Jinan list 40g

Název

Jinan list 40g

Vědecký název

Ginkgo biloba folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Jinan (ginkgo) list
Složení: Ginkgo biloba folium. V lidovém léčitelství se používá vnitřně při rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve (vazodilatace). Efekt Ginkgo biloba v mozku je obdobný efektu kofeinu z kávy, s jedním velkým rozdílem - Ginkgo je díky svým antioxidačním vlastnostem schopno zachytávat odpadní zplodiny buněk (tzv. "volné radikály"), které způsobují jejich předčasné opotřebení a stárnutí. Účinek je tedy podstatně delší, trvalejší, ale na rozdíl od kofeinu chybí následné stavy vyčerpání. Je to asi nejstarší rostlina na naší planetě. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně. 

  • Léčivé účinky: oficiální

Jinan dvoulaločný: Kardiovaskulár: Oficiální - Vzhledem k uvedeným obsahovým látkám list jinanu způsobuje rozšiřování cév, urychluje krevní průtok především v periferní a mozkové oblasti, zabraňuje poškození cév, zlepšuje oběh krve a okysličování, a to hlavně hlouběji ležících středních a menších cév a zvyšuje průtok krve v kapilárách. Nemá přitom žádné vedlejší účinky, zvláště nevyvolává pokles krevního tlaku a neovlivňuje frekvenci srdečních tepů a dechu. Přípravky (injekce, kapky, dražé) se proto používají jako cévní aktivátory (povzbuzující činnost). Hlavní indikace jsou periferní cévní poruchy krevního průtoku jako arteriosklerotická angiopatie, diabetické cévní poškození s nebezpečím gangrény, poškození nikotinem u kuřáků, jako např. zánět vnitřní stěny cév, hormonálně a nervově podmíněné cévní poruchy, astma bronchiale, nedostatečné mozkové prokrvení a nedostatečná výživa následkem sklerózy bez psychických nebo i s psychickými příznaky (některé látky brání poškození mozku z hypoxie) apod. Jak je vidět, terapeutická oblast ginkga se soustřeďuje na zvláštní případy onemocnění, hlavně cévních. Právě proto terapie touto drogou patří výlučně do rukou zkušeného lékaře.

Jinan dvoulaločný: Respirační: Oficiální - Přípravky se užívají i při bronchiálním astmatu.

  • Léčivé účinky: lidové

Jinan dvoulaločný: Kardiovaskulár: Lidové - Droga především rozšiřuje cévy, zvláště v hlavě, takže je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým, ale i proti infarktu myokardu. Velmi dobré výsledky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě, při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku ale i Alzheimerově chorobě. Droga výborně pomáhá při ischemii (nedokrvení) dolních končetin, ale i jako srdeční antiarytmikum. Další oblastí použití je praskání cév a křečové žíly.

Jinan dvoulaločný: Urogenitál: Lidové - Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě ledvinových infekcí.

Jinan dvoulaločný: Smysly: Lidové - Velmi dobré výsledky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě tinitu (hučení a pískání v uších). Hlavní účinek jinanu je v oběhové a cévní oblasti.

Jinan dvoulaločný: Neuropsych.: Lidové - Velmi dobré výsledky byly zjištěny při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku ale i Alzheimerově chorobě. Drogu užíváme především na urychlení doléčení po mozkové příhodě (iktus), kde by jinanová droga měla být základem terapie. Dalšími oblastmi použití je například Parkinsonova choroba, hučení v uších, bolesti hlavy, pomatenost, zapomnětlivost, úzkostné stavy. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě depresí a senility.

Jinan dvoulaločný: Respirační: Lidové - Droga má vynikající účinky protialergické, zejména při astmatu. Výtažek z plodů se v Číně užívá k léčbě tuberkulózy. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě bronchiálních obtíží.

Jinan dvoulaločný: Ostatní: Lidové vnitřní - Výtažky z listů i ze semene (plodů) mají poměrně široké antibiotické spektrum. Další oblastí použití jsou dekubity (proleženiny) a otoky. Výtažek z plodů (semen a pecek) se v Číně užívá k léčbě otrav.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

VAZOTONIKUM, antisklerotikum.

Jinan dvoulaločný: Homeopatie: Jinan je u nás z hlediska fytoterapie málo známý a proto je málo známé i jeho homeopatické zpracování. Vzhledem k obsahovým látkám a účinkům je však homeopatické využití jinanu velice žádoucí. Přednost se dává zpracování listů, vzhledem k tomu, že plody jsou daleko vzácnější. Listy, trhané od května nejpozději do konce července, se nakrájejí na jemno a dále se zpracovávají lihem 90% podle §3 i §4 v závislosti na obsahu vlhkosti. Po 14 dnech získáme základní esenci D0, která se dále ředí lihem 30% až na potenci D5. V té se pak užívá s dávkováním 3krát denně 15 kapek před jídlem, nejméně 30 dní, ovšem jinak časově neomezeně. Účinek, nebo lépe řečeno dosah účinnosti je u této rostliny obrovský, zejména v těch oblastech lidského těla, které jsou v současné době nejvíce zatěžovány, například cévy a krevní oběh. Jinanová tinktura je navíc také vynikajícím prostředkem pro prevenci infarktů a mozkových příhod.

