Kaštan květ 20g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Jírovec maďal květ
Složení: Aesculus hippocastanum flos. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako adstringens, antirevmatikum, antikoagulans a expektorans při zánětu horních a dolních cest dýchacích, při žilném městnání, jež provází křečové žíly, při povrchních a hlubokých zánětech žil, bércových vředech, hemeroidech a posttrombotickém syndromu. Droga obsahuje oxikumarinový glykosid aesculin, aesculetin a fraxin, triterpenový saponin escin, flavonoidy, éterický olej, pektin a další látky. Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce přelít 5 dcl studené (převařené) vody, macerovat 3-12 hod.
- Léčivé účinky: oficiální
Jírovec maďal: Kardiovaskulár: Oficiální - Výtažky ze semen nebo izolované složky jsou součástí přípravků na léčení poruch krevního a lymfatického oběhu. Protizánětlivé a protiedematózní působení je výsledkem zlepšené cirkulace (stoupne oběhová rychlost a venózní zpětný tlak), zvýší se tonus hladkého svalstva žil a zmenší propustnost kapilárních stěn pro vodu a drobné korpuskulární částice. Tím se snižuje tvorba edémů a také se snižuje chorobně zvýšená lomivost kapilár. Saponin escin a flavonoidy spasmolyticky rozšiřují koronární a jiné tepny. Vliv na snížení srážlivosti krve se využívá při léčbě zánětů žil, trombóz, bércových vředů, křečových žil, hemoroidů, ale i hematomů a edémů (např. mozku). Kumariny (eskulin apod.) zlepšují odolnost cévní stěny a rozšiřují věnčité tepny.
Jírovec maďal: Urogenitál: Oficiální - Protiedematózní působení je výsledkem zlepšené cirkulace (stoupne oběhová rychlost a venózní zpětný tlak), zvýší se tonus hladkého svalstva žil a zmenší propustnost kapilárních stěn pro vodu a drobné korpuskulární částice. Tím se snižuje tvorba edémů (užívá se i při edému mozku).
Jírovec maďal: Respirační: Oficiální - Saponin v semenech má malou hemolytickou účinnost. Může se použít na zlepšení expektorace a jako sekretolytikum. Neškodná denní dávka je 85,5 mg/kg hmotnosti.
Jírovec maďal: Ostatní: Oficiální vnitřní - Přípravky se používají proti zánětům a edémům a na zpomalení srážení krve. Působí i spasmolyticky (účinek spočívá především v saponinu escinu a flavonoidech). Přípravky se podávají vnitřně. Kumariny (eskulin aj.) brzdí růst gramnegativních bakterií. Odvar z květů se užívá na obklady a oplachování při kožních zánětlivých onemocněních a popáleninách prvního stupně. Výtažky mají vliv na snížení srážlivosti krve.
Jírovec maďal: Kůže: Oficiální - Odvar z květů se užívá na obklady a oplachování při kožních zánětlivých onemocněních a popáleninách prvního stupně. Odvar ze semene se užíval na ekzémy a omrzliny.
Jírovec maďal: Ostatní: Oficiální zevní - Přípravky se podávají také zevně. Odvar ze semene se užíval na špatně se hojící infikované rány, zanícené žíly, lymfatické otoky, hemoroidy a omrzliny.
- Léčivé účinky: lidové
Jírovec maďal: GIT: Lidové - Sušené semeno se podává při úporných průjmech. Zde se doporučuje podat půl kávové lžičky postrouhaného sušeného semene s trochou lihoviny (vína). Odvar z tlučených plodů oslazený medem vyhání z těla cizopasníky. Lihový extrakt z květů se užíval i při jaterních chorobách. V lidovém lékařství slouží kůra jírovce proti úplavici. Užívá se buď kůra rozdrcená na prášek nebo odvar. Vliv na snížení srážlivosti krve se využívá při léčbě hemoroidů.
