Jmelí nať 100g

Název

Jmelí nať 100g

Vědecký název

Visci albi herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Jmelí bílé nať
Složení: Visci albi herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako hypotonikum a antisklerotikum ve formě macerátu. Varem se některé látky částečně rozkládají. Používá se při příznacích stáří a arterioskleróze, při vysokém krevním tlaku a nervových poruchách srdečních a také jako diuretický prostředek. Hlavními obsahovými složkami dosud zjištěnými je viskotoxin, tyramin, cholin a acetylcholin, různé pryskyřičné alkoholy a látka proteinového charakteru. Přes značný zájem o jmelí není možno ani dnes podat jasný obraz o účinnosti jeho látek. Izolované sloučeniny při užívání ústy jsou prakticky neúčinné, zatímco v injekcích působí velmi silně. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jmelí bílé: Kardiovaskulár: Oficiální - Dlouhodobým užíváním drogy se dá bez vedlejších příznaků a obtíží snížit buď částečně krevní tlak (hypertonie), jehož zvýšení zapříčiňuje arterioskleróza, nebo alespoň zmírnit vedlejší nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě apod. Vodné a lihové výtažky mimo snížení krevního tlaku a protisklerotických účinků spravidelňují rytmus srdce. Zatím nejsou ještě zcela objasněny látky, které snižují krevní tlak a působí sedativně na srdeční činnost (např. při nervových srdečních obtížích). Účinnost je možno připisovat zčásti zjištěnému cholinu, acetylcholinu a kyselině oleanolové, případně dvěma pryskyřičnatým alkoholům, flavonoidům a glykosidické substanci bílkovinné povahy - směsi rozličných peptidů viskotoxinu, který má místně dráždivé účinky a nekrotizující vlastnosti (působí místní odumírání tkání). Rostlina se přidává do hypotonických, kardiosedativních a antisklerotických čajovin (Species antiscleroticae a Species cardiacae). Příklad: čajovina proti hypertensi se připravuje ze směsi jmelí s plody hlohu, natí zemědýmu nebo brutnáku a kořenem kozlíku.

Jmelí bílé: Neuropsych.: Oficiální - Droga se osvědčila i při nervových onemocněních.

Jmelí bílé: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Vodné a lihové výtažky mají metabolizující účinky.

Jmelí bílé: Ostatní: Oficiální vnitřní - Byly prováděny pokusy s extrakty podávanými formou injekcí u inoperabilních karcinomů. Viskotoxin, který se pokládá vhodný na protirakovinnou terapii (cytostatické působení), má místně nekrotizující vlastnosti (především na nezralé buňky). Nověji se kancerostatické působení připisuje proteinové složce histonového charakteru, která se dá izolovat extrakcí vodou (je však značně toxická). Obsahuje asi 17% bazických aminokyselin, hlavně arginin. Droga se z fysiologického hlediska dá řadit i mezi antispastika (spasmolytika), protože pokud způsobuje snížení krevního tlaku, není to ochabnutím srdce, ale je to v důsledku centrálního účinku na vazomotorický systém. Droga se osvědčila i při různých krváceních.

  • Léčivé účinky: lidové

Jmelí bílé: GIT: Lidové - Jmelí napomáhá k odstranění zácpy, reguluje vylučování žluči do střev a ovlivňuje funkce slinivky břišní. Čaj vnitřně použitý působí proti krvácení střev při tyfu a úplavici. Bílé bobulky (plody) se doporučují proti hlístům, škrkavkám a červům u dětí.

