Zevně (např. na vyrážky, ekzémy a zapařeniny) se doporučuje macerát ze 6 čajových lžiček drogy na 5 dl vody (nechat postát 8 hodin a přecedit). Výluh se může užívat i vnitřně (dávka se vypije během dne).
Sedací koupel: Navršenou jednu dvouhrst kokošky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku dáme do ručníku a dáme jako obklad.
Zevně se používá pastuší tobolka k chladivým obkladům na kožní záněty. K tomuto účelu se máčí rozmělněná nať 24 hodin v octě, přecedí a octovým výtažkem se potom navlhčí obklad.
Stejně účinkuje také směs jednoho dílu šťávy pastuší tobolky, vytlačené z čerstvé nati, s dvěma díly zředěného lihu nebo mast, připravená z jednoho dílu čerstvé šťávy a dvou dílů vepřového sádla.
Popis
Složení: Bursae pastoris herba.
Kokoška pastuší tob.nať 40g