Kakost nať 40g

Název

Kakost nať 40g

Vědecký název

Geranium robertianum herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Kakost smrdutý nať
Složení: Geranium robertianum herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako antidiarhoikum a diuretikum při střevních problémech spojených s průjmy a krvácením. Osvědčuje se při močovém písku a ledvinových kaméncích jako prostředek diuretický. Obsahuje hlavně dosud neprozkoumanou hořčinu geraniin, 5 - 10 % tříslovin, silice, hořčiny, pryskyřice, organické kyseliny, geraniovou červeň a další účinné látky. Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce rozdrcené kakostové nati přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.


  • Léčivé účinky: oficiální

Kakost smrdutý: GIT: Oficiální - Třísloviny se pro adstringentní a protizánětlivé působení na sliznice ústní dutiny a trávicí trubice terapeuticky využívají při zánětech ústní sliznice, ale především při onemocněních trávicího systému zánětlivého původu spojených s průjmy a se sklonem k prosakování kapilární krve přes zanícené sliznice. Protizánětlivý účinek může potencovat i silice.

Kakost smrdutý: Kůže: Oficiální - Adstringentní a protizánětlivé působení má droga při zánětlivých onemocněních kůže, mokvavých kožních afekcích.

Kakost smrdutý: Ostatní: Oficiální zevní - Adstringentní a protizánětlivé působení má droga při nehojících se hnisavých ranách. Třísloviny se pro adstringentní a protizánětlivé působení na sliznice ústní dutiny a trávicí trubice terapeuticky využívají při zánětech ústní sliznice.

  • Léčivé účinky: lidové

Kakost smrdutý: GIT: Lidové - Vodný destilát tlumil bolesti jater. Odvar se užíval při průjmech, žaludečních a střevních katarech, také při cirhóze jater. Výluh se pije při žaludečních a střevních katarech (akutních i chronických), trávicích obtížích, průjmech. Zápar má údajně adjuvační účinek i při cirhóze jater. Droga se může aplikovat též při krvácení ze zažívacího ústrojí a krvavých průjmech. Nať kakostu smrdutého představuje poměrně účinnou drogu, méně vhodnou pro preventivní využívání. Známé je zejména použití v prevenci letních průjmů, recidiv hemoroidálního krvácení (vnitřně i zevně - sedací koupele).

Kakost smrdutý: Kardiovaskulár: Lidové - Práškovaná nať s routou a pelyňkem zajedená chlebem posilovala srdce. Odvar se užíval při rozličných krváceních.

Kakost smrdutý: Urogenitál: Lidové - Vodný destilát sloužil hlavně na pročistění močových cest. Zbavoval je písku a kamenů. Podobně účinkoval i na ledviny. Odvar se pil při děložním krvácení a při bolestech v močových cestách (např. močového měchýře). Kvetoucí nať se užívá při hematurii, tj. při nálezu krve v moči. Droga se může aplikovat též při děložním krvácení. Pitná kůra se osvědčila při urolitiáze, močovém písku a při některých zánětlivých i nezánětlivých chorobách ledvin. V prevnci se kakost méně často kombinuje do směsí určených k prevenci urolitiázy. Při neplodnosti by měli muž i žena vypít denně, po doušcích (z termosky) přibližně 1/4 l čaje. Toto prosté opatření již v řadě případů pomohlo.

Kakost smrdutý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Odvar se užíval při revmatismu.

Kakost smrdutý: Respirační: Lidové - Zevně se užíval na chronické průduškové katary. Droga se může aplikovat též při vykašlávání krve (hemoptýza).

Kakost smrdutý: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar se užíval při rozličných krváceních (hlavně z nosu a plic) a také při syfilidě. Kvetoucí nať se užívá při vnitřním krvácení. Kombinovaná vnitřní a zevní léčba se používá v léčbě ekzémů. Při neplodnosti se doporučuje kakostový čaj, který se pije po doušcích v denním množství 250 ml (ženy) a 350 ml (muži). Velmi pravděpodobný se zdá být i protinádorový účinek kakostu.

Kakost smrdutý: Kůže: Lidové - Odvary se užívaly i při zánětech kůže. Kombinovaná vnitřní a zevní léčba se používá v léčbě ekzémů.

Kakost smrdutý: Ostatní: Lidové zevní - Odvar se používá ke kloktání při angíně (např. 2 čajové lžičky sušené drogy na čtvrt litru studené vody, nechat 8 hodin vyluhovat). Užívá se i na omývání, případně na obklady při fistulích. Hojí pálivé a hnisavé rány a urychluje vstřebávání i rozpouštění, což se uplatňuje hlavně u zánětlivých výpotků (otoků). Obklady se přikládají při krevních podlitinách, zánětech kůže, oparech apod. Používá se i jako derivans při revmatismu, dně a močových kamenech. Kvetoucí nať se užívá při zevním krvácení. Čerstvý, rozdrcený kakost (sušenou drogu je nutno navlhčit teplou vodou) léčí formou obkladů ušní záněty (do ucha možno vkládat formou tampónu), obličejové otoky (zuby!), záněty nervů, ischias, nervové záněty v končetinách, bolesti žaludku, oteklé končetiny. Obklady se přikládají na nehojící se rány. Známé je zejména použití v prevenci recidiv hemoroidálního krvácení (vnitřně i zevně - sedací koupele). Obklady se přikládají i při oparech apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

adstringens, hemostatikum, antidiaroikum, dermatologikum, diuretikum.