Jmelí bílé: Kardiovaskulár: Lidové - Čaj ze sušených listů upravuje činnost krevního oběhu, jeho hlavní indikací je však zvýšený krevní tlak. Jednorázové podání jmelí krevní tlak nijak neovlivňuje. Ten klesá asi po týdenní době latence. Léčebná kůra proto nemůže být kratší než 2 týdny, obvykle se jmelí podává po dobu 1 měsíce až 6 týdnů. Vyžaduje-li léčba pokračování, zařadíme týdenní přestávku a pak můžeme v léčbě pokračovat. Můžeme očekávat až 50% pokles patologického zvýšení tlaku. Dlouhodobé podávání je při dobré snášenlivosti možné. Na základě našich zkušeností dáváme přednost kombinaci jmelí s meduňkou a květem hlohu. Lidové léčitelství používá rostlinu jako lék srdeční (kardiosedatívum), který rozšiřuje drobné vlásečnice, upravuje krevní oběh, užívá se také jako antisklerotikum, proti krvácení do mozku a při chrlení krve. Jmelí je také výborným prostředkem proti zvápenatění cév. Jmelí je výrazným prostředkem pro srdce a krevní oběh. Při onemocnění krevního oběhu je vždy radno vzít v úvahu možnost použití jmelí. Má rovněž účinné látky, které normalizují hospodaření celého těla, a proto způsobuje i na pohled nepochopitelné, tj. že vysoký tlak se snižuje a nízký tlak se zvyšuje. Tím utiší nepokojné srdce a činnost srdeční se posilní. Zmizí také všechny průvodní znaky nenormálního krevního tlaku, jako návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Jmelí zároveň účinkuje proti všem chorobám srdce, a proto se může oprávněně tvrdit, že je nepostradatelným pomocníkem při všech poruchách srdce a krevního oběhu. Pitím čaje ze jmelí se lze v krátké době zbavit obtíží při vysokém krevním tlaku, při silných poruchách krevního oběhu, únavě, srdečních poruchách, závratích a nechuti do práce. V průběhu dne vypijte po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve studeném nálevu, tím se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci. Bylo by vůbec potřebné jednou v roce absolvovat šestitýdenní kůru s čajem ze jmelí. Pije se v údobí tří týdnů denně tři šálky, další dva týdny denně dva šálky a poslední týden jeden šálek denně. Během těchto šesti týdnů se krevní tlak a krevní oběh zotavují. Bylo by také vhodné pít po celý rok ráno jeden šálek jmelí, aby se tento dobrý stav udržel. V prevenci se užívá jmelí spíše výjimečně a krátkodobě. Např. v prevenci arteriosklerózy lze jmelím úspěšně, ale jen občas nahradit česnekovou profylaktickou kůru. Jmelí lze rovněž přidávat do sedativně působících směsí, jako preventivum proti náhlému zvýšení krevního tlaku následkem stresů a rozrušení. Preventivní dávka nemá překročit 1/2 g, denní dávka pak 2-3 g, ať již v sólovém podání nebo ve směsích. Jmelí staví krvácení všeho druhu.

Jmelí bílé: Urogenitál: Lidové - I ženy by měly užívat jmelí. Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné menstruační krvácení (menstruační krvácení staví hlavně čaj kombinovaný ze jmelí a přesličky), jakož i krvácení v šestinedělí. Při těžkostech v klimakteriu provázených bušením a zrychlováním tepu srdce, návaly krve do hlavy, pocity strachu a poruchami dýchání, měl by se pít čaj ze jmelí více roků. Těžkosti se zcela ztratí a už nemáme pocit, že jsme v přechodu. Čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i neplodnost u ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě na lačno, půl hodiny před snídaní a stejně tak večer před spaním. Jmelí se užívá i jako diuretikum. Jmelí prospívá v léčbě bílého výtoku. Užívá se i při nočním pomočování dospělých.

Jmelí bílé: Neuropsych.: Lidové - Staří bylináři používali jmelí jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti epilepsii (padoucnici). V současnosti se doporučuje používat jmelí při chronických křečích a hysterických záchvatech. Užívá se i při neuritídách. Droga odstraňuje pocit návalů krve do hlavy, zvláště v klimakteriu. Osvědčila se též při některých formách bolestí hlavy a závratí (vzniklých hlavně na podkladě arteriosklerozy). Čaj ze sušených listů zahání závratě. Jmelí rovněž prospívá v léčbě nežádoucího nočního pomočování. Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici, která by vůbec nenastala, kdyby se dříve pil pravidelně čaj ze jmelí. Když však již někdo mrtvici dostal, pak ať pije denně po dobu šesti týdnů tři šálky, tři týdny dva šálky a dva týdny jeden šálek čaje ze jmelí, a to následovně: první šálek z polovice před a po snídani, druhý před a po obědě a třetí před a po večeři.

Jmelí bílé: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se při artrózách (nezánětlivé onemocnění spojené s rozpadem tkání). Drogu lze také využít při chorobách kloubů a páteře revmatického charakteru.

Jmelí bílé: Celkové metabolické účinky: Lidové - Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, za po dlouhodobé čajové kůře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku. Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer. Jmelí potlačuje chorobně zvýšenou činnost štítné žlázy (hypertyreóza).

Jmelí bílé: Respirační: Lidové - Čaj ze sušených listů se dává proti kašli a zahleňování. Používá se i jako prášek spolu s medem proti kašli. Čaj vnitřně použitý působí proti krvácení plic (chrlení krve). Jmelí pomáhá i při léčbě některých projevů senné rýmy. V těchto případech kombinujeme pitnou léčebnou kůru s výplachy nosu mírně osoleným macerátem nebo šňupeme prášek ze jmelí.

Jmelí bílé: Imunitní: Lidové - Jmelí léčí některé formy senné rýmy. V tomto případě se pitná léčba kombinuje s výplachy nosu mírně osoleným macerátem.