Jírovec maďal: Kardiovaskulár: Lidové - Lihový extrakt z květů se užíval i při srdečních obtížích. Pro vysoký obsah hlavně flavonových derivátů mají květy podstatný vliv na permeabilitu a fragilitu kapilár. Přípravky z kaštanů zvyšují pevnost a pružnost cévních stěn, zvyšují rychlost krevního oběhu, a to zejména v oblasti ledvinové a koronární. Proto se osvědčily v léčbě křečových žil, bércových vředů, hemoroidů, trombóz, tromboflebitíd, užívají se při žilním městnání a zánětech žil. V těchto indikacích působí hlavně preventivně. Kaštany také příznivě ovlivňují všechny poruchy periferního prokrvení, jako chladné nohy, fialové ruce, jakož i poruchy prokrvení koronárních cév na podkladě vegetativní neurózy. S ohledem příznivého působení na cévy jsou kaštanové přípravky dobrým fytopreventivem proti vzniku hemoroidů, křečových žil, bércových vředů a tromboflebitid, zejména u dědičně disponovaných osob. Stejně tak je možno profylakticky využít působení antisklerotického. V kombinaci s rutinem (routa, pohanka - čs. přípravek ASCORUTIN) pak může sloužit jako prevence proti náhlým příhodám mozkovým - tzv. mozkové mrtvici. Kůra se vnitřně využívá jako mírné adstringens a hemostatikum.
Jírovec maďal: Urogenitál: Lidové - Přípravky z kaštanů lze příznivě ovlivnit i některé typy menstruačních obtíží. Listy lze přidávat do směsí, používaných při stařecké hypertrofii prostaty.
Jírovec maďal: Smysly: Lidové - Dobré výsledky jsou dosahovány i v očním lékařství u poruch sítnice a jejího prokrvení a u stařecké degenerace očního pozadí.
Jírovec maďal: Neuropsych.: Lidové - Také některé formy migrény lze přípravky z kaštanů příznivě ovlivnit. Přípravky z kaštanů mají také účinek antisklerotický v léčbě i v prevenci a mohou se použít také při rehabilitační léčbě náhlých mozkových příhod. V kombinaci s rutinem (routa, pohanka - čs. přípravek ASCORUTIN) pak může sloužit jako prevence proti náhlým příhodám mozkovým - tzv. mozkové mrtvici.
Jírovec maďal: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se užívaly proti revmatismu.
Jírovec maďal: Respirační: Lidové - Jírovec se užívá na odkašlávání a rozpouštění hlenu při katarech průdušek.
Jírovec maďal: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar z mladé kůry mírní horečku. Kůra se užívala jako náhražka kůra chininovníku proti malárii a amébové úplavici v prášku v dávce 5x0,5 g denně. Aeskulin nahrazoval chinin. Kůra se vnitřně využívá jako mírné adstringens a hemostatikum. Drogy jírovce mají účinek protizánětlivý (antiflogistikum), tlumí a odstraňují otoky, zvláště lymfatické. Květová a plodová droga zlepšují funkci nadledvinek a brání vzniku edémů.
Jírovec maďal: Kůže: Lidové - Ke zjemnění pleti na rukou u lidí, kteří mají kůži drsnou nebo rozpukanou, se doporučuje omývat na noc odvarem z kaštanového prášku. Kůra se využívá jako mírné adstringens. Odvary se dávají na omrzliny a lišeje. Čaj z květů se používá zevně při léčbě kožních zánětů a menších popálenin.
Jírovec maďal: Ostatní: Lidové zevní - Odvary se dávají na rány, otoky a hemoroidy. Semena slouží ve formě lihových extraktů při revmatismu, odvar ze semen na koupele při revmatismu, dně a nervových bolestech. Někde se užívají kaštanové listy, spařené horkou vodou, k obkladům na pohmožděniny. Použití květní drogy je založeno hlavně na jejím účinku protizánětlivém a antiedematózním. Droga se též osvědčila zevně, formou lihového výtažku (např. v ALPĚ) na antirevmatické obklady, při ischiasu apod. Květy se ve formě lihového extraktu aplikují zevně samostatně nebo v kombinaci s natí routy a listem rozmarýny. Preventivně lze jírovec aplikovat i zevně, např. formou kloktadla (z květní, plodové nebo i korové drogy) proti bolestem v krku při prochlazení nebo při začínající angíně.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
VAZOTONIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ADSTRINGENS, ANTIEDEMIKUM, HEMOSTYPTIKUM, DERMATOLOGIKUM, EXPEKTORANS, ANTIHEMOROIDÁLIUM, ANTITROMBOTIKUM, ANTIREVMATIKUM.