Jinan dvoulaločný: Prevence: Droga především rozšiřuje cévy, zvláště v hlavě, takže je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým, ale i proti infarktu myokardu.

Jinan dvoulaločný: Poznámky: Droga s obsahem flavonoidů. Tvoří ji list ze stromu Gingo biloba, který roste v Číně a Japonsku (vzácně i u nás). List obsahuje hlavně flavonové glykosidy. Výtažky z něho se kombinují do přípravků, které rozšiřují cévy, urychlují krevní průtok (hlavně v periferní a mozkové oblasti) a zlepšují krevní cirkulaci. Jako strom je jinan oblíben pro nenásilnou zeleň na jaře, i pro zlatou barvu listů na podzim. Módním trendem jsou dnes léčivé výtažky. Jinan, jehož vznik zařazujeme do doby před nejméně 200 milióny let, zmizel z volné přírody pravděpodobně již před staletími, dochoval se však v zahradách chrámů na Dálném Východě. Je to opadavý jehličnan s oddělenými samčími a samičími odrůdami.
Vlastnosti: Sladká, hořká, adstringentní, neutrální.
Působení:
Listy: ubolňují cévy, stimulují krevní oběh. Semena: adstringentní, antifugální, antibakteriální.
Užívané části:
Listy: Listy se používají při chorobách oběhové soustavy - zvláště vhodné jsou pro zlepšení toku krve v mozku. Výzkum prokázal, že ginkgolid může působit stejně účinně jako standardní farmaceutická droga při léčení závažných poruch srdečního tepu. Listy se užívají rovněž na hemoroidy, varikózní žíly, a při vředech na dolních končetinách.
Semena: V Číně se tato semena, zvaná paj kou (bai gou), považují za prostředek působící na akupunkturní meridiány ledvin na tradičně se užívají na astmatické obtíže a při prsním kašli provázeném hustým hlenem. Mají též tonizující účinek na močovou soustavu, užívají se proto při inkontinenci a nadměrném močení. Semena lze nalézt pouze na samičích rostlinách.
Použití:
Listy: Kapalinový extrakt: Extrakt z čerstvých listů se v Evropě podává na léčbu mozkové arteriosklerózy u osob staršího věku a onemocnění periferního oběhu.
Tinktura: Při onemocněních oběhové soustavy je kombinujte s dalšími kardiovaskulárními bylinami, jako je barvínek větší, a při žilních poruchách s komonicí lékařskou
Nálev: Připravuje se z 50 g sušených listů na 500 ml vody a užívejte při arterioskleróze a varikózních obtížích. Při varikózních vředech a hemoroidech používejte k omývání.
Odvar: Proti astmatu a silnému nebo dlouhodobému kašli jej kombinujte s bylinami jako je ma chuang (ma huang), oman nebo listy morušovníku: 3-4 semena postačí na tři dávky.

Jinan dvoulaločný: Toxicita a nežádoucí účinky: Jinan nemá žádné vedlejší účinky ale vzhledem k tomu, že indikační oblast zahrnují specifická onemocnění, terapie patří výlučně do rukou zkušeného lékaře. Kontraindikace nejsou známy. Stanovené dávky semen nepřekračujte, mohlo by to vést k onemocněním kůže a bolestem hlavy. Byly zaznamenány případy kontaktní dermatitidy po styku s dužinou plodů (k léčebným účelům se nepoužívá). V Austrálii a na Novém Zélandu se nesmí používat.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Ačkoli z odborného hlediska nelze proti míchání jinanových listů do čajů nic namítat, doporučujeme raději samostatnou aplikaci jinanových přípravků.
Drogu podáváme velmi často v kombinaci s pravým zeleným čajem, jinan v kapkách, odvar z čaje po sklenicích. Při léčbě následků mozkové příhody terapii doplňujeme masáží postižených míst yzopovým olejem.
Výtažek z mladých listů jinanu: - na 1 litr 60% lihu dáme 250 g čerstvě nakrájených listů, necháme 3 týdny louhovat (můžeme opakovat). Užívá se 2-4x denně 25 kapek tohoto extraktu - v akutních případech 4x40 kapek.
Z listů je možné připravovat nálev nebo krátkodobě vařený odvar, v praxi ovšem dáváme přednost tinktuře, která se dávkuje ženám 2 až 3krát denně po 20 kapkách, mužům pak 2 až 3krát denně po 25 kapkách.

Popis

Jinan list 40g
Jinan list 40g