Jmelí bílé: Ostatní: Lidové vnitřní - Čaj ze sušených listů zahání křeče a závratě. Prášek ze jmelí s vínem se používal proti zimnici. Jmelí potlačuje chorobně zvýšenou činnost štítné žlázy. Jmelí tlumí nádorové bujení, pravděpodobně prostřednictvím celkového ovlivnění nervového systému (doporučovalo se proti rakovině). Jmelí je známé i kancerostatickou aktivitou. Vyrábí se z něj například i protirakovinový homeopatický lék Iscador. Jmelí se preventivně používá za účelem předcházení rakovině. Zvyšuje obranyschopnost těla, podpůrně se užívá při léčbě nádorového onemocnění prsů u žen. Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz.

Jmelí bílé: Kůže: Lidové - Při bércových vředech se doporučují teplé koupele, ev. obklady, smočené v nálevu ze jmelí. Když smísíme bobulky jmelí s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou. Na omrzliny se přikládá i samotná kaše z bobulí.

Jmelí bílé: Ostatní: Lidové zevní - Prášek ze jmelí v obkladech sloužil jako lék na otoky. Při křečových žilách a bércových vředech se doporučují teplé koupele nohou, ev. obklady, smočené v nálevu ze jmelí. Horká koupel nohou v odvaru celé rostliny včetně plodů se doporučuje proti studeným nohám při váznoucím krevním oběhu. Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu. Někdy se užívá sedací koupel (event. výplach) v odvaru jmelí jako prevence před očekávanou silnou nebo bolestivou menstruací. Koupel (výplach) se aplikuje 1x denně, po 2-3 dny před začátkem očekávané menstruace.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

HYPOTONIKUM, KARDIOSEDATIVUM, ANTISKLEROTIKUM, CYTOSTATIKUM.

Jmelí bílé: Homeopatie: Jmelí je velice oblíbený homeopatický prostředek nejenom pro mimořádnou účinnost, ale také pro svou dostupnost a snadné zpracování. Kromě toho se zde cení i snadné a méně pracné podávání než u úpravy čajové nebo jiné. Surovinou je list, trhaný nejlépe v prosinci kolem deváté hodiny ranní. Je-li to možné, používá se jmelí jehličnanové, nejlepší je borovicové. List se zpracovává podle §2 lihem 90%. Základní esence D0 se pak dále ředí lihem 40% až do potence D12. Užívají se potence D2, D4, D6, D8, D10 a D12, samozřejmě s individuálním dávkováním. Obecné dávkování je 3krát denně 6 kapek před jídlem. Aplikace je velmi široká, v podstatě stejná jako v alopatii, ale navíc se dá účinek různými potencemi jemně odstupňovat.

Jmelí bílé: Kosmetika: Výtažky ze jmelí se uplatňují v kombinaci s jinými rostlinnými extrakty v krémech a emulzích určených ke zklidnění podrážděné pokožky. Kromě sedativního působení tyto přípravky zároveň dezinfikují, zamezují zánětům, rozšiřování pórů, zvýšenému vylučování mazu a nadměrnému odlupování buněk s povrchových vrstev kůže.Jmelí spolehlivě působí i ve vlasové kosmetice proti nadměrnému tvoření lupů.

Jmelí bílé: Prevence: V prevenci se užívá jmelí spíše výjimečně a krátkodobě. Např. v prevenci arteriosklerózy lze jmelím úspěšně, ale jen občas nahradit česnekovou profylaktickou kůru. Jmelí lze rovněž přidávat do sedativně působících směsí, jako preventivum proti náhlému zvýšení krevního tlaku následkem stresů a rozrušení. Preventivní dávka nemá překročit 1/2 g, denní dávka pak 2-3 g, ať již v sólovém podání nebo ve směsích. Někdy se užívá sedací koupel (event. výplach) v odvaru jmelí jako prevence před očekávanou silnou nebo bolestivou menstruací. Koupel (výplach) se aplikuje 1x denně, po 2-3 dny před začátkem očekávané menstruace.

Jmelí bílé: Poznámky: Dodnes izolované látky - když nepřihlížíme k místnímu dráždivému účinku - podávané per os se ukazují prakticky neúčinné, i když určité působení se nevylučuje. Zato však silně účinkují injekčně (hlavně intravenózně). Jistý je výskyt cholinu a acetylcholinu, výrazně působících na snížení krevního tlaku (hlavně acetylcholin). Podobný účinek se připisuje i nejednotné látce, označované jako jmelová pryskyřice (viskotoxin). Nověji se zkoumá látka bílkovinné povahy, která brzdí růst nádorů. Obecně je možno řící, že obsahové látky jsou podobné jedům hub, především paličkovice nachové aj. Rostlina sama o sobě není jedovatá, jisté však je, že při vnitřním podání ve větší dávce jedovatá je. Z bobulí se varem vyrábí lep na vějičky k chytání ptáků. Lze ho také použít k chytání much. Sbírají se listy a slabé větévky, pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. Suší se nadrobno posekané. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Nejsilnější léčivé účinky mají rostliny rostoucí na dubech a topolech. Použít můžeme však i ty, co rostou na jedlích, borovicích a na ovocných stromech. Ještě jedno upozornění ke sběru: v březnu a dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích.