Jírovec maďal: Homeopatie: Málokterá rostlina je v homeopatii užívána v tolika podobách jako právě kaštan. Používá se květ, mladá kůra, plody, ale dokonce i list. Všechny části tohoto stromu mají svůj specifický účinek a lze říci, že homeopatie je jediný obor, který využívá všechny tyto části.(183).
Časně na jaře s sbírá kaštanová kůra pro homeopatické zpracování, které se ovšem provádí suchou cestou neboli roztíráním. Kůra se sbírá z mladých větviček co nejdříve z jara a roztírá se s mléčným cukrem. Má účinek podobný jako v alopatii, především na krevní problémy, tedy hemoroidy, bércové vředy, záněty žil apod. Užívá se v potenci D2 formou prášku nebo tablet. Květ se pro homeopatické zpracování sbírá v plném rozkvětu, nejlépe v květnu, krátce před polednem kolem jedenácté hodiny, a zpracovává se podle §1 lihem 90%. Základní esence D0 se pak dále ředí lihem 30% na potenci D2, která se také užívá. Obecné dávkování je dvakrát denně 5 kapek, po jídle, po dobu 30 dní. Květová droga má mohutný protizánětlivý účinek, a proto se doporučuje jako vhodná součást mnoha tinktur. Nejčastěji užívanou částí je plod kaštanu, ze kterého se vyrábí esence, následně i masti, koupele apod. Výchozí surovinou je čerstvý, oloupaný a rozmělněný kaštan. Zpracovává se podle §3 lihem 90%. Základní esence D0 se pak ředí lihem 30% až do potence D9. Užívá se v potencích D3, D4, D7 a D9. Základní dávkování je 3krát denně 5 až 8 kapek před jídlem po dobu 30 dní. Určení potence a dávkování je individuální podle druhu potíže, věku a stavu nemocného a samozřejmě také podle žádoucího účinku. Jinak je užití zpravidla stejné jako v alopatii.
Jírovec maďal: Prevence: S ohledem příznivého působení na cévy jsou kaštanové přípravky dobrým fytopreventivem proti vzniku hemoroidů, křečových žil, bércových vředů a tromboflebitid, zejména u dědičně disponovaných osob. Stejně tak je možno profylakticky využít působení antisklerotického. Preventivně lze jírovec aplikovat i zevně, např. formou kloktadla (z květní, plodové nebo i korové drogy) proti bolestem v krku při prochlazení nebo při začínající angíně. V kombinaci s rutinem (routa, pohanka - čs. přípravek ASCORUTIN) pak může služit jako prevence proti náhlým příhodám mozkovým - tzv. mozkové mrtvici.
Jírovec maďal: Poznámky: Nejvýznačnější terapeutické uplatnění mají v současnosti výtažky (Extractum hyppocastani fluidum), nebo izlované složky (snad nejvíc escin), které tvoří součást mnoha HVLP. Přípravky jsou pro obsah kumarinů i složkou opalovacích krémů (absorbují škodlivé účinky ultrafialových paprsků) a ochranných mastí, přičemž kumariny zvyšují i odolnost stěn cév a rozšiřují koronární cévy. Semena se uplatňují v průmyslu (výtažky do hasících přístrojů, výroba pracích prostředků apod.). Kůra se dnes využívá převážně na extrakci flavonoidů a eskulinu, které se přidávají do průmyslově vyráběných přípravků. Zalijeme-li květiny vychladlým odvarem z kaštanů, vylezou všechny žížaly na povrch květináče. Čerstvá semena obsahují 3,7% oleje. Kaštanový olej lze extrahovat benzinem. Obsahuje kyslinu olejovou, linolenovou, palmitovou a stearovou. Kaštanovou mouku získáme tak, že tanin a saponinové glykosidy alkoholem a acetonem vyluhujeme a zbytek semeleme. Problém bývala hořčina, nyní je ale již známo, že ji lze pohodlně odstranit vypíráním ve vodě se sodou. Takto upravená mouka, smíšená s moukou obilnou, je velmi vhodná k pečení chleba a jiného pečiva. Pyl se považoval za účinné léčivo při poruchách