Kakost smrdutý: Homeopatie: Tato prastará léčivá bylina se již dlouho využívá i homeopaticky. U nás je málo oblíbena právě pro její nepříjemný pach i chuť. Právě homeopatie však tyto dvě nepříjemné vlastnosti kakostu zcela eliminuje při zachování všech jeho léčivých vlastností. Surovinou pro výchozí esenci je čerstvá kvetoucí nať, zbavená všech příměsí, tedy suchých listů, zhnědlých listů apod. Sbírá se od května do září, nejlépe však v květnu, kolem deváté hodiny ranní. Zpracovává se podle §2 lihem 80%. Vzniklá esence D0 se pak dále ředí lihem 30% na potenci D3. V této potenci se pak také užívá při dávkování 3krát denně 7 kapek, po jídle. Kakostová tinktura se aplikuje jako v alopatii, zvláštní pozornost doporučujeme věnovat případům krvácení.

Kakost smrdutý: Prevence: Nať kakostu smrdutého představuje poměrně účinnou drogu, méně vhodnou pro preventivní využívání. Známé je zejména použití v prevenci letních průjmů, recidiv hemoroidálního krvácení (vnitřně i zevně - sedací koupele), méně často se kakost kombinuje do směsí určených k prevenci urolitiázy. Obsah kakostu v čajových směsích by neměl překročit 50%. U nás roste výhradně poddruh kakost (smrdutý) pravý, který se však od základního druhu liší pouze několika vnějšími botanickými znaky.

Kakost smrdutý: Poznámky: Vnitřně se užíval vodný destilát z natě (Tabernaemontanus-Bauhinus, 1731) Tzv. geraniový olej (Oleum geranii) není z kakostu, ale z cizích muškátů nebo plargonií. Některé prameny uvádějí možnost protinádorového účinku nati kakostu smrdutého a přípravků z něho připravených, event. dalších zástupců čeledi Geraniaceae - kakostovitých. Albertus Magnus je autorem následující zajímavé rady: "Nasbírej ve skalních puklinách či starých zdech, tedy ne v lese, fialověčerveně kvetoucí kakost. Svaž čerstvou bylinu do několika malých svazečků, ty dej do malého, čistého, lněného váčku a ten nos na hrudi holého těla. Když svazečky uschnou, sejmi je a vhoď do tekoucí vody (nutno dodržet!). Pak přilož stejným způsobem pár svazečků (obvykle 3 až 5) dalších. Tato léčba posiluje nervy, tlumí výtoky, zbystřuje zrak a zjasňuje sluch." Ač jme dosud neměli možnost tuto radu důsledně odzkoušet, nemáme důvod se domnívat, že legendární Albertus Magnus nevěděl, co doporučuje. V každém případě je to rada zajímavá, jíž se nedá ublížit, a proto doporučujeme vlastní odzkoušení.
Geranium maculatum Oddenek, který Indiáni používali jako adstringens, slouží nyní v přírodní medicíně při střevních potížích, jako je průjem, otrava jídlem nebo vředová choroba.

Kakost smrdutý: Toxicita a nežádoucí účinky: Při sběru natě je třeba postupovat opatrně - u citlivých sběračů může vyvolat na kůži slabé záněty, celkově pak nepříjemná vůně rostliny může přivodit odpor až zvracení. Droga není toxická, ale pro její aroma doporučujeme užívání jen malých dávek. Při vnitřním podání nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Kakost smrdutý: Kontraindikace: Kontraindikace nejsou známy, přesto radíme v těhotenství nebo při kojení podávat drogu opatrně nebo ji raději vynechat.

Užívání

Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce rozdrcené kakostové nati přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Přednost má užití čerstvé rostliny, protože sušením, a zvláště skladováním, značně klesá obsah účinné silice. Droga se dá užívat samostatně, ale vhodnější je podávání ve směsích. Obsah kakostu v čajových směsích by neměl překročit 50%. Vhodnými doprovodnými drogami kakostu jsou například kořen jehlice trnité, nať zlatobýlu, nať svízele syřišťového, nať průtržníku a další.

Dávkuje se 1 kávová lžička na šálek studeného macerátu nebo záparu. Pije se 1-2x denně.
Nebo:
Denní dávka na vnitřní užití jsou 2 lžičky sekané natě (za studena macerovat 8 hodin, resp. 1 lžička na šálek záparu).
Nebo:
Jednotlivá dávka na přípravu studeného macerátu představuje 1,5 g drogy. V praxi se nejčastěji ordinuje 1 kávová lžička na šálek studeného macerátu, případně záparu, který se pije 1-2x denně.
Nebo:
Většinou se připravuje macerát ze 2 lžic krájené suché drogy v 5 dl vody (vyluhovat 8 hodin, vypít po doušcích během dne).

Když je třeba vystupňovat adstringentní působení, užívá se 5% zápar (nechat postát 20 minut, pít 1,5 dl 2-3x denně).
Nebo:
Jednotlivá dávka na přípravu záparu představuje 1,5 g drogy. V praxi se nejčastěji ordinuje 1 kávová lžička na šálek studeného macerátu, případně záparu, který se pije 1-2x denně.
Obyčejně se připravuje obvyklým způsobem nálev, pokud však zdůrazňujeme svíravé účinky drogy, bývá vhodnější připravit odvar, ovšem pouze s krátkou dobou varu, maximálně 2-3 minuty.
Dobré zkušenosti se uvádí s bylinným balzámem.

Zevní užití:
Na zevní použití se doporučuje dvojnásobná koncentrace drogy ve formě záparu.
Nebo:
Na kloktání se připravuje i 10% zápar (má postát 25 minut).
Když je třeba vystupňovat adstringentní působení, vhodnější je 8% odvar (vaří se mírně asi 6 minut, používá se zevně).

Popis

Složení: Geranium robertianum herba. 

Kakost nať 40g
Kakost nať 40g