Jmelí bílé: Toxicita a nežádoucí účinky: Jmelí je ve vyšších dávkách jedovaté, nejvíce plody a to zvláště při injekčním podání (podle jiných údajů listy a větvičky nejsou jedovaté, při vnitřním použití jsou jedovaté jen jeho bobulky). Překračování terapeutických dávek má vedlejší škodlivé účinky, které zapříčiňuje nekrotizující působení viskotoxinu a histonové složky. Objevuje se zvracení, průjmy, žízeň a po příznacích celkové otupělosti může dojít až k obrně CNS, dýchacího svalstva a posléze k zástavě srdce. Proto má být léčba jmelím spíše krátkodobá, přednostně perorální a vždy musí být řízena lékařem. Dávky jmelí se nesmí zvyšovat a o použití vhodné lékové formy je třeba se poradit s lékařem. Při předávkování se mohou vyskytnout nejdříve paradoxní reakce a pak i příznaky mírné otravy.

Jmelí bílé: Kontraindikace: Pozor!! Nepodávat v těhotenství.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Pokud se jmelí kombinuje do směsí, které se mají vařit nebo spařovat, je vhodné dávky poněkud zvýšit.
U oběhových indikací se droga podává samostatně, jinak ji ale můžeme zařazovat do směsí. Protože drogu řadíme mezi prudčeji působící, musí se níže uvedené dávky přesně dodržovat.
Droga se dávkuje perorálně jako macerát jednotlivě 1,0 g, denní dávka 5,0 g. Účinné obsahové látky se varem částečně rozkládají.
Nebo:
Užívá se formou macerátu, vyluhovaného asi 10 hodin (minimálně 4 hodiny). ČSL III. předepisuje pro jednotlivou dávku max. 1 g, pro denní dávku 5 g drogy.
Nebo:
Užívá se také ve formě macerátu (4 g drogy na 250 ml vody, 24 hodin vyluhovat - účinné látky se totiž varem znehodnocují.
Nebo:
Čaj: Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody, ráno se jen ohřeje a scedí. Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.

Pro běžnou potřebu se připravuje zápar z 1 kávové lžičky na šálek a pijí se 2-3 šálky denně.
Nebo:
Běžně se připravuje zápar z 1/2-1 lžičky drogy na 3 dl vody (macerovat 10 minut), pít max. po 1 dl 2-3x denně.
Nebo:
Používá se ve formě čaje (20-40 g vysušeného jmelí na 400 g vody nechat vyluhovat 3-4 hodiny).

Odvar: Dnes se užívá jmelí v lékařství ke snížení tlaku krve. Bere se 30 g rozřezaného dřeva na 400 g vody, vaří se 15 minut a pije vždy za 4 hodiny půl šálku odvaru.
Extractum visci albi fluidum se užívá po 0,5 g (20 kapek) pro dosi.
Dříve se jmelí užívalo ve formě prášku ze dřeva jmelí, zvaného Lignum visci, nebo celé rostliny.
Nebo:
Účinné látky jmelí jsou termolabilní (hlavně viscotoxin), proto se droga nejčastěji aplikuje buď formou prášku, 3x denně 1-2 g. Maximální denní dávka je 5 g.
Nebo:
Vnitřně se užívá jako prášek 1,5 g 3x denně.
Jinou aplikační formou byl rozsol získaný vařením bobulí jmelí, který se používal k léčbě popálenin. Listy se vyluhovaly v lihu, ale nejvíc se z nich vařil čaj.
Jmelí lze rovněž aplikovat formou tinktůry, 2-3x denně 30-40 kapek, dle rady lékaře.
Nebo:
Nejvýhodnější lékovou formou je tinktura připravená z čerstvě rozmělněných listů. Dávkování pak může být nižší, obvykle 20-40 kapek na jednotlivou dávku, a to 2-3krát denně.
Nebo:
Tinktura: Připravuje se podle obecné receptury.
Čerstvá šťáva: Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém stavu se z nich za pomoci odstředivky získá šťáva.

Zevní užití:
Vazelína: Čerstvé bobulky jmelí se smísí se sádlem na vazelínu (použijí se jen zevně při omrzlinách).

Popis

Složení: Visci albi herba.

Jmelí nať 100g
Jmelí nať 100g