krevního oběhu, lomivosti kapilár, flebitídách a zánětech jater. Současná moderní vícestupňová izolace ze sušených semen umožňuje přípravu čistého krystalického escinu, který je ve vodě při pokojové teplotě velmi málo rozpustný. Zrušením krystalické mřížky přechází do amorfního stavu, kde je jeho rozpustnost ve vodě oproti krystalické formě 200x vyšší při nezměněné původní struktuře a zajištěné resorpci z trávícího traktu. Výzkum ukázal, že tato skutečnost může mít význam i při objasňování některých problémů resorpce léčiv vůbec. Zásluhou vazby na bílkovinu albumin (transportní forma escinu v organismu) vykazuje escin jako saponin jen nepatrnou hemolytickou aktivitu. Farmakodynamické působení ověřené na velkém počtu pokusů, potvrzuje účinek na cévní stěnu, a to na její kapirální membránu ve smyslu obnovení normální propustnosti při současném zvýšení kapilární rezistence. Tím zabraňuje vzniku a rozvoji zánětu a zlepšuje krevní oběh. Působí i protialergicky. Standartizované extrakty z jírovce se samostatně nebo v kombinaci např. s extraktem vilínu a thiaminem vyrábějí průmyslově. Také izolované složky (většinou excin a eskulin) jsou součástí různých přípravků, používaných při hemoroidech, zánětech křečových žil, trombózách a jiných cévních poruchách s využitím jejich protizánětlivého, antiedematozního a spazmolytického působení. HVLP z jírovce se vyznačují mimo širokých možností použití výbornou snášenlivostí a minimální toxicitou i při dlouhodobé aplikaci. Plody se skrmují dobytku a dodávají masu dobrou chuť. V některých zemích se mouka, vyrobená z kaštanů, zbavuje zvláštním způsobem pomocí sody své hořkosti a slouží potom k pečení chleba. Plody se užívají ve zvěrolékařství koním v píci proti kašli. Odvaru ze zelených jírovcových tobolek se užívá jako domácího prostředku proti štěnicím. Od roku 1986 jsou známy účinky kaštanů na cévní soustavu, zvláště na vény. Od těch dob se léčí vnitřně i zvnějšku záněty vén, křečové žíly, hemoroidy a stavy městnání pomocí léků, které obsahují látky z kaštanů. Za hlavní účinnou látku se považuje směs saponinů aescin, aesculin, ale i ostatní látky jsou optimální a svým účinkem důležité.
Jírovec maďal: Toxicita a nežádoucí účinky: Vzhledem k závažným indikacím by se droga měla užívat pouze po konzultaci s lékařem. Vyšší dávky kůry vyvolávají zvracení, spavost a bolesti hlavy. Semena jsou toxická, nevhodná k jídlu. Byla popsána i smrtelná otrava dítěte po snědení určitého množství semen (15-16 g). Příčinou smrti bylo ochrnutí dýchacího centra. Byly nalezeny i změny na střevech a krvácení do mozku a jater. Lehčí případy se projevují zvracením, bolestmi hlavy a horečkami. Všechny kaštanové drogy jsou mírně toxické a mají vliv na hormonální funkci nadledvinek, a proto musíme při léčbě dodržovat určité zásady opatrnosti. Nejlépe je občas léčbu přerušovat.
Užívání
Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce přelít 5 dcl studené (převařené) vody, macerovat 3-12 hod.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Používá se květ, plod a kůra k výrobě výtažků nebo čajů, případně do koupelí. Kaštanové drogy nepodáváme formou čajů, protože mají zcela neúnosnou chuť. Jedinou vhodnou formou pro vnitřní podávání je tinktura. Kaštanové drogy do směsí nepřidáváme, zejména ne plody. Květní drogu někteří autoři doporučují míchat s jinými bylinami, ovšem my tak činíme jen zcela výjimečně. Naproti tomu je vhodné do čajů na léčbu prostaty přidávat kaštanové listy.
