Kardamomovník obecný plod celý 40g

Název

Kardamomovník obecný plod celý 40g

Vědecký název

Elettaria cardamomum fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Kardamomovník obecný plod celý
Složení: Elettaria cardamomum fructus. Kardamom přispívá k normálnímu zdraví močových cest a ledvin. Má vliv na trávicí trakt, nervový systém, respirační a kardiovaskulární zdraví. Kardamom podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a imunitní systém. Působí na duševně-duchovní oblast. Lze jej využít při problémech s vlastním Já, a při nedostatku lásky k sobě. Kardamom obecně zvýrazňuje chutě všech jídel, do kterých je přidán. Tradičně se přidává do černého čaje a kávy, dále do masitých či zeleninových pokrmů. Užívání: 1 pol.lžíci pomletého prášku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet před jídlem 2 x denně.

  • Léčivé účinky: lidové

Kardamomovník obecný: GIT: Lidové - Droga slouží jako žaludeční prostředek a na povzbuzení chuti k jídlu u osob s anorexií (nechutenstvím). Patří mezi léky dráždící, rozčilující, které sílí žaludek. Odvar posiluje i žaludek. Proti říhání se pije prášek kardamomu s vínem. Droga pomáhá při nadýmání a kolikách.

Kardamomovník obecný: Urogenitál: Lidové - Čínská medicína užívá kardamom k léčbě močové inkontinence.

Kardamomovník obecný: Neuropsych.: Lidové - Při závrati se svaří utlučené semeno.

Kardamomovník obecný: Respirační: Lidové - Kardamomy dobře účinkují i u nastydlých žen. Ájurvéda předepisuje kardamom při kašli, nachlazení, bronchitidě a astmatu.

Kardamomovník obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga se uplatňuje hlavně jako aromatikum. Droga slouží jako aromatikum, čichové a chuťové korigens. Patří mezi léky dráždící, rozčilující, které způsobují pocení. Čínská medicína užívá kardamom jako všeobecně posilující prostředek (roborans).

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Kardamomovník obecný: Poznámky: Droga je oblíbeným kořením Orientu, přidává se i do kávy a čaje, tvoří běžnou složku koření karí, koření i lihové nápoje (whisky) a u nás hlavně uzeniny. V bílém nebo červeném víně se máčí kardamom, skořice, zázvor, muškátový květ a hřebíček. Tento výluh čistí žaludek i prsa. Užívá se i proti očním neduhům, které nejsou zastaralé. Výluh se užívá i proti bolení zubů, dně a nemocem z nachlazení. Z 30 g kardamomu, 25 g hrozinek a 8 g hřebíčku se upraví se syrobem lék, z něhož se bere 1 lžička před jídlem. Potom se vypije sklenka bílého vína.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci pomletého prášku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet před jídlem 2 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: Elettaria cardamomum fructus.

Kardamomovník obecný plod celý 40g
Kardamomovník obecný plod celý 40g