Listy se dávkují 1 lžička na šálek záparu.
Nebo:
Užívá se v nálevu (2 čajové lžičky květní drogy na šálek vody), 2x denně.
Nebo:
Čaj: 1 čajová lžička květů se spaří 1/4 litrem vařící vody, 20 minut se vyluhuje, pije se 1x denně po jídle.
Odvar z květu a kůry (1 lžička na 5 dl vody) se užívá 3x denně po 1 dl asi 15 minut před jídlem.
Nebo:
Užívá se odvar. Ten se připraví tak, že se 40 g kůry svaří se 400 g vody na polovinu obsahu a potom se osladí podle chuti. Užívají se 2 lžíce každé 2 hodiny.
Extraktum hyppocastani fluidum se ordinuje v dávkách 3x po 20 kapkách po jídle.
V lidovém lékařství slouží kůra jírovce proti úplavivci. Užívá se kůra rozdrcená na prášek 1/2 g 5x denně.
Drogy připravené z jírovce lze užít také proti střevním katarům, obvykle v té formě, že se kůra svaří s vodou tak, aby vznikla povidla, a z nich se dělají asi půlgramové pilulky. Bere se potom vždy jedna pilulka každé 2 hodiny.
Nebo se půl kávové lžičky, tedy asi 5 g tohoto extraktu rozmočí ve 100 g vody a osladí. Užívají se každé 2 hodiny 2 lžíce.
Při průjmech lze také užívat velmi jednoduchý prostředek. Bere se na špičku nože rozstrouhaných kaštanů 4x denně.
Při chronickém revmatismu se podle lidového lékařství užívá zevně lihový výtažek, 30 g rozkrájených kaštan se polije 1/4 l lihu nebo silné kořalky, nechá asi týden stát na slunci. Tímto extraktem se na noc natře bolestivý kloub a teple zaváže.
Nebo:
Nejvhodnější formou je tinktůra ze strouhaných kaštanů, denní dávka kolem 100 kapek v několika dílčích dávkách nebo 3x denně 150 ml nálevu z květů nebo z kaštanů či odvaru z kůry. Možno podávat dlouhodobě, ne při značně snížené funkci ledvin.
Nebo:
Výtažek: 1 litr 40% žitné, 250 g strouhaných plodů, 3 týdny vyluhovat, užívá se 2x20 kapek.
Nebo:
Tinkturu z drog kaštanu podáváme v několika dílčích dávkách v takovém počtu kapek, kolik činí naše hmotnost. Například muž o 89 kg hmotnosti bude užívat 3krát denně 30 kapek. Léčba má být dlouhodobá, občas je ji vzhledem k dlouhodobému vlivu na hormony kůry nadledvin vhodné přerušit. Osvědčil se způsob podávání vždy 2 měsíce ve čtvrtletí, například leden a únor, v březnu se podávání vynechá.
Kaštanovou tinkturu můžeme libovolně míchat, za nejlepší kombinaci považujeme směs tinktur kaštanové a jinanové.
Zevní užití:
Všechny kaštanové drogy můžeme používat zevně, například pro přípravu kloktadel.
Odvar z květu se používá asi ve dvojnásobné koncentraci (2 lžičky na 5 dl vody) na obklady a oplachování.
Nebo:
Na koupele a obklady se užíval 5% odvar semena.
Nebo:
Zevně se užívá odvar z kůry i květů ve formě obkladů nebo potírání.
Odvar z květů se používá i zevně na záněty kůže a spáleniny prvního stupně. Pětiprocentní podvar z oplodí (vařit 8 minut, 1,5 dl 2-3x denně) se používá při hemoroidech, análních trhlinách a ragádách, při zvětšení prostaty a křečových žilách.
Zevně se užívá potírání tinkturou (250 g květů na 500 ml medicinálního lihu, vyluhovat 10-14 dnů, scedit), několikrát denně potírat bolestivá místa a křečové žíly.
Nebo:
Z květů můžeme macerací v 65% lékárenském denaturovaném lihu připravit výborné mazání.
Popis
Složení: Aesculus hippocastanum flos.

Kaštan